12 Aralık 2014
Sayı: KB 2014/49

Faşist baskıya ve gerici zorbalığa karşı birleşik-militan mücadeleye!
Dink’in faili devlettir!
'İç güvenlik' yasası: Devlet terörü!
Baskı ve terörde pilot bölge Yüksekova
İnsanca yaşam için mücadeleye!
Aslolan işçi sınıfının mücadele yasalarıdır
DİSK-AR: 75 kuruşa bir öğün!
Yatağan’ın gösterdiği - K. Toprak
“Maceracılık” söylemiyle saklanan ihanet! - T. Kor
Yatağan direnişinin özeti
TEKEL’den Yatağan’a 4C köleliği
“Ölen de yargılanan da işçi oluyor”
Çelik yine işçiyi suçladı
Ramsey’de sendikalı işçi kıyımı
Devrimci Gençlik Birliği 1. Genel Kurulu tebliğlerinden...
“Sokakta parçalayalım!”
Eğitimde gericilik tahkim ediliyor
Eğitimde tam gaz gericileşme
“Şura kararlarını engellemek için fiili-meşru mücadele”
Kapitalizmi zor günler bekliyor!
Dünyada işçi, emekçi, gençlik eylemleri
Kapitalizm 230 milyon çocuğu savaş ve salgına sürükledi
"Ortak irade ve davranış birliğini geliştireceğiz!"
“Türkiye’de aile içi şiddet teşvik ediliyor”
İnsan hakları kavramına sınıfsal bir bakış - K. Ehram
Komünist tutsak Kara’ya müebbet hapis cezası!
Erdel Eren kavgamızda yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Eğitimde tam gaz gericileşme

 

2 Aralık’ta AKP’nin daimi şefi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve 6 Aralık’ta sona eren 19. Milli Eğitim Şurası, dinci gerici AKP iktidarın eğitim alanını topyekûn gericileştirme hedeflerinin yeni ve en kapsamlı adımlarından biri oldu.

Gerici iktidarın, Eğitim Şurası’nda gündeme getirdiği yeni düzenlemeler ve eğitimin gericileştirilmesi adımları başlıklar halinde şöyle:

Zorunlu din dersi ilkokula kadar indi

Şuraya, anaokulu ve ilkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflara zorunlu din dersi verilmesi ve karma eğitimin sonlandırılması tartışmaları damga vurdu. Şuranın açılışında yaptığı konuşmada, “Anaokulu’ndan başlayarak yeni bir hayat tarzı” sunma hedefini dile getiren Erdoğan’ın bu sözleri şuranın gündemine “somut önerilerle” alındı.

Erdoğan, “Bizim bazı sıkıntılarımız var hâlâ. Bu sıkıntıları anaokulundan başlayarak bir hayat tarzı sunarak yeneceğiz” ifadelerini kullanarak dindar nesil yetiştirme hedefleri kapsamında gerici uygulamaların anaokuluna kadar ineceği mesajını vermişti.

Şura kapsamındaki ‘Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri’ toplantısında ise din derslerinin okul öncesi ve ilkokul üçüncü sınıflarda da zorunlu olması önerileri gündeme geldi. Din eğitiminin anaokulundan başlaması reddedilirken, ilkokul birinci sınıftan itibaren din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması önerisi komisyondan geçti.

Yandaş sendika önerdi:
Karma eğitim son bulsun

Şuraya damgasını vuran gündemlerden biri de “Karma eğitim tartışması” oldu. Şuraya katılan AKP yandaşı kontra sendika Eğitim-Bir-Sen, Erdoğan ve AKP’den bir adım daha ileri giderek karma eğitimin son bulması önerisini getirdi.

Yandaş sendika, komisyon için hazırladığı raporda kız ve erkek öğrencilerin aynı sınıfta ders aldığı karma eğitimin kaldırılması önerisinde bulundu. Bu öneri, “şuranın gündeminde olmadığı” gerekçesiyle reddedildi. Eğitim-Bir-Sen ise, karma eğitimin kaldırılması ısrarını sürdüreceğini açıkladı.

