24 Ekim 2014
Sayı: KB 2014/42

Sermayenin zorunu bozacak tek güç birleşik bir devrimci direniştir!
Kobanê direnişi ve devrimci sınıf mücadelesi
Kobanê’de emekçi irade kazanmıştır!
Koridor açıldı, direniş sürüyor!
YPG/YPJ savaşçılarını binler uğurladı
Bütçe görüşmeleri başladı
İşsizlik de işçinin suçuymuş!
Validebağ talana direniyor!
MİB MYK Ekim ayı toplantısı değerlendirme ve sonuçlar
İhanete geçit vermemek için metal işçileri sokağa!
DEV TEKSTİL’in Esenyurt tanıtım toplantısı
Sermaye kan dökmeye devam ediyor!
Feniş’te satış sonrası baskılar artıyor
EKU’da Türk Metal devrede
Gençlik hareketine devrimci müdahalenin sorunları
Liseli meclisleri sesleniyor: “Sen de varsın!”
Meclisler toplanıyor, DGB genel kurula yürüyor
Faşizme karşı omuz omuza!
Avrupa’da Kobanê'yle dayanışmanın dersleri ve kazanımları
Dış basında Kobanê yardımı ve AKP’nin iflası
İngiltere’de on binler sokaklara çıktı
Haziran Direnişi yargılanıyor!
Devletin kontrgerilla gerçeği ve ötesi - K. Ehram
Kadın düşmanlığının tarihsel ve mitolojik kökeni - Z. Eylül
Cumartesi Anneleri'nin eylemi 500. haftasında
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Faşizme karşı omuz omuza!

 

Gericiliğin, baskının bir parçası olan dinci ve faşist gruplar, üniversitelerde etki alanı oluşturmaya başladıkları anda ilerici, devrimci öğrencilere yönelik saldırılar başlatmakta geç kalmıyorlar. Üniversite yönetimi, polis ve ÖGB’nin uzantısı olan faşist grupların saldırıları karşısında birleşik bir tepki veren devrimci, ilerici öğrenciler ise mevzilerini savunuyorlar.

İÜ’de gerici çetelerden tehdit

22 Ekim sabah saatlerinde, Kobanê konulu foruma çağrı yapan ozalitler Fen-Edebiyat Fakültesi’ne asıldı. Hergele Meydanı’nda devrimci ve ilerici öğrencilerin yanına gelen biri Yasin isimli iki çeteci, afişlerden rahatsız olduklarını, afişin asılmasına izin vermeyecekleri tehditlerini savurarak uzaklaştılar.

Çeteciler okulda iken Fen Fakültesi kapısından içeri giren çevik kuvvet polisleri otoparkta saldırıya hazır bekledi. Hergele Meydanı’na gelen sivil polisler de öğrencilere saldırmak için fırsat kolladılar. Çeteciler gittikten sonra devrimci ve ilerici öğrencilerin yanına gelen ÖGB amiri çete saldırılarında kendi rolü yokmuş gibi “tarafsız” görünmeye çalıştı. Ardından afiş çalışması sürdürüldü.

DTCF’de TGB saldırısı

Anakara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) Düşünce ve Edebiyat Topluluğu adı altında örgütlenen ulusalcı çetenin, örgütlediği gerici etkinliğin afişini yapmasına DTCF öğrencileri müdahale etti.

Ulusalcı çete bu durum karşısında “Okulda kavga istemiyoruz!” sloganı ile ortamı provoke ederek, okula gizlice soktukları sopaları çıkarıp DTCF öğrencilerine saldırmaya kalktılar. Saldırı, aralarında DGB’lilerin de bulunduğu devrimci ve ilerici öğrenciler tarafından püskürtüldü. Okulda kalmakta direnen ulusalcı çete her zamanki gibi polisle anlaşarak okulu terk etti.

Daha sonra Orta Bahçe’de toplanan devrimci ve ilerici öğrenciler, ulusalcı çetelerin “kavga istemiyoruz” dedikten sonra sopa çıkarmalarının gerisindeki amaçları ve polisle yaptıkları işbirliğini teşhir ettiler.

EÜ’de polis destekli faşist saldırı

Ege Üniversitesi’nde “öğrenci toplulukları” adı altında “Atatürk ve Bayrak yürüyüşü” yapan  gruptan ayrılan 30 kişilik ülkücü faşist grup Edebiyat Fakültesi’ndeki devrimci ve ilerici öğrencilere saldırmaya çalıştı. Yürüyüşten önce okulda polis, çok sayıda sivil polisle TOMA’larla faşist grubu korumak için hazırlık yaptı.

