25 Temmuz 2014
Sayı: KB 2014/30

Direnen Filistin halkıyla eylemli dayanışma!
Sorun burjuva cumhuriyetinin başına kimin oturacağı değil, onun nasıl yıkılacağıdır
AKP’nin dilinde Filistin, aklında özelleştirme var!
Rojava ve Filistin’e destek eylemleri
Sınıfa karşı sınıf tutumunu ete-kemiğe büründürelim!
Kent Şeker grevi
kararlılıkla sürüyor!
Yıldız Sunta işçileri
ihanete karşı direniyor!
Şişecam işçileri: Eylemlerimizi sürdüreceğiz!
Bakaç işçileri saldırılara ve sessizliğe rağmen direnişte!
“İşçiler el ele verdiği sürece kazanan taraf olacaktır!”

Jandarma saldırısının emrini Sütaş patronu verdi!

“En az yüzde 50 zam, 35 saatlik çalışma haftası!”

İhanete geçit vermemek için
TİS komitelerinde örgütlenelim!

Devrimci Gençlik Birliği üzerine... / 1
Bir elmanın iki yarısı - K. Toprak
Bürokrasiyi ve tıkanmayı aşmak için
ortak mücadele programına sahip taban inisiyatifleri
“Kızıl Bayrak elimizde bir kılavuz olarak durmaktadır!”
“Kavganın bayrağı kızıldır, Kızıl Bayrak işçi sınıfının elindedir!”
Emperyalist gericilik,
İsrail barbarlığının suç ortağıdır!
Uzlaşmacı çizginin açmazları…
Filistin: Katliamların ve direnişin tarihi
Dünyadan Filistin ve
Rojava için eylemler
İmam hatip okulları kimin ihtiyacıdır?
Çocuk istismarı / 4
Fırtına kuşları
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Rojava ve Filistin’e destek eylemleri

 

İstanbul’da Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi, 18 Temmuz günü, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve gerçekleştirdiği katliamlara karşı Taksim’de eylem yaptı.

Tünel’de toplanan kitle Filistin ve FHKC bayraklarıyla Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Girişim adına basın açıklamasını okuyan Züleyha Gülüm, “Türkiye, Filistin halkının katiliyle ilişkilerini hemen kesmeli! Bu kadar da değil, İsrail’in askeri gücüne ve İsrail ordusunun Filistin halkı üzerindeki şiddete dayanan tahakkümüne büyük katkısı olan İsrail üniversiteleriyle Türkiye üniversiteleri arasında ilişkiler devam ediyor. Türkiye’nin akademisine sesleniyoruz. İsrail ile ilişkileri kesin!” dedi.

FHKC adına yapılan konuşmada ise İsrail’e yönelik eylem ve konsoloslukları işgal etme çağrısında bulunuldu.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı Forumu’nun çağrısıyla Boğa’da toplanan kitle Caferağa üzerinden İskele Meydanı’na yürüdü. Basın açıklamasında İsrail’in katlettiği ve yaraladığı Filistinliler hakkında bilgi verildi. İsrail Siyonizm’i ile AKP hükümetinin işbirliği içerisinde olduğu vurgulandı.

Avcılar Gezi Dayanışması 21 Temmuz günü Avcılar Marmara Caddesi’nde Filistin ve Rojava halklarıyla dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Marmara Caddesi girişinde başlayan yürüyüş, Avcılar Belediyesi önünde sona erdirildi. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında Rojava’da IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği katliamların aynı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığı vurgulandı. Eyleme BDSP’de destek verdi.

Ankara Dayanışması’nın çağrısı ile Güvenpark’ta oturma eylemi gerçekleştirildi. Basın açıklamasını okuyan KESK dönem sözcüsü Fevzi Yılmaz, “Emekten, barış ve özgürlükten yana olan herkesi, işçi sınıfı ve emekçileri, gençleri, kadınları Rojava ve Filistin halklarının haklı ve meşru direnişlerini desteklemeye ve dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz” dedi.

Eylemciler, gözlerine siyah bantlar bağlayarak, Rojava ve Filistin’de yaşananlara göz yummama çağrısı yaptı.

Mamak’ta BDSP, Halkevleri, Kaldıraç ve ÖDP’nin örgütlediği eylemle İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı saldırıları ve IŞİD’in Kobanê’yi hedef alan saldırılarını protesto edildi.

Tekmezar Parkı’ndan Tuzluçayır Meydanı’na yürüyen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Filistin halkı da Rojava halkı da emperyalistlere ve işbirlikçilere direndikleri için yıllardır baskılara, zulme ve katliamlara maruz kalıyorlar” denilerek, Ortadoğu halklarının direnişine sahip çıkılması gerektiği vurgulandı.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, Ortadoğu’da yaşanan katliamları kınamak ve protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Demokrasi Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını Eğitim-Sen Aliağa temsilcisi Meltem Turan okudu. Turan, “Bizler Aliağa Emek Ve Demokrasi Platformu olarak; İsrail’in Filistin halkına, IŞİD çetelerinin Irak Türkmenlerine ve Rojava halkına yönelik olarak başlatmış olduğu saldırıları kınıyor, lanetliyoruz.” dedi.

