14 Mart 2014
Sayi: KB 2014/11

Rejim krizinde yeni safha: Alternatif sosyalizm!
Berkin'e görkemli uğurlama ve bazı gerçekler
Yakalarını kurtarmak için provokasyona başvurdular!
Berkin uyudu,
halk yarınlara uyandı
Devlete karşı
9 aylık yaşam mücadelesi
Berkin’i kaybettik,
hesabını soracağız!
Berkin yüzbinlerle
sonsuzluğa uğurlandı!
Berkin direnişle uğurlandı!
Dersler Berkin için iptal: Gençlik sokakta!
Avrupa’da Berkin için eylemler
Faşist saldırılara karşı eylemli dayanışmaya!
“Haklı olanlar her zaman kazanır!”
“Sandık”larından güçlüyüz!
Greif’le netleşen konumlar, açığa çıkan kimlikler
Greif işçilerinden önemli açıklama…
DİSK yönetiminin tutarlılık ve samimiyet sorunu
İşbirlikçiliğin hep kaybettiren tarihi
Kömürü tutuşturan büyük işçi isyanı!
Greif’te işgal ve direniş bir ayı geride bıraktı
İşgal fabrikasında coşkulu ve kitlesel devrimci 8 Mart!
BDSP’den kızıl 8 Mart yürüyüşleri!
BİR-KAR’dan 8 Mart etkinlikleri
Ukrayna'da emperyalist gerilim tırmanıyor
Emperyalist dünyanın iç ilişkilerinde yeni bir dönem
Kapitalizm cinnet getirir!
Yaşanabilir bir dünya = Sosyalizm
“Adı yüzyıllar boyunca yaşayacak, yapıtı da!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Faşist saldırılara karşı eylemli dayanışmaya!

 

İllerde Kürt halkına, HDP seçim bürolarına ve parti binalarına yönelik saldırılar tırmanıyor. Bu arada Roboski katliamından sağ kurtulan Servet Encü’nün evi de otomatik silahlarla tarandı.

Saldırının ardından Encü ailesi jandarma karakolu ve Tugay Komutanlığı’nı aradı. Kendilerine “oraya gelsek de bir şey yapamayız, sabah gelip, olay yerini inceleriz” dediler. Tam bir vurdumduymazlık örneği veren devletliler, bu tutumlarıyla Roboski katliamını gerçekleştiren zihniyetin yeni bir örneğini sundular.

Bu aynı günlerde ise çeşitli kentlerde HDP çalışmalarına ve binalarına yönelik peşi sıra saldırılar yaşanmaya başlandı. Son olarak ise Fethiye’de faşist bir kalkışma halini aldı. Saldırıların yaşandığı yerellerde Kürt halkı da hedefe çakıldı. Saldırı çağrıları günlerce önce yapılmıştı. Facebook’ta hesap açan faşistler “Terörist Yandaşı Partiyi Fethiye’den Sürme Vakfı” adlı sayfadan günler öncesinden Kürt halkını ve HDP’yi hedef alan saldırıların fitilini ateşleyen yayınlar yaptılar. “Tüm Fethiye sevdalılarını 9 Mart Pazar Günü Saat 12:00 de salı pazarına bekliyoruz” diyen faşistler, 1992 yılında Fethiye’yi Kürtler’den temizlediklerini söyleyerek niyetlerini açığa vurdular.

Aksaray ve Ordu’da da benzer saldırılar yaşandı. Aksaray’da HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel’in katıldığı tören sırasında HDP seçim otobüsü saldırıya uğradı. Yaklaşık beş bin kişi saldırının ardından HDP il binasına doğru yürüyüşe geçti. HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel haftalardır AKP iktidarını saldırılar konusunda uyardıklarını belirterek, yaşanan saldırılardan AKP’nin sorumlu olduğuna dikkat çekti.

HDP İzmir Urla’da da seçim bürosunun açılışı sırasında saldırıya uğradı. Saldırının hedefinde yine Kürt halkı vardı. Her ne kadar saldırı sırasında MHP’li faşistler ön safta yer aldılarsa da devletliler de saldırılara sesiz kalarak ortak oldular.

