10 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/14

Taksim rüzgarından kaçanlar!
Taksim 1 Mayısı'nı bekleyenlere...
Ne seçim, ne meclis; çözüm örgütlü mücadelede!
Avukatlar: Baronun anlaşmasını tanımıyoruz!
“Haklarımızı ve kazanımlarımızı koruyacağız!”
Faşist saldırılara karşı emekçilerin öfkesini örgütlü hale getirelim!
Emekçiler onurlarına sahip çıktı!
Ölü gözünden yaş beklemek ve GMİS Genel Kurulu
Genel kurula koltuk kavgaları damga vurdu
Soma davasını kırılma noktası yapmak... - T. Kor
AKP’den sermayeye istihdam
Taşeron İşçiliğe Karşı Mücadele Kurultayı gerçekleşti
Taşeron İşçilerinin Birliği için ileri!
“İŞGAL: 60 Uzun Gün”
Metal grevinin ardından...
DİSK/TEKSTİL ve işçi satıcılarının it dalaşı - B. Seyit
Yeni bir döneme doğru
Sisi'nin Mısır'ı: Körfez'in parasıyla emperyalizme bekçilik
Yemen saldırısı ve Ortadoğu'da nüfuz mücadeleleri
İran, ABD ve Kral Selman'ın yaveri
Paskalya yürüyüşleri, emperyalist savaşlara ve faşizme öfke
İÜ öğrencileri Mahmut Ak'ı tanımıyor!
Hasan Ferit davasında 6 çeteci serbest
Çiçeğine karnaval düzenlenen portakalın dallarında ceset açıyor
1 Mayıs’ta alanlara!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İÜ öğrencileri Mahmut Ak'ı tanımıyor!

 

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenciler, rektörlük atamasının ardından 3 Nisan günü tepkilerini ortaya koymak ve mücadeleyi yükseltmenin yollarını tartışmak amacıyla forum gerçekleştirdi.

Foruma politik öğrencilerin katılımı yoğun olurken, hafta başından itibaren bir süreç örülmesi noktasında karara varıldı. Bu sürecin hazırlığının ve tartışmalarının daha detaylı yürütülmesi ve planlamaların hayata geçirilmesi için bir komite belirlendi.

Forumun ardından, atamaya dair Merkez Kampüs’te bir yürüyüş ve açıklama yapıldı. Konuşmada, Mahmut Ak’ın rektör olarak tanınmadığı; bu atamanın polis terörünün, baskıların ve saldırganlığın artması anlamına geleceği ve bu dayatmaya karşı da Pazartesi gününden itibaren mücadelenin büyütüleceği vurgulandı.

Forum ve eylemin ardından Pazartesi yapılacak etkinlik için komite toplantısı yapıldı. Toplantıda komisyonlar kurulup planlamalar yapıldı.

Uyarı için okul terk etmeme eylemi

Üniversitedeki akademisyenlerin çağrısıyla 6 Nisan günü forumda bir dizi konuşma ile YÖK düzeni teşhir edildi. Gerçekleştirilen şenlik ve eylemle Mahmut Ak’ın rektör olarak tanınmadığı ifade edildi.

Eylemlerin ardından aralarında DGB’lilerin de bulunduğu öğrenciler okulu terk etmeme eylemine başladılar. Okulu terk etmeme kararı alan öğrenciler saatlerce okul içerisinde halay, slogan ve marşlarla eylemlerini sürdürdüler. Raşit Tükel de ilerleyen saatlerde öğrencilerin yanına geldi. Tükel’in de ricasının ardından öğrenciler kendi aralarında gerçekleştirdikleri forumda eylemi şimdilik sonlandırma kararı aldılar. Gece yarısına doğru da sloganlarla okulun dışına yürüyerek burada bir açıklama yaptılar.

Mahmut AK’ın istifa etmesi ve Raşit Tükel’in atanması taleplerini yineleyen öğrenciler pankartlarını okul kapısına asarak eylemi sonlandırdılar.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

"Demokratik üniversite mücadelemiz sürecek"

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) rektörlük seçimlerine en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in yerine Prof. Dr. Mahmut Ak’ın atanması 3 Nisan’da yapılan basın toplantısıyla kınandı.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi, Psikiyatri Anabilim Dalı, İhsan Şükrü Aksel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına SES, Eğitim Sen, Genel-İş, Tıp Öğrencileri Kolu’nun yanısıra çok sayıda öğretim üyesi ve hekim katıldı.

Basın toplantısında konuşan Raşit Tükel, “özgür, demokratik üniversite” talebiyle seçim sürecinde çalışma yaptıklarını ve özerk bir akademi talebini dile getirdiklerini hatırlattı. Bununla birlikte taşeron çalışmanın olmaması gerektiğini düşündüklerini belirten Tükel, güvenceli bir çalışma ortamı için de mücadele ettiklerini ifade etti.

Mahmut Ak’ın hiçbir meşruiyeti yoktur”

Bütün bu talepleri destekleyenlerle birlikte rektörlük seçimini kazandıklarını hatırlatan Tükel, YÖK’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği listede kendisini ikinci sıradan göstermesini eleştirdi. YÖK’ün üniversiteleri devletin himayesi altına aldığını dile getiren Tükel, bu uygulamayla bunu bir kez daha gördüklerini söyledi. Tükel, rektörlük seçimleri öncesindeki taleplerinin arkasında olduklarını ve demokratik bir üniversite mücadelesini sürdüreceklerini ifade ederek Mahmut Ak’ı rektör olarak kabul etmediklerini belirtti.

Alkışlarla kürsüden inen Tükel’e destek veren diğer akademisyen ve hekimler de Erdoğan’ın taraf olmasını eleştirerek atadığı rektörü tanımayacaklarını söylediler.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Yandaş Ak: Kanuna uygun!

 

İstanbul Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde ikinci sırada yer alan ancak Cumhurbaşkanı tarafından atanan yandaş Mahmut Ak, rektörlüğü ile ilgili ilk açıklamasını yaptı.

Üniversitede yapılan seçimlerde akademik kadronun çoğunun kendisini seçmemiş olmasını dikkate almayan AK, cumhurbaşkanının atamasının kanunlara uygun olduğunu ifade ederek “İstanbul Üniversitesi Rektörü atanma süreci kanunlarımızda belirtildiği şekilde gerçekleşmiş ve bu sürecin sonunda 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunuyorum” dedi.

Rotası belli: Sermayeye hizmet

Yandaş Ak, daha ilk açıklamasında üniversiteyi nelerin beklediğini dile getirdi. AR-GE faaliyetleri ve üniversite-sanayi işbirliği gibi icraatları sürdüreceğini açıklayan AK, şöyle konuştu:

Bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için tüm gayretimle çalışacağım. İsteğimiz, İstanbul Üniversitesi’nde ‘çeşitliliği destekleyen yönetim felsefesi’nin ve ‘şeffaf, hesap veren, saygın ve özerk üniversite’ anlayışının devam etmesi, akademik özgürlük, tüm paydaşlarla işbirliğine açık bir yönetim anlayışı, AR-GE faaliyetleri ve inovasyon, üniversite-sanayi işbirliği, uluslararasılaşma, e-dönüşüm, öğrenen odaklı eğitim çalışmaları, toplumla bütünleşme, fiziksel altyapının yenilenmesi, akademik ve idare personelimizin yaşam standartlarının yükseltilmesi konularının öncelikli olduğu bir yönetim anlayışının sergilenmesidir."

 
§