24 Ekim 2014
Sayı: KB 2014/42

Sermayenin zorunu bozacak tek güç birleşik bir devrimci direniştir!
Kobanê direnişi ve devrimci sınıf mücadelesi
Kobanê’de emekçi irade kazanmıştır!
Koridor açıldı, direniş sürüyor!
YPG/YPJ savaşçılarını binler uğurladı
Bütçe görüşmeleri başladı
İşsizlik de işçinin suçuymuş!
Validebağ talana direniyor!
MİB MYK Ekim ayı toplantısı değerlendirme ve sonuçlar
İhanete geçit vermemek için metal işçileri sokağa!
DEV TEKSTİL’in Esenyurt tanıtım toplantısı
Sermaye kan dökmeye devam ediyor!
Feniş’te satış sonrası baskılar artıyor
EKU’da Türk Metal devrede
Gençlik hareketine devrimci müdahalenin sorunları
Liseli meclisleri sesleniyor: “Sen de varsın!”
Meclisler toplanıyor, DGB genel kurula yürüyor
Faşizme karşı omuz omuza!
Avrupa’da Kobanê'yle dayanışmanın dersleri ve kazanımları
Dış basında Kobanê yardımı ve AKP’nin iflası
İngiltere’de on binler sokaklara çıktı
Haziran Direnişi yargılanıyor!
Devletin kontrgerilla gerçeği ve ötesi - K. Ehram
Kadın düşmanlığının tarihsel ve mitolojik kökeni - Z. Eylül
Cumartesi Anneleri'nin eylemi 500. haftasında
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Koridor açıldı, direniş sürüyor!

 

Batı Kürdistan’da Rojava’nın Kobanê Kantonu’na yönelik gerici IŞİD kuşatması ve tehlikesi sürüyor. 15 Eylül’den bu yana gerici çetelerin tüm güçleriyle sürdürdüğü saldırılar başta Türkiye ve Kuzey Kürdistan olmak üzere dünyanın dört bir yanında lanetlenirken, kan ve can bedeli süren direnişle dayanışma eylemleri ve kampanyaları da dünya geneline yayılmış bulunuyor.

40’lı günlerine ulaşan Kobanê direnişinde, son haftaya damgasını vuran en önemli gelişme, Kobanê’ye ABD’nin talimatıyla verilen silah, tıbbi yardım ve peşmerge desteği oldu.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in verdiği bilgiye göre, ABD ile PYD’nin dolaylı süren temaslarının 12 Ekim’de Fransa’nın başkenti Paris’te yüz yüze yapılan görüşmelerle yeni bir aşamaya girmesinin ardından koalisyon güçleriyle Kobanê üzerinden yapılan pazarlıklar hızlandı. Bu pazarlıklar çerçevesinde düğmeye basıldı ve Güney Kürdistan yönetimi tarafından gönderildiği söylenen silah desteği ve tıbbi yardım malzemeleri 20 Ekim’de ABD uçaklarıyla Kobanê’ye ulaştırıldı. ABD’ye ait üç C-130 tipi nakliye uçağı aracılığıyla ulaştırıldığı ifade edilen yardımın içerisinde 27 paket ufak çaplı silah, cephane ve tıbbi malzemeler bulunduğu bilgisi verildi.

Yardım koridoru açıldı

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, Türk sermaye devletinden, peşmergenin ve yardımların Kobanê’ye ulaştırılmasına izin vermesi için talepte bulunduğu, Türkiye’nin de bu talebe olumlu yanıt verdiği iddiaları ise aynı gün AKP’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarıyla teyit edildi. Çavuşoğlu, “Peşmergenin Kobanê’ye geçmesi için yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Şimdiye kadar, “Kobanê bizim meselemiz değil” yaklaşımında bulunan, Kürt hareketinin koridor açılması talebini ise tehditler eşliğinde reddeden Türk sermaye devleti, Kobanê politikasında, efendisi ABD’nin direktiflerine uyarak ‘u’ dönüşü yaptı. Türk sermaye devletinin, başını ABD’nin çektiği uluslararası koalisyonla yaptığı pazarlıkta öne sürdüğü “Esad’ı düşürme, tampon bölge ve uçuşa yasaklı bölge” şartları ise sözkonusu olan uşaklık rolü olduğunda geri plana itildi.

Ortadoğu’da emperyalist çıkarları temelinde hamleler yapmaya çalışan ABD rejiminin şeflerinden Dışişleri Bakanı John Kerry ise, “Kobanê’de IŞİD ile çatışanlara sırtımızı dönmek sorumsuzluk olurdu ve ahlaki açıdan da yanlış olurdu” ifadelerini kullanarak Kobanê’de direnen Kürt halkının “kurtarıcılığı”na soyundu.

