2 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/17

Yalanlarınız, ablukanız, polis terörünüz yetmeyecek…
Polis terörünün bilançosu: 356 kişi gözaltında
Faşist baskı ve teröre rağmen Taksim iradesi!
Ankara’da kitlesel 1 Mayıs!
Yasağa rağmen Gündoğdu’da 1 Mayıs
Zonguldak’ta 1 Mayıs mitingi
İllerde 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıs
CHP ve sermaye düzeninin seçim hesapları
Kaynaklar burjuvazinin kasalarında! - S. Soysal
Tasfiyeci sürecin son aşaması: Parlamentarizm
Kahrolsun sermaye iktidarı!
Liberal safsatalar, boş hayaller, tasfiyeciliğin dipsiz kuyusu
7 Haziran seçimleri, çürüme ve devrimci cüret - K. Ali
MÜSİAD-TÜSİAD tartışması üzerine
Denizler’in yolu devrim ve sosyalizmin yoludur!
Fabrikalar Arası Kurul toplandı!
“Metal işçisi bir süreci geride bıraktı, yolunu bulacaktır”
“Kavgaya uluslararası boyut kazandırırsak bizleri hiç kimse yenemez!”
Metal işçisi yol arıyor!
Metal işçisinin öfkesi Kent Meydanı’na aktı
1 Mayıs’a kızıl müdahale!
Almanya’da 1 Mayıs
Akdeniz’de yaşanan insanlık trajedisi ve AB Zirvesi
Devrimci tutsaklardan 1 Mayıs mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Faşist baskı ve teröre rağmen Taksim iradesi!

 

Taksim’i işçi ve emekçilere yasaklayan sermaye devletine karşı işçilerin, emekçilerin, ilerici ve devrimci güçlerin yanıtı bir kez daha direniş oldu.

1 Mayıs günü İstanbul’da sıkıyönetim ilan eden sermaye devleti binlerce polis gücünü, 1 Mayıs’ı 1 Mayıs alanı Taksim’de kutlamak isteyen emekçilerin üzerine saldı. Yasak kararına “kamu düzeni”ni gerekçi gösteren sermaye devleti, Taksim iradesini ezmek için tüm İstanbulluların gününü cehenneme çevirdi.

Yasağa karşı Taksim iradesi

Sabah erken saatlerden itibaren toplu ulaşımın yanı sıra Taksim’e ulaşmak için kullanılabilecek metro, tramvay, vapur ve otobüs seferleri keyfi biçimde iptal edildi. Emekçilerin toplanma noktalarına ulaşmaları engellenmeye çalışıldı.

Taksim 1 Mayısı’na yönelik engellemeler sabah erken saatlerden itibaren kendini gösterdi. İstanbul’un iki yakasından toplanma noktalarına ulaşmak için yola çıkan binlerce kişi polis tarafından alıkonuldu.

Kadıköy ve Kartal’dan yola çıkan KESK üyesi emekçileri taşıyan otobüslerin Avrupa Yakası’na geçmesine izin verilmedi. Sultanbeyli ve Sarıgazi’den hareket eden otobüsler geri çevrildi.

Yanı sıra Esenyurt, Avcılar, GOP ve Sefaköy gibi pek çok ilçeden toplanma noktalarına hareket eden otobüsler polis tarafından durduruldu.

Ablukaya rağmen Taksim iradesine sahip çıkan ilerici ve devrimci güçler yasağı sokaklarda parçalamak için her türlü imkanı denedi.

Beşiktaş’ta saldırı ve direniş

Gün boyu ağırlıklı olarak Şişli, Mecidiyeköy, Beşiktaş civarlarında çatışmalar yaşanırken emekçiler ile ilerici ve devrimci güçler her saldırının ardından yeniden toplanarak polis saldırılarına karşılık verdi. Çatışmaların ağırlıklı olarak yaşandığı bölge ise Beşiktaş oldu.

Saat 09.00 sıralarında Beşiktaş Meydanı’na gelen 1 Mayıs Komitesi üyesi sendikalar ve meslek örgütlerinin temsilcileri basına açıklamalarda bulunarak Taksim’in emekçilere yasaklanmasının kabul edilemeyeceğini ve alanın derhal açılmasını istediler. 1 Mayıs Komitesi’nin Beşiktaş’ta toplanmasının ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko kısa bir açıklama yaptı. İstanbul Valisi ile yaptıkları görüşmeyi aktaran Beko, karanfilleriyle Taksim’e çıkmak istediklerini ifade etti.

Beşiktaş’taki toplanma devam ederken saat 10.00 sıralarında aralarında DHF, SODAP, DAF, Mücadele Birliği, Kaldıraç, PSAKD Kadıköy Şube, Halkevleri ile DİSK’e bağlı sendikaların kurumların temsilci ve üyeleri alanda buluşmaya başladı.

Saat 11.00’e yaklaşırken Barbaros Bulvarı’nda ilk polis saldırısı yaşandı. Alanda bekleyen kitlenin yola inerek yürüyüş düzeni almaya başlamasının ardından saldırıya geçen polis bölgeyi abluka altına aldı.

