25 Temmuz 2014
Sayı: KB 2014/30

Direnen Filistin halkıyla eylemli dayanışma!
Sorun burjuva cumhuriyetinin başına kimin oturacağı değil, onun nasıl yıkılacağıdır
AKP’nin dilinde Filistin, aklında özelleştirme var!
Rojava ve Filistin’e destek eylemleri
Sınıfa karşı sınıf tutumunu ete-kemiğe büründürelim!
Kent Şeker grevi
kararlılıkla sürüyor!
Yıldız Sunta işçileri
ihanete karşı direniyor!
Şişecam işçileri: Eylemlerimizi sürdüreceğiz!
Bakaç işçileri saldırılara ve sessizliğe rağmen direnişte!
“İşçiler el ele verdiği sürece kazanan taraf olacaktır!”

Jandarma saldırısının emrini Sütaş patronu verdi!

“En az yüzde 50 zam, 35 saatlik çalışma haftası!”

İhanete geçit vermemek için
TİS komitelerinde örgütlenelim!

Devrimci Gençlik Birliği üzerine... / 1
Bir elmanın iki yarısı - K. Toprak
Bürokrasiyi ve tıkanmayı aşmak için
ortak mücadele programına sahip taban inisiyatifleri
“Kızıl Bayrak elimizde bir kılavuz olarak durmaktadır!”
“Kavganın bayrağı kızıldır, Kızıl Bayrak işçi sınıfının elindedir!”
Emperyalist gericilik,
İsrail barbarlığının suç ortağıdır!
Uzlaşmacı çizginin açmazları…
Filistin: Katliamların ve direnişin tarihi
Dünyadan Filistin ve
Rojava için eylemler
İmam hatip okulları kimin ihtiyacıdır?
Çocuk istismarı / 4
Fırtına kuşları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Emperyalist gericilik,
İsrail barbarlığının suç ortağıdır!

 

İsrail saldırısının temel hedefi Filistin halkının direnme iradesini kırmaktır. Bundan dolayı emperyalist gericilik, İsrail vahşetini pervasızca destekliyor. Saldırının öncelikli hedefi Filistin direnişi olsa da, özünde emperyalist/siyonist gericiliğe karşı direnişi bir bütün olarak darbelemektir.

İsrail’i bir hançer gibi Arap dünyasının kalbine saplayan emperyalistler, yasa/kural tanımaz, terörist bir devlet yarattılar. Kuruluş sürecinden bu yana saldırı ve katliamlara devam bu devletin Gazze’yi hedef alan son vahşi saldırısı devam ediyor. Havadan, karadan, denizden attığı füze ve bombalarla yıkım ve katliamlar gerçekleştiren İsrail ordusu ne yasa ne kural ne uluslararası anlaşma ne de herhangi bir insani değer tanıyor. Devam eden Gazze saldırısında yüzlerce ölü ve binlerce yaralıya sürekli yenileri ekleniyor.

İsrail saldırganlığı emperyalist gericilikten güç alıyor

Irkçı-siyonistlere İsrail’i kurduran batılı emperyalistler, 1948’den beri bu terörist devlete “özel koruma” sağlıyorlar. Dolayısıyla her saldırısı emperyalistler tarafından onaylanan İsrail’in, sıkıştığı anda imdadına yetişen de batılı emperyalistler olmaktadır.

Kapitalist/emperyalizmin “şımarık çocuğu” olma ayrıcalığına sahip olan siyonist İsrail, attığı her adımda, kendisini şımartan efendilerinden onay ve destek almaktadır. Diğer bir ifadeyle, Filistin’in işgali, Filistin halkının mülteci durumuna düşürülmesi, bu halkın maruz kaldığı yıkım, kıyım ve zulümlerin tümünden, İsrail kadar batılı emperyalistler, özel de ise ABD emperyalizmi de sorumludur.

Filistin halkına karşı dolaysız suç ortaklığı

Kimler tarafından yapıldığı açıklığa kavuşmayan üç Yahudi yerleşimcinin kaçırılıp öldürülmesi olayını bahane eden İsrail’in başlattığı barbar saldırı, ilkin batılı emperyalistler tarafından sessizlikle karşılandı. Ancak barbarlıkta sınır tanımayan ırkçı-siyonist İsrail devletine karşı tepkiler gösterilmeye başlayınca, batılı emperyalistler çirkin/katil yüzlerini birkez daha gösterdiler.

İsrail’in batılı emperyalistler tarafından onaylanıp desteklenmeyen bir saldırı başlatmasının mümkün olmadığı biliniyordu. Ancak siyonist vahşete karşı tepkilerin yoğunlaşmaya başladığı günlerde Washington, Paris, Berlin gibi emperyalist merkezlerin İsrail’e destek ilan etmeleri dikkat çekicidir. Zamanlaması dikkat çekici olan bu pervasız destek ilanı, Gazze’de insanlığa karşı ağır bir suç işleyen İsrail ile batılı emperyalistlerin tam bir suç ortaklığı içinde bulunduklarını gözler önüne sermiştir.

Obama: İsrail sivil Filistinlileri öldürmeye devam edebilir!

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray’da açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, siyonistlerin vahşi saldırganlığına destek verdiğini ilan etti.

ABD ile müttefiklerinin Gazze’deki krizin tırmanmasından endişe ettiğini iddia eden Obama, “İsrail’in sivil kayıpları en aza indirecek şekilde davranmaya devam etmesini umduğunu” söyledi. Yani Obama’ya göre, aralarında onlarca kadın ve çocuğun da olduğu yüzlerce Filistinli sivili katleden İsrail, aynı şekilde davranmaya devam etmelidir. Obama’nın emperyalist zihniyetine göre, Filistin halkını toplu şekilde cezalandıran, çocukların üstüne bombalar atan İsrail, kendini savunuyor.

Merkel: İsrail’in tarafındayız!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin, İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğunu belirterek, Almanya olarak İsrail’in tarafında olduklarını söyledi.

Berlin’deki Federal Basın Merkezi’nde gazetecilerle biraraya gelen Merkel, “Hamas’ın elinde yeni silahlar var. Her saldırıya uğrayan ülke kendisini savunacaktır. Almanya olarak İsrail’in tarafındayız” diye konuştu. Her zaman ırkçı-siyonist saldırganlığın destekçisi olan Alman emperyalizminin şefi Merkel’e göre saldırıya uğrayan taraf, F16 savaş uçaklarıyla Gazze’yi bombalayıp Filistinli çocukları katleden İsrail’dir.

Fransa: İsrail saldırganlığını protesto etmek yasak!

Son yıllarda saldırgan/emperyalist icraatlarla anılan Fransa, bekleneceği üzere, siyonist İsrail saldırganlığının arkasında duran güçlerden biridir. İşi, İsrail’in Gazze’de katliam yapmasını protesto etmek isteyen ilerici kurum ve örgütlerin eylemini yasaklayacak noktaya vardıran Fransa, geçtiğimiz günlerde başkent Paris’te yapılmak istenen eylemi yasakladığını ilan etti. 

İsrail karşıtı gösterinin yasaklandığını açıklayan Paris Valiliği, “şiddet olayları çıkabilir” gibi gülünç bir iddiaya dayandırıyor yasakçılığını.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve tarafından yapılan açıklamada yasağın savunulması, Paris Valiliği tarafından açıklanan rezil yasaklama kararının, hükümet tarafından alındığını gözler önüne seriyor. Zira Fransız bakan da, düzenlenmesi planlanan İsrail karşıtı gösterinin yasaklanmasından yana olduğunu ilan etmişti.

Emperyalist/siyonist saldırganlığa karşı
Filistin halkıyla dayanışmaya!

İsrail saldırısının temel hedefi Filistin halkının direnme iradesini kırmaktır. Bundan dolayı emperyalist gericilik, İsrail vahşetini pervasızca destekliyor. Saldırının öncelikli hedefi Filistin direnişi olsa da, özünde emperyalist/siyonist gericiliğe karşı direnişi bir bütün olarak darbelemektir.

Gecikmeli de olsa, siyonist vahşete karşı kitle eylemleri başladı. Bu eylemleri geliştirmek, güçlendirmek ve yaygınlaştırmak gerekiyor. Eylemlerde siyonist saldırganlığın teşhir edilmesi ve Filistin halkıyla enternasyonal dayanışmanın öne çıkartılması doğal olsa da, emperyalist gericiliğin doğrudan hedef alınması da şarttır. Zira ırkçı-siyonistlerin saldırganlığına onay veren de destekleyen de emperyalist güçlerdir. Dolayısıyla mücadele ırkçı-siyonizmi ve bölgesel gericiliği olduğu kadar, emperyalizmi de hedef almalıdır.

 

 

 

 

Fransa’da Gazze ile dayanışma eylemine polis saldırısı

 

Paris’te Barbes Meydanı’nda toplanan binlerce kişi İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği saldırıları protesto etti.

İsrail bayraklarının yakılarak Filistin halkına destek sloganlarının haykırıldığı eylem polis ablukası altında gerçekleşti. Fransız polisi her taraftan abluka altına aldığı kitlenin yürüyüş yapmasına izin vermediği gibi, kitleye katılmak isteyen protestocuları da engelledi.

Polisin yasakçılığına rağmen eylemde kararlı olan kitle, bir süre sonra saldırıya uğradı. Gaz bombaları ile aralarında çocukların da bulunduğu kitleye saldıran polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. Polis saldırısından korunmak için kitlenin bir kısmı metro istasyonuna sığınırken, geri çekilen göstericilerin bir kısmı polise taşlarla karşılık verdi.

Gazze ile dayanışmak için yapılan eylemler Nice’de de yasaklanırken, Marsilya, Lille, Lyon, Nimes, Stasbourg ve Montpellier kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

Çad’da bulunan Cumhurbaşkanı François Hollande ise göstericileri açıkça tehdit etti. Hollande, “Yasağa rağmen gösteriye katılanlar sonuçlarına katlanır” ifadelerini kulandı.

 
§