Osmanlı Türkçesi getirildi

Şurada, Osmanlı Türkçesi’nin liselerde seçmeli ders olarak okutulması kabul edilirken sendikal faaliyetlerin okul ve ders saati dışında yapılmasıyla ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ dersinin zorunlu olması önerisinin reddi de yer aldı.

İnsan hakkına” gerek görülmedi

Şurada, 4’üncü sınıfta 2 saat anlatılan insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersinin kaldırılması, bu derslerin içeriklerinin sosyal bilgiler dersinde verilmesi önerildi.

Hafız olmak isteyenin önü açık

Din eksenli gerici bir eğitim modelinin temelini atmaya çalışan AKP gericiliği şurada bir öneri daha sundu. İlkokuldan sonra Kuran kurslarında hafızlık eğitimi almak isteyen ortaokul öğrencilerine tanınan 1 yıllık muafiyet hakkı 2 yıla çıkarıldı ve ara verilen sürelerde öğrencilerin dışarıdan sınavlara girmesi karara bağlandı.

Okullarda baskı artacak

Şurada getirilen diğer bir öneri ise, öğrencileri fişleme ve baskı altına almaya yönelik adımlar oldu. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerle ilgili bilgilere polisten ulaşabilmesine olanak sağlandı. Bu kapsamda risk grubundaki öğrencilerin bilgilerinin sağlık ve polis kuruluşlarından talep edilmesi önerisi kabul edildi. Buna göre MEB, polisten öğrencilerle ilgili anlık istihbarat alabilecek.

Kürtçe masala Türkçe anlatım

Eğitim alanını baştan aşağıya gericileştirme hedefinin yanısıra Kürt sorununda inkar ve imha çizgisi de 19. Milli Eğitim Şurası’nda kendini gösterdi. Şurada kurulan komisyonlarda ayrıca Kürt masallarının anaokullarında ve ilkokullarda Türkçe okutulması önerisi kabul edildi.

 

 

 

 

Aleviler miting ve boykota hazırlanıyor

 

Geçtiğimiz günlerde toplanan 19. Milli Eğitim Şurası’nın, din eğitiminin 1. sınıftan itibaren başlatılmasına yönelik kararına ilişkin açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş, şura kararlarını tanımadıklarını belirterek “Bu şura, AKP’nin son dönemde gündeme getirdiği Alevi açılımlarının ne kadar sahte ve yalan olduğunun belgelenmesidir” dedi.

Eğitim dinselleştiriliyor

Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını talep ettiklerini yineleyen Gümüş, eğitimi dinselleştiren uygulamaların hayata geçirildiğini belirterek şunları söyledi:

“Çıkan kararlar tavsiye niteliğinde de olsa samimiyetsizliği gösteriyor. Türbanın ortaokulda serbest olması da bunu bir parçasıydı. AİHM kararı da ortada. İsteğimiz, zorunlu din derslerinin kaldırılması. Ancak gelinen noktada eğitimin düzeltilmesine yönelik adım atılmadığı, laik bir eğitim modelinden uzaklaşılarak eğitimi dinselleştiren uygulamaların olduğunu görüyoruz.”

Miting ve okul boykotu

AKP iktidarının açılım aldatmacasına ve dinci-gerici uygulamalarına karşı 8 Şubat’ta kitlesel bir miting düzenlemeye hazırlandıklarını belirten Gümüş, okulların ikinci dönemine de bir haftalık okul boykotuyla başlayacaklarını söyledi. Gümüş şunları ifade etti:

Alevi toplumu olarak 8 Şubat 2015’te zorunlu din dersine karşı sivil toplum desteği ile İstanbul’da bir miting düzenleyeceğiz. 1 milyon katılımcı bekliyoruz. 2014-2015 eğitim yılının ikinci dönemi yani okulların açıldığı 9 Şubat 2015’te çocuklarımızı bir hafta boyunca okula göndermeyeceğiz. Protesto yapacağız. İsteğimiz devletin din eğitiminden elini çekerek laik bir sistem oluşturulması. Aleviliğin din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde içeriğinin genişletilmesinin reddedilmesinin bir anlamı yok. Önemli olan zorunlu din dersinin kaldırılması. Bunun için gelecekte de her alanda demokratik hakkımızı savunacağız.”

 
§