14 Mart 2014
Sayi: KB 2014/11

Rejim krizinde yeni safha: Alternatif sosyalizm!
Berkin'e görkemli uğurlama ve bazı gerçekler
Yakalarını kurtarmak için provokasyona başvurdular!
Berkin uyudu,
halk yarınlara uyandı
Devlete karşı
9 aylık yaşam mücadelesi
Berkin’i kaybettik,
hesabını soracağız!
Berkin yüzbinlerle
sonsuzluğa uğurlandı!
Berkin direnişle uğurlandı!
Dersler Berkin için iptal: Gençlik sokakta!
Avrupa’da Berkin için eylemler
Faşist saldırılara karşı eylemli dayanışmaya!
“Haklı olanlar her zaman kazanır!”
“Sandık”larından güçlüyüz!
Greif’le netleşen konumlar, açığa çıkan kimlikler
Greif işçilerinden önemli açıklama…
DİSK yönetiminin tutarlılık ve samimiyet sorunu
İşbirlikçiliğin hep kaybettiren tarihi
Kömürü tutuşturan büyük işçi isyanı!
Greif’te işgal ve direniş bir ayı geride bıraktı
İşgal fabrikasında coşkulu ve kitlesel devrimci 8 Mart!
BDSP’den kızıl 8 Mart yürüyüşleri!
BİR-KAR’dan 8 Mart etkinlikleri
Ukrayna'da emperyalist gerilim tırmanıyor
Emperyalist dünyanın iç ilişkilerinde yeni bir dönem
Kapitalizm cinnet getirir!
Yaşanabilir bir dünya = Sosyalizm
“Adı yüzyıllar boyunca yaşayacak, yapıtı da!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Berkin direnişle uğurlandı

 

Berkin, 12 Mart günü dört bir yanda yapılan eylemlerle sonsuzluğa uğurlandı.

İstanbul

İstanbul’da cenaze töreni başlamadan eylemler başladı. Üniversitelerde, mahallelerde biraya gelen kitleler cenaze töreni için sokaklara döküldü.

Okmeydanı’nda esnaf kepek açmadı. Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük Berkin’in annesine destek olmak için cemevine geldi. Göztepe taraftar grubu da törene katılmak için İzmir’den İstanbul’a geldi. Sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi Okmeydanı’na akın etti. Okmeydanı’nda tüm sokaklar doldu.

İstanbul Yeditepe Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi’nde öğrenciler sabah saatlerinden itibaren dersleri boykot ederek biraraya geldi. İstanbul Üniversitesi’nde Hazırlık ve İletişim fakültelerinde öğretim görevlileri boykotu destek için dersleri iptal etti. Işık Üniversitesi öğrencileri oturma eylemi yaptı. GSÜ, Bahçeşehir, Mimar Sinan ve YTÜ öğrencileri Beşiktaş’tan Şişli’ye yürüdü.

Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Anadolu Lisesi ve Fenerbahçe Lisesi öğrencileri dersleri boykot ederek cenazeye katıldı.

ÇHD üyesi avukatlar duruşmaları boykot ettiler. “Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil! Boykottayız!” şiarlı ozalitle cemevine yürüdüler.

Yüzbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından Taksim’e yürümek isteyenlere polis saldırdı. Osmanbey’de kitle polisin gaz bombalarına havai fişeklerle karşılık verdi. Polisin gaz bombasından metro istasyonundakiler de etkilendi. Osmanbey’de yaralılar olduğu bildirildi. Kitle barikatlar kurdu. Bu bölgede çatışmalar saatlerce sürdü.

Osmanbey’de saldırı başladığı sırada polis Taksim’i boşaltmaya başladı. İstiklal Caddesine barikat kurarak giriş-çıkışı engelledi. Burada da çatışmalar yaşandı. Polisin azgın saldırısına kitleler militan yanıt verdi. Saatler süren çatışmalar sırasında birkaç yüz kişilik kitle Taksim Meydanı’na çıktı. Polis saldırısı nedeniyle çok sayıda kişi yaralandı. İstiklal Caddesi üzerinde kurulan barikatlar ateşe verildi. Çatışmalar sırasında kitle İstiklal Caddesi’nin başına kadar ilerledi. Polis saldırısı nedeniyle geri çekildi. TOMA’yı durdurmaya çalışan eylemciler, önünü keserek üzerine çıktılar. Taksim’deki saldırılarda bir kişi ağır yaralandı. Kafasına gaz bombası fişeği isabet eden seyyar pilav satıcısı hastaneye kaldırıldı. Yaralının komada olduğu bildirildi. Çatışmalar Sıraselviler tarafında da yaşandı. Gece saatlerinde Taksim çevresindeki eylemler sonlandırıldı.

