24 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/16

Sınıfımız ve onurumuz için kavgaya, 1 Mayıs’a!
AKP’nin kozu devlet terörü!
“Haklarımız, avukatlık mesleği saldırı altında”
Soma Davası: Düzenin aynası
Katliam davasına karartma talebi
Metal işçisinin büyük isyanı
Metal işçisinin öfkesi mücadeleye dönüştü!
Türk Metal’in kaderi pamuk ipliğine bağlı
MİB’den Renault işçilerine: Yumruk gibi kenetleneceğiz!
Sendikal ihanete ve sermayeye karşı direnen metal işçilerini selamlıyoruz!
İlbeyli işçileri hakları için eylemde
DİSK/Tekstil’de yeni ihanetler için yola devam
‘Rüyalar’ sektöründe kabustan uyananlar
Seçimler, düzen partileri, HDP ve solda parlamentarizm
Düzen siyasetine sendikal bürokrasiden destek!
BDSP: Sınıfın kızıl bayrağı altında 1 Mayıs'ta alanlara!
Ümraniye'de çok yönlü 1 Mayıs hazırlığı
Mamak'ta coşkulu 1 Mayıs şenliği
İşçi bültenlerinde 1 Mayıs rüzgarı
Ankara’da coşkulu 1 Mayıs etkinliği
İzmir’de DGB-DLB’den 1 Mayıs pikniği
Ermeni soykırımı ve burjuva propagandanın iğrenç yüzü
Kapitalizm Akdeniz'i mezarlığa çevirdi
ICOG’dan 1 Mayıs çağrısı
Alman devleti bir polis devletidir!
İşçiler, emekçiler ve gençler ayakta!
Eğitimde özelleştirme saldırısı
Bozuk düzende sağlam çark olmaz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ankara’da coşkulu
1 Mayıs etkinliği

 

DGB ve DLB Ankara’da “Geleceğin emekçileri 1 Mayıs’a yürüyor” şiarıyla gerçekleştirdiği coşkulu etkinlikte gençliği 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya davet etti.

18 Nisan’da Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenlenen etkinlik tüm devrim şehitleri şahsında yapılan saygı duruşu ile başladı. Devrimci gençliği mücadelenin kızıllığı ile selamlayan açılış konuşmasında gericiliğe, baskılara ve faşizme karşı sokaklarda, üniversitelerde, lise sıralarında, fabrikalarda direnen öğrenci ve emekçi gençliğin bir kez daha bu salonda ortak mücadele çağrısını yükseltmek için bir araya geldiği vurgulandı.

Ardından DGB adına yapılan konuşmada üniversitelerde yaşanan faşist saldırılara, YÖK gericiliğine, kapitalizmin eğitimi özelleştirme saldırılarına kadar gençliği hedef alan politikalar teşhir edilirken 1 Mayıs aracılığı ile “Yolumuz işçi sınıfının yoludur” diyen gençliğin tüm bu saldırılara karşı işçi sınıfı ile omuz omuza, kızıl mücadele bayrağını yükseltmesi gerektiği belirtildi.

Devrimci sanatı lise sıralarına taşıyan DLB Şiir Topluluğu, kendi yazdıkları şiirleri ve Nazım Hikmet’in iki şiirini seslendirdi.

DLB adına yapılan konuşmada ise liselilerin bugün mücadele alanlarında en ön saflarda olduğuna dikkat çekildi. Son bir yılın değerlendirmesine de konuşmasında yer veren DLB temsilcisi, liselilerin devrimci birliğini büyütmek yolunda önemli adımlar attıklarını, bulundukları her yerelde liselerde yaşanan sorunlara içeriden ya da dışarıdan müdahale ettiklerini söyledi. 1 Mayıs gündemini de bir seferberlik halinde liselilere taşıyacaklarını vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Meslek Liseli DLB’liler adına yapılan konuşmada ise liselilerin “staj” adı altında emeklerinin sömürülmesine, “iş kazası” adı altında kimi zaman bir pres makinesinde kimi zamansa elektrik akımına kapılarak ölüme mahkum edilmelerine karşı sömürüye başkaldırmayı öğrendikleri ifade edildi.

Sonrasında işçi ve emekçilerin sesini sanatına taşıyan Halil Sansar sahne alarak bestelerini seslendirdi.

Son sözü Ankara 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Melek Altıntaş aldı. Düzenin seçim aldatmacası ile 1 Mayıs gündemini karartarak işçi ve emekçileri gerçek mücadele ve kavgadan uzak tutmaya çalışan sermayeye karşı BDSP’nin bağımsız sosyalist adayları olarak “Çözüm ne mecliste, ne seçimde; çözüm devrim ve sosyalizmde!” şiarını yükselttiklerini dile getirdi. Taksim yasağının düzenin efendileri açısından bir tesadüf olmadığını vurguladı.

Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden TKİP dava tutsakları adına gönderilen ve etkinliği selamlayan mektup okundu.

Son olarak Bahoz Aslan’ın halkların kardeşliğini vurgulayan ezgileri ve halaylarla coşkulu bir şekilde süren etkinlik 1 Mayıs ve Çav Bella marşlarının okunmasının ardından sonlandırıldı.

Etkinlik sonrasında topluca Yüksel Caddesi’ne geçen DGB ve DLB’liler Mithatpaşa’ya kadar sloganlarla yürüyerek devrimci 1 Mayıs coşkusunu sokağa taşıdılar.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

 

Gebze DLB 1 Mayıs’a hazırlanıyor

 

Liseli genç komünistler gerçekleştirdikleri toplantılar, dergi satışları, duvar yazılamaları ile Gebze’de gerçekleştirilecek olan 1 Mayıs’a hazırlanıyorlar. Liseliler 18 Nisan’da gerçekleştirdikleri toplantıda kültürel faaliyetlerle birlikte Sıra-dışı’nın 3. sayısı üzerine konuşarak planlamalarını gözden geçirdiler.

Ayrıca toplantı sonrası FSM Anadolu Lisesi, GATEM ve Gebze Çarşı içine yazılamalarla 1 Mayıs çağrısı yapıldı. Duvarlara “Yaşasın 1 Mayıs!”, “1 Mayıs’ta DLB saflarına!” yazılamaları yapıldı. Ayrıca DLB’liler “Hatice Yürekli ölümsüzdür!” yazılamaları yaptılar.

Liselilerin Sesi / Gebze

 

 

 

 

 

Bilime kapalı polise açık!

 

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, valiliğe gönderdiği “gizli” ibareli yazı ile, bundan böyle üniversiteye ait 22 yerleşkede yaşanabilecek ‘her türlü şiddet olayına’, polisin, rektörlüğün yazılı talebini beklemeksizin müdahale etmesini istedi.

Rektörlüğün açıkladığı yerler içinde SBF ile DTCF gibi köklü fakülteler de yer alıyor.

Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş imzasıyla gönderilen “gizli” ibareli yazıda, Ankara Üniversitesi’nin 22 yerleşkede eğitim öğretim hizmeti verdiği belirtilerek, yerleşkelerde rektör ile dekan/müdürlerin eğitim öğretimin aksamadan sürdürülebilmesi ve öğrenci dahil tüm paydaşların güvenliğini sağlamak amacıyla imkanlar dahilinde tedbirler aldığı öne sürüldü. Üniversitenin imkânlarının yeterli olmadığı ya da “baş edilemeyen” durumlarda polisten yardım talep edildiğinin belirtildiği yazıda, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi yerleşkesi ile mülkiye ve hukuk fakültelerinin bulunduğu Cebeci Kampüsü'nün daha ‘hassas’ takip edilmesi de talep edildi. Yazının ekinde, yerleşkelerde ilerici ve devrimci faaliyete yönelik ‘önlemler’ şöyle sıralandı:

- Bina girişlerinde, kurum kimlik kontrolleri ile el dedektörleri vasıtasıyla çanta-poşet ve üst aramalarının titizlikle yapılması, suç ve suç unsuru materyaller ile farklı üniversitelerden gelebilecek yabancı öğrenci ve şahısların yerleşkeye kontrollü alınmasının sağlanması.

- Yerleşke sınırları içerisinde hassas alanlarda (daha önce meydana gelen öğrenci olayları dikkate alınarak) özel güvenlik personelinin görevlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin aldırılması.

- Öğrenciler tarafından asılan ve içeriği suç teşkil eden afiş, pankart vs. ilanlar ile suç unsuru olabilecek kesici-delici ve  yaralayıcı aletler ile materyallere özel güvenlik görevlileri vasıtasıyla el konularak zamanında genel kolluk birimlerine ulaştırılması.

 

 

 

 

Ankara DLB’den stand çalışması

 

Ankara’da Devrimci Liseliler Birliği (DLB), 20 Nisan’da Yüksel Caddesi’nde stand açtı.

Standda ölüm yıldönümü vesilesiyle 2000 Ölüm Orucu Şehidi Hatice Yürekli’yi anan bir pankart asan DLB’liler yanı sıra çocuk cezaevlerindeki baskılara ve işkencelere dikkat çekmek için resim sergisi açtı.

Gün boyunca açık kalan standda Liselilerin Sesi dergisi ve Kızıl Bayrak gazetesinin satışı gerçekleştirildi.

Liselilerin Sesi / Ankara

 
§