3 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/13

Düzenin aldatmacalarına, faşist baskı ve zorbalığa karşı 1 Mayıs’a hazırlanalım!
İşçi sınıfı seçimlere değil, 1 Mayıs’a hazırlanmalıdır!
Ciddiyet ve samimiyet sınavı
Koltuk sevdalısı sendika ağaları daha hüsranı görmedi!
CHP’nin seçim vaatleri ve gerçekler!
Yargısız infaz bu devletin fıtratında var
Kanlı infazı polis devletine kılıf yaptılar
Roboski’nin katillerinden hayvan katliamı inkarı
Deniz biterken…
DEV TEKSTİL 1. Genel Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
Sf Leather Deri’de direniş!
Bakırköy’de grevle sınıf dayanışması
İstanbul ve Mersin’de belgesel gösterimi
BDSP işçi sınıfını ve emekçileri mücadeleye çağırıyor!
Yemen'e saldırı koalisyonuna Türkiye de katıldı
Yemen: Emperyalist ve gerici savaşların yeni durağı
Büyük umutlar, devrimci halk ayaklanmaları ve cüceler
"Jineoloji/kadın" bilimi üzerine... - Ç. İnci
GSS prim borcu taksitlendirmesi: Soygundan sandığa köprü
DGB Mahirler'in mirasını yükseltiyor!
Kayseri'de Kızıldere anmaları
"Bekle bizi İstanbul!" - T. Kor
"Bu resmi siz mi yaptınız? Hayır, bu sizin eseriniz!"
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kayseri'de Kızıldere anmaları

 

Kızıldere’de ortaya koydukları direnişle ölümsüzleşen ve devrimci siper yoldaşlığının manifestosunu yazan ON’lar, Kayseri’de yürüyüş ve etkinlikle anıldı, direnişleri selamlandı.

DGB, DLB ve Halk Cephesi’nin örgütlediği Kızıldere anması için Eğitim Sen Kayseri Şubesi önünde toplanıldı. Burada kortej oluşturulduktan sonra meydana doğru yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca “Kızıldere son değil savaş sürüyor!”, “ON’lara sözümüz devrim olacak!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganları atıldı ve Kızıldere’de şehit düşen on devrimcinin isimleri haykırılarak “Yaşıyor” denildi.

Meydanda kitle adına basın açıklaması yapan Pelinsu Genç, Kızıldere’de ortaya konan direnişi hatırlattıktan sonra şunları söyledi: “Katiller ve işbirlikçiler unutmasın ki Kızıldere; emperyalizmin işgal ve sömürüsüne karşı bağımsızlığın yoludur. Kızıldere dünden bugüne Anadolu’da akan devrim ırmağının dönüm noktasıdır. Bizler devrimciler olarak Mahir’den devraldığımız bayrağı onun gururuyla ellerimizde taşıyoruz.’’

Eyleme ESP, Kaldıraç ve Partizan da destek verdi.

Kİ-DER’de etkinlik

Eylemin ardından Kayseri İşçi Derneği’nde toplanan gençler, burada da etkinlik gerçekleştirdiler. Etkinlikte Mahir Çayan’ın “Şimdi sıra sende. Ya direneceğiz ya da direnenlerin masalını dinleyeceğiz” ifadelerinin bulunduğu mektubu okundu. Ardından şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinliğin ardından serbest kürsü gerçekleştirildi. Mahirler’in Denizler’i idamdan kurtarmak için şehit düştükleri hatırlatılan konuşmalarda, bu yiğit devrimcilerin devrim ve sosyalizm davasına ait oldukları vurgulandı.

Kızıl Bayrak / Kayseri

 

 

 

 

İÜ’de Kızıldere anması

 

İÜ’deki Kızıldere anması için Havuzlu Bahçe’de toplanan öğrenciler saygı duruşunun ardından ana kapıya yürüdü. Ajitasyonlarla Mahirler’in devrimciliğin, siper yoldaşlığının temsilcileri oldukları anlatıldı, ON'ların yolundan mücadele etme çağrısı yapıldı.

Kapı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Söz veriyoruz; On’ların başladığı işi bitireceğiz. Kapitalizme, emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı On’ların yolunda verdiğimiz mücadeleyi zafere ulaştıracağız.” Gündoğdu Marşı okunarak eylem sonlandırıldı.

Devrimci Gençlik Birliği’nin (DGB) de örgütleyicisi olduğu eylemde “Kızıldere son değil, savaş sürüyor!”, “Mahir İbo Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!”, “Devrimciler ölmez devrim davası yenilmezdir!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganları atıldı.

Ayrıca DGB’liler Havuzlu Bahçe'ye Kızıldere pankartı asıp 30 Mart bildirilerini dağıttılar.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

İzmir'de Kızıldere söyleşisi

 

Alsancak Gençlik Kültür Evi’nde her perşembe gerçekleştirilen gündem söyleşilerine devam ediliyor. 26 Mart’ta beşincisi düzenlenen söyleşinin konusu Mahir Çayan ve dokuz yiğit yoldaşının devrim tarihine işledikleri Kızıldere direnişi ve ’71 devrimci kopuşu oldu.

TİP’in revizyonist yapısından ve burjuva sosyalizminin dönem içindeki temsilci olmasından bahsedilerek Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun kuruluşuna geçildi. ‘71 devrimci kopuşunun Türkiye devrim tarihinde ki önemi vurgulandı.

Sunumun ardından tartışmalar yapıldı. Söyleşide bugün kendisini DEV-GENÇ’in temsilcisi sayan gençlik örgütlerinin salt isim üzerinden ortaya koyduğu saldırganlığın Kızıldere’nin bıraktığı en büyük miras olan devrimci siper yoldaşlığına aykırı olduğu belirtildi. Söyleşi Mahirler’in devrim bayrağını taşıma çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

 

Mersin Üniversitesi’nde
Kızıldere anması

 

Mersin Üniversitesi’ndeki devrimci ve ilerici güçlerin çağrısıyla Kızıldere anması yapıldı. Kızıldere'de katledilen devrimci önderler için anma merkez kampüste gerçekleştirildi.

Anma öncesinde kampüs içerisinde çağrı bildirileri dağıtıldı. Fen Edebiyat Fakültesi’nin önünde buluşan öğrenciler “Kızıldere son değil! Sürüyor, sürecek mücadelemiz” yazılı bir pankart açarak sloganlarla yürüyüşe başladılar.

Slogan ve alkışlarla kampüs içinde yürüyüş gerçekleştiren öğrenciler yemekhaneye de girerek ajitasyon çektiler. Daha sonra öğrencilerin yoğun olduğu bir alanda basın açıklaması yapıldı. Eylemde “Kızıldere son değil mücadele sürüyor!”, “Devrim için düşene dövüşene bin selam!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganları atıldı.

Eyleme Mersin DGB de katıldı.

Kızıl Bayrak / Mersin

 
§