30 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/04

Metal işçileri tüm işçi ve emekçilerin geleceği için grevde!
Soykırımın 100. yılında Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Türk-İş ağaları düzen siyasetine su taşıyor!
Grev ve mücadelede yeni evre!
Metal işçileri MESS'e meydan okudu
MİB grev çadırlarını birlikte kurdu
Prysmian işçileri: Sonuna kadar grev!
Avrupa Yakası'nda metal grevi
Grevin rüzgarı Ankara'da!
“Metal grevi DİSK’in grevidir!”
Sınıf devrimcileri metal greviyle dayanışmaya çağırıyor
8 Şubat çağrısı: Direnişçi işçilerle omuz omuza olmaya!
Ankara'da Greif etkinliği hazırlıkları
Karayolu işçisi taşeronluk, özelleştirme ve sendikal ihanet kıskacında!
Syriza: Gelmekte olan sınıf mücadelelerini engellemenin yeni adresi
Yunanistan’a komünizm bu kış gelmez!
Çözüm gerçek bir devrimde!
Yemen iç savaşın eşiğinde!
Dünya işçi ve emekçi eylemlerinden…
On binler Kobanê’nin kurtuluşunu kutladı
“Devletin istediği modelde birliğe ihtiyacımız yok”
8 Şubat mitingine giderken...
Paşabahçe Grevi: Fabrikadan kente, direnişten geleceğe
Emekçi Kadın Komisyonları ve Greif deneyimi
‘Tarihi başarı’dan tarihi bir gün
DGB MYK Ocak ayı toplantısı
Devrim Okulları kavgaya hazırlıyor
MEB’e yürümek isteyen DLB’lilere polis terörü
Hasta tutsak Evrim Erdoğdu’dan mektup
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Prysmian işçileri:
Sonuna kadar grev!

 

Prysmian işçileriyle grev üzerine konuştuk...

- Grevden beklentileriniz neler?

- Prysmian İşyeri Baştemsilcisi Gökhan Aydın: Biz MESS’in dayatmalarını kabul etmiyoruz. 3 yıllık sözleşme düzenini, düşük işçi ücretlerine mahkum eden bu düzeni değiştireceğiz. Bu dayatmacı toplu sözleşme düzenini değiştirmek için yola çıktık. Sonuna kadar gideceğiz. 2 yıllık toplu sözleşme imzalamak istiyoruz. Düşük ücretlerin iyileştirilmesi amacıyla bir toplu sözleşme yapacağız.

- İlkay: Greve çıkma nedenimiz MESS dayatmaları. MESS’in bize sefalet ücretleri önermesi, üç yıllık sözleşme teklif etmesi, düşük ücretle çalışmaya yönlendirmesi. Düşük ücretle çalışmanın çoğaltılması. Kıdem tazminatına yarın öbür gün olacak saldırıların önünü kesmek için greve çıktık.

- Mustafa: MESS’in bize dayattığı üç yıllık sözleşmeyi biz istemiyoruz. İşçi arasındaki yüzdelik dilimleri, uçurumları çok açıyor. Bizim işçi arkadaşların arasındaki saat ücreti çok farklı. Biz bu makasın daralmasını istiyoruz. Sonuna kadar grev, sonuna kadar direniş!

- Yılmaz: Çocuklarımızın geleceği için, alınterimiz için buradayız. Keyfine çalıştığımız patronların düzenini bozmak için buradayız. İki yıl olan sözleşme 3 yıla uzatıldı. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Ne olursa olsun biz bunun karşısında direniyoruz. Direnmeye devam edeceğiz. Kazanacağız! Geleceğimiz için.

- İsmet: Greve çıkış nedenimiz MESS’in bize dayatmaları, düşük ücret, iki yıllık olan sözleşmelerin 3 yıla çıkarılması. Çok düşük ücret alan arkadaşlarımız var. Yaşam standartlarının çok altında yaşayan... Bu yüzden, MESS’in bu dayatmalarına karşı greve çıkıyoruz.

- Ferhat: Beklentimiz insanca yaşamak, emeğimizin karşılığını almak. Başka bir şey değil. Sonuna kadar gideceğiz.

- İşçilere bir çağrınız var mı?

- Gökhan Aydın: Bu sadece Birleşik Metal-İş üyesi 15 bin metal işçisini ilgilendiren bir süreç değil. Metal iş kolu Türkiye’nin lokomotifi bir sektör. Tüm metal, tekstil, petro-kimya işçilerinin etkileyecek bir durumumuz var. Dolayısıyla bizim mücadelemiz bütün işçi sınıfının mücadelesi. Bize destek vermelerini bekliyoruz.

