2 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/17

Yalanlarınız, ablukanız, polis terörünüz yetmeyecek…
Polis terörünün bilançosu: 356 kişi gözaltında
Faşist baskı ve teröre rağmen Taksim iradesi!
Ankara’da kitlesel 1 Mayıs!
Yasağa rağmen Gündoğdu’da 1 Mayıs
Zonguldak’ta 1 Mayıs mitingi
İllerde 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıs
CHP ve sermaye düzeninin seçim hesapları
Kaynaklar burjuvazinin kasalarında! - S. Soysal
Tasfiyeci sürecin son aşaması: Parlamentarizm
Kahrolsun sermaye iktidarı!
Liberal safsatalar, boş hayaller, tasfiyeciliğin dipsiz kuyusu
7 Haziran seçimleri, çürüme ve devrimci cüret - K. Ali
MÜSİAD-TÜSİAD tartışması üzerine
Denizler’in yolu devrim ve sosyalizmin yoludur!
Fabrikalar Arası Kurul toplandı!
“Metal işçisi bir süreci geride bıraktı, yolunu bulacaktır”
“Kavgaya uluslararası boyut kazandırırsak bizleri hiç kimse yenemez!”
Metal işçisi yol arıyor!
Metal işçisinin öfkesi Kent Meydanı’na aktı
1 Mayıs’a kızıl müdahale!
Almanya’da 1 Mayıs
Akdeniz’de yaşanan insanlık trajedisi ve AB Zirvesi
Devrimci tutsaklardan 1 Mayıs mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

1 Mayıs’a kızıl müdahale!

 

TKİP, Almanya’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen 1 Mayıs eylemlerinde yer alarak işçi sınıfının kurtuluş davasına katılma çağrısı yaptı.

Basel

1 Mayıs, İsviçre’nin Basel kentinde sendikaların ve kitle örgütlerinin yanı sıra ‘Devrimci 1 Mayıs Platformu’ tarafından kutlandı.

İsviçre Devrimci İnşa, Sosyalizm için Hareket, Emperyalist Savaşa Karşı Birlik gibi İsviçreli devrimci-demokratik örgütlerin yanı sıra, Türkiyeli parti ve örgütlerden TKİP, İDHF, MLKP, Birleşik Haziran Hareketi, TKEP/L ve PDD de alanda Devrimci 1 Mayıs Platformu’nun bileşeniydi. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, DİDF, İTİF,  Kürt hareketi, Alevi kurumları ve HDP de pankart ve flamalarıyla eyleme katıldı. Devrimci 1 Mayıs Platformu gençlik ağırlıklı kitlesi ve coşkusuyla dikkat çekici bir duruş sergiledi. Devrimci 1 Mayıs Platformu büyük bir araca yerleştirilen ses cihazıyla sloganlar attırdı, müzik yayını ve konuşmalar yaptı.

Devrimci 1 Mayıs Platformu Manor’un önüne geldiğinde, Manor’un yaptığı işçi kıyımını protesto etmek amacıyla buraya dev bir pankart astı ve duvarlara devrimci şiarlar yazdı. Bu durum kitlenin coşkusunu daha da yükseltti. Kortej alana coşkulu sloganlarla girdi.

TKİP taraftarları olarak TKİP imzalı “Kapitalizm sömürü, savaş, işsizlik ve barbarlık demektir, komünizm için mücadeleye!” şiarlı pankartla yürüyüşte yerimizi aldık. Arabaya yerleştirilen ses cihazında “TKİP-Yurtdışı Örgütü”nün bildirisi Almanca olarak okundu ve dağıtımı yapıldı.

Wuppertal

Wuppertal’daki 1 Mayıs kutlamaları her yıl olduğu gibi kitlenin DGB binası önünde toplanmasıyla başladı.

1 Mayıs yürüyüşüne güne ilişkin pankart, döviz ve flamaları ile yerli ilerici partilerden DKP, MLPD, sendikalardan ise önlükleri, şapka ve flamaları ile
ver.di ve Kimya Sendikası katıldı. Türkiye ve Kürdistanlı parti ve kurumlardan TKİP, MKP, BİR-KAR, ADHK, Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) ve Alevi Kültür Merkezi katılım gösterdi.

Yürüyüş kolu uzun bir güzergahtan geçerek her yılki toplanma alanı olan Laurentius Platz’a vardı. Ardından miting gerçekleştirildi. Çeşitli parti ve kurumlara ait bilgilendirme ve yemek standlarının da kurulu bulunduğu alanda sendikacılar ve politikacılar hamasi nutuklar attılar. Samimiyetten yoksun bu konuşmalar kimi katılımcılar tarafından protesto edildi.

