14 Mart 2014
Sayi: KB 2014/11

Rejim krizinde yeni safha: Alternatif sosyalizm!
Berkin'e görkemli uğurlama ve bazı gerçekler
Yakalarını kurtarmak için provokasyona başvurdular!
Berkin uyudu,
halk yarınlara uyandı
Devlete karşı
9 aylık yaşam mücadelesi
Berkin’i kaybettik,
hesabını soracağız!
Berkin yüzbinlerle
sonsuzluğa uğurlandı!
Berkin direnişle uğurlandı!
Dersler Berkin için iptal: Gençlik sokakta!
Avrupa’da Berkin için eylemler
Faşist saldırılara karşı eylemli dayanışmaya!
“Haklı olanlar her zaman kazanır!”
“Sandık”larından güçlüyüz!
Greif’le netleşen konumlar, açığa çıkan kimlikler
Greif işçilerinden önemli açıklama…
DİSK yönetiminin tutarlılık ve samimiyet sorunu
İşbirlikçiliğin hep kaybettiren tarihi
Kömürü tutuşturan büyük işçi isyanı!
Greif’te işgal ve direniş bir ayı geride bıraktı
İşgal fabrikasında coşkulu ve kitlesel devrimci 8 Mart!
BDSP’den kızıl 8 Mart yürüyüşleri!
BİR-KAR’dan 8 Mart etkinlikleri
Ukrayna'da emperyalist gerilim tırmanıyor
Emperyalist dünyanın iç ilişkilerinde yeni bir dönem
Kapitalizm cinnet getirir!
Yaşanabilir bir dünya = Sosyalizm
“Adı yüzyıllar boyunca yaşayacak, yapıtı da!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Greif’te işgal ve direniş

bir ayı geride bıraktı


Bir ayı geride bırakan Greif direnişçileri Hadımköy’de sürdürdükleri eylemlerini kararlılıkla devam ettirirken komitelerinin belirlemiş olduğu TİS taslağının arkasında durmaya devam edeceklerini bir kez daha ilan ettiler.

25. gün: İşçiler sabah rutin işlerin yapılmasının ardından kahvaltılarını yaptılar. Bir emekçi sabah saatlerinde fabrikaya gelerek getirdiği erzak yardımını direnişçilere sundu.

Havanın güzel olmasıyla birlikte işçiler ses sistemini bahçeye taşıdılar. Kürtçe ve Karadeniz ezgilerinin çalındığı müzik yayınıyla birlikte işçiler bahçede halaylar çekip horon teptiler. Bir grup işçi de futbol oynayarak zaman geçirdi.

Fabrika komitesi öğlen saatlerinde günlük toplantısını gerçekleştirdi. Komite, direnişin sesini emekçilere ulaştırmak için planlamalar yaptı.

Gün içerisinde tekil ziyaretlerin olduğu fabrikada işçiler akşam yemeğinin ardından cay ocağında sohbet ederek televizyon seyrettiler.

İlerleyen saatlerde ise Emek Sineması’nda Amistad adlı filmi izlediler.

26. gün: Sabah kahvaltısının ardından işçiler çaylarını yudumlarken Direnişin Sesi’nin yeni sayısını okudular. Fabrika komitesinin yaptığı planlamalar çerçevesinde işçiler direnişin sesini emekçilere yaymak üzere çıkardıkları bildirileri Sefaköy, Bakırköy ve Beylikdüzü meydanlarında açtıkları stantla işçi ve emekçilere ulaştırdılar. 9 Mart’ta yapacakları Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğine çağrı yapıldı.

Bir grup işçi de Samandıra’daki Greif fabrikasına gittiler. Burada sloganlarla beklemeye başlayan işçiler ardından oturma eylemine geçtiler. Oturma eyleminin ardında işçiler megafondan çaldıkları müzikler eşliğinde halay çektiler. Burada yaptığı konuşmayla Greif yönetimine seslenen Orhan Purhan, direnişin taleplerini bir kez daha sıralayarak talepler kabul edilene kadar direnişe devam edeceklerini ve baskılar karşısında Greif yöneticilerinin evlerinin önünü de eylem alanına çevireceklerini ifade etti. Hadımköy’deki işgalin ardından Samandıra’daki fabrikanın duvarlarının jiletli telle çevrilmesine karşı işçiler tellerin bir kısmını tahrip ederek kendilerini engelleyemeyeceğini belirttiler.

Buradaki eylemi sonlandıran işçiler Sultanbeyli’deki fabrikaya geçerek buradaki işçilere mücadele çağrısı yaptılar. Fabrika’nın arka girişinde içerdeki işçilere seslenen direnişçiler fabrika etrafında sloganlarla yürüme kararı aldılar. Önlerine kurulan polis barikatı işçilerin kararlılığı üzerine kaldırıldı.

