14 Mart 2014
Sayi: KB 2014/11

Rejim krizinde yeni safha: Alternatif sosyalizm!
Berkin'e görkemli uğurlama ve bazı gerçekler
Yakalarını kurtarmak için provokasyona başvurdular!
Berkin uyudu,
halk yarınlara uyandı
Devlete karşı
9 aylık yaşam mücadelesi
Berkin’i kaybettik,
hesabını soracağız!
Berkin yüzbinlerle
sonsuzluğa uğurlandı!
Berkin direnişle uğurlandı!
Dersler Berkin için iptal: Gençlik sokakta!
Avrupa’da Berkin için eylemler
Faşist saldırılara karşı eylemli dayanışmaya!
“Haklı olanlar her zaman kazanır!”
“Sandık”larından güçlüyüz!
Greif’le netleşen konumlar, açığa çıkan kimlikler
Greif işçilerinden önemli açıklama…
DİSK yönetiminin tutarlılık ve samimiyet sorunu
İşbirlikçiliğin hep kaybettiren tarihi
Kömürü tutuşturan büyük işçi isyanı!
Greif’te işgal ve direniş bir ayı geride bıraktı
İşgal fabrikasında coşkulu ve kitlesel devrimci 8 Mart!
BDSP’den kızıl 8 Mart yürüyüşleri!
BİR-KAR’dan 8 Mart etkinlikleri
Ukrayna'da emperyalist gerilim tırmanıyor
Emperyalist dünyanın iç ilişkilerinde yeni bir dönem
Kapitalizm cinnet getirir!
Yaşanabilir bir dünya = Sosyalizm
“Adı yüzyıllar boyunca yaşayacak, yapıtı da!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Avrupa’da Berkin için eylemler

 

Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından yayılan protesto eylemlerine Avrupa’da katıldı. Almanya başta olmak üzere birçok kentte Berkin için Türkiyeli göçmen işçiler, emekçiler ve Avrupa’daki duyarlı kamuoyu eylemdeydi.

Bielefeld

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu BİR-KAR’ın çağrısıyla, Demokratik Güç Birliği Platformu (DGBP) ile ortak bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde BİR-KAR pankartı ve flamaları, Berkin Elvan’ın fotoğrafları, çeşitli sloganların yazılı olduğu dövizler ve ÖDP flamaları taşındı.

Kent meydanında, gerçekleştirilen eylemde DGBP ile BİR-KAR’ın bildirileri hem Türkçe hem de Almanca olarak okundu. Bildirilerde Berkin’in dokuz aylık yaşam mücadelesi kısaca özetlendi, katilin devlet ve onun başı Tayyip Erdoğan olduğu vurgulandı. Katillerden hesap sormak için mücadele çağrısı yükseltildi.

Öfkeli sloganlarla devam eden eylem, sözleri Gülten Akın’a ait olan “Büyü de baban sana” şarkısının birlikte söylenmesi ve “Berkin Elvan ölümsüzdür!” şiarının yükseltilmesiyle sonlandırıldı.

Berlin

Berkin’in hayatını kaybettiğinin öğrenilmesi üzerine Berlin’de yaşayan devrimciler ve ilerici güçler hemen harekete geçti. BİR-KAR, Halk Cephesi, Her Yer Taksim Her Yer Direniş Platformu,  Greif İşçileriyle Dayanışma Platformu , Antifa çevresindeki ilişkilerini haberdar ederek akşam saatlerinde miting düzenledi. BİR-KAR, çevresine geniş bir çağrı yaparak eylemin ön çalışmasını yürüttü.  Yaklaşık 300 kişi Berlin’in Kreuzberg semtinde bir araya geldi.

Miting Türkiyelilerin yoğun olarak oturduğu Kreuzberg semtinde saat 17.30’da başladı. Berkin Elvan’ın yaşadıkları anlatılarak polisin bu süreçte  vahşice saldırıları teşhir edildi. Almanca ve Türkçe konuşmaların  ardından sloganlarla başlayan yürüyüş Kreuzberg semtinde bitirildi.