Basın açıklamasına Petkim, Tüpraş, Star, Ravogo işçileri de katılarak destek verdiler.

Adana’da 17 Temmuz günü KESK Şubeler Platformu’nun çağrısı ile toplanan ilerici ve devrimci güçler, 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na yürüdü.

Basın açıklamasını okuyan BES Adana Şube Başkanı Sabahat Mutluay, başta Erdoğan olmak üzere, geçmişte Filistin halkının mücadelesini istismar ederek iç politika malzemesi yapanları teşhir etti. Mutluay, “Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden gençleri terörist olarak suçlamaktan geri durmayan, 15 yaşında polis terörüne kurban verilen Berkin Elvan‘ın annesini mitinglerde yuhalatan Başbakan‘ın eli kanlı IŞİD çetelerini ise “IŞİD unsurları olarak tanımlaması IŞİD’e verilen desteği gösteren politikalardan sadece bir tanesidir.” dedi.

Gever’de KESK ve DİSK temsilciliklerinin çağrısı ile toplanan kitle, Cengiz Topel Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tahir Tekinalp, Rojava ve Filistin’in tüm dünyanın gözleri önünde insanlık dramı yaşadığı belirtti. Ortadoğu coğrafyasının her tarafında süren çatışma ve çelişkilerin, emperyalist politikalardan bağımsız olmadığı, işgal, böl-yönet politikaları ile bölgenin kaynaklarının talan edildiği ifade edildi.

Kayseri Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail Siyonizmi’nin Gazze katliamını ve IŞİD saldırılarını protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Platform adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Ulaş Apaydın, “AKP iktidarının yaşanılan katliam karşısında İsrail’i incitmeyecek diplomatik açıklamalarla yetinmesi IŞİD’in Irak’ta saldırılarının etkisiyle de Musul Kerkük petrol boru hattından Türkiye üzerinden İsrail’e satılan petrollerden elde edilen ve halk bankasına yatırılan dolar akışının devam etmesi içindir. Filistin halkının değil, silah anlaşması yaptığı pilotlarını Türkiye’de eğittiği İsrail’in çıkarlarına uygun bir dış politika izlendiğinin açık kanıtıdır.” dedi.

Bursa’da Savaş Karşıtı Platform’un çağrısıyla Filistin’deki siyonist katliama karşı eylem gerçekleştirildi.

Setbaşı’nda kortej oluşturan kitle, Heykel’de sona eren yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Filistin ve Rojava’daki gerici saldırılar kınanırken AKP’nin bu saldırılardaki rolüne dikkat çekildi ve Ortadoğu halklarının dayanışmasının önemi vurgulandı.

Eyleme BDSP’nin yanısıra ÖDP, HKP ve DİP de kendi dövizleriyle katıldı. Cam işçilerinin oluşturduğu “Sıkıntılı Adamlar Topluluğu” da eyleme “Çocuklar uyurken susulur ölürken değil” yazılı pankartla katıldı.

 

 

 

 

Sınıf devrimcileri
İsrail saldırılarını teşhir etti!

 

Kartal BDSP, Siyonist İsrail devletinin, Filistin halkına karşı başlattığı kara saldırısını protesto etmek için eylem gerçekleştirdi.

İntiba önünde toplanan BDSP, “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak!” şiarlı pankart açarak, Bankalar Caddesi üzerinden Çay Bahçelerine yürüdü. BDSP adına yapılan basın açıklamasında gericiliğe teslim olmayan, Filistin ve Rojava halklarının onurlu direnişine sahip çıkmak, onların sesine ses katmak gerektiği dile getirildi. Açıklama, “Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!” sloganı atılarak bitirildi.

Gebze’de 20 Temmuz günü BDSP’nin çağrısıyla biraraya gelen işçi ve emekçiler, Filistin halkıyla dayanışma eylemi gerçekleştirdiler.

Eski Çeşme önünden başlayıp Kent Meydanı’na yapılan yürüyüşün ardından BDSP adına açıklama yapıldı. BDSP temsilcisi, emperyalizmin ve Siyonizm’in Ortadoğu halklarına saldırılarını teşhir etti. Aynı dönemde IŞİD’in Irak ve Suriye’de İsrail’in ise Filistin’de katliamlar gerçekleştirdiğini ifade etti. Türk sermaye devletinin İsrail’le olan askeri, diplomatik ve ekonomik ilişkilerinin son bulmadığını da hatırlatarak Filistin’i bombalayan İsrailli askerlerin Konya’da eğitim gördüğünü vurguladı.

İşçilerin fabrikalarda, atölyelerde birlik olması ve mücadele etmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamanın ardından tekrar Eski Çeşme önüne yüründü.

 
§