24 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/16

Sınıfımız ve onurumuz için kavgaya, 1 Mayıs’a!
AKP’nin kozu devlet terörü!
“Haklarımız, avukatlık mesleği saldırı altında”
Soma Davası: Düzenin aynası
Katliam davasına karartma talebi
Metal işçisinin büyük isyanı
Metal işçisinin öfkesi mücadeleye dönüştü!
Türk Metal’in kaderi pamuk ipliğine bağlı
MİB’den Renault işçilerine: Yumruk gibi kenetleneceğiz!
Sendikal ihanete ve sermayeye karşı direnen metal işçilerini selamlıyoruz!
İlbeyli işçileri hakları için eylemde
DİSK/Tekstil’de yeni ihanetler için yola devam
‘Rüyalar’ sektöründe kabustan uyananlar
Seçimler, düzen partileri, HDP ve solda parlamentarizm
Düzen siyasetine sendikal bürokrasiden destek!
BDSP: Sınıfın kızıl bayrağı altında 1 Mayıs'ta alanlara!
Ümraniye'de çok yönlü 1 Mayıs hazırlığı
Mamak'ta coşkulu 1 Mayıs şenliği
İşçi bültenlerinde 1 Mayıs rüzgarı
Ankara’da coşkulu 1 Mayıs etkinliği
İzmir’de DGB-DLB’den 1 Mayıs pikniği
Ermeni soykırımı ve burjuva propagandanın iğrenç yüzü
Kapitalizm Akdeniz'i mezarlığa çevirdi
ICOG’dan 1 Mayıs çağrısı
Alman devleti bir polis devletidir!
İşçiler, emekçiler ve gençler ayakta!
Eğitimde özelleştirme saldırısı
Bozuk düzende sağlam çark olmaz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ümraniye'de çok yönlü 1 Mayıs hazırlığı

 

Sınıf devrimcileri Ümraniye bölgesinde 1 Mayıs çalışmalarını hafta boyunca sürdürdü. 

İşçi Bülteni dağıtımları

İşçi Bülteni’nin son sayısı 17 Nisan’da Reha Tekstil’de, Penta’da ve İMES A Kapısı’nda işçilere dağıtıldı. Greif’in bölgede bulunan fabrikalarına da bülten dağıtımı yapıldı. Dudullu’da bulunan Greif fabrikasına sabah iş giriş saatinde bülten dağıtılırken, Sultanbeyli Greif’e ise akşam iş çıkışında dağıtım gerçekleştirildi.

Sultanbeyli Greif’te dağıtım sırasında yeni seçilen işyeri temsilcileri dağıtımdan duydukları rahatsızlığı ifade ederek sınıf devrimcilerini tehdit etmeye yeltendi. Temsilcinin “aslında sizlere burada dağıtım yaptırmamak lazım” sözleri üzerine gerekli cevap verilirken, Greif’teki sendikal bürokrasi, Kazım Doğan ve Rıdvan Budak teşhir edildi.

İşçi Bülteni, 21 Nisan’da Çelik-İş’in örgütlü olduğu Gamak fabrikasındaki işçilere dağıtıldı. İşçiler hakları ve özgürlükleri için 1 Mayıs’ta Taksim’e ve öncesinde gerçekleştirilecek pikniğe çağrıldı.

Bülten Yenidoğan ve Emek Mahallesi’ndeki fabrika ve atölyelere de sabah vardiyası ve akşam iş çıkışında ulaştırılırken, Sarıgazi merkezde de işçi servislerine ve Demokrasi Caddesi girişinde dağıtımlar yapıldı.

Fabrika toplantısı

19 Nisan’da Kristal-İş Sendikası’nda örgütlü işçilerle 1 Mayıs söyleşisi gerçekleştirildi. Toplantı 1 Mayıs’ın tarihsel ve güncel önemi üzerine yapılan sunumla başladı. 1 Mayıs sunumunun ardından seçimler ve güncel siyasal gelişmeler üzerine canlı tartışmalar yapıldı. Ayrıca fabrikanın iş çıkış saatinde bülten dağıtımı gerçekleştirildi. Bülten dağıtımı sırasında sendikacılardan biri dağıtımı engellemeye yönelik sözlü sataşmada bulunurken, engelleme girişimi işçilerin sınıf devrimcilerini sahiplenmesi ile boşa düşürüldü.

Emekçi kadınlar 1 Mayıs’a

Ümraniye Emekçi Kadın Komisyonu, hafta boyunca Sarıgazi’de yaptığı ev ziyaretleri ile emekçi kadınları 1 Mayıs pikniğine davet etti. 1 Mayıs ve seçim sürecinin iç içe geçmişliğiyle tartışmalar yürütülürken emekçi kadınların, sorunları için bir adım öne çıkması ve alanlarda yerini alması gerektiği üzerine tartışmalar yapıldı.

