24 Ekim 2014
Sayı: KB 2014/42

Sermayenin zorunu bozacak tek güç birleşik bir devrimci direniştir!
Kobanê direnişi ve devrimci sınıf mücadelesi
Kobanê’de emekçi irade kazanmıştır!
Koridor açıldı, direniş sürüyor!
YPG/YPJ savaşçılarını binler uğurladı
Bütçe görüşmeleri başladı
İşsizlik de işçinin suçuymuş!
Validebağ talana direniyor!
MİB MYK Ekim ayı toplantısı değerlendirme ve sonuçlar
İhanete geçit vermemek için metal işçileri sokağa!
DEV TEKSTİL’in Esenyurt tanıtım toplantısı
Sermaye kan dökmeye devam ediyor!
Feniş’te satış sonrası baskılar artıyor
EKU’da Türk Metal devrede
Gençlik hareketine devrimci müdahalenin sorunları
Liseli meclisleri sesleniyor: “Sen de varsın!”
Meclisler toplanıyor, DGB genel kurula yürüyor
Faşizme karşı omuz omuza!
Avrupa’da Kobanê'yle dayanışmanın dersleri ve kazanımları
Dış basında Kobanê yardımı ve AKP’nin iflası
İngiltere’de on binler sokaklara çıktı
Haziran Direnişi yargılanıyor!
Devletin kontrgerilla gerçeği ve ötesi - K. Ehram
Kadın düşmanlığının tarihsel ve mitolojik kökeni - Z. Eylül
Cumartesi Anneleri'nin eylemi 500. haftasında
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Validebağ talana direniyor!

 

İstanbul Üsküdar’da bulunan ve cami yapımı için talan edilmesi planlanan Validebağ Korusu’na sahip çıkan bölge halkının mücadelesi sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda korunun betonlaştırılması girişimlerine karşı nöbet eylemi gerçekleştiren ve polis saldırısına uğrayan yüzlerce kişi, korunun talan ve yağmasına karşı yine harekete geçti.

Polis ve zabıta saldırısı

21 Ekim sabahı koruya baskın düzenleyen polis ve belediye ekipleri terör estirerek, rant çalışmasını başlattı. Polis, belediye ekiplerinin çalışmasını engellemeye çalışanları darp etti. Sabah baskınının sosyal medya üzerinden duyurulmasıyla sayısı hızla artan kitle bir süre sonra alanı kapatan bariyerleri yıktı. Polis ve zabıtalar ise çalışma durmasına rağmen alanda terör estirmeye devam etti ve bir eylemciyi gözaltına almak istedi.

Akşam saatlerinde ise konuyu takip eden hukukçulardan yürütmeyi durdurma kararı çıktığına dair haber alındı. Yürütmeyi durdurma kararının duyurulmasının ardından Üsküdar Belediyesi zabıtaları, alanın girişini bariyerle kapatmak istedi. Eylemcilerin zabıtaya itiraz etmesi üzerine zabıtalar kitleye saldırdı. Zabıta saldırısının püskürtülmesinin hemen ardından polis devreye girerek eylemcilere yine biber gazı, cop ve kalkanlarla saldırdı.

Direniş gece boyunca nöbet şeklinde sürdürülürken, ertesi gün İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı ile Validebağ Korusu’na gelen kitle, iş makinalarının bölgeyi yeniden kazmaya başlamasına tepki gösterdi. Bunun üzerine zabıta ekipleri bir kez daha kitleye saldırdı.

Fazla tolerans, karşındakini azdırıyor!”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de saldırıya pervasız söylemleri ile katıldı. Validebağ Korusu için direnenleri ‘sahte çevreci’ olarak niteleyen Türkmen, tehdit savurmayı da ihmal etmeyerek şöyle konuştu:

Bu işe karşı gelenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bize ‘dava açtık’ dur diyorlar. Arkadaşlar maalesef bu memlekette fazla tolerans, fazla iyi niyet karşındakini azdırıyor, karşındakini kendisini haklıymış gibi bir pozisyona düşürüyor. Haklılıkları yok. Yüz de yüz hukuken de ahlaken de haksızlar. Vatandaşın talebiyle arazimize tapulu cami yapıyoruz. İşin çevrecilikle, yeşille, Validebağ Korusu’ya alakası yok.”

