4 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/14

Yerel seçim sonuçları
Yerel seçimler üzerine bazı gözlemler
Çözüme giden yol sandıklardan değil,
sınıf savaşımından geçer!
Parlamenter hayaller değil, meşru militan mücadele
Yerel seçimler ve
ortalığa saçılan pislikler! - H. Yağmur
Hangisi suç?
Devrimci seçim çalışmasından 1 Mayıs’a... - S.Soysal
1 Mayıs yasağı için
bahane bulundu!
Ankara’da
1 Mayıs hazırlıkları!
BDSP’lilere saldırı protesto edildi
Direniş, özgürlük, 1 Mayıs...
Kızıldere’nin yolundan gidenler kızıl bayrağı yükseltiyor!
Yasa yürürlükte işçiler kapı önünde
Luna işçilerine
dayanışma çağrısı
Greif direnişi ve güncel görevler
“Bir kez daha ihanete uğradık, ama son sözü biz söyleyeceğiz!”
Eren Korkmaz: Çamurlu sularda yüzen
bir ihbarcı ve işbirlikçi
Bürokrasi içinde yolunu şaşıranlar
şimdi de dükkancılığa soyundu!
Greif’te efendiler ve hainler!
Greif ile dayanışma büyüyor!
Greif direniş günlüğü
Kadın işçiler
“Mücadeleye devam” dedi!
Greif direnişi Köln’deki Greif işçilerine taşındı
Yalanlara sığınanların
savaş tezgahı
“Bu resmi siz mi yaptınız?” - Z. Eylül
“Bir resmi yalan daha açığa çıktı!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BDSP’lilere saldırı protesto edildi

 

AKP’lilerin sınıf devrimcilerine yönelik saldırısı Batıkent’te binlerce kişinin katıldığı eylemle protesto edildi.

Batıkent Meydanı’ndan başlayan yürüyüş sırasında Gezi şehitleri anıldı ve polis – AKP çetesi işbirliği teşhir edildi. Saldırının yaşandığı yere gelindiğinde saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Açıklamada sorumlularının belli olduğu ve AKP’li çetenin polis tarafından korunduğu ifade edilerek hesap sorma kararlılığı vurgulandı.

Eylemin sonlandırılmasının ardından polis gaz ve ses bombasıyla saldırıya geçti. Saldırıya karşı GİMSA önünde ve Ethem Sarısülük Parkı civarında barikat kuran kitle yaklaşık bir saat kadar direnişini sürdürdü.

Polisin son saldırısında bir BDSP’li gözaltına alındı.

Devrimci ve ilerici güçlere dönük AKP beslemesi çeteler eliyle gerçekleştirilen faşist saldırılar Avcılar’da yapılan yürüyüşle protesto edildi.

BDSP, TKP, ÖDP ve SDP’nin gerçekleştirdiği eylemde yapılan konuşmada BDSP’nin devrimci seçim çalışmasına dönük satırlı saldırıda sınıf devrimcilerinin ağır yaralandığı, ertesi gün Beşiktaş’ta TKP ve ÖDP stantlarına yönelik saldırı, önceki günlerdeki HDP’ye dönük linç girişimleri, Silvan’da 10 yaşındaki Mehmet’in başından yaralanması gibi baskı ve saldırıların tümünün yükselen toplumsal mücadeleyi dizginlemeye ve mücadele eden geniş kesimlere gözdağı vermeye dönük çabaların olduğu vurgulandı.

Gebze BDSP Eskiçarşı Çeşme önünde buluşarak sloganlarla AKP Gebze ilçe binasına yürüdü.

AKP ilçe binasının önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında eli satırlı AKP’lilerin saldırısı anlatılarak, son günlerde birçok yerde AKP’lilerin gerçekleştirdiği saldırılar dile getirildi. Bu saldırıyı yapanların Haziran Direnişi’nde katledilen 7 gencin, Berkin Elvan’ın, Fadime Ana’nın, Uğur Kaymaz’ın, Ceylan Önkol’un, Roboski’nin katili olduğu belirtildi.

Eyleme ESP destek verdi.

