12 Aralık 2014
Sayı: KB 2014/49

Faşist baskıya ve gerici zorbalığa karşı birleşik-militan mücadeleye!
Dink’in faili devlettir!
'İç güvenlik' yasası: Devlet terörü!
Baskı ve terörde pilot bölge Yüksekova
İnsanca yaşam için mücadeleye!
Aslolan işçi sınıfının mücadele yasalarıdır
DİSK-AR: 75 kuruşa bir öğün!
Yatağan’ın gösterdiği - K. Toprak
“Maceracılık” söylemiyle saklanan ihanet! - T. Kor
Yatağan direnişinin özeti
TEKEL’den Yatağan’a 4C köleliği
“Ölen de yargılanan da işçi oluyor”
Çelik yine işçiyi suçladı
Ramsey’de sendikalı işçi kıyımı
Devrimci Gençlik Birliği 1. Genel Kurulu tebliğlerinden...
“Sokakta parçalayalım!”
Eğitimde gericilik tahkim ediliyor
Eğitimde tam gaz gericileşme
“Şura kararlarını engellemek için fiili-meşru mücadele”
Kapitalizmi zor günler bekliyor!
Dünyada işçi, emekçi, gençlik eylemleri
Kapitalizm 230 milyon çocuğu savaş ve salgına sürükledi
"Ortak irade ve davranış birliğini geliştireceğiz!"
“Türkiye’de aile içi şiddet teşvik ediliyor”
İnsan hakları kavramına sınıfsal bir bakış - K. Ehram
Komünist tutsak Kara’ya müebbet hapis cezası!
Erdel Eren kavgamızda yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyada işçi, emekçi, gençlik eylemleri

 

Dünyada işçi sınıfı ve emekçi kitleler ucuz işgücü olmaya ve mücadelelerle kazanılmış hakların gasp edilmesine karşı iş bırakıyor, sokaklarda gösteriler düzenliyor. Amerika’da, Yunanistan’da ve Şili’de ise gençlik sokaklarda polis terörüne rağmen militan sokak çatışmalarıyla sermaye sınıfına karşı mücadeleyi yükseltiyor.

Belçika’da yeniden grev

Belçika’da emeklilik yaşının yükseltilmesi ve ücretlerin düşürülmesine karşı sendikaların sürdürdükleri mücadeleye, 8 Aralık günü iş bırakma eylemleriyle devam edildi. Brüksel’de metrolar, tramvaylar ve otobüsler garajlarında kalırken, Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya arasında işleyen ülkeler arası tren seferleri de yapılmadı. Brüksel’in yanı sıra Wallonisch-Brabant ve Flämisch-Brabant kentleri de grevden etkilendi. Buralarda okullarda ve kamu binalarında greve gidildi. Yerel grevlerle 15 Aralık’ta yapılacak genel greve hazırlanılıyor.

Burkina Faso’da altın madeninde grev

Burkina Faso’da İnata altın madeninde ücretlerin düşürülmesine karşı işçilerin 4 Aralık’ta başlattıkları grev sürüyor. Grev nedeniyle üretim durdu.

Altın madeninin yüzde 90’ı Avocet Mining tekeline, geri kalanı ise devlete ait. Avocet tekeli madende ücretleri düşürmek istemesini dünya pazarlarında altın fiyatlarının düşmesi ile açıklıyor.

Amerika’da ucuz işgücüne karşı
190 kentte eylemler

Amerika’da siyahi emekçileri katleden polislere ve onları mahkeme önüne bile çıkarmayan hukuk sistemine karşı başlayan protestolar tüm Amerika’yı sarmışken, ülkede ucuz işgücüne karşı yaygın protestolar da sürüyor.

Amerika’nın 190 kentinde ucuz işgücüne karşı işçiler iş bıraktı, sokaklarda protesto gösterileri yaptı. Sendikalar ve inisiyatifler iki yıl önce asgari ücretin günlük 15 dolara yükseltilmesi için kampanya başlatmıştı. Yürüyüşe fastfood zincirinde çalışanlar, temizlik işçileri, perakende satış mağazalarında çalışan işçiler katıldılar.

Gabon’da petrol işçilerinin grevi sürüyor

Gabon’da petrol ocaklarında çalışan işçilerin geçtiğimiz 1 Aralık günü başlattıkları grev sürüyor. İşçiler ücretlerin düşürülmesini ve işyerlerinin yok edilmesini protesto ediyorlar. Greve enerji sektöründe 5 bin işçiyi temsil eden ONEP Sendikası çağrı yaptı. Sendika işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını talep ediyor. Grevden etkilenen Royal Dutch Shell, Total ve ülkenin tek petrol rafinerisinde üretim durdu.

