12 Aralık 2014
Sayı: KB 2014/49

Faşist baskıya ve gerici zorbalığa karşı birleşik-militan mücadeleye!
Dink’in faili devlettir!
'İç güvenlik' yasası: Devlet terörü!
Baskı ve terörde pilot bölge Yüksekova
İnsanca yaşam için mücadeleye!
Aslolan işçi sınıfının mücadele yasalarıdır
DİSK-AR: 75 kuruşa bir öğün!
Yatağan’ın gösterdiği - K. Toprak
“Maceracılık” söylemiyle saklanan ihanet! - T. Kor
Yatağan direnişinin özeti
TEKEL’den Yatağan’a 4C köleliği
“Ölen de yargılanan da işçi oluyor”
Çelik yine işçiyi suçladı
Ramsey’de sendikalı işçi kıyımı
Devrimci Gençlik Birliği 1. Genel Kurulu tebliğlerinden...
“Sokakta parçalayalım!”
Eğitimde gericilik tahkim ediliyor
Eğitimde tam gaz gericileşme
“Şura kararlarını engellemek için fiili-meşru mücadele”
Kapitalizmi zor günler bekliyor!
Dünyada işçi, emekçi, gençlik eylemleri
Kapitalizm 230 milyon çocuğu savaş ve salgına sürükledi
"Ortak irade ve davranış birliğini geliştireceğiz!"
“Türkiye’de aile içi şiddet teşvik ediliyor”
İnsan hakları kavramına sınıfsal bir bakış - K. Ehram
Komünist tutsak Kara’ya müebbet hapis cezası!
Erdel Eren kavgamızda yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kapitalizm 230 milyon çocuğu savaş ve salgına sürükledi

 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, 2014 raporunu açıkladı. Rapora göre dünya genelindeki iç savaş, çatışma ve salgın hastalıklardan etkilenen çocukların sayısı bu yıl 230 milyonu buldu. Geride kalan yıl boyunca Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Güney Sudan, Filistin, Suriye ve Ukrayna’da 15 milyon çocuk çatışmalar yüzünden evlerini terk etti. Çocukların bir kısmı da çevre ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

UNICEF yöneticilerinden Anthony Lake, raporu değerlendirirken “Çocuklar hiçbir dönemde bu korkunç bir gaddarlığa maruz kalmamıştı” ifadelerini kullandı. 2014’ün çocuklar için yıkıcı bir yıl olduğunu belirten UNICEF İdari Direktörü Lake şunları söyledi: “Çocuklar sınıflarında ders çalışırken, yataklarında uyurken öldürüldü, öksüz bırakıldı, işkence gördü, asker olarak kullanıldı, tecavüze uğradı hatta köle olarak satıldı. Yakın tarihteki hiçbir dönemde, bu kadar çok çocuk tarif edilemeyecek kadar korkunç bir gaddarlığa hiç maruz kalmamıştı.”

UNICEF’in raporunda öne çıkan bazı rakamlar şöyle:

* Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2 milyon 300 bin çocuk çatışmalardan etkilendi. Resmi rakamlara göre 430 çocuğun çatışmalar nedeniyle sakat kaldığı ya da hayatını kaybettiği ülkede, çocuk askerlerinin sayısının 10 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

* Gazze’de geçtiğimiz yaz, 50 gün boyunca devam eden İsrail’in hava saldırıları nedeniyle 54 bin çocuk evsiz kaldı, 3 bin 370 çocuk yaralandı, 538 çocuksa hayatını kaybetti.

* Suriye’de dördüncü yılına yaklaşan iç savaş 1 milyon 7oo bin çocuğun mülteci durumuna düşmesine neden oldu. En az 35 okulun kullanılamaz hale geldiği Suriye’de, 2014’ün ilk dokuz ayında 105 çocuk öldü, 300 çocuk da yaralandı. İç savaştan etkilenen çocukların sayısınınsa 7 milyondan fazla olduğu belirtiliyor.

* Çatışmalardan etkilenen çocukların sayısının 2 milyon 700 bin olduğu tahmin edildiği Irak’ta da, 2014 yılında, en az 700 çocuk sakat kaldı, öldürüldü hatta idam edildi.

* Beş yaşından küçük 235 bin çocuğun akut olarak yetersiz beslendiği Güney Sudan’da aralıksız olarak devam eden çatışmalar, 750 bin çocuğun evsiz kalmasına neden oldu. BM rakamlarına göre, yalnızca 2014 yılında, 200 çocuk sakat kaldı, 600 çocuk hayatını kaybetti, 12 bini aşkın çocuksa ordu ya da silahlı gruplar tarafından asker olarak kullanılıyor.

* Ebola virüsünün etkilediği Batı Afrika ülkelerinden Gine, Liberya ve Sierra Leone’de de binlerce çocuk öksüz kaldı, 5 milyon çocuksa eğitimine devam edemiyor.

