10 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/14

Taksim rüzgarından kaçanlar!
Taksim 1 Mayısı'nı bekleyenlere...
Ne seçim, ne meclis; çözüm örgütlü mücadelede!
Avukatlar: Baronun anlaşmasını tanımıyoruz!
“Haklarımızı ve kazanımlarımızı koruyacağız!”
Faşist saldırılara karşı emekçilerin öfkesini örgütlü hale getirelim!
Emekçiler onurlarına sahip çıktı!
Ölü gözünden yaş beklemek ve GMİS Genel Kurulu
Genel kurula koltuk kavgaları damga vurdu
Soma davasını kırılma noktası yapmak... - T. Kor
AKP’den sermayeye istihdam
Taşeron İşçiliğe Karşı Mücadele Kurultayı gerçekleşti
Taşeron İşçilerinin Birliği için ileri!
“İŞGAL: 60 Uzun Gün”
Metal grevinin ardından...
DİSK/TEKSTİL ve işçi satıcılarının it dalaşı - B. Seyit
Yeni bir döneme doğru
Sisi'nin Mısır'ı: Körfez'in parasıyla emperyalizme bekçilik
Yemen saldırısı ve Ortadoğu'da nüfuz mücadeleleri
İran, ABD ve Kral Selman'ın yaveri
Paskalya yürüyüşleri, emperyalist savaşlara ve faşizme öfke
İÜ öğrencileri Mahmut Ak'ı tanımıyor!
Hasan Ferit davasında 6 çeteci serbest
Çiçeğine karnaval düzenlenen portakalın dallarında ceset açıyor
1 Mayıs’ta alanlara!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Genel kurula koltuk kavgaları damga vurdu

 

Hema, TTK ve Denfa madencilikte örgütlü olan Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) 10. Genel Kurulu 4-5 Nisan tarihlerinde Zonguldak’ta GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda yapıldı.

Genel kurulda yeni başkan Ahmet Demirci’nin öncülük ettiği liste ile Eyüp Alabaş’ın öncülük ettiği liste yarıştı.

Genel Kurul başlamadan önce oluşturulan divan yönetiminin başkanlığını Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar yaptı. Divan adına yaptığı konuşmada karayollarında çalışan taşeron işçilerine değinen Ağar, bu sorunu çözdüklerini iddia etti. Aynı anlarda ve genel kurul sonrasında sınıf devrimcileri de, karayolu işçilerinin eylemlerini ve sendikal ihaneti maden işçilerine anlattılar. İlerleyen zamanlarda ise yine aynı bürokratın salonda ortamın gerilmesinden dolayı maden işçilerini “salona emniyeti çağırırım” diyerek tehdit etmesi ise maden işçileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Oldukça gergin bir ortamda geçen genel kurul, Alabaş ve ekibinin hazırladığı sinevizyonun gösterimi ile başladı. Mevcut genel başkanın karşısına aday olan listedeki şube başkanları ise “rakip listenin reklamı” yapılıyor diyerek bu sinevizyon gösterimine tepki gösterdi.

Ortamın sakinleşmesinin ardından, düzen partilerinin temsilcileri konuşmalar yaparak, seçim vaatlerini dillendirmeye başladılar.

Maden işçilerinden tepki

Öğleden sonraki program ise önergelerin okunması ile başladı. Divana gelen bir önergenin sendika bürokratlarının izinli günlerde maaşlarının kesilmemesi yönünde olması maden işçileri tarafından tepki ile karşılandı. Delege olmayan bir maden işçisinin bu önergenin işçiler için değil, bürokratlar için hazırlanan önerge olduğunu söylemesi üzerine delege olan maden işçileri de önergeyi reddederek cevap verdi. Daha sonrasında ise mevcut yönetim ve adaylar konuştu. Konuşmalarda dikkat çeken en önemli nokta, maden işçilerinin sorunlarının hiç konuşulmamasıydı. Kişisel çıkarların öne çıktığı ve suçlamaların yapıldığı konuşmalarda, genel sekreter adayı olarak seçime katılan ve Hema işçilerini satanların başında gelen İsa Mutlu’nun konuşması sırasında, 6 ay önce işten atılan Hema işçileri tepki gösterdi.

İşten atma tehditlerine karşı 45 kilometre yol yürüyerek Zonguldak’a gelen, Zonguldak’tan ise Ankara’ya yürümek isteyen fakat sendikal bürokrasi engeline takılan Hema işçilerini temsilen gelen 6 maden işçisi “Biz buraya sizin kişisel çıkarlarınızı dinlemeye gelmedik, biz kimsenin adamı değiliz” diyerek kendilerini satan sendika ağalarına korku, işçi-emekçi ve sınıf dostlarına ise güven verdi.

Eski yönetimde Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri olan Osman Tutkun’un konuşması sırasında İsa Mutlu’nun kendisine yemek molasında para teklif ettiğini söylemesi ise sendika bürokratlarının gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Oy kullanma işlemlerinden önce de kazanan listeden 2 şube başkanı kendi delegelerinin sim kartlarını aldı, oy pusulalarının fotoğrafını çekmelerini istedi.

Oy kullanma işlemleri devam ederken sınıf devrimcileri de sendika önündeki kahvelerde işçi ve emekçilerle sohbetler gerçekleştirdi. Bölgeciliğe karşı sınıfın çıkarlarının ön planda olması gerektiğini vurgulayan sınıf devrimcileri işçileri mücadeleye çağırdılar.

Hema’da işten atılan maden işçileri ise oy kullanma esnasında Cumartesi günü olduğu gibi sendika bürokratlarına korku saldı. Oy kullandıktan sonra kürsüye geçip ajitasyon çeken Hema işçileri “İşten atılan 850 madenci adına oy kullandık. Soma’da, Ermenek’te şehit olan madencilerimiz adına oy kullandık. Sınıf çıkarları için oy kullandık. Bizleri işsiz bırakanlar madencilerin kanında boğulacaktır” diyerek tepkilerini gösterdiler ve salondan ayrıldılar.

Seçimlerde, sendikanın bir önceki dönemki genel başkanı Eyüp Alabaş’ın listesi kaybederek Ahmet Demirci başkanlığındaki liste kazandı.

Kızıl Bayrak / Zonguldak

 

 

 

 

Bosch işçisi grev yolunda

 

Bosch’ta toplu sözleşme sürecinde bir süredir devam eden anlaşmazlığın ardından alınan grev kararı 7 Nisan’da fabrikaya asıldı.

Bosch’un Bursa’da kurulu fabrikalarında binlerce işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde bir süre önce uyuşmazlık zaptı tutulmuştu. MESS ve Bosch yönetiminin dayatmalarına karşı eylemlerini sürdüren Bosch işçileri, grev seslerini
yükseltiyorlardı.

Fabrikada yetkili Türk Metal, Bosch işçisinin basıncıyla fabrikada grev kararı almak zorunda kaldı. Grev kararı işçilerle birlikte fabrikaya asıldı.

 
§