24 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/16

Sınıfımız ve onurumuz için kavgaya, 1 Mayıs’a!
AKP’nin kozu devlet terörü!
“Haklarımız, avukatlık mesleği saldırı altında”
Soma Davası: Düzenin aynası
Katliam davasına karartma talebi
Metal işçisinin büyük isyanı
Metal işçisinin öfkesi mücadeleye dönüştü!
Türk Metal’in kaderi pamuk ipliğine bağlı
MİB’den Renault işçilerine: Yumruk gibi kenetleneceğiz!
Sendikal ihanete ve sermayeye karşı direnen metal işçilerini selamlıyoruz!
İlbeyli işçileri hakları için eylemde
DİSK/Tekstil’de yeni ihanetler için yola devam
‘Rüyalar’ sektöründe kabustan uyananlar
Seçimler, düzen partileri, HDP ve solda parlamentarizm
Düzen siyasetine sendikal bürokrasiden destek!
BDSP: Sınıfın kızıl bayrağı altında 1 Mayıs'ta alanlara!
Ümraniye'de çok yönlü 1 Mayıs hazırlığı
Mamak'ta coşkulu 1 Mayıs şenliği
İşçi bültenlerinde 1 Mayıs rüzgarı
Ankara’da coşkulu 1 Mayıs etkinliği
İzmir’de DGB-DLB’den 1 Mayıs pikniği
Ermeni soykırımı ve burjuva propagandanın iğrenç yüzü
Kapitalizm Akdeniz'i mezarlığa çevirdi
ICOG’dan 1 Mayıs çağrısı
Alman devleti bir polis devletidir!
İşçiler, emekçiler ve gençler ayakta!
Eğitimde özelleştirme saldırısı
Bozuk düzende sağlam çark olmaz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İzmir’de DGB-DLB’den 1 Mayıs pikniği

 

DGB Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda haftalarca çalışmaları yürütülen DGB-DLB pikniği 19 Nisan’da sabah erken saatlerde başlayan çalışmaların ardından liseli ve üniversiteli gençliğin alana gelmesiyle başladı. Pikniğe, büyük bir disiplin ve coşku hakimdi.

Erken saatlerde alana giden ekibin faaliyetleri sonucu alan düzenlemesi ve kahvaltı hazırlıkları tamamlandı. Otobüslerin gelmesinden kısa bir zaman sonra program başlatıldı.

“Ateşin keşfiyle başlayan mücadelemiz, güneşin zaptına kadar ilerleyecek” sözleriyle başlayan piknik programında ilk olarak Ölüm Orucu Şehidi Hatice Yürekli şahsında devrim ve sosyalizm davasında şehit düşenler anısına saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından çaylar eşliğinde kahvaltıya geçildi. Kolektif emeğin ürünü olarak hazırlanan kahvaltının hemen ardından halaylar çekildi. Son derece sıcak bir ortamın hakim olduğu bu bölümün hemen ardından 1 Mayıs’ı tartışmak için forum gerçekleştirildi.

Forum, bir DLB’linin yaptığı konuşmayla başladı. Berkin Elvan, Özgecan Aslan ve Somalı işçiler gibi katledilmemek ve insanca yaşayabilmek için mücadele edilmesi gerektiği belirtilen konuşmada tüm liseliler 1 Mayıs’ta DLB saflarına çağrıldı. Ardından yapılan konuşmalar genel olarak iki eksende ilerledi. 1 Mayıs’a katılmanın öneminin tartışıldığı bu bölümde söz alan herkes neden 1 Mayıs’a katıldığını belirtti.

Piknikte konuşan DGB temsilcisi bunalımlar, savaşlar ve devrimler döneminden geçildiğini vurgulayarak dünyanın dört bir yanında işçi ve emekçilerin mücadele sahnesine atıldıklarını, grevlerin ve işgallerin yaygınlaştığını belirttikten sonra gençliğin yaşadığı sorunları ele alarak gençliğin yolunun işçi sınıfının yolu olduğunu belirtti ve 1 Mayıs’ta DGB saflarında mücadeleye çağırdı.

Forumun ardından oynanan mendil kapmaca oyununda DEÜ DGB, Ege DGB ve DLB’liler üç ayrı takım oluşturarak birbirleriyle yarıştı. Birinci olan DEÜ DGB ve sonuncu olan DLB’lilere hediyeler verildi. DEÜ DGB, kendisine hediye olarak verilen tahta üzerine çizilmiş Mahir Çayan portresini pikniğin en küçük katılımcısı olan ortaokul öğrencisi bir DGB’liye hediye etti.