Ankara

Mamak Ege Anadolu Lisesi öğrencileri sabah saatlerinde biraraya gelerek eylem yaptı. Tuzluçayır’da polis liseli gençlere gaz bombası ve plastik mermiyle saldırdı. Liseliler yolu kapatarak Kızılay’a yürüdü.

Öğle saatlerinde Güvenpark’ta toplanan yüzlerce kişi “Katiller halka hesap verecek!” sloganını haykırdı. Haziran Direnişi’nde katledilenler anısına saygı duruşu yapılmasının ardından “Güneşi içenlerin türküsü” adlı şiir okundu. Saatler ilerledikçe Güvenpark’ta toplananların sayısı arttı. Bir süre sonra polis saldırısı başladı. Saldırı nedeniyle kitle Kolej’e doğru çekildi. Polis Güvenpark’ı kapatarak Berkin’in afişlerini söktü. Kızılay çevresinde çatışmalar saatlerce sürdü. Çatışmalarda çok sayıda gözaltı olduğu bildirildi.

Cebeci’de polis okuldan çıkarak Kızılay’a yürümek isteyen üniversitelilere saldırdı. Burada da çatışma çıktı. Öğrenciler polise taşlarla karşılık verdi.

Gündüz Tuzluçayır’da da çatışmalar yaşanırken, Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla akşam saatlerinde Kızılay’da toplanılmak istendi. Polis Ankara’da adeta OHAL ilan etti ve neredeyse tüm sokakları tuttu. Polis saldırısı saatlerce sürdü. Tuzluçayır’da çatışmalar gece yarısına kadar devam etti.

İzmir

Üniversitelilerin dersleri boykot ettiği kentte öğle saatlerinde Konak’ta yapılan oturma eylemine polis saldırdı. Kitle biber gazı ve tazyikli su nedeniyle bir süre dağılsa da İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde yeniden toplanarak barikat kurdu. Buradaki bekleyiş sırasında katılım sayısı arttı. Barikatı aşan kitle Konak Saat Kulesi önüne geçti. Buradaki eylem bir süre sonlandırıldı.

Akşam saatlerinde yeniden toplanılarak Berkin’in hesabının sorulacağı haykırıldı. Bu eyleme de polis saldırdı. Polisin evlere dahi gaz bombası attığı görüldü. geri çekilerek Sevinç Pastanesi önüne gelen kitle burada barikat kurdu. Çatışmalar saatlerce sürdü.

Çiğli Belediyesi işçileri Kasaplar Meydanı’na yürüyerek Berkin’i andı. Kasaplar Meydanı’nda akşam saatlerinde de eylem yapıldı.

Bursa

Akşam saatlerinde yüzlerce kişi Heykel’de toplandı. Burada eylem yapıldı. eylemin ardından dağılan kitleye AKP’li palalılar saldırdı. eylemciler saldırıyı hafif yaralarla atlattı.

Dört yanda ‘uğurlama’ eylemleri ve polis saldırıları

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde öğrenciler oturma eylemi yaptı.

Mersin Yusuf Kalkavan Lisesi öğrencileri okul bahçesinde toplandı. Toros Üniversitesi’nde öğrenciler dersleri boykot etti. Akşam saatlerinde de yüzlerce kişi Forum AVM önünde toplandı. Buradaki eyleme polis saldırdı. Yüze yakın kişi gözaltına alındı.

Dersim’de okulları boykot eden öğrenciler yoğun yağmura rağmen biraraya geldi. Akşam saatlerinde yapılan eyleme polis çok sert şekilde saldırdı.

Antakya’da liseliler Armutlu’ya yürüdü.

Akdeniz Üniversitesi’nde dersler boykot edildi ve yