7 Ağustos 2015
Sayı: KB 2015/30

Sermaye düzeni faşist devlet terörünü ve kirli savaşı tırmandırıyor!
Topyekûn savaşa karşı topyekûn direniş!
Birleşik devrim: Köklü ve kalıcı çözümün adresi
TSK Kandil’de köylüleri katletti
İşçilerin birliği, halkların kardeşliği!
Kürt halkı 10 gün Habur’da tutulan cenazelerini uğurladı
Düzen siyasetinde koalisyon belirsizliği
AKP-CHP koalisyonu üzerine
Devlet terörü resmi kılıfına büründü
Sermaye devletinin yeni sivil çetesi!
İhracat rakamları çok yönlü bunalımı ortaya koyuyor
Sağlıkta piyasalaşma İÜ hastanelerini vurdu
AKP şefleri 13 yıla yayılan riyakarlık ve saldırganlığın suç dosyalarının açılmasını engellemek için savaş başlattılar
Kamuda TİS süreci: Ankara’da KESK mitingi
İş cinayetleri sürüyor
Temmuz ayında 166 işçi katledildi
TOMİS: Kıyımı durdurmak için birlik olalım
Hema’da protokolün uygulanması için eylem
ABD, sermaye deveti ve Barzani
Emperyalizmin Mısır’ı: İçte ‘istikrar’, dışta bekçilik
Rusya’dan IŞİD’e karşı koalisyon önerisi
Wuppertal’da Engels’i anma etkinliği
Emperyalist savaşa, baskılara, geleceksizliğe Kayıtsız kalma!
“Başarılı bir kamp gerçekleştirmiş olduk”
Emekçi Kadın Komisyonları yaz kampında buluştu!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Hema’da protokolün uygulanması için eylem

 

Hattat Holding’e bağlı Hema AŞ’de patron, geçtiğimiz ay yapılan fiili grevin ardından aylardır vermediği 2 asgari ücret hakkını, bir kez daha yerine getirmedi. Gasp edilen ücretlerin yanı sıra Hema patronunun yeraltında çalışan 147 işçinin yerlerini değiştirmek istemesi, işçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Patronun geçen ay imzalanan protokole uymasını isteyen işçiler, 4 Ağustos’ta bir kez daha üretimi durdurarak eyleme başladı.

 Tarlaağzı, Kazpınarı ve Amasra kuyularındaki işçiler çalışmayarak haklarını isterken Çinli işçilerin üretime devam ettiği belirtildi.

İşçilerin eylemleri sonucunda geri adım atan şirket, ilerleyen saatlerde bu ay gasp edilen ücretleri ödedi. Ancak işçiler, şirketin verdiği kırıntıya karşın işyerindeki baskıların durması ve geçtiğimiz aylarda gasp edilen ücretlerin de ödenmesi için eyleme devam etti.

Kandilli’de ise bazı işçilerin hesaplarına ücretlerin yatırılmadığı bilgisi verildi. Kandilli’de çalışan işçilerin daha önce de bayram ikramiyeleri eksik yatırılmıştı.

İşçilere zorla kağıt imzalatılmaya çalışıldı

İki haftadır şirketin işçilerin yerini değiştirerek yerlerine Çinli taşeron işçiler getirmesine sessiz kalan GMİS de tabandan gelen basınç sonucunda eyleme destek verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan GMİS Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya işçilerin yer üstüne alınmak istendiklerini ve zorla kağıt imzalatılmaya çalışıldığını söyledi.

İşletme müdürü teşhir edildi

Diğer yandan Yeraltından Sesler Platformu ise kendilerini tehdit eden ve Hema’da keyfi bir şekilde işçi düşmanlığı yapan Amasra Hema İşletme Müdürü Selim Şenkal’i teşhir etti.

Kendilerine yaptığı tehdit ve takip ettirmeler başta olmak üzere Şenkal’in kirli icraatlarını ortaya seran Yeraltından Sesler, işçilerin gasp edilen paralarının keyfi biçimde harcandığına dikkat çekti.

Akşam saat 20.00 sularında GMİS bürokratları her zamanki uğursuz rollerini oynayarak “eylemi bitiyoruz” açıklaması yaptı.

Sendikanın kararı bazı işçiler tarafından tepkiyle karşılandı ve bir grup işçi eylemi sürdürme kararı alsa da bir saat sonra eylem sonlandırıldı.

İşçiler arasında kendilerini bir kez daha yarı yolda bırakan sendikadan istifa etme yönündeki eğilimlerin arttığı bildirildi.

 

 

 

 

TTK’da anlaşma sağlandı

 

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi maden işçilerini kapsayan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşmaya varıldı.

Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) binasında 31 Temmuz’da gerçekleştirilen toplantıya GMİS genel merkez yöneticileri, şube başkanları, GMİS ve TTK Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu üyeleri ile Kamu-İş uzmanlarının katıldığı belirtildi.