Daha sonra ise çuval yarışına geçildi. Çuval yarışında birinci olan DGB’liye Mazlum Doğan portresi ve en başarısız olan liseliye ise Deniz Gezmiş portresi hediye verildi.

Oyunların ardından serbest zamanda halaylar çekildi, oyunlar oynandı. Bu bölümde, yemekten hemen önce DEÜ ve Ege öğrencileri ile liseliler bir araya gelerek piknik ve 1 Mayıs temalı meclislerini topladılar, 1 Mayıs’a daha güçlü katılmak için somut tartışmalar yürüttüler.

Toplantıların ardından öğle yemeği için masalara geçildiğinde 1 Mayıs ve Haymarket olaylarını ele alarak, dönemin işçi önderlerinin “savunmaları” okundu. Bunun ardından yemekler yenildi ve tekrardan oyunlar oynandı, halaylar çekildi ve toplanma hazırlıklarına başlanıldı.

Kolektif olarak hazırlanan alan yine kolektif bir şekilde toparlanırken “Yolumuz, işçi sınıfının yoludur” pankartı ile fotoğraf çekildikten sonra piknik sonlandırıldı.

Piknik çalışması komitelere-meclislere dayalı, devrimci bir disiplin içinde gerçekleştirildi. Her şeyin komitelerde tartışıldığı, karara bağlandığı ve kolektif bir şekilde hayata geçirildiği piknik, düşlenen yarınların bir ön provası olurken devrimci baharı kazanma mücadelesine güç kattı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

Genç komünistlerden

1 Mayıs çağrısı


20 Nisan’da İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüs yemekhane giriş-çıkışına stand açan genç komünistler BDSP’nin 1 Mayıs bildirilerinin dağıtımını gerçekleştirdi.

Standda Ekim Gençliği ve Kızıl Bayrak’ın son sayıları gençliğe ulaştırıldı. Ayrıca üniversite içerisinde BDSP’nin 1 Mayıs’a çağrı afişleri de yaygın olarak kullanıldı.

Kadıköy’de de 1 Mayıs faaliyetlerine devam eden genç komünistler, Bahariye ve Caferağa’da BDSP ve Ekim Gençliği imzalı 1 Mayıs afişlerini kullandı.

Kızıl Bayrak / İstanbul
Kıvılcım gençlikle buluştu


Devrimci Liseliler Birliği (DLB) ve Devrimci Gençlik Birliği’nin (DGB) Kayseri yerelinde çıkardığı ‘Kıvılcım’ isimli fanzin gençliğe ulaştırılıyor.

18 Nisan’da ‘Kıvılcım’ın yanı sıra Kızıl Bayrak gazetesinin satışı da yapıldı. Dağıtım ve satış sırasında emekçilerin fanzin ve gazeteye ilgisi dikkat çekti.

Kızıl Bayrak / Kayseri
Sermayenin gözü bir kez daha meslek liselerinde

 

Meslek liselerinin sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirilmesi gündemde. Sermaye hükümeti AKP, patronlara 7 Haziran’dan sonra ilk işinin “meslek liselerinin reforme edilmesi” olduğu “müjdesini” verdi.

TOBB’un 8. Türkiye Ticaret Sanayi Şurası’na katılarak 81 kentten gelen oda ve borsa temsilcilerine seslenen Ahmet Davutoğlu, “Meslek liselerini iş dünyasıyla yeniden tanzim edeceğiz. Yüzde 50 resmi yüzde 50 özel katılımlarla meslek liselerini en kaliteli hale getirelim” dedi.

Davutoğlu’nun meslek liselerine yönelik olarak dile getirdiği reform hazırlığı, daha önce Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan raporda kendisini ortaya koymuştu. Mayıs 2014’te yürürlüğe giren ve 2014-2018 yıllarını kapsayan ‘Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda meslek liselerinin idari olarak da patronlara açılması öngörülüyor.

Sözkonusu rapora göre, meslek liselerinde yeni bir yönetim modeli uygulanacak. Belediye, meslek kuruluşları ve patronlar meslek liselerinin yönetiminde bulunacak.

Meslek liselerindeki eğitimin içeriği de sermayenin ihtiyaçlarına göre şekillendirilecek. Okul kitapları ve materyaller, yönetiminde bizzat patronların da olduğu okullar tarafından hazırlanacak. Okullar fabrika ve işletmelerin yakınına kurulacak. Şirketlerin okul içinde atölye ve laboratuvar kurmasına izin verilecek.

Öte yandan, şirketlerin kendi meslek liselerini kurması ve ‘sektör odaklı eğitim’ teşvik edilecek.

 
§