Kürdistan’da sınır boylarında askeri hareketlilik de artıyor. Sınır boylarında yer yer çatışmalar yaşanıyor. Seçim arifesinde Kürt halkına yönelik saldırılar sürüyor. Neredeyse her gün onlarca Kürt gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Kürdistan’daki katliamlara ilişkin davaların tümü şovenizmin etkin olduğu illere taşınıyor. HDP’yi hedef alan saldırılar Kürt halkına yönelik saldırı politikalarının sadece ve sadece son halkasıdır.

HDP’ye ve Kürt halkına yönelik olarak son günlerde yaşanan saldırılar tesadüf ya da kendini bilmezlerin işi değildir. Bu saldırılar oldukça planlı ve bilinçlidir. Asıl amaç ise Kürt halkını ve HDP’yi nefessiz bırakmak ve onu AKP’ye muhtaç bırakmaktır.

Kirli savaşın ayyuka çıktığı 1990’larda gözaltında kayıplar, yargısız infazlar, faili meçhul cinayetler, bombalamalar öne çıkmıştı. Bugün de benzer uygulamalar, linç saldırıları ile sürmektedir. Sömürgeci sermaye devleti faşistlerin tasmalarını çözmekte, sokaklara salmaktadır. Son saldırılar, saldırıların çapının daha da büyüyeceğinin göstergesidir.

“KCK operasyonları” adı altında Kürt halkının binlerce evladını, öğrencileri, sendikacıları, aydınları, gazetecileri zindanlara kapatan, Kürt milletvekillerinin evlerini basan devlet, bugün de seçimlere Kürt halkının iradesinin yansımaması için kirli saldırı oyunlarını icra ediyor.

Saldırılarla gözdağı verilmek istenenler sadece Kürt halkı ve siyaseti değil, aynı zamanda işçi ve emekçilerdir. Şovenizm azdırılarak sokağa hakim olunmaya çalışılmakta ve işçi ve emekçilerin susturulması, sindirilmesi hedeflenmektedir.

Saldırılara karşı ilerici, devrimci güçler Kürt halkıyla eylemli dayanışmayı güçlendirmeli, birleşik karşı koyuşu örgütlemelidirler.

Ayrıca komünistler Kürt halkının bütünüyle haklı ve meşru olan taleplerini işçi ve emekçi hareketi içinde dile getirmeyi sürdüreceklerdir. Bu çerçevede işçi sınıfının siyasal sahneye inmesi için çabalarını yoğunlaştıracaklardır.

 

 

 

 

Faşist saldırılara son!

Türk sermaye devleti, Kürt halkına yönelik saldırılarını aralıksız olarak sürdürüyor. Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini görmezden gelen, her defasında baskı ve terörle bastırmaya çalışan devlet, bu kez de faşist çeteleri eliyle aynı icraatları sergiliyor.

Son günlerde HDP’ye yönelik faşist saldırılar artmış bulunuyor. Urla, Fethiye ve son olarak da Tekirdağ’da ipleri çözülen faşist güruhlar, saldırılarını HDP bürolarını tahrip etmeye ve Kürtlerin işyerlerini talan etmeye vardırdılar.

Saldırıların böylesine yayılmasının ve örgütlenişinin yanında, açık çağrılar üzerinden toplanan faşist güruhların “dağıtılamaması” ve saldırıların engellenmemesi, devlet yöneticileri eliyle HDP tabelalarının indirilmesi, tüm bunların arkasındaki devlet gerçeğine işaret ediyor.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu olarak, Türk-Kürt işçi ve emekçileri, devlet eliyle örgütlenen faşist saldırılara karşı birlikte mücadele etmeye, Greif direnişinde örneği görülen kardeşleşme ruhuyla sermaye devletinden hesap sormaya çağırıyoruz.

Saldırılara karşı “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!” şiarıyla mücadeleyi yükseltelim!

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu

10 Mart 2014


 
§