YTÜ çevresindeki polis saldırısının ardından Elektrik Mühendisleri Odası’na çekilen kitle, polisin bina çevresindeki ablukasını geri çekmesinin ardından yeniden Beşiktaş’taki toplanma noktasına geçmeye çalıştı.

Polis saldırılarının ardından ilerici ve devrimci güçlerin direnişi Beşiktaş’ın hemen hemen her mahallesine yayıldı. Bu bölgedeki çatışmaların yoğunlaştığı alanlardan biri ise Zincirlikuyu oldu. Bu bölgedeki polis engellemeleri ve gözaltı saldırısına rağmen ilerici ve devrimci güçler direniş kararlılığını korudu. Aralarında BDSP ve DGB’lilerin bulunduğu güçler polis terörüne karşı kararlı bir direniş gösterdi. DEV TEKSTİL üyesi işçiler de sendika önlükleri ile bu alandaki çatışmalarda en ön saflarda yerlerini aldı. Gayrettepe’de ara sokaklarda polisin saldırısına BDSP’liler havai fişeklerle karşılık verdi. Balmumcu’da polis apartmanlara kadar su sıkarak gözaltı yapmaya başladı.

Fulya ve Zincirlikuyu’da polisle yaşanan çatışmalarda toplam 9 BDSP’li farklı saatlerde gözaltına alındı. İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt, Gamze Kayhan, Ali Laçin, Tarık Alıcı, Tahsin Alıcı, Oktay Türk, Burcu Deniz, Demet ve Feyzullah isimli BDSP’liler polis tarafından gözaltına alındı.

Saat 14.30 sıralarında Ihlamurdere Caddesi’nde polisle yaşanan çatışmalarda sınıf devrimcileri “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Yaşasın sosyalizm!” ve “Yaşasın Türkiye Komünist İŞçi Partisi!” sloganlarını haykırdı.

Beşiktaş’ta 1 Mayıs Komitesi ile polis arasındaki görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmazken geniş bir alana yayılan çatışmalar sürüyordu. Saat 15.00’e kadar devam eden çatışmalar sırasında Özgür Altınbilek isimli eylemci, sivil faşistler tarafından bıçaklandı. Yaralanan Altınbilek ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Beşiktaş’ta DİSK’e bağlı sendikalar içerisinde en yoğun katılım Genel-İş’indi. Birçok Genel-İş üyesi işçi, sabah saatlerinden saldırı anına dek alanda bekleyişini sürdürürken Dev Sağlık-İş, Enerji-Sen ve Limter-İş’in katılımı sınırlıydı. Bu sendikaların katılımı yöneticiler düzeyinde kaldı.

Okmeydanı ve Şişli’de çatışmalar

Polis saldırıları ve direnişin yaşandığı diğer alan ise Şişli ve Okmeydanı oldu. Şişli’de toplanan işçiler, emekçiler ve ilerici güçler burada da polis saldırısıyla karşılaştı.

Şişli’deki DİSK binası önünde toplanan Nakliyat-İş Sendikası üyesi işçiler ve sendika yöneticileri saat 12.00 sıralarında caddeye çıkarak Taksim’e doğru yürüyüşe başladı. Polis yürüyüşe izin vermedi.

Saat 12.00 sıralarında ÇHD üyesi avukatlar yürüyüşle DİSK binası önüne geldi. Taksim 1 Mayısı’nda DİSK’in bir mevzi olduğunu belirten Av. Ebru Timtik, DİSK yöneticilerinin burayı boşaltmasına tepki gösterdi. Avukatlar “Devrimci avukatlar onurumuzdur!” sloganı ile karşılandı.

Mecidiyeköy’de toplanan Komünist Parti (KP) üyelerinin ise Şişli Cami önüne kadar yürüyüşüne polis tarafından izin verildi.

Bu bölgede polisle eylemciler arasında yaşanan çatışmalar Kurtuluş’a yayıldı. Kurtuluş’ta akreplerden inen yüzleri kar maskeli polisler plastik mermi ve gaz bombalarıyla kitleye saldırdı.

1 Mayıs günü Okmeydanı bölgesinde de polisle sert çatışmalar yaşandı. Okmeydanı SSK Hastanesi ile Şark Kahvesi civarında polisle yaşanan çatışmalarda birçok kişi gözaltına alındı.

Her yer Taksim her yer 1 Mayıs!”

1 Mayıs günü devletin keyfi yasağına karşı İstanbul’un hemen hemen her bölgesi eylem alanına çevrildi. Esenyurt-Avcılar’dan yola çıkan otobüslerin durdurulması karşısında ilerici ve devrimci güçler ortak konvoy oluşturdu. Aralarında BDSP, Halkevleri, KP’nin de olduğu kurumlar ortak hareket ederek Taksim’e doğru yola çıktılar.

İkitelli-Sefaköy tarafında polis engellemesine rağmen Taksim iradesini koruyan güçler toplu taşıma araçlarına doğru yöneldi.