Stand faaliyeti ve yazılama

Sınıf devrimcileri işçi ve emekçileri 1 Mayıs’a çağıran ajitasyon-propaganda faaliyetlerine 17 Nisan’da Demokrasi Caddesi girişinde açtıkları standla devam etti. 1 Mayıs bildirileri akşam iş çıkış saatinde ajitasyon konuşmaları eşliğinde dağıtıldı. Ayrıca Kızıl Bayrak gazetesinin son sayısı da işçi ve emekçilere ulaştırıldı.

Akpınar Mahallesi’nde 1 Mayıs çalışmasının yanı sıra yapılan yazılamalarla düzenin seçim oyunu teşhir edildi.

Afiş çalışması

BDSP’nin 1 Mayıs afişleri 17 Nisan’da Dudullu ve Akpınar bölgelerine yaygın bir şekilde yapıldı.

21 Nisan’da ise bölgedeki işçilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelere ve servislerinin geçiş güzergâhlarına afişler yapıldı. Şile yolu, Dudullu, KADOSAN ile Birlik, 1 Mayıs, Başaran mahalleleri ve Sultangazi Caddesi’ne afişler yapıldı.

Divan Turizm işçilerine ziyaret

Sınıf devrimcileri, iki ayı aşkın bir süredir direnişlerini sürdüren Divan Turizm işçilerini ziyaret etti. 21 Nisan’da gerçekleştirilen ziyarette işçilerle direnişe kararlı bir şekilde devam etmeleri ve eylemleri süreklileştirmeleri üzerine sohbetler edildi. Divan işçileri metal işçilerinin ayaklanması ve özelde Koç’a bağlı fabrikalarda isyanın büyümesi sürecini dikkatle takip ettiklerini dile getirdiler. Böylesi direngen süreçlerin ortaklaştırılması ve sınıf dayanışmasının güçlendirilmesine dair belli konularda tartışmalar yürütüldü. 1 Mayıs’ın tarihsel anlamı üzerine konuşmalar yapılarak, işçiler gerçekleştirilecek pikniğe davet edildi.

Kızıl Bayrak / Ümraniye

 

 

 

 

Kartal’da 1 Mayıs hazırlıkları

 

Kartal’da 1 Mayıs hazırlıkları çerçevesinde taşeron çalışmaya, güvencesizliğe, kadına yönelik şiddete, mazlum halkların katledilmesine, paralı eğitime karşı işçiler, emekçiler, kadınlar ve gençler mücadeleye çağrıldı.

Greif belgeseli gösterimi

19 Nisan Pazar günü Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde Greif Direnişi’ni anlatan “İşgal / 60 Uzun Gün” adlı belgeselin gösterimi gerçekleştirildi.

Belgesel gösterimi öncesinde krizler, savaşlar ve bunlar karşısında yükselen toplumsal muhalefet tablosuna dair kısa bir açılış konuşması yapıldı. Bu tablonun Türkiye parçasında bunlara ek olarak siyasal krizin olduğu dile getirildi. Böylesi bir atmosferde karşılanan 1 Mayıs ve seçim dönemine nasıl bir hazırlıkla girilmesi gerektiği ifade edildi.

Açılış konuşmasının ardından başlayan belgesel gösterimi büyük bir ilgiyle karşılandı. İşçilerin tek vücut olarak karar aldığı, sendika bürokratlarına özür dilettiği sahnelerde alkışlar yükseldi. Gösterim sonrasında ise belgesel farklı yönleriyle masaya yatırıldı. Belgeselin fabrikalarda, işçilerin ev ve mahallelerinde izletilmesi üzerine konuşuldu.

Piknik hazırlıkları

Gösterimin ardından 1 Mayıs hazırlıkları ve 26 Nisan’da yapılacak olan “İşçilerin birliği, halkların kardeşliği” pikniğinin hazırlıkları konuşuldu. Piknik davetiyelerinin bölüşümünün yapıldığı toplantıda eşit, özgür, sınıfsız bir dünya kurma mücadele ve özleminin bir minyatürü olacak olan pikniğe daha fazla insanın katılması için azami çaba harcamak gerektiğine vurgu yapıldı.

Seçimler üzerine sohbet

Toplantıda seçimlere dair yapılan tartışmalarda işçi sınıfının bağımsız, devrimci sınıf tutumunu açığa çıkartmak için devrimci faaliyetin kesintisiz ve yoğun bir şekilde örülmesi gerektiği, sol hareketin seçimlere kilitlendiği bu süreçte bunun çok daha önemli olduğu ifade edildi.

Kızıl Bayrak / Kartal

 
§