1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında geçerli olacak 82 maddelik sözleşme görüşmeleri sonucunda Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne bağlı kalınarak ücret zammı yapıldığı bildirildi. Sözleşmede yasal düzenlemeyle tanınan “yeraltı maden işçilerine 48 saat tatil” uygulamasının da yer aldığı ifade edildi.

Sözleşmenin ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmezken sözleşmenin önümüzdeki günlerde yapılan törende imzaların atılmasıyla resmiyet kazanacağı ve ayrıntıların da o zaman açıklanacağı ifade edildi.

Toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında 21 Haziran’da yine Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda Kamu-İş’in dayatmaları sonucunda görüşmeler uyuşmazlıkla sonuçlanmıştı. Kumu-İş özellikle yasal hak olmasına rağmen 48 saat hafta tatili hakkını gasp etmek istemiş ve maden işçileri buna tepki göstermişti.

Tıkanan maddeler ise şunlardı: 19- İş ve işyeri değişimleri, 33- Çalışmakta olduğu işi yapamaz olan işçiler, 50- Ücretler, 51- Giriş ücretleri, 58, Prim ve muhtelif ücretler, 62- Sosyal ödemeler, 64- Hafta tatili, 82- Sözleşme ekleri, 83- Sözleşme yürürlük süreleri.

 

 

 

 

GMİS maden işçisini kandırmıştır!

 

Oyunlarını boşa düşürelim!
Gerçek haklarımızı isteyelim!

“Soma’da katledilen madenciler sayesinde çıkarılan yasayı TİS görüşmelerinde kurtarmak marifet değildir! Marifet çerçeve protokolünü yırtıp madencinin hakkını alması ve TTK kurumunda çalışan başta gruplu ve KPSS’li işçiler olmak üzere tüm madencilerin gerçek hakkını almasını sağlamaktadır!

Yaklaşık 1 ay önce TİS görüşmeleri tıkandı. GMİS bürokratları bu 1 aylık sürede hiçbir şubede açıklamalar yapmadı. Fakat görüyoruz ki “olumlu” bir gelişme olduğunda internet başından kalkmıyor bürokrat takımı. Onlara göre olumlu olanlar kanunen kazanılmış bir hak ve kömürün daha fazla verilmesi. TİS tıkanmadan önce yaptığımız açıklamada bu oyunların oynanacağını defalarca kez söylemiştik. Çerçeve protokolündeki ücretleri kabul edip, maden işçilerini ‘cumartesiyi kurtardık’ diyerek avutacaklardı. Günümüzde ise dediklerimiz bir bir çıkmaktadır.

Sözünü tutmayan adam ŞEREFSİZDİR’...

Çerçeve protokolünün imzalanmasının ardından TTK kurumuna KPSS ile giriş yapan işçilerle beraber birçok maden işçisi GMİS’e tepkisini göstermişti. Madencilerin ısrarı sonucu kürsüye çıkıp açıklama yapan GMİS Başkan Yardımcısı İsa Mutlu şunları söylemişti:

Çerçeve protokolünü imzaladığımız, TİS’te de bu rakamların geçeceğini kesinleştirmez. Maden işçisi hangi rakamı istiyorsa bu yolda mücadele ederiz, Gerekirse tekrar Ankara yollarına düşeriz. Bu konuda sizlere söz veriyoruz. Sözünü tutmayan adam ŞEREFSİZDİR”

Bu sözlere o salonda bulunan tüm maden işçileri şahittir.

Şimdi gelelim asıl sonuca. Çerçeve protokolü imzalandı ve ardından o rakamlar hiç konuşulmadı ve sendika tarafından dile getirilmedi. Ortaya atılan ‘Cumartesi’ mevzusu ile dediğimiz gibi ücret konusunun üstünü kapattılar.

Ne gruplu işçilere verilen sözler ne de KPSS’li işçilere verilen sözler tutuldu.

Birliğimizi kuralım!”

Biz en başından beri söylediğimiz sözleri tutuyoruz! Maden işçisine kabul ettirilmeye çalışılan bu TİS’i tanımıyoruz!

Ya siz GMİS bürokratları? Sizler seçimlerden önce ve sonra verdiğiniz sözleri tutacak mısınız? Maden işçisinin sesine kulak verip bu çerçeve protokolünü yırtıp daha iyi koşullarda TİS imzalanacak mı? Tutabilecek misiniz ‘Ankara’ya yürürüz tekrar’ sözünü?

Buradan da tüm maden işçilerine sesleniyoruz!

GMİS’in göz boyama oyunlarını boşa düşürelim! Gerçek haklarımızı isteyelim, çocuğumuz ve geleceğimiz için daha iyi şartlarda bir TİS imzalanması için birliğimizi kuralım!”

Yeraltından Sesler

 
§