Bu yıl hem yürüyüşe ve hem de mitinge katılım belirgin biçimde zayıftı. Yürüyüşe bin kişi, mitinge ise bini aşkın kişi katıldı. Sendikalar ile kentteki parti ve kurumların bir ön çalışma yapmamasından kaynaklı bu durum, zaten resmi geçit havasında yapılan kutlamayı daha da cansız hale getirdi. Kutlama bu konuşma ve müzik dinletilerinin ardından sona erdirildi.

Sınıf devrimcileri olarak bu yıl 1 Mayıs’a çok özel biçimde hazırlandık. Bu yıl kent tarihindeki en yaygın afiş çalışmasını yaptık. Her semti, her önemli güzergah ve işlek meydanı TKİP afişleriyle donattık. Her vesileyle 1 Mayıs bildirisi dağıttık. Yine 1 Mayıs gündemli, “birlik ve dayanışma” şiarlı kahvaltılı bir etkinlik gerçekleştirdik.

Wuppertal’daki 1 Mayıs kutlamasına, “Sosyal hak gasplarına ve savaşa karşı, bütün ülkelerin işçileri birleşin! / TKİP’’ şiarlı pankartla katıldık. Ayrıca “TKİP” imzalı bayraklar taşıdık. Yürüyüş sırasında ve miting alanında TKİP Yurtdışı Örgütü imzalı bildirileri yaygın olarak dağıttık ve Kızıl Bayrak satışı gerçekleştirdik.

Kortejimiz gençlik ağırlıklıydı. Almanca, Kürtçe ve Türkçe sloganlar sıklıkla haykırıldı ve 1 Mayıs eksenli ajitatif konuşmalar yapıldı.

Enternasyonal Emekçi Kadın Komisyonu ve
BİR-KAR da bayraklarıyla yürüyüşte yerini aldı. EEKK, üzerinde farklı dillerden “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Ya barbarlık, ya sosyalizm!” yazılı pankart açtı.

Orak-çekiçli kızıl bayraklarla F. Engels’in müze haline getirilen evinin önüne gitmek için alandan ayrıldık. Engels’in evinin önündeki heykelinin önünde toplanıp, burada önce işçi sınıfının bu büyük öğretmenine derin bağlılık ve saygının ifadesi olarak saygı duruşu yaptık. Ardından güne ve Engels’e dair kısa ve özlü bir konuşma yapıldı.

Bielefeld

Bielefeld’de 1 Mayıs kitlesi sabahın erken saatlerinden itibaren DGB (Alman Sendikalar Birliği) binası önünde toplandı. Yaklaşık 2 kilometrelik güzergahta marşlar ve sloganlar eşliğinde yürüyen kitle Ravensberger Park’taki miting alanına vardı. Yürüyüşe yaklaşık 1500 kişi katıldı. Alanda sayı 4 bine ulaştı. Bunun yanında gün boyunca miting sonuna kadar katılımlar devam etti.

Yürüyüşe IG Metal, Ver.di, IG Bau, SPD, MLPD, Die Linke, DKP, Kein Mensch ist Illegal ve değişik Alman antifaşist gruplar yer aldı. Bunların yanısıra TKİP, Halk Cephesi, MKP, AGİF, DİDF, Kürt hareketi, Bielefeld ve Çevresi Dersim Dayanışma Derneği de yürüyüşe katılan Türkiyeli ve Kürdistanlı grup ve partilerdi.

Bu yıl, önceki yıllara nazaran yerli işçilerin katılımı daha fazlaydı. Bunda Almanya’da bu aralar gündemde olan toplu sözleşmelerin ve grev ihtimallerinin etkisi olduğu görülüyor.

Miting alanında kürsüden yapılan konuşmaların ardından değişik müzik grupları sahne aldı. Bunlardan biri MLPD üyeleriydi. 1 Mayıs Marşı’nı Türkçe ve Almanca olarak çalıp söylediler.

Komünistler olarak Almanca “Bütün ülkelerin işçileri birleşin!” ana pankartının ardından Marx ve Engels’in resimlerinin yanı sıra TKİP bayrakları taşıdık. BİR-KAR da bayraklarıyla yürüyüşte yer aldı. Yanı sıra TKİP-Yurtdışı Örgütü’nün Türkçe-Almanca bildirisi dağıtıldı. Alanda ise gazete ve dergi satışları yapıldı, bilgilendirme standı açıldı.

Basel – Bielefeld - Wuppertal’dan

TKİP taraftarları


 
§