24 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/16

Sınıfımız ve onurumuz için kavgaya, 1 Mayıs’a!
AKP’nin kozu devlet terörü!
“Haklarımız, avukatlık mesleği saldırı altında”
Soma Davası: Düzenin aynası
Katliam davasına karartma talebi
Metal işçisinin büyük isyanı
Metal işçisinin öfkesi mücadeleye dönüştü!
Türk Metal’in kaderi pamuk ipliğine bağlı
MİB’den Renault işçilerine: Yumruk gibi kenetleneceğiz!
Sendikal ihanete ve sermayeye karşı direnen metal işçilerini selamlıyoruz!
İlbeyli işçileri hakları için eylemde
DİSK/Tekstil’de yeni ihanetler için yola devam
‘Rüyalar’ sektöründe kabustan uyananlar
Seçimler, düzen partileri, HDP ve solda parlamentarizm
Düzen siyasetine sendikal bürokrasiden destek!
BDSP: Sınıfın kızıl bayrağı altında 1 Mayıs'ta alanlara!
Ümraniye'de çok yönlü 1 Mayıs hazırlığı
Mamak'ta coşkulu 1 Mayıs şenliği
İşçi bültenlerinde 1 Mayıs rüzgarı
Ankara’da coşkulu 1 Mayıs etkinliği
İzmir’de DGB-DLB’den 1 Mayıs pikniği
Ermeni soykırımı ve burjuva propagandanın iğrenç yüzü
Kapitalizm Akdeniz'i mezarlığa çevirdi
ICOG’dan 1 Mayıs çağrısı
Alman devleti bir polis devletidir!
İşçiler, emekçiler ve gençler ayakta!
Eğitimde özelleştirme saldırısı
Bozuk düzende sağlam çark olmaz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İlbeyli işçileri hakları için eylemde

 

Adana Ceyhan’da kurulu İlbeyli Beyteks'te patronun fabrikayı kapatma kararının ardından “ücretsiz izin” adı altında 5 bin işçiyi işsiz bırakmasına tepki gösteren işçiler 20 Nisan’da fabrika önünde eylem yaptı.

İşten çıkışlarının da verilmediğini ifade eden 100’e yakın tekstil işçisine Çukurova İşçi Bülteni’nin son sayısı dağıtılırken Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın tanıtımı yapıldı.

Fabrika önünde oturma eylemine başlayan İlbeyli Tekstil işçileri kendi aralarında seçtikleri komite aracılığıyla patronla bir görüşme yaptı. Yapılan görüşmede işçilere fabrikanın kapanıp kapanmayacağının ancak 8 Mayıs’ta netleşeceği söylenerek belirsizliğin süreceği ifade edildi.

DEV TEKSTİL işçilerin yanında

İlbeyli Beyteks işçileri 21 Nisan'da da fabrika önündeydiler. Patronun 8 Mayıs’a kadar süre tanımasına rağmen bu sürenin sonunda ne olacağının belirsiz olması İlbeyli işçilerini karamsarlığa itiyor. Ayrıca patron özel görüşmeler sonrası sus payı olarak 100’er TL civarı para vererek işçilerin birliğini bozmaya çalışıyor.

Fabrika önünde 200’e yakın işçi beklerken, 21 Nisan’da bu sayı 60’a kadar düştü. Bir grup işçi ise daha önce seçilen komite tarafından AKP milletvekili adaylarının düzenlediği mitinge “görüşme yapma” adına götürüldüler. Bu kalan işçilerin bir kısmında moral bozucu bir etki yarattı. İşçilerin sayısı giderek azaldı. Kalan işçilere DEV TEKSTİL üyeleri tarafından çağrılan bir avukat vesilesiyle hukuksal konularda bilgi verildi ve neler yapmaları gerektiği telkin edildi.