Kobanê’ye peşmerge desteği

Washington-Ankara-Erbil hattında yürütülen Kobanê pazarlığı çerçevesinde böylesi bir trafik yaşanırken, Kobanê’ye yardım koridoru açılması da sağlanmış oldu. Kobanê’ye ABD aracılığıyla ulaştırılan yardımların ardından 22 Ekim’de toplanan Federal Kürdistan Yönetimi, Kobanê’ye gönderilecek ilk birlik için kararını verdi. Güney Kürdistan yönetimi, Kobanê’de YPG güçleriyle birlikte savaşmak için ilk aşamada ağır silahlarla donatılmış 200 peşmergenin bölgeye gönderilmesini kararlaştırdı.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ise, peşmerge güçleri için Kobanê’ye yol açılmasının kabul edilmesinin Kürtlerin diplomasi zaferi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Kobanê’ye gönderilen silahlar için Müslim, “Bizim için önemli olan bu silahların Güney Kürdistan halkının olmasıdır” diye konuştu.

Kobanê’de direniş 40’lı günlere ulaştı

Emperyalist ABD rejiminin başını çektiği koalisyonun ve Güney Kürdistan yönetimiyle Kürt hareketinin yürüttüğü pazarlıkların sonuçları yansımaya başlarken, YPG/YPJ güçleri ve Kobanê halkının direnişi tüm kararlılığıyla devam ediyor. 6 Ekim’den bu yana kent savaşı biçiminde devam eden çatışmalar tüm şiddetiyle her cephede sürüyor.

Çeteler sürekli olarak Rakka ve diğer bölge şehirlerinden takviye güç ve silahlarla Kobanê’ye yönelik saldırılarını sürdürürken, bomba yüklü araçlarla saldırıyı sürekli bir yöntem olarak kullanmaya devam ediyor. Çetelerin oldukça sık biçimde bombalı saldırılara ve intihar eylemlerine başvurmasının gerisinde direniş karşısındaki sıkışması olduğu ifade ediliyor. Kentteki en büyük tahribatların çetelerin başvurduğu bomba yüklü araç saldırıları nedeniyle yaşandığı belirtiliyor. Şehir savaşının başlamasından itibaren en az 10 defa bomba yüklü araçlarla saldırı gerçekleştirildiği ve bu araçlar infilak ettiği zaman 100 metre çevresindeki yapıların yerle bir olduğu belirtiliyor.

Keskin nişancılar mevzilerde

Fakat bu saldırılarda ve şehir savaşında, YPG/YPJ güçlerinin karşılık vermesiyle ağır kayıplar veren çeteler istedikleri sonucu alamayınca kenti havan ve top atışlarıyla bombalamaya devam ediyor. Çeteler amaçlarına ulaşamadıkları yerlerde evleri yıkıyor. Özellikle Kaniya Kurda ve Botan mahallelerinde bu uygulamanın yaygın olduğu belirtiliyor.

Direnişte, YPG’li keskin nişancılar da şehir savaşında önemli ve kritik bir rol oynuyor. Keskin nişancılar kendi yaptıkları Zagros-1 ve Zagros-2 silahlarını kullandıklarını, bu silahların menzilinin 3 bin metre olduğunu anlatıyorlar.

Doğu cephesinde şehir savaşlarında en büyük rolün keskin nişancılar, suikastçı ve kanasçılarda olduğu belirtiliyor. Zira cephe savaşlarına göre daha az çatışmalı geçse de en çok can kaybının yaşandığı savaş olduğu aktarılıyor. Kobanê’deki birçok binanın çatısında keskin nişancılar mevzilenmiş durumda.

Kobanê’deki çatışmalara dair gün aşırı bilgilendirmede bulunan YPG Basın Merkezi, tüm cephelerde yaşanan şiddetli çatışmalarda çetelere ağır kayıplar verdirildiğini ve onlarca çete üyesinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Diğer yandan, IŞİD çetelerine karşı savaşta, geçtiğimiz hafta boyunca YPG savaşçıları da yaşamlarını yitirdi. Yaşamını yitiren gerillalar, binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleriyle sonsuzluğa uğurlandı.

Kobanê Halk Meclisi Eşbaşkanı Ayşe Efendi ise, geçtiğimiz günlerde Suruç’a gelerek cami, okul ve çadırlarda kalan Kobanêli gençlere “cepheye gidin” çağrısında bulundu. Efendi, Kobanê’nin temennilere ihtiyacının olmadığını ve somut adımların atılması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Kobanê’den Suruç’a gelen 100 Kobanêli'nin çatışmaların daha da yoğunlaştığı Kobanê kentine geri gönderilme riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. UAÖ, Kobanêliler için acil eylem çağrısında bulundu.

 
§