Bursa’da daha çok otomobil fabrikaları var. Burada çalışan işçilerin gönüllerinin bizimle olduğunu biliyoruz ama bu konuda desteklerini de bize göstermeleri lazım. Bizi ziyarete gelmeleri lazım. Fabrikalarında mücadele başlatmaları için harekete geçmeleri lazım.

- İlkay: Diğer sendikalardaki işçi kardeşlerimizden, arkadaşlarımızdan destek olmalarını istiyoruz. Birlik halinde durursak biz bu süreci başarıyla atlatacağımıza inanıyoruz.

- Mustafa: Birlikte olalım, beraber olalım, masaya beraber oturalım. Başka türlü zafer kazanma şansları yok onların. Hele hele sarı sendikanın hiç yok zaten. Kapalı kapılar ardında imza attıkları için hep bugünleri gördük zaten. Eğer onlar olmasaydı biz bugünlere asla gelmeyecektik, bu eylemleri yapmayacaktık.

- Yılmaz: İşçilerin Birleşik Metal’de, DİSK’te örgütlenip hakkını aramasını istiyorum. Türk Metal’a üye olan arkadaşlara özellikle iletiyorum. Tek farkımız bu bizim. Emeğe karşı değiliz. Emeğin karşılığının alınmasından yanayız. Bu konuda duyarlı olunmasını talep ediyorum.

- İsmet: Hepimiz beraber olursak, Türk Metal’e bağlı işçiler de bize destek olursa yıkamayacağımız bir engel, MESS’in zulmünü ortadan kaldıramayacağımız bir durum yok. MESS, patronlar nasıl bir sınıf dayanışması içindeyse, işçilerin de sınıf dayanışması içinde, tüm metal işçilerinin bir arada olması gerekiyor. Buna inanıyoruz.

- Ferhat: Onların arkasındayız. Mücadeleye devam edilecek.

- MESS’in grevin ertelenmesi talebi üzerine ne söyleyebilirsiniz?

- Gökhan Aydın: Hükümetin bu grevi ertelemesi ya da iptal etmesi bu sorunu çözmeyecektir. Bu fabrikalarda endüstri ilişkileri olarak tabir ettikleri durumu ortadan kaldıracaktır. İş yavaşlatma, fazla mesaiye kalmama eylemleriyle bu süreç devam edecektir. Dolayısıyla işverenlerin lehine bir durum değil bu. Grevi ertelemek yerine işçilerin ihtiyaçlarına, taleplerine kulak vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Kızıl Bayrak / Bursa

 

 

 

 

Prysmian’da grev var!

 

Bursa’da metal grevinin kalbi Mudanya’daki Prysmian fabrikasında attı. Prysmian işçileri, fabrika sahasından kapıya doğru coşkulu bir yürüyüşle grevi başlattı.

İşçiler kapıya vardıktan sonra iki kitle birleşti. Burada yapılan konuşmaların ardından coşkulu sloganlarla Prysmian’ın kapısına grev pankartı asıldı. Grev halayları çekildi.

Buradan daha sonra fabrikanın diğer kapısına doğru yürüyüşe geçildi. Fabrikanın Türk Metal’in örgütlü olduğu Yazaki fabrikasıyla bitişik olan girişine gelindiğinde bir grup Yazaki işçisinin grev kortejini ilgiyle izledikleri görüldü. Yöneticilerin müdahalelerine rağmen grevci işçilere doğru yönelenler oldu. Bir süre sonra Türk Metal yöneticileri ve güvenlik buradaki işçileri içeriye soktular.

Bu kapıya da grev pankartı asıldıktan sonra kitle buradan Mudanya İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Coşkulu sloganlar ve alkışlarla yapılan yürüyüş meydanda sona erdi.

Meydanda Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci ile fabrika baştemsilcisi Gökhan Aydın konuşmalar yaptı. Konuşmalarda işçilerin kararlılığı belirtilirken Mudanya halkına dayanışma çağrısı yapıldı. Halayların ardından program bitirildi.

Eyleme Birleşik Metal-İş'te örgütlü SCM ve Asil Çelik işçileri de katılım gösterdi. Metal İşçileri Birliği dışında KESK’e bağlı sendikaların şubeleri, TÜMTİS şube yöneticileri, DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, Genel-İş üyesi belediye işçileri, BATİS-BAMİS, BDSP, SYKP, ESP, Halkevleri, ÖDP, EHP, DİP katılım gösterdi. Programın bitiminin ardından MİB’liler dayanışma çağrısını içeren bildirilerini Mudanyalı emekçilere ulaştırdılar.

Kızıl Bayrak / Bursa

 
§