Köln

Köln’de akşam saatlerinde, Türkiyeli devrimci-demokratik kurumların çağrısı ile, Dom kilisesi önünde yüzlerce kişinin katıldığı bir eylem gerçekleştirildi. Eylemde Berkin Elvan’ı katleden sermaye devleti öfkeli sloganlarla lanetlendi.

Köln ve çevresinden gelen yaklaşık  500 işçi ve emekçinin  katıldığı eyleme ADHK, Anadolu Federasyonu, Yaşanacak Dünya, Alevi Kültür Merkezi, AGİF, Partizan, Didif, EÖC, Kaldıraç bayrak ve flamalarıyla katıldı. ‘’Berkin Elvan ölümsüzdür!’’ ve ‘’Berkin’in katili faşist devlettir, hesap soracağız!’’ yazılı pankartların yanı sıra,  çok sayıda döviz de taşındı.

BİR-KAR da eyleme, “Berkin Elvan ölümsüzdür, katil devlet hesap verecek!” pankartı, bayraklar ve dövizlerle katıldı. Ayrıca TKİP taraftarları da bayraklarıyla eyleme katıldı.

Katılımcı kurumların konuşmalarında Haziran Direnişi’nin söylendiği gibi başlangıç olduğu, onun bıraktığı direniş ruhunun devam ettiği, bugün Türkiye’de ve Avrupa’nın birçok merkezinde on binlerin Berkin’ e sahip çıkmasının bunun göstergesi olduğu belirtilirken, katil devletten hesap sorma çağrısı yapıldı.

Eylemde BİR-KAR adına yapılan konuşmada ise devletin katliamcı kimliği teşhir edilerek düzene karşı devrim çağrısı yükseltildi. Eylem Grup Yorum üyelerinin seslendirdiği marşlarla sona erdi

Lozan

BİR-KAR ve İGİF çalışanları olarak 50 kişilik bir topluluk ile Lozan’ın işlek St-Lauren Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak Türkçe ve Fransızca Berkin’in ölüm haberini üzüntü ve nefretle karşılayarak, AKP ve Türkiye’deki mevcut düzeni teşhir eden konuşma ve sloganlar atıldı.

12 Mart günü Berkin’i son yolculuğunda yalnız bırakmadan ikinci bir anma eylemi gerçekleştirdi.

Eylemde ”Berkin Elvan ölümsüzdür!”, “Faşizme karşı omuz  omuza!”, “Bu daha başlangıç, mücadele devam!” sloganları coşkuyla atıldı. Ayrıca Haziran Direnişi’nin 8. şehidi olan Berkin Elvan ve diğer şehitleri hakkında bilgilendirme yapıldı .

Eyleme BİR-KAR, İGİF, Lozan Anadolu Alevi Kültür Derneği, Kürt yurtseverler katıldı.

Sainta-Laurent Kilisesi’nin önünde gerçekleştirilen eyleme 200 kişi katıldı.

Frankfurt

Frankfurt’ta kentin en işlek yerlerinden biri olan Zeil’de bir araya gelen kitle, öfke yüklü bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Her zamanki gibi bu protesto eyleminde de, Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı, bu konuşmalarda, Berkin’in katilinin devlet olduğu vurgulandı. Er veya geç bunun hesabının sorulacağı belirtildi.
Müzik dinletisi de yapılan etkinlik toplam iki saat sürdü.

Ayrıca Stockholm, Paris Republique Meydanı, Viyana, Londra Trafalgar Meydanı, Helsinki, Strasburg, , Hollanda gibi bir dizi kentte daha eylem gerçekleştirildi.

Kızıl Bayrak / Lozan-Berlin-Köln-Frankfurt-Bielefeld


 
§