Kartal BDSP Bankalar Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirerek, Kartal Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Onların verecekleri tek şey daha fazla baskı ve daha fazla terördür. Bundan dolayı nasıl ki Haziran Direnişi boyunca uyguladıkları terör ve baskı milyonların öfkesini bastırmadı ise bundan sonra da hiçbir terör ve baskı biriken öfkenin sokağa taşmasına engel olamayacaktır. Devrimci sınıf faaliyetimize yönelen her saldırıyı da aynı kararlılık ve toklukla karşılayacağımızı burdan bir kez daha ilan ediyoruz” sözleri kullanıldı.

Eyleme Eğitim-Sen, Genel-İş, TKP, Partizan, Devrimci Anarşist Faaliyet, Devrimci Hareket destek verdi.

İzmir BDSP Sevinç Pastanesi önünde buluşarak Cumhuriyet Bulvarı’nda bir yürüyüş gerçekleştirdi. Tekrar yürüyüşün başladığı yere gelen BDSP’liler burada yaptıkları basın açıklamasında şunları ifade ettiler:

“Tepeden tırnağa yolsuzluk ve soysuzluğa bulaşmış olan AKP iktidarı, yaşadığı korkuyla çırpınıyor, çırpındıkça çareyi saldırganlığı arttırmakta, sokaklara eli palalı faşist çeteleri salmakta buluyor. Haziran Direnişi’nde 8 genci katleden polise katliam emrini verenler, bugün ilericilerin, devrimcilerin üzerine polis desteğiyle eli kanlı çeteleri salıyor. Çünkü milyonların öfkesinden kendisini kurtarmasının imkansız hale geldiğini çok iyi biliyor.”

Yürüyüşe DİP, Kaldıraç, Mücadele Birliği Platformu ve Karşıyaka Halk Forumu destek verdi.

Kayseri Greif İşçileriyle Dayanışma Platformu, Ankara Batıkent’te BDSP’lilere yönelik faşist saldırıyı protesto etmek için Kayseri Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan BDSP temsilcisi Uğur Candar,“İşçi sınıfının yiğit neferleri emperyalist kapitalist dünya sistemine karşı mücadele bayrağını dalgalandırdıkları için saldırıya uğradılar” dedi.

Kızıl Bayrak / Ankara – İzmir – Kayseri

Avcılar - Gebze

 

 

 

 

Ceylanpınar’da sıkıyönetim!

 

Urfa’da AKP’nin kaybettiği Viranşehir ve Bozova ilçelerinde yaptığı itirazlar değerlendirilmeye alınırken, BDP’nin Ceylanpınar ve Birecik’te yaptığı itirazların bekletilmesi üzerine Viranşehir ve Birecik’te halk sokağa döküldü. Ceylanpınar Kaymakamlığı ise ilçede bir ay süreyle toplantı, miting ve gösterilerin yapılmasının yasaklandığını anons etti.

Ceylanpınar’da halkın direnişi karşısında ilçede bir süreyle “OHAL” ilan edildi. İlçede 1 Nisan’da gün boyu esnaf kepenk açmazken, binlerce kişinin hükümet konağı önündeki bekleyişi ise devam etti. Kaymakamlık tarafından ilçede bir ay süreyle toplantı, miting ve gösterilerin yapılması yasaklandı. Kaymakamlık tarafından alınan bu kararın ilçede araçlarla anons edildiği ifade ediliyor.

Viranşehir’de ise AKP’nin itirazını duyan binlerce kişi adliye binasının önüne sloganlarla yürürken, Birecik ilçesinde de adliye önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, oyların yeniden sayılmasını istedi. Viranşehir’de jandarma adliye önünde barikat kurarken, halk “Hırsızlar dışarı Emrullah başkan” sloganı attı.

Ceylanpınar’da BDP 17 bin 944 oy alırken, AKP 19 bin 495 oy alarak seçimin galibi ilan edildi. Ancak ilçede kullanılan oyların bin 717′si iptal edildi. İlçede, Irak’ta olan şoförlerin yerine de AKP’lilere oy kullandırıldığı belirtiliyor.

 
§