2 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/17

Yalanlarınız, ablukanız, polis terörünüz yetmeyecek…
Polis terörünün bilançosu: 356 kişi gözaltında
Faşist baskı ve teröre rağmen Taksim iradesi!
Ankara’da kitlesel 1 Mayıs!
Yasağa rağmen Gündoğdu’da 1 Mayıs
Zonguldak’ta 1 Mayıs mitingi
İllerde 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıs
CHP ve sermaye düzeninin seçim hesapları
Kaynaklar burjuvazinin kasalarında! - S. Soysal
Tasfiyeci sürecin son aşaması: Parlamentarizm
Kahrolsun sermaye iktidarı!
Liberal safsatalar, boş hayaller, tasfiyeciliğin dipsiz kuyusu
7 Haziran seçimleri, çürüme ve devrimci cüret - K. Ali
MÜSİAD-TÜSİAD tartışması üzerine
Denizler’in yolu devrim ve sosyalizmin yoludur!
Fabrikalar Arası Kurul toplandı!
“Metal işçisi bir süreci geride bıraktı, yolunu bulacaktır”
“Kavgaya uluslararası boyut kazandırırsak bizleri hiç kimse yenemez!”
Metal işçisi yol arıyor!
Metal işçisinin öfkesi Kent Meydanı’na aktı
1 Mayıs’a kızıl müdahale!
Almanya’da 1 Mayıs
Akdeniz’de yaşanan insanlık trajedisi ve AB Zirvesi
Devrimci tutsaklardan 1 Mayıs mesajları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Yasağa rağmen Gündoğdu’da
1 Mayıs

 

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’na üç koldan yürüyüşle başlaması planlanan 1 Mayıs’ta sabah saatlerinde polisin meydana giriş mesafesine yakın alanda barikat kurması ve alana girişi yasaklamasına rağmen kararlılık geri adım attırdı.

İlerleyen saatlerde polis barikatı geri çekildi ve alana giriş yasağı kaldırıldı.

Basmane Meydanı’nda en öndeki Türk-İş pankartı arkasında bağlı sendikalar kendi pankartlarıyla yürüdü. Kortej içerisinde Deriteks üyesi direnişçi SF Deri işçileri “Mulberry! SF Deri’de atılan işçileri geri al! Sendika hakkına saygı duy” pankartı arkasında yürüdü.

Türk-İş korteji oldukça coşkulu sloganlar eşliğinde alana girdi. Alana giren Belediye-İş Sendikası İzmir Şubeleri ise, Bayraklı Belediyesi’nde yaşanan işten atmalarda belediye yönetiminin işçileri zorla Genel-İş’e üye yaptırması nedeniyle DİSK’i protesto etti. Belediye-İş korteji “İşbirlikçi-sarı sendika DİSK ile alanda olmak istemiyoruz” diyerek miting alanından ayrıldı.

Basmane Meydanı, Sevinç Pastanesi, Konak kolu ve Cumhuriyet Meydanı’ndan kollar oluşturularak yüründü.

Miting alanında kürsüye “Soma’yı unutma, unutturma!” pankartı asılırken kürsüden konuşmalarla Bayraklı Belediyesi’nde işten atılan işçiler ve SF Deri işçileri selamlandı.

Mitingde Taksim 1 Mayısı’na yönelik polis saldırısı tüm yürüyüş kollarında protesto edildi. Anonsların Türkçe ve Kürtçe yapılması üzerine Vatan Partisi ırkçı sloganlar eşlinde alandan ayrıldı. Ardından Türk-İş’e bağlı Tes-İş Sendikası da alanı terk etti.

İstiklal Marşı’nın ardından Enternasyonal Marşı’nın çalınmasıyla başlayan mitig programında emek mücadelesinde yitirilenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganı atıldı. Ortak açıklamayı Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi H. Hüseyin Karakoç okudu. Taksim’in emekçilerin meydanı olduğunu söyleyen Karakoç, iş cinayetlerine, Soma Katliamı'na, kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Soma’daki katliamda yaşamını yitiren maden işçisi Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak da konuşma yaparak, 10 ve 16 Mayıs eylemlerine desteğe çağırdı. Miting Suavi’nin konseriyle sona erdi.