Gaziosmanpaşa’dan Taksim’e doğru yola çıkmak isteyen otobüsler polis tarafından engellendi. Aralarında Eğitim Sen, BDSP, Halkın Birliği’nin olduğu kurumlar GOP Meydan’da basın açıklaması yaptı.

İncirli’de polis engellemesinin ardından E-5 üzerinden yürüyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Yeniden yürümeye başlayan kitle Merter’de polis saldırısına uğradı.

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube üyeleri ile BYUAŞ işçileri de Taksim yasağına karşı sokaktaydı. Belediye işçileri Saraçhane’de yolu keserek oturma eylemi yaptı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

İşçi havzası Gebze’de 1 Mayıs

 

Gebze Sendikalar Birliği’nin düzenlediği 1 Mayıs mitinginde binlerce işçi ve emekçi buluştu.

Sabah saat 09.00’da bir araya gelen emekçiler halaylar ve sloganlarla yürüyüş saatine kadar taleplerini haykırdılar. Gebze Sendikalar Birliği’nin oluşturduğu düzenlemeye göre alanda pankartlarıyla birlikte kortej oluşturmaya başlayan işçi ve emekçiler saat 10.30’da yürüyüşe başladı.

Gebze Sendikalar Birliği pankartının arkasından sırasıyla Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK ve bağlı sendikalar ile siyasi parti ve örgütler yer aldı.

Sınıf devrimcileri “Kahrolsun sermaye diktatörlüğü! Yaşasın sosyalist işçi-emekçi iktidarı! / BDSP” imzalı pankart ve kızıl flamalarıyla, ayrıca DGB ve DLB de flamalarıyla eylemde yer aldı.

Petrol-İş, TÜMTİS ve Deriteks sendikalarının bölgesel katılım gösterdiği mitingde Petrol-İş ve TÜMTİS sendikaları en kitlesel ve coşkulu kortejler oldu. Birleşik Metal-İş Sendikası ile DİSK ve diğer sendikaların katılımı ise oldukça zayıftı.

Arama koridorunda polisin BDSP’lilerin çantalarını arama dayatmasına yanıt ise direniş oldu. BDSP’liler çantalarını aratmayarak sloganlarla alana giriş yaptı.

Alana girişler tamamlandıktan sonra saat 12.00’de miting başladı. Tertip komitesinin kitleyi selamlamasının ardından ‘77 Taksim şehitleri şahsında demokrasi, emek ve özgürlük mücadelesinde yitirilenler anısına saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından ise basın açıklamasını okumak için Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz kürsüye çağrıldı.

Kürsüye çıkan Akyüz, kitleyi selamlayarak 1 Mayıs’ı kutladı. Ardından işçi sınıfının birlik, mücadele, dayanışma günü 1 Mayıslar’ın büyük bedeller ödenerek kazanıldığını ve bugünün anlamına uygun bir şekilde kutlanılması gerektiğini söyledi. İşçilerin sorunlarının uzun yıllardır aynı olduğunu ve bu sorunların yıllardır konuşulduğunu ifade eden Akyüz, birleşik mücadelenin önemine vurgu yaptı. Gebze’de gerçekleşen 1 Mayıs’ın dört sendika konfederasyonunun birleşik örgütlediğini, bunun önemli olduğunu ve ayrı ayrı davranılmasının işçi sınıfına bir şey kazandırmayacağını söyledi. İstanbul, Kocaeli, Adapazarı’ndan gelen sendika yöneticilerine teşekkür eden Akyüz, konuşmasına işçi sınıfının yaşadığı hak gasplarından söz ederek devam etti.

Süleyman Akyüz konuşmasının devamında iş cinayetleri, kıdem tazminatının gaspı, UİS, esnek çalışma, özelleştirmeler, taşeron köleliği, temel hak ve özgürlükler, eğitim sistemi, doğanın talanı, asgari ücret gündemleriyle devam ederek, insan odaklı sosyo-ekonomik politikaların uygulanması gerektiğini ifade etti. Ardından ise “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sınıf dayanışması!” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmanın ardından ise türkü ve halaylarla 1 Mayıs mitingi sona erdi.

1 Mayıs’tan notlar:

- Kocaeli Bağımsız Sosyalist Milletvekili Aday Mehmet Doğan’ın “Kahrolsun sermaye iktidarı! Yaşasın sosyalist işçi-emekçi cumhuriyeti!” başlıklı bildirisi işçi ve emekçilere ulaştırıldı.

- MİB’li işçiler metal işçilerine yaptıkları bildiri dağıtımı ile “Metal işçisi köle değildir!” diyerek Renault, Tofaş, Coşkunöz, Mako işçilerinin yolundan ilerleme çağrısı yaptılar. Ayrıca MİB’liler yürüyüş koluna açtıkları “İhanet sözleşmesine karşı ayağa kalkan Bursalı metal işçilerinin yolundan ileri!” şiarlı pankartla mücadeleyi selamladılar.

- Kürsüden HDP’nin alana giriş yaptığı anons edildikten sonra Petrol-İş üyesi işçiler yuhaladı. Tertip komitesi ise 1 Mayıs’ın önemine hatırlatarak halkların kardeş olduğunu söyledi.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§