 

 

 

 

 

Ülkenin gelişmesini
zeytin ağaçlar
ı engelliyor

 

Soma’nın Yırca Köyü’nde bulunan zeytinliklerde, Bakanlar Kurulu’nun aldığı ‘acele kamulaştırma’ kararının ardından başlayan ağaç kesimi saldırılarla birlikte sürüyor. Kesime direnen köylülere karşı Kolin Grubu’na arka çıkan Manisa Valisi ve Enerji Bakanı da köylüleri ve zeytin ağaçlarını hedef aldı.

21 Ekim sabahı araziye gelen Kolin şirketi yetkilileri ve özel güvenlikler, zeytinliklerinin kesilmesini istemeyen köylüleri darp etti. Dozerlerin önüne geçerek kıyımı engellemeye çalışan bazı köylülerin, dozerlerin kepçe kısmına konarak, çitlerin dışına atıldığı belirtildi.

Birçok köylü saldırı sonrasında darp raporu alırken, Kolin Grubu ağaç kıyımını sürdürdü.

Kezmezsek Suriye’ye benzeriz’

Manisa Valiliği, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kamuoyunu ‘bir kısım çevreci örgütler ve bazı politik şahsiyetlere’ karşı uyarmış, zeytinliklerin kesilmesini Suriye ve Irak’la ilişkilendirmeye çalışmıştı. Açıklamada,”Ülkemizin kendi sahip olduğu kömür gibi bir milli kaynaktan enerji temin çabasına, bu iş için gerekiyorsa bir kısım zeytin ağacının feda edilmesinin kaçınılmaz oluşuna dikkat edilmelidir. Söz konusu ağaçların feda edilmesi, Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’da feda edilenlere kıyasla son derece makul karşılanması gereken bir durumdur” ifadelerini kullanmıştı.

Zeytinlikleri hedef aldı

İlerleyen günlerde açıklama yapan Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın söylemleri de Manisa Valisi’ni aratmadı.

Bakan Yıldız, özel güvenlik elemanları ile terör estirerek, köylüleri darp eden şirkete arka çıkarken zeytinlik kıyımına ilişkin ise “Orada ne kadar zeytin ağacı kesti, bunu bir kayıp olarak görmüyoruz, yerine yüz katını bin katını diksin o yatırımcı. Bunu da yatırımcımız yapmaya hazır” dedi.

Yıldız, zeytin ağaçlarının Türkiye’nin gelişimi konusunda engel olmaması gerektiğini kaydederek, “Ama oraya 1.3 milyar dolarlık yatırım yapacaksın, oradaki kesilecek 100-200 tane zeytin ağacı Türkiye’nin gelişmesine de mani olmaması lazım. Yatırım seçtiğiniz alana değil kömür nerede çıkıyorsa oraya geliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Oruç Baba Parkı’nda direniş kazandı

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, “külliye” yapılacağı gerekçesiyle Oruç Baba Parkı’nı 10 yıllığına Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’na peşkeş çekmesine karşı sürdürülen direniş sonuç verdi.

Topkapı Mahallesi’ndeki emekçilerin park için sürdürdüğü direniş karşısında geri adım atan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, parkı “Sosyal Kültürel Tesisler Alanı”ndan, “Cami ve Park Alanı”na çevirdi. İBB Meclisi’nin sona eren Ekim ayı oturumları sonucunda park, Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’ndan geri alınmış oldu.

 

 

 

 

 

9 ilde “acele kamulaştırma”

 

1 Ekim’de 10’dan fazla ilde RES ve HES inşaatları için “acele kamulaştırma” kararı çıkaran Bakanlar Kurulu şimdi de 9 ilde birden “acele kamulaştırma” kararı aldı. 17 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararında; Antalya, Denizli, Sakarya, Erzincan, Giresun ve Karaman illerinde HES yapımı, İzmir, Aydın, Hatay illerinde ise RES yapımı için “acele kamulaştırma” kararı alındığı ilan edildi.

Bu santrallerin kurulacağı alanlarda Maliye Bakanlığı tarafından Hazine adına “acele kamulaştırma” uygulanarak çevre ve doğa katliamları devam edecek.

 
§