BDSP: Düzene karşı devrim!

BDSP’li sınıf devrimcileri de İzmir 1 Mayısı’nda yerlerini aldı. Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun “Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!” pankartı ile katıldığı mitingde önde kızıl bayrakların ardından Marx, Engels ve Lenin’in resimlerinin olduğu kızıl sancaklar taşındı. BDSP korteji, olta flamalarla eylemin en görsel ve dikkat çekici kortejlerinden biriydi.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) ise İzmir 1 Mayısı’na “Yaşasın 1 Mayıs! Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı mücadeleye!” pankartıyla katıldı.

Metal İşçileri Birliği’nin (MİB) “Bursa metal işçileri yol gösteriyor, yeni bir sınıf hareketi için ileri!” pankartıyla yer aldığı mitingde Devrimci Gençlik Birliği (DGB) “Düzene karşı devrim!” ve “Yolumuz işçi sınıfının yoludur!” pankartları ile yürüdü. DGB coşkusu ve görselliği ile dikkat çeken gençlik örgütlerinden biriydi.

Devrimci Liseliler Birliği (DLB) ise “Geliyoruz zincirleri kıra kıra!” pankartıyla yürüyüşte ve alanda yer aldı.

Mitingden notlar:

* Sınıf devrimcileri Basmane Meydanı’ndaki toplanma sırasında bütün işçi kortejlerini selamladı. Belediye işçilerini, metal işçilerini, kundura işçilerini, tekstil ve deri işçilerini selamlayan BDSP’liler İzmir Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Muharrem Subaşı’nın aday bildirisi ve Metal işçileri Birliği’nin Bursa metal işçilerinin sesini alana taşıyan bildirilerini işçi ve emekçilere ulaştırdı.

* Özellikle Birleşik Metal-İş üyesi işçiler ve belediye işçileri BDSP’nin tamamı işçilerden oluşan kortejini coşkuyla selamladılar.

* BDSP’nin 1 Mayıs öncesindeki toplantılarda, Bursa metal işçilerinin sesinin kürsüden duyurulması önerisi ise mitingde hayata geçirilmedi. Sınıf devrimcileri, metal işçilerinin mücadelesinin görmezden gelinmesi karşısında metal işçilerini selamlayan sloganlar attılar.

* Türk-İş kortejinde yer alan Belediye-İş Sendikası katılımı ve coşkusuyla ilgi çeken sendikalardandı. Sendikanın yeni örgütlendiği Seferihisar, Narlıdere ve Balçova belediyelerinden taşeron işçileri de eylemde yer aldı. Belediye-İş kortejinde taşerona karşı slogan ve pankartlar ağırlıktaydı

* Tek Gıda-İş, Tez Koop-İş ve Deriteks sendikalarının kortejlerinde ise ağırlıklı olarak kadın işçilerin katılımı dikkat çekti.

* KESK’e bağlı sendikaların 1 Mayıs’a katılımı geçmiş yıllara göre farklılık göstermedi. En kitlesel katılımı yine Eğitim Sen oluşturdu. BES ve Tüm Bel Sen’in katılımı dikkat çekti. Pankartlarda ağırlıklı olarak sürgün saldırıları, baskılar ve eşitlik, özgürlük taleplerine yer verildi.

* DİSK’in mitinge katılımı ise önceki yıllara göre zayıftı.

* Birleşik Haziran Hareketi görselliği ve kitleselliği ile mitingde dikkat çekti.

Yaklaşık 35 bin kişinin katılımına sahne olan İzmir 1 Mayısı önceki yıla göre dağınık ve cansız bir atmosferde gerçekleşti.

Kızıl Bayrak / İzmir

 
§