30 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/04

Metal işçileri tüm işçi ve emekçilerin geleceği için grevde!
Soykırımın 100. yılında Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Türk-İş ağaları düzen siyasetine su taşıyor!
Grev ve mücadelede yeni evre!
Metal işçileri MESS'e meydan okudu
MİB grev çadırlarını birlikte kurdu
Prysmian işçileri: Sonuna kadar grev!
Avrupa Yakası'nda metal grevi
Grevin rüzgarı Ankara'da!
“Metal grevi DİSK’in grevidir!”
Sınıf devrimcileri metal greviyle dayanışmaya çağırıyor
8 Şubat çağrısı: Direnişçi işçilerle omuz omuza olmaya!
Ankara'da Greif etkinliği hazırlıkları
Karayolu işçisi taşeronluk, özelleştirme ve sendikal ihanet kıskacında!
Syriza: Gelmekte olan sınıf mücadelelerini engellemenin yeni adresi
Yunanistan’a komünizm bu kış gelmez!
Çözüm gerçek bir devrimde!
Yemen iç savaşın eşiğinde!
Dünya işçi ve emekçi eylemlerinden…
On binler Kobanê’nin kurtuluşunu kutladı
“Devletin istediği modelde birliğe ihtiyacımız yok”
8 Şubat mitingine giderken...
Paşabahçe Grevi: Fabrikadan kente, direnişten geleceğe
Emekçi Kadın Komisyonları ve Greif deneyimi
‘Tarihi başarı’dan tarihi bir gün
DGB MYK Ocak ayı toplantısı
Devrim Okulları kavgaya hazırlıyor
MEB’e yürümek isteyen DLB’lilere polis terörü
Hasta tutsak Evrim Erdoğdu’dan mektup
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Avrupa Yakası'nda metal grevi

 

Metal işçileri 29 Ocak sabahı İstanbul'un Avrupa Yakası'nda, Ejot Tezmak ve Paksan fabrikasında greve çıktı. Grevcileri sınıf devrimcileri yalnız bırakmadı.

Grevin ilk ateşini Ejot işçileri yaktı

Metal grevinin ateşini sabah erken saatlerde Gaziosmanpaşa’daki Ejot Tezmak fabrikasında çalışan metal işçileri yaktı.

Ejot Tezmak işçilerinin ilk destekçileri MİB’liler oldu. Fabrika önünde bekleyen MİB’liler işçilerle beraber "İşgal, grev, direniş!" sloganlarını attı. MİB’in yanı sıra Metal İşçilerinin Sesi ve İMD de grevci işçilere destek verdi.

"Bu işyerinde grev vardır!" pankartı arkasında toplanarak üretimi durduran işçiler sloganlarla fabrika kapısına yürüdüler. Burada ilk konuşmayı Birleşik Metal-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Yılmaz Bayram yaptı. Birleşik Metal-İş Genel Merkez yöneticisi Erdoğan Özer de fabrika önünde bir konuşma yaptı. Özer, grevin toplum için büyük kazanım sağlayacağını söyledi. Konuşmaların ardından işçiler destekçi güçlerle grev halayına durdu. Fabrikanın arka kapısına grev pankartı destekçi güçlerin katıldığı kitlesel bir yürüyüşle asıldı.

Ejot işçilerini gün içinde direnişçi Ülker işçileri, SYKP, DHF, KESK İstanbul Şubeler Platformu ve Eğitim İstanbul 4 No’lu Şube üyesi eğitim emekçileri ziyaret etti. MİB’liler de günboyu grevci işçilerle omuz omuzaydı.

Paksan’da grevle dayanışma

Bağcılar’da kurulu Paksan’da grevcileri sabah erken saatlerde MİB’liler ve BDSP’liler karşıladı. Fabrika önünde Metal İşçileri Birliği adına yapılan konuşmada, metaldeki grevin önemine değinildi. Paksan işçileri vardiya değişiminin ardından üretimi durdurarak greve çıktı. "Bu işyerinde grev vardır!" pankartını açarak fabrika içerisinden çıkan işçiler destekçi güçlerle beraber davul-zurna eşliğinde grev halayları çekti.

Birleşik Metal-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Yılmaz Bayram ve Birleşik Metal-İş Genel Merkez yöneticisi Erdoğan Özer grev kararlılığını ifade eden konuşmalar yaptılar.

Paksan grevcilerini direnişçi Ülker işçileri, HDK 3. Bölge, EMEP, HTKP, Belediye-İş Sendikası’na üye işçiler, KESK İstanbul Şubeler Platformu ziyaret etti. İstanbul Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Nilgün Ongan grev alanına gelerek 180 aydın ve akademisyenin grevle dayanışma mesajını iletti.  

Paksan işçileri akşam saatlerinde grev çadırını büyütürken Birleşik Metal-İş üyesi Balıkçıoğlu işçileri de arkadaşlarını yalnız bırakmadı. Sınıf devrimcileri de grevcilerle yan yana olarak, dayanışmayı eksik etmeyeceklerini gösterdiler.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Çimsataş’ta grev coşkusu

 

Grev ateşi Mersin’de kurulu Çimsataş fabrikasında da yandı. Sabah saatlerinde davul-zurna eşliğinde fabrika önümde çekilen halaylardan sonra Birleşik Metal-İş Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül konuşma yaptı. Çimsataş patronunun işçilerin grevini kırma çabalarını teşhir eden Gülengül, bir işyeri temsilcisinin üzerine araba sürülmesine de tepki gösterdi. MESS dayatmalarına boyun eğmeyeceklerini ifade eden Gülengül’ün konuşmasının ardından sloganlar eşliğinde grev pankartı fabrikaya asıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden işten atılan belediye işçileri, Kristal-İş ve Petrol-İş üyesi işçiler ve sendika yöneticileri, KESK ve DİSK’ten yöneticiler metal işçilerine desteğe geldi. BDSP ve DGB’nin de aralarında bulunduğu ilerici ve devrimci güçler de metal işçileriyle fabrika önündeydi.

Grevcilere baskı

İşçilerin fabrikadan tuvalet ihtiyacını karşılamalarına dahi izin vermeyen, kullandıkları suyun vanasını kapatan Çimsataş patronu hak arayan işçilere ne kadar tahammülsüz olduğunu gösterdi. Ayrıca bu insanlık dışı baskılara ek olarak polis de grev çadırının kurulmasını engelledi. Akdeniz Belediyesi tarafından işçiler için getirilen çadır polis engellemesine uğrayarak kurulamazken, belediye tarafından getirtilen seyyar tuvaletin bile yasal olmadığı iddia edildi.

Baskılar Çimsataş işçilerinin kararlılığını kırmak yerine birlikteliklerini dahva da kuvvetlendirdi. Çimsataş işçileri, yaktıkları grev ateşiyle ısınırken gecenin karanlığını da aydınlattı.

Kızıl Bayrak / Mersin

 

 

 

 

Her yer grev her yer direniş!

 

Anadolu Isuzu işçileri fabrikaya grev pankartını büyük bir coşkuyla astı. Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar greve çıkan Anadolu Isuzu işçilerine seslendi.

Bilecik’te Demisaş fabrikasında 500’e yakın işçi davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek Vezirhan’da kurulu fabrikada grev başlattı. Basın açıklamasını Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak okudu.

Metal işçileri Mahle’nin Konya’da kurulu fabrikasında da şalterleri indirdi. Nakliyat-İş üyesi işçiler grevci işçilere destek verdi.

Yücel Boru’nun Hatay Dörtyol’daki fabrikasında da metal işçileri greve çıktı.

 
§