2 günlük bekleyiş boyunca işçilere neden DEV TEKSTİL’de örgütlenmeleri gerektiği anlatıldı. DEV TEKSTİL yöneticileriyle işçilerin doğrudan konuşması sağlandı. DEV TEKSTİL’in işçilerin yanında olmaya devam edeceği ifade edildi ve işçiler örgütlenmeye çağrıldı.

Kölelik koşullarında çalışıyoruz!”

Bekleyiş sırasında konuştuğumuz işçiler kölece çalışma koşullarını ve yaşadıkları zorlukları anlattılar. Özlük halkarıyla beraber çıkışlarını istediklerini belirten bir işçi “İki aydır ücretsiz izindeyiz. İçerde kalan paramızı da alamadık. Çıkış verilmediği için başka işe de giremiyoruz. Fabrikanın tekrar açılmasını ya da özlük haklarımızla beraber çıkışımızı istiyoruz” diye konuştu.

Sürekli baskı altında olduklarını belirten başka bir işçi ise şunları söyledi: “Modern kölelik koşulları altında yaşıyoruz. Asgari ücret alıyoruz. Zorunlu mesaiye bırakılıyoruz. Mesailerimiz sigortaya yansıtılmadan elden veriliyor. Sürekli baskı altındayız. Hayvan muamelesi görüyoruz.”

"Bir dakika geç kalsak üç yevmiye kesiliyor" diyen işçilerden biri de hastalansalar dahi rapor alamadıklarını belirterek “Hastalanan işçiler hastaneden rapor da alamıyorlar. Doktorlar Beyteks fabrikası patronu tarafından sindirilmiş durumda, hasta olduğumuzda bize rapor vermiyorlar” dedi.

İşçiler ayrıca parasızlıktan kaynaklı ailevi sorunlarından, boşanma noktasına geldiklerinden, çocuklarının yüzlerine bakacak halleri kalmadığından yakınıyorlar.

Kızıl Bayrak / Adana

 

 

 

 

Greif belgeseli işçilerle buluşuyor

 

Greif işgalini anlatan “İşgal/60 Uzun Gün” belgeseli İzmir ve Adana’da işçi ve emekçilerle buluştu.

İzmir

Çiğli İşçi Kültür Sanat Evi Derneği ve Karşıyaka Halk Forumu'nun birlikte örgütlediği belgesel gösterimi, 17 Nisan’da Çarşı Kültür Merkezi’nde yapıldı. Salon girişine Greif Direnişi’ni anlatan fotoğraflar, salona ise “İşgal, grev, direniş ruhuyla 1 Mayıs alanlarına!” ozaliti asıldı.

Açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Greif’teki direniş süreci anlatıldı. Greif işgalinin işçi sınıfına yol gösterdiği belirtilen konuşmada, Greif işgali sonrası işçi sınıfının işgal eylemleri gerçekleştirmeye başladığına dikkat çekildi. Yeni Greifler yaratılmasının sınıf mücadelesini yükselteceği vurgulandı. Greif Direnişi ruhu ile 1 Mayıs’ta alanlara çağrı yapılarak konuşma sonlandırıldı.

Konuşmanın ardından Greif işçilerinin 60 günlük işgal sürecini ortaya koyan belgesel izlendi.

Adana

Adana’daki gösterim, 19 Nisan’da Seyhan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gösterimden önce yapılan açılış konuşmasında sistemin içinden geçmekte olduğu krizden bahsedilerek bu krizden çıkış yolunun, ekseninde işçi sınıfının olduğu toplumsal bir muhalefet yaratmaktan geçtiği belirtildi. Bu açıdan Greif işgalinin örnek bir işçi direnişi olduğu vurgulandı. BDSP’nin bu yönlü çalışmalarına dikkat çekilen konuşma 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısıyla sona erdi.

Açılış konuşmasının ardından belgesel gösterimine geçildi. İlgiyle izlenen belgesel sonrasında ise ‘Mukavemet’ adlı müzik grubunun dinletisi ile etkinlik sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir-Adana

 
§