Eski bir Fransız sömürgesi olan Gabon, Afrika’nın batısında Atlantik Okyanusu kıyısında, Ekvator üzerinde yer alıyor. 1,5 milyon nüfuslu ülkedeki ulusal gelirin önemli bölümünü petrol oluşturuyor. Gabon ayrıca dünyadaki manganezin %45’i ve elmas, altın gibi maden yataklarının yanında dünyadaki en büyük üçüncü içilebilir su rezervlerine sahip.

15. yüzyılda Portekizliler’in gelip çöreklendiği, köle ve abanoz ticaretiyle iliklerine değin sömürdüğü ülke, 1843′te buraya yerleşen Fransızlar tarafından ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1960 yılına kadar kölece sömürüldü. Bugün modern sömürgecilik, ülkelerin zenginliğini ve insanların emeğini sömürmeye devam ediyor.

Afrika’nın en gelişmiş ve zengin ülkesi Gabon’un kişi başına gelir düzeyi çoğu Sahra-altı Afrika ülkesinin dört katı olmasına rağmen, gelir dağılımındaki eşitsizlik sebebiyle, nüfusunun büyük bir kısmı yoksulluk ve sefalet içinde yaşamaktadır. Ülkede, zengin kesimi oluşturan %20’lik nüfus ülke gelirinin %90’ına sahiptir. Halkın üçte biri ise yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Bunun %27’si işsizdir. Ülkede toplam işgücü 714 bin kişi dolayındadır. İşgücünün %60’ı tarım sektöründe, %15’i sanayi sektöründe ve %25’i ise hizmet sektöründe çalışmaktadır.

Gürcistan demiryollarında grev sona erdi

Gürcistan’da demiryolları sendikası ile Gürcistan Demiryolları arasında uzlaşma sağlandı ve demiryolu işçilerinin grevi sona erdi. Anlaşmaya göre işveren işçilere 13. aylığı ödemeyi kabul etti ama 13. aylık yüzde 100 değil, yüzde 50 oranında ödenecek. Ayrıca yeni ücret sisteminde ücretlerde indirilmeye gidilmeyecek. Fazla mesailerin ödenmesi sorunu ise açıklık kazanmayan sorulardan biri olarak kaldı.

İtalya’da sınıfa karşı saldırılar sürüyor

İtalya’da, işçi sınıfının kazanılmış haklarına saldırıda sınır tanımayan sermaye devletinin yeni iş yasası tasarısı, senatodan geçerek parlamentoda en son etaba ulaştı. Bu saldırı paketinde işten atılmalar kolaylaştırılacak. Oylama esnasında parlamento önünde işçi ve öğrenciler protesto gösterileri yaptılar.

Sendikalar saldırı yasasına karşı 12 Aralık’ta işçi sınıfını genel greve çağırıyor.

İrlanda’da öğretmenler greve gitti

İrlanda’da 27 bin öğretmenin greve gitmesi nedeniyle orta dereceli okullar 9 Aralık günü kapalı kaldı. Öğretmenler 12-15 yaşındaki öğrenciler ile ilgili planlanan yeni sınav uygulaması değişikliğine karşı direniyorlar. Öğretmenler sendikası yeniden greve gideceklerini duyurdu.

Güney Afrika’da madenciler kazandı

Güney Afrika’da Glencore-Ferrochrom ocağında çalışan maden işçilerinin daha fazla ücret talep ederek Eylül ayında başlattıkları grev kazanımlarla sona erdi. Buna göre işçilerin ücretleri son üç yıl dahil olmak üzere iki katına çıkarılacak.

Peru’da madenciler süresiz greve başlıyor

Peru’da ülkenin en büyük bakır ve çinko madeni Antamina’da örgütlü sendikanın çağrısıyla 10 Kasım’da başlatılan greve, Peru iş dairesinin grevin illegal olduğunu açıklaması üzerine geçici olarak ara verildi. Antamina madencileri ikramiyelerinin ödenmemesini protesto ederek iş bırakma eylemine başlamıştı.