Fakülteye yönelen faşist grup devrimci ve ilerici öğrenciler tarafından püskürtüldü. Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri fakültedeki öğrencilere saldırdı. Fakülte içine giren öğrenciler, polisin geri çekilmesiyle birlikte polisin okuldan uzaklaştırılması için tekrar binanın önünde, sloganlarla bekleyişlerini sürdürdüler. İHD ve akademisyenlerden oluşan heyetin dekanla görüşmesi sonucu polis okuldan çıkarıldı.

UÜ’de TGB ve ÖGB saldırısı

Uludağ Üniversitesi’nde, TGB’liler ve Atsızcılar’dan oluşan faşist gruplar bir araya gelerek Mediko önünde stand açan Öğrenci Kolektifi üyelerine “Bunlar PKK’li” diyerek saldırırken, yaşanan arbedenin ardından ÖGB de öğrencilere ikinci saldırıyı gerçeleştirdi.

Bu arbedeyi fırsat bilen üniversite yönetimi “üniversitenin huzurunu sağlamak” için izinsiz stand açılamayacağını söyledi ve standların kaldırılması için süre verdi. Saat 14.00’e kadar standlarını açık tutacaklarını belirten Genç-Senlilere ise ÖGB’ler saldırdı. ÖGB ile yaşanan arbede esnasında TGB’liler yemekhanenin merdivenlerine asılan afişleri yaktılar. ÖGB de üniversitedeki afişleri yırttı. Faşist saldırı Mediko önünde bulunan öğrencilere teşhir edildi.

Ekim Gençliği / İstanbul-Ankara-İzmir-Bursa

 

 

 

 

 

Tepki su fiyatını düşürdü

 

Ankara Evrensel Koleji’nde öğrenciler, kantin yönetimine 75 kuruş olan su fiyatlarının düşürülmesini talep etmişlerdi. Bunun üzerine kantin yönetimi “bir kuruş dahi indirim yapmayacaklarını” söylemişti. Devrimci Liseliler Birliği’nden (DLB) öğrenciler de su fiyatlarının düşmesi amacıyla bir imza kampanyası örgütleme, yetersiz olursa ardından kantin boykotuna geçme kararı almışlardı.

Bu çalışma kapsamında lisedeki bütün sınıflar ajitasyonlar eşliğinde dolaşılarak imza toplandı. Ders esnasında sınıflara girilerek suyun en temel ihtiyaç olduğu, buna rağmen kantincinin bundan rant sağlamaya çalıştığı anlatıldı. Ayrıca yemekhanede ve teneffüslerde sınıflarda öğrencilerle sohbetler gerçekleştirildi. Kampanyayı birçok öğretmen de destekledi. Birçok sınıf ajitasyon konuşmalarına alkışlarıyla destek verdi. Günün sonunda yaklaşık 260 imza toplanarak okul müdüriyetine verildi. Ardından okul başkanı aracılığıyla yapılan bir açıklamada su fiyatlarının bundan böyle 50 kuruş olacağı söylendi. Okul öğrencilerinin tam desteği sayesinde kantinciye geri adım attırılmış oldu.

Liselilerin Sesi / Ankara

 

 

 

 

 

EÜ’de yurt protestosu

 

Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalan kadın öğrenciler, barınma koşullarına, yurtların ticarethane gibi işletilmesine ve baskılara tepki göstererek eylem yaptılar.

Öğrenciler adına açıklama yapan Ayşegül Yıldırım, şunları söyledi: “Yemek ve kantin fiyatları sürekli artıyor. Yemekler sağlıksız çıkıyor. Yurt memurları tarafından tehdide uğruyoruz. Kameralar ve fotoğraflarla bizi çekip fişliyorlar. Yurt yetkililerine yemekhane ile ilgili problemler ile gittiğimizde sert tepkilerle karşılaşıyoruz. Bunlardan şikayetçiyiz. Yattığımız odaların daha temiz ve sağlıklı olması gerekir. Yatak ve bazalarımızın onarıma ihtiyacı var. Bu sorunlarımız giderilmedikçe eylemlerimize devam edeceğiz.”

 
§