30 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/04

Metal işçileri tüm işçi ve emekçilerin geleceği için grevde!
Soykırımın 100. yılında Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Türk-İş ağaları düzen siyasetine su taşıyor!
Grev ve mücadelede yeni evre!
Metal işçileri MESS'e meydan okudu
MİB grev çadırlarını birlikte kurdu
Prysmian işçileri: Sonuna kadar grev!
Avrupa Yakası'nda metal grevi
Grevin rüzgarı Ankara'da!
“Metal grevi DİSK’in grevidir!”
Sınıf devrimcileri metal greviyle dayanışmaya çağırıyor
8 Şubat çağrısı: Direnişçi işçilerle omuz omuza olmaya!
Ankara'da Greif etkinliği hazırlıkları
Karayolu işçisi taşeronluk, özelleştirme ve sendikal ihanet kıskacında!
Syriza: Gelmekte olan sınıf mücadelelerini engellemenin yeni adresi
Yunanistan’a komünizm bu kış gelmez!
Çözüm gerçek bir devrimde!
Yemen iç savaşın eşiğinde!
Dünya işçi ve emekçi eylemlerinden…
On binler Kobanê’nin kurtuluşunu kutladı
“Devletin istediği modelde birliğe ihtiyacımız yok”
8 Şubat mitingine giderken...
Paşabahçe Grevi: Fabrikadan kente, direnişten geleceğe
Emekçi Kadın Komisyonları ve Greif deneyimi
‘Tarihi başarı’dan tarihi bir gün
DGB MYK Ocak ayı toplantısı
Devrim Okulları kavgaya hazırlıyor
MEB’e yürümek isteyen DLB’lilere polis terörü
Hasta tutsak Evrim Erdoğdu’dan mektup
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MİB grev çadırlarını
birlikte kurdu

 

Metal grevinin metal işkolu ve işçi sınıfı mücadelesi açısından önemine dikkat çeken MİB, grev sabahı erken saatlerden itibaren metal greviyle aktif bir dayanışma faaliyeti örgütledi.

Gebze’de grev yürüyüşü

Grevin kalbi Gebze’de 07.00’den itibaren Akse Sapağı’nda toplanan MİB’liler "MESS dayatmalarına kölelik düzenine karşı işgal, grev, direniş" pankartını açarak yürüyüş gerçekleştirdiler.

"İşgal, grev, direniş!", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!", "Yaşasın sınıf dayanışması!" sloganlarını atan MİB’liler Gebzeli işçi ve emekçilere grev dayanışmayı yükseltme çağrısında bulundular.

Dövizler ve önlükleriyle yürüyen MİB’liler yürüyüşün ardından greve çıkacak fabrikalarda metal işçilerine omuz verdiler.

MİB, öğle saatlerine sona eren mitingin ardından dayanışma çağrıları ve ziyaretlerine ara vermeden devam etti.

MİB üyeleri saat 15.00’te Yücel Boru fabrikasına ziyaret gerçekleştirdi. Sloganlarla fabrikalar hattından yürüyen MİB’lileri fabrikanın önünde grevci işçiler karşıladı. MİB adına yapılan konuşmada, yıllardır metal işçilerinin içinde bulunduğu durgunluğun kırıldığı, tüm işçilere umut ışığı yakıldığı belirtildi ve grev sürecinin önemine değinildi.

Grev çadıları birlikte kuruldu

MİB Sarkuysan, Kroman Çelik ve Çayırova Boru grev nöbetlerine ziyaret gerçekleştirdi.

29 Ocak'ta grev gözcülerinin vardiya değişikliğinden sonra MİB fabrikalara ziyarete gitti. Feniş Kavşağı’nda “İşgal, grev, direniş!” pankartını açan MİB’liler, “Yaşasın metal grevimiz!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganıyla fabrika bölgesinde trafiği kapatarak yürüdü. Kroman Çelik fabrikasında işçiler sloganlarla MİB’lileri karşıladı.

Kroman’da taşerona uyarı

Kroman Çelik’teki ziyarette grev gözcüleri taşeron şirketin uyarıldığını bunun üzerine patronun fabrikadaki makinayı çıkardığını aktardı. Grevciler içeri araç girişine de izin vermeyerek grev boyunca müteahhitlerin alınmayacağını belirtti.

MİB temsilcisi de grevin önemine vurgu yaparak üstlerine düşen sorumluluğun gereği olarak mücadeleyi omuz omuza sürdüreceklerini ifade etti. MİB ziyareti sırasında Kroman Çelik’te grev çadırı kuruldu. MİB’liler de Birleşik Metal-İş üyelerine çadır kurarken destek verdi.

Sarkuysan’da grev lokali

MİB üyelerinin ikinci ziyaret noktası Sarkuysan oldu.

Sarkuysan işçileri otoparktaki çay ocağını fiilen grev lokaline çevirmişti. “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganıyla karşılanan MİB’lilerle çay içip sohbetler edilirken Sarkuysan yönetiminin baskılarının sonuçsuz kaldığı aktarıldı, Dostel’in de MESS’ten ayrılmasının önemine değinildi.

Çayırova Boru işçisi nöbette

Sarkuysan‘daki sohbetin ardından Çayırova Boru’ya yürünürken Sarkuysan’ın ikinci binası önünde bekleyen işçiler de selamlandı. Çayırova Boru’da ise ziyaret sırasında MİB temsilcisi grev ateşinin yayıldığını, MESS’in çatırdadığını söyledi. Sermayenin yenilmesi için üretimden gelen gücü kullanan metal işçileri ile anlamlı bir sınıf dayanışmasının örülmesi gerektiğini, MİB’in bunun için çalıştığı ifade etti. Çayırova Boru işçileri grev gözcüsü sayısının dışında destek için alandaydı. Grevcilerden bazıları arabalarını da getirerek gece boyunca ihtiyaçlar için hazırlık yapmıştı.

Çayırova Boru’da da MİB’liler grev çadırının kurulmasına eşlik etti. Ateş başındaki sohbetin ardından MİB üyeleri yine sloganlarla ziyareti bitirdi.

Alstom’a bülten dağıtımı

Diğer yandan, MESS’ten ayrılması nedeniyle grev uygulamasının başlamadığı Alstom’a Metal İşçileri Bülteni’nin grev gündemli sayısı ulaştırıldı.

Fabrikanın gündüz vardiyasının çıkışına giden MİB’liler, işçilere bülten dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtım sırasında işçilerle Alstom’un MESS’ten ayrılması ve yapılan sözleşme üzerine sohbetler edildi. Şu an için %12 dışında sözleşmenin diğer maddeleri üzerine net bir bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen işçiler, patrona geri adım attırdıklarını, grev kararlılığını sandıkta gösterdiklerini, bunun diğer fabrikalara olumlu yansıdığını, grev iradesini daha da güçlendirdiğini ve greve çıkılsaydı daha iyi bir sözleşmeye imza atabileceklerini söylediler. Sözleşmenin kendilerine sorulmadan imzalanmasına tepki duyan işçiler de vardı. İşçiler ayrıca grevin coşkusunu yaşayamamaktan, greve çıkan diğer fabrikalardaki arkadaşlarının yanında olamamaktan dolayı burukluk yaşadıklarını ifade ettiler.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Kroman işçileri:
Grevimizin arkasındayız!

 

Kroman Çelik işçileri grevin ilk gününü gazetemize değerlendirdi.

İşçilerden Mustafa, ‘91 grevini de görmüş metal işçilerinden. Mustafa şimdi ikinci grevine çıkarken patronlardan beklentileri olduğunu fakat kabul etmediklerini söylüyor. “Biz de greve çıktık. 3 yıllık sözleşmeye de karşıyız” diyen Mustafa, birlikten kuvvet doğacağına vurgu yaparak sözlerini tamamladı.

Erman da diğer metal işçilerine seslenerek “Koyun gibi uyumasınlar” dedi. Üç yıllık sözleşmeyi kabul etmediklerini ifade eden Erman zam istediklerini söyledi.

4 yıldır Kroman Çelik’te çalışan Serdar ise saat ücretinin 6.10 TL olduğunu belirtti ve yeni giren işçi için bu ücretin 5.80 TL olmasına dikkat çekti. “Dolayısıyla ekmeğim ve özgürlüğüm için grev diyorum” diyen Serdar, grev kararlılığını vurguladı. Serdar, grevin metal işçilerinin haklarını sonuna kadar getireceğine inandıklarını söylerken “Grev, işçilerin cesaretini, ekmeğini, her şeyini getiriyor” dedi. Serdar “işçi kardeşlerimizin önünü açıyoruz” diyerek üç yıllık sözleşme dayatmasını yırtma vurgusunu da yaptı.

Sonuna kadar devam edeceksin”

Aydın ise bir çuval pirinç fiyatındaki artışa dikkat çekerek metal işçilerinin alım gücünün düştüğünü ifade etti. “Bu insanlar geçimini nasıl sağlayacak” diyen Aydın, kira, gıda gibi artışlar karşısında aldıkları ücretin ‘kuruş’ cinsinden sayıldığını vurguladı. Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Nasıl olacak böyle. İşveren veya MESS işçiyi görüyorlar, ne durumda olduğunu bile bile kendi isteklerini dile getiriyorlar. Biz de kendi isteklerimizi belirtiyoruz. Bizim istediğimiz onları soymak değil. Sadece ufacık bir zammı, döktüğümüz alınterinin karşılığını almak istiyoruz. Sonuna kadar direnmekte kararlıyız. İşçilerin el ele tutuşup hakları için sonuna kadar mücadele etmesini istiyoruz. Pes etmeyeceksin, bu işe baş koydun mu sonuna kadar devam edeceksin.”

Sabırla kazanacağız’

Kroman Çelik işçilerinden Ahmet, grevin uzun soluklu olması gerektiğine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Emeğimizin karşılığı, daha insanca bir yaşam, evlatlarımıza daha iyi bir olanak, daha iyi bir gelecek bırakmak için bu mücadele sadece bizim değil, bizden sonraki nesiller için de bir mücadeledir. Diğer işçi arkadaşlar da grev boyunca sabırlı olmalarını, kazanacağımıza inanmalarını istiyorum.”

Kroman Çelik fabrika temsilcilerinden Engin Kulu da “Bu ülkede eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı mücadele veren, demokrasi mücadelesi veren tüm insanların grevi olsun. Grev bu mücadelenin bir adımı olsun” dedi.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§