Yunanistan gençliğinin yaktığı ateş
sokaklarda büyüyor

Yunanistan’da 16 yaşındaki Alexis Grigoropulos’un polis tarafından katledilmesinin 6. yıldönümünde çoğunluğu liseli ve üniversiteli binlerce genç başta Atina ve Selanik olmak üzere, Midilli ve Girit adalarında da sokaklara çıkarak gösteriler düzenlediler.

Alexis’in 6 yıl önce tutuşturduğu kıvılcımla, onun katledildiği sırada yanında olan ve 2013 yılında gerçekleştirdikleri bir kamulaştırma nedeniyle 15 yıl hüküm giyerek F Tipi hapishanede bir hücrede tutulan ve eğitim hakkı elinden alınan Nikos Romanos’un 10 Kasım’da başlattığı açlık grevinin rüzgarını da arkasına alarak büyüyen direniş ateşi Yunanistan sokaklarını adeta yangın alanına çevirdi. Polisin saldırılarına karşı gençlik sokaklara barikatlar kurdu, molotof ve taş atarak polisle saatlerce çatıştı. Çatışmalar sabaha değin sürdü. Yüzlerce gözaltı ve tutuklama var.

Gazetemizde son haftalarda sıkça değinildiği gibi, Yunanistan’da lise ve üniversite gençliğinin aylardır süren işgal eylemleri ve boykotlarının da etkisiyle Yunanistan gençliğinin mücadelesi kitleselleşerek büyüyor.

Budapeşte’de yolsuzluk protestosu

Budapeşte’de yolsuzluğa karşı binlerce kişi bir kez daha sokaklara çıkarak protestolu gösteriler düzenlediler. “Mafya hükümet!” pankartları da taşıyan göstericiler parlamento binası önüne yürüdüler.

Berlin’de göçmen işçilerden protesto

Berlin’de göçmen işçiler üzerinde sömürüyü protesto etmek için, Mall of Berlin (Berlin Alışveriş Merkezi) inşaatında çalıştırılan göçmen işçiler 6 Aralık günü sokağa çıkarak gösteriler düzenledi. Maliyeti 1 milyar Euro’ya ulaşacağı hesaplanan alışveriş merkezinin inşası taşeron şirketlere verilmişti. Bu taşeronlar da özellikle ucuz işgücü olarak Romanya’dan getirilen işçileri 5-6 Euro saat ücretine çalıştırıyorlar. Protestocular yaptıkları konuşmalarda alışveriş merkezinin adını “Mall of Shame” (Utancın Alışveriş Merkezi) olarak değiştirdiler. İşçiler ucuz işgücü olmanın yanında ücretlerinin ödenmemesini de protesto ediyorlar.

Şili’de öğrencilerden
eğitim emekçilerine destek

Şili’de eğitim emekçilerinin grevli protestoları sürüyor. Santiago’da protesto yürüyüşü düzenleyen öğretmenler süresiz grev çağrısında bulundular.

Eğitim emekçilerine yüksekokul öğrencilerinden de destek geldi.

Ulusal Öğrenci Birliği Confech, 3 Aralık günü tüm yüksekokulların temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda, eğitim emekçilerinin daha iyi çalışma koşulları için sürdürdüğü grevlere destek verme kararı aldıklarını açıkladı. Öğrenciler 10 Aralık günü öğretmenlere destek için protesto gösterileri düzenledi.

Öğretmenlerin talepleri arasında geçici sözleşmeleri olan öğretmenlerin kalıcı olmaları, asgari ücretin artması, emeklilik takviyesi, yanısıra diktatörlük döneminde maaş ve emeklilik kesintileri nedeniyle yoksulluk içinde yaşayan öğretmenlere (“tarihsel suçluluk”) karşılığının ödenmesi gibi maddeler yer alıyor.

Alttan gelen basınç, öğretmenler sendikasını zor durumda bırakıyor. Eğitim emekçileri sendikanın işverenle masaya oturduğunu ve burada kendilerinin bilgilendirilmeden müzakerelerde uzlaşıldığını ifade ediyorlar. İşte bu nedenle sendikadan bağımsız grev örgütlüyorlar. Öğretmenler, çok sayıda taleplerinin gözardı edildiği inancında. Bu nedenle sendikaya paralel olarak protestolarını sürdürüyorlar.

Öğretmenler ülke çapında kitlesel gösteriler için çağrı yaptı. Öğrenciler de bu gösterilerde öğretmenlerle omuz omuza olacağını açıkladı.

Mücadele çağrısını sendikalarının Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı uzlaşmayı kabul etmeyen öğretmenler yaptı.

Süren grev nedeniyle on binlerce öğrenci ders yapamıyor. Bitirme sınavları sürekli erteleniyor ve sömestr sonu ise görünürde yok.

BM İklim Konferansı
Lima’da protestolar eşliğinde yapıldı

BM İklim Konferansı'nın 20.'si Lima’da 1 Aralık’ta başladı. Konferansın gündeminde yeni bir iklim anlaşması yer alıyor. Uzmanlar, acilen eyleme geçilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Dünya ısısının son yüzyılda küresel sıcaklıklar nedeniyle neredeyse bir santigrat derece arttığı, küresel deniz seviyesinin neredeyse 20 santim yükseldiği ifade edilirken, atmosferin karbondioksit emme kapasitesinin de en geç otuz yıl sonra dolacağı kaydediliyor. Kısacası iklim değişikliği ve nüfus artışı nedeniyle gezegenimizi büyük bir felaket bekliyor.

İklim konferansına paralel olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden 15 bin kadar örgütün temsilcisi, İklim değil sistemin değişikliği” şiarı ile alternatif toplantılar, gösteriler düzenleyecek.

 

 

 

 

Montagdemo’da gündem
Opel’in kapatılması

 

Bochum/Opel son arabayı geçen Cuma günü üretti. Böylece, Nokia’dan sonra, Ruhr havzasının en büyük işletmelerinden biri daha binlerce işçisine elveda dedi.

Bochum/Opel’in kapatılması başta bu işletmede çalışan işçiler olmak üzere, Bochum’lu emekçiler, işletmeye bağlı olarak üretim yapan irili ufaklı yan kuruluşlar, yakın uzak diğer fabrikalarda çalışan işçiler ve tüm bir Ruhr halkı tarafından tepkiyle karşılandı, yoğun tartışmalara yol açtı.

Almanya Pazartesi eylemleri-Montagdemo koordine grubu, bu haftaki eylemin gündemini, Opel’in kapatılması ve dersleri olarak belirledi. Bochum/Wili Barnd Platz’da gerçekleştirilen toplantı bu çerçevede yoğun tartışmalara sahne oldu. Bochum/Opel’de çalışan işçiler, MLPD MK üyesi Monika-Gertner Engel, bazı işçi temsilcileri ve MLPD Başkanı Stefan Engel söz aldı. Hepsi de hararetli konuşmalar yaptılar, değerlendirmelerde bulundular. Stefan Engel’in yaptığı konuşma, toplantı boyunca dile getirilen görüş ve değerlendirmelerin tümünün özüydü.

Stefan Engel, bu sıralar “Bochum işçileri yenildi mi? Kazandı mı?” şeklinde bir sorunun ortaya atıldığını dile getirdi ve şunları belirtti: “Bochum’un tarihi çeşitli mücadelelerin tarihidir. Bochum Opel işçileri aradan geçen süre zarfında çeşitli direnişler gerçekleştirdiler. Sendikaya ve işyeri temsilciliğine rağmen saldıralara karşı mücadeleyi tercih ettiler. O kadar ki, en son olarak, Opel patronları ‘eğer ücretlerinizden yapacağımız kesintiyi kabul ederseniz kapatma kararını 2 yıl daha, yani 2016 yılına kadar uzatırız’ rüşvetini kabul etmediler. Yani, Opel işçileri uzlaşmadı, belki Opel’in kapatılmasını engelleyemedi, ama diğer işçi bölüklerine ve gelecek kuşaklara bir mücadele mirası bıraktı.”

Montagdemo’ya ayrıca, MLPD gençlik örgütü Rebell ve çocuk örgütü Kızıl Tilkiler, Köln ve Belçika Ford işçileri, Rüsselseim ve Eisenach Opel işçileri ile çeşitli fabrikalarda çalışan işçiler ve Basta adlı tümüyle kadınlardan oluşan Opel’le dayanışma komitesi, ATİK ve BİR-KAR da katıldı. Bazı işçi temsilcileri, Kızıl Tilkiler ve Devrimci Gençlik Birliği temsilcileri konuşmalar yaptılar.

Toplantıda konuşmaların dışında ayrıca müzik dinletileri de yapıldı. Köln Ford’da çalışan iki işçi beğeni toplayan bir dinleti sundu. Ardından, herkesin beğenisini kazanan Rap tarzında bir dinleti gerçekleştirildi. Toplantı bu dinletilerin ardından sona erdi.

Kızıl Bayrak / Bochum

 
§