 

 

 

 

Marsilya’da evsizler damgalandı

 

Fransa’nın Marsilya kentinde evsizler için verilen ‘görünecek şekilde’ taşınması istenen kimlik kartları büyük tepki topladı. Kartların üzerindeki sarı üçgen işareti Nazi Almanyası’nda Yahudilerin taşımak zorunda olduğu sarı yıldıza benzetilirken ayrımcı uygulamaya karşı eylem düzenlendi. İnsan hakları savunucuları Marsilya Belediyesi önünde toplanıp, dağıtılan kartları üzerlerine takarak uygulamayı kınadı. Belediye tepkiler üzerine ayrımcı uygulamayı geri çekmek zorunda kalırken diğer yandan da savunmaya geçti ve kimlik kartlarının hasta insanlara daha rahat yardım edilebilmesi için dağıtıldığını açıkladı.

Fransa İstatistik Kurumu (INSE), geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda evsizlerin sayısının son 11 yılda yüzde 44 artarak 120 bin kişiye yaklaştığını duyurdu. Evsizlerin 31 binini ise çocuklar oluşturuyor.

 

 

 

 

CIA’in işkence raporu: Buzdağının görünen yüzü

 

ABD emperyalizminin 11 Eylül 2001 sonrasında uyguladığı işkence tekniklerine dair rapor açıklandı. Guantanamo Üssü’nün yanı sıra Avrupa ve Asya’daki gizli tesislerde ele geçirilen şüphelilere uygulanan işkencelere ilişkin rapor, bu konudaki ilk resmi belge olma özelliğine sahip.

6 bin sayfalık raporun kamuoyuyla paylaşılan 525 sayfasındaki kısımlarının ise gerçeklerin yumuşatılmış hali olduğu söyleniyor. İlk olarak 2009 yılında itiraf edilen işkence yöntemlerinden bazıları şu şekilde:

-CIA ajanları bir esiri düzmece bir idam sehpasına koydu, boğazına ip geçirip esiri konuşturmak için uzun süre infazla tehdit etti.

-2000 yılında USS Cole gemisine bombalı saldırı düzenlemekle itham edilen Abdurrahman el Nasiri’ye matkapla işkence yapıldı.

-En az bir esire süpürge sapıyla tecavüz tehdidinde bulunuldu.

Birçok vakada saldırgan sorgu tekniklerine başvuruldu. Esirlerden bazıları 180 saat uykudan mahrum bırakıldı.

-Bazı esirler saatlerce elleri başlarının üzerinden zincirlenmiş şekilde acı verici pozisyonlarda bekletildi.

-Betona zincirlenen bir esir hipotermiden (vücut ısısını kaybetme) öldü.

-Kafalarına kukuleta geçirilen bazı mahkumlar çıplak halde koridorlarda sürüklendi, kırbaçlanıp dövüldü.

-Birkaç esir gördükleri işkencelerden halüsinasyon, paranoya ve uykusuzluğa maruz kalarak kendilerine zarar vermeye kalkıştı.

-El Kaide zanlısı Ebu Zübeyde, suda boğulma hissi yaratan sorgu yöntemine uzun süre maruz kalınca tamamen tepkisizleşti. Ağzından köpükler çıkmaya başladı. Ebu Zübeyde ayrıca 266 saat tabut şeklindeki bir kutuda bekletildi.

-11 Eylül saldırılarını organize ettiğini söyleyen Halid Şeyh Muhammed birçok defa boğulmanın eşiğinden döndü.

-Bazı esirleri dışkılarını atmalarına izin verilmedi. Bu esirler dışkılarıyla birlikte aynı alanda yaşamaya zorlandılar.

 

 

 

 

İsrail hapishanelerinde
açlık grevi

 

Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kadura Faris yazılı açıklama yaparak İsrail hapishanelerinde bulunan yaklaşık 70 Filistinli tutsağın hücre cezalarının bitirilmesi ve hasta tutsakların dosyalarının yeniden incelenmesi talebiyle açlık grevine başladığını duyurdu. Eylemin Rimon, Nefha, İşel, En-Nakab (Negev) ve Ofer hapishanelerinde yapıldığı bilgisi verildi.

“Bu adım, hapishane yönetiminin inatçılığı ve sözlerini yerine getirmemesi nedeniyle atıldı. Sözlerin yerine getirilmediği, Saadi isimli mahkumun durumunda da açıkça görülüyor. Yönetim hücre cezasının geçen ayın sonunda kaldırılacağı yönünde söz verdi ancak cezasını yeniledi” şeklinde devam eden açıklamada açlık grevi eyleminin olağan bir tepki olduğu belirtilerek Nehar Saadi adlı tutsağın diğer tutsaklarla iletişim kurmasının engellendiği kaydedildi.

 
§