Direnişçi bir kadın işçi Greif yönetimi tarafından telefonla aranarak tehdit ederek direnişten ayrılması yönünde baskı kurmaya çalıştı. Fakat kadın işçi gösterdiği tepkiyle Greif yöneticilerine gerekli yanıtı verdi.

İşçiler Gebze’deki varil üretimi yapan Greif fabrikasına ise Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yolu keserek yaptıkları yürüyüşle ulaştılar. BDSP ve Feniş işçileri de yürüyüşe katılarak destek verdiler. Çelik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikadaki temsilci ve işçilerle yapılan konuşmalarda direnişe destek vermeleri istendi.

Buradan ayrılan işçiler Dudullu’daki fabrikaya gittiler. İçeri girmek isteyen işçilere kapının açılmamasına orada çalışan işçiler tepki gösterirken iki işçi kapıdan atlayarak dışarı çıktı. Taşeronda çalışan işçiler paydos saatleri gelmesine rağmen bir süre dışarı çıkarılmadı. Daha sonra onların dışarı çıkarıldığı sırada direnişçiler de açılan kapıdan bahçedeki çay ocağına geçerek buradaki işçilerle sohbet ettiler. Yapılan sohbetler ve karşılıklı fikir alışverişinin ardından işçiler buradan ayrılarak Hadımköy’e döndüler.

Fabrikada gün akşam yemeğinin ardından Ay lav yu filminin izlenmesiyle sona erdi.

27. gün: Sabah rutin iş bölümü ve kahvaltının yanı sıra yapılacak olan 8 Mart etkinliğinin hazırlıkları da gün boyu devam etti.

TMMOB adına bir heyet Hadımköy fabrikasına gelerek işgalci işçileri ziyaret etti. İşçilere karanfil getiren ve kadınlara dağıtan mühendisler, ayrıca katkı olarak çay ve şeker getirdiler.

Paris BİR-KAR telefonla arayarak topladıkları 575 Euro’yu direnişçilerin hesabına yatırdıklarını haber verdiler.

Öğlene doğru fabrika komitesinin yaptığı toplantıda 8 Mart etkinliği üzerine planlamalar yapıldığı aktarıldı. Direnişin karikatüristi Ertuğrul ( Mart’a ilişkin karikatürler çizerek fabrika girişine astı.

İşçilerin Sesi ve Mücadele Birliği temsilcileri ziyarete geldi. Direnişçilerden Gönül Kılıç, Stuttgart’ta yapılan 8 Mart mitingine telefonla bağlanarak bir konuşma yaptı.

İşçiler, fabrikaya gelen Kazım Doğan’a işçiler gelişmelere dair sorular sordular. Doğan temsilcilerle de ayrı bir görüşme yaptı.

8 Mart etkinliğinde sunum ve konuşma yapacak, müzik ve şiir dinletisi sunacak işçiler son hazırlıklarını yaptılar. Ayrıca Emek Sineması’nda film gösterimi devam etti.

28. gün: Sabah erken saatlerden itibaren 8 Mart etkinliğinin hazırlıkları başlarken etkinlik için fabrikaya gelişler de erkenden başladı.

Saat 15.00’de gerçekleştirilen etkinlik öncesinde fabrikaya gelenler sloganlarla yaptıkları yürüyüşün ardından etkinliğin yapılacağı yemekhaneye geçtiler. BDSP’nin yoğun bir katılım sağladığı etkinlik kalabalık ve coşkulu bir şekilde, işçilerin kendi emekleriyle başarıyla gerçekleştirildi. Etkinlik programı coşkulu halaylarla sona erdi.

Etkinlik sonrasında işçiler hep birlikte akşam yemeğini yedikten sonra Kazım Doğan, Greif yönetiminin sunduğu yeni teklifi işçilere iletti. Teklifi değerlendirmek için fabrika komitesi bir toplantı gerçekleştirdi. Ardından bölümler kendi içlerinde bir toplantı gerçekleştirdiler. Bölümlerde yapılan toplantıların ardından fabrika komitesi tekrardan bir toplantı yaparak bölümlerde alınan kararları değerlendirdi. Yapılan değerlendirme sonrasında bölümlerde yapılan toplantılarda ortaya çıkan eğilimle birlikte Greif yönetiminin geri teklifine karşı başta dört ikramiye olmak üzere taleplerin arkasında durulacağı ifade edildi.

29. gün: 8 Mart etkinliğini yorgunluğu ve yoğun yağmurla birlikte fabrikada daha durağan bir hava hakim oldu. İşçi temsilcileri Greif yöneticileriyle görüşmek üzere Dudullu’daki fabrikaya gittiler. Greif Yönetimi’nin yeni diye sunduğu teklifin işçilerin taleplerini karşılamaması ve Kazım Doğan’ın bu teklifin kabul edilmesi yönündeki konuşmaları işçilerin tepkisini aldı. Durumu değerlendiren fabrika komitesi mücadeleye devam kararı aldı.

İşçiler Greif’e malzeme üreten Polimer fabrikasında çalışan işçilere de bildiri dağıtarak mücadele çağrısı yaptılar.

Çeşitli işkollarında çalışan bir grup işçi de direnişçileri ziyarete gelerek yanlarında getirdikleri erzakları fabrikaya bıraktılar.

İşçi gazetesi ve Mefar işçileri fabrikaya ziyarete geldiler.

30. gün: Fabrika komitesinde yeni alınan kararlar yeni gün ile birlikte uygulanmaya başlandı. Özel güvenlikler fabrika dışına çıkarılarak artık içeri özel güvenliklerin alınmayacağı belirtildi.

Öğlen saatlerinde yemekhanede yapılan toplantıda Engin Yılgın bir konuşma yaparak Greif yöneticileriyle yaptıkları görüşmeyi ve teklifi aktararak teklifin kabul edilemeyeceğini ifade etti. Dudullu’daki işçilerin üretime başladığı bilgisini veren Yılgın, sağlam bir örgütlülüğe sahip olmadıkları için direnişi sürdüremediklerini ifade etti.

Toplantıda talepleri değerlendiren işçiler oy birliğiyle fabrika komitesinin hazırlamış olduğu TİS taslağının arkasında durma kararı aldı.

Ardından fabrika komitesi yaptığı toplantıda zorunlu ihtiyacı olan işçilerin durumunu konuşarak, gelen desteklerden bu işçilere dağıtılmak üzere ayırdıkları paraları bölüm temsilcilerine verdi.

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm ve şube yöneticileri, TÜMTİS üyesi DHL Lojistik işçileri ve Liman-İş üyesi Kumport Liman işçileri de ziyarete geldiler.

Greif İşçilerinin Sesi’nin 23. sayısı yemekhanede dağıtıldı.

31. gün: İşçiler aldığı yeni kararları uygulamaya devam etti. Özel güvenliklerden sonra fabrika içindeki kantinci de dışarı çıkarıldı. Güvenlik önlemleri arttırıldı.

Greif işçileri, Berkin Elvan için bir mesaj yayınlayarak, katillerden işçi sınıfının hesabı soracağını belirtti, ailesine başsağlığı diledi. Ayrıca Berkin’in cenazesine katılmak üzere bir grup Greif işçisi Şişli’ye geçti.

Greif işçilerinin Berkin Elvan için yayınladıkları mesaj:

Kardeşimiz Berkin, seni unutmayacağız, unutturmayacağız!

Kafasına hedefli bir biçimde atılan gaz kapsülü ile yaralanan ve aylarca hayatta kalma mücadelesi veren kardeşimiz Berkin’i sonsuzluğa uğurluyoruz.

Acımız büyük bir o kadar da öfkeliyiz. Berkin’i katleden bu sömürü düzeni milyonlarca işçi ve emekçiyi de açlığa, yoksulluğa ve ölüme terk ediyor. Bu bezirgan saltanatından, sömürü düzeninden işçi sınıfının haklı mücadelesini büyüterek hesap soracağız.

Sen yerinde rahat uyu kardeşimiz Berkin.

Berkin Elvan’ın ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”

Kazım Doğan ile görüşmeye giden temsilciler döndükten sonra gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Dudullu Greif fabrikasındaki işçilerin gün içinde işi bırakma ve ardından tekrar işe başlama kararları aldığına dikkat çekilerek, yaşananlar ele alındı. Bir ayı aşkındır sürdürülen ısrar, kararlılık ve birliğin zaferle sonuca bağlanması için sabırlı olmak gerektiği vurgulandı.

Direnişi sürdürmenin ayak oyunlarına, ihanetlere karşı net bir tutum olduğunu, bu kararlılık karşısında Greif yönetiminin ileri adımlar atmak zorunda kaldığı belirtildi.

Ayrıca Orhan Purhan, bir akrabasının kendisini aradığını ve DİSK Tekstil Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın kendisiyle görüşme isteğini ilettiği bilgisini paylaştı.

Toplantı, talepler uğruna kararlı mücadelenin süreceğinin belirtilmesi ile sonlandırdı. Her toplantıda olduğu gibi bu toplantıdan da sloganlarla yemekhaneden çıkıldı.


 
§