30 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/04

Metal işçileri tüm işçi ve emekçilerin geleceği için grevde!
Soykırımın 100. yılında Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Türk-İş ağaları düzen siyasetine su taşıyor!
Grev ve mücadelede yeni evre!
Metal işçileri MESS'e meydan okudu
MİB grev çadırlarını birlikte kurdu
Prysmian işçileri: Sonuna kadar grev!
Avrupa Yakası'nda metal grevi
Grevin rüzgarı Ankara'da!
“Metal grevi DİSK’in grevidir!”
Sınıf devrimcileri metal greviyle dayanışmaya çağırıyor
8 Şubat çağrısı: Direnişçi işçilerle omuz omuza olmaya!
Ankara'da Greif etkinliği hazırlıkları
Karayolu işçisi taşeronluk, özelleştirme ve sendikal ihanet kıskacında!
Syriza: Gelmekte olan sınıf mücadelelerini engellemenin yeni adresi
Yunanistan’a komünizm bu kış gelmez!
Çözüm gerçek bir devrimde!
Yemen iç savaşın eşiğinde!
Dünya işçi ve emekçi eylemlerinden…
On binler Kobanê’nin kurtuluşunu kutladı
“Devletin istediği modelde birliğe ihtiyacımız yok”
8 Şubat mitingine giderken...
Paşabahçe Grevi: Fabrikadan kente, direnişten geleceğe
Emekçi Kadın Komisyonları ve Greif deneyimi
‘Tarihi başarı’dan tarihi bir gün
DGB MYK Ocak ayı toplantısı
Devrim Okulları kavgaya hazırlıyor
MEB’e yürümek isteyen DLB’lilere polis terörü
Hasta tutsak Evrim Erdoğdu’dan mektup
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

8 Şubat çağrısı: Direnişçi işçilerle omuz omuza olmaya!

 

Sınıf devrimcileri İstanbul’da yürüttükleri yaygın faaliyetle “İşgal, grev, direniş!” şiarını işçi ve emekçilere taşıyor, 8 Şubat’ta direnişçi işçilerle omuz omuza olmaya çağırıyor.

Esenyurt-Avcılar

23 Ocak günü “Kavel’den Greif’e… İşgal Grev Direniş Gecesi’nde buluşalım” şiarlı bildiriler Esenyurt’un dört bir tarafında işçilere dağıtıldı. Birçok sektörden yüzlerce işçinin sabah geçiş güzergahı olarak kullandığı Esenyurt Tabela Durağı, Kıraç Köyiçi ve Kuruçeşme Mahallesi’nde gerçekleşen dağıtımlarla 8 Şubat çağrısı yapıldı. İşçilerle edilen sohbetlerde Greif direnişi, metal grevi ve sınıfa yönelik saldırılar üzerinde duruldu.

Faşist saldırılara rağmen 8 Şubat çağrı afişleri Kuruçeşme, Örnek, Kuzuyolu, Bağlarçeşme ve Avcılar’da duvarları süsledi. Emekçilere “İşgal, grev, direniş!” şiarı taşınırken geceye katılım çağrısı yükseltildi.

Afiş çalışmasının yanı sıra “İşgal grev direniş!”, “Greif işgali yol gösteriyor!”, “Grevci metal işçileriyle dayanışmaya” şiarlı yazılamalarla işçilere seslenildi.

Cuma günü Kapalı Cadde girişinde Kızıl Bayrak gazetesi satışı yapıldı ve 8 Şubat bildirileri dağıtıldı. Caddenin sonuna da stand açıldı.

25 Ocak günü de Esenyurt Depo Kapalı Cadde üzerinde açılan standla 8 Şubat çağrısı yapıldı. Sökülen afişlerin yerine yeni afişler asılarak çalışmalara devam edildi. 

Kuruçeşme Mahallesi’nin yoğun olarak kullanılan caddesinde açılan standda 8 Şubat’a çağrı bildirileri dağıtıldı. Mahallede bulunan bir köy derneğinin gerçekleştirdiği toplantıya katılım gösterilerek davetiye satışı gerçekleştirildi, etkinlik çağrısı yapıldı.

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde pazar çıkışında açılan standla işçi ve emekçiler 8 Şubat’a çağrıldı. Faaliyet sırasında bildirilerin yanı sıra Kızıl Bayrak gazetesi de emekçilere ulaştırıldı.

Bakırköy - Yenibosna - Küçükçekmece

Bakırköy Meydanı’nda stand açan sınıf devrimcileri işçi ve emekçilere 8 Şubat’a çağrı yapan bildirileri ulaştırdılar. Yapılan ajitasyon konuşmalarında asgari ücret sefaletine, taşerona ve kölece çalışma koşullarına karşı 8 Şubat’ta ‘Kavel’den Greif’e... İşgal Grev Direniş Gecesi’nde buluşma çağrısı yapıldı.

Yenibosna Zafer Mahallesi Pazar Pazarı çıkışında stand açıldı ve ajitasyon konuşmaları eşliğinde 8 Şubat çağrı bildirileri dağıtıldı. İşçi ve emekçilerin yoğun ilgi gösterdiği, hem Greif süreci hem de etkinlik üzerine bilgi aldıkları stand faaliyetleri boyunca binin üzerinde 8 Şubat bildirisi işçi ve emekçilere ulaştırıldı. Ayrıca Kızıl Bayrak’ın da son sayısı işçi ve emekçilere ulaştırıldı.

Bakırköy Meydanı ve İncirli Caddesi 8 Şubat’a çağrı yapan afişlerle donatıldı.

Sınıf devrimcileri 8 Şubat hazırlık toplantılarını da düzenli olarak gerçekleştiriyorlar. 25 Ocak’ta gerçekleşen toplantıda 8 Şubat hazırlıkları ve planlamalar gözden geçirildi. 

GOP

Gece hazırlıkları kapsamında etkinlik afişleri Elmabahçesi’nde bulunan fabrikaların çevresine ve Karadeniz Mahallesi’ne yapıldı.

Ümraniye

Sınıf devrimcileri 23 Ocak günü iş çıkış saatinde Sarıgazi Belediye Durağı’na açtıkları standla 8 Şubat çağrı bildirilerini işçi ve emekçilere ulaştırdı. Yapılan ajitasyon konuşmalarının yanı sıra standda 8 Şubat için hazırlanan ses kaydı da kullanıldı. Ayrıca Ankara Caddesi Durağı’nda da bildirilerin dağıtımı gerçekleştirildi.

8 Şubat’a çağrı için çıkartılan afişler Madenler, Çamlık, Dudullu ve 1 Mayıs Mahallesi’nde kullanıldı. Ayrıca küçük boy afişler etkinlik için araç kaldırılacak mahallelerde kahvelere ve dükkanlara asıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

DGB: İşçi-gençlik el ele!

 

Gençliği işçi sınıfı mücadelesinin parçası olmaya çağıran DGB’liler, Greif direnişinin 1. yılı etkinliğinin çağrısını, Ülker ve metal işçilerinin sesini gençliğe taşıdı.

Kadıköy

İstanbul Devrimci Gençlik Birliği (DGB), 28 Ocak'ta Kadıköy'de işçi ve emekçilere seslendi. Bildiri dağıtımı gerçekleştiren DGB'liler, Kadıköy'de bulunan vapur iskelelerinde işçi, emekçi ve gençlere metal işçileriyle dayanışmayı yükseltme çağrısı yaptı. Dayanışmanın öneminin anlatıldığı ajitasyon eşliğinde yapılan dağıtıma işçi ve emekçiler yoğun ilgi gösterdi.

24 Ocak’ta da DGB’liler, Kadıköy’de kafelerin yanı sıra Serasker, Mühürda’da ajitasyonlar eşliğinde 8 Şubat'ta gerçekleşecek ‘Kavel'den Greif'e İşgal, Grev, Direniş Gecesi’ne çağrı yapan bildirileri dağıttı. Ajitasyonlarda “Greif işgalinin taşeron köleliğine karşı mücadeleye yol gösterdiği” vurgulanarak, 60 gün süren işgalin 1. yıldönümünde gerçekleşecek etkinliğin önemine dikkat çekildi.

DGB’liler, Kadıköy'de Ülker işçileri için açılan standa da uğrayarak etkinliğe çağrılar yaptı. Dağıtımın ardından, BDSP afişleri kullanılarak Bahariye ve Kadıköy'ün ara sokaklarında etkinlik çağrıları yapıldı.

Ankara

Ankara DGB, Greif direnişinin 1. yılında işçilerin sesini gençliğe taşımaya devam etti.

28 Ocak’ta Kızılay'da stand açılarak ajitasyonlar eşliğinde Ankara'da 1 Şubat'ta Tüm-Bel Sen Genel Merkezi'nde yapılacak olan etkinliğe, 8 Şubat'ta ise İstanbul'da gerçekleşecek olan 'Kavel'den Greif'e İşgal, Grev, Direniş Gecesi'ne çağrı yapıldı. Ayrıca Kızılay'ın birçok bölgesine ve kafelere DGB'nin 'İşçi-gençlik el ele mücadeleye!' şiarlı afişleri yapıldı.

DGB’liler 24 Ocak’ta da Kızılay’ın birçok noktasında Greif etkinliğine çağrı yaptı. Metal grevini de gündemleri arasına alan DGB’liler, öğrencilere işçi sınıfının mücadelesini anlattı.

Kızıl Bayrak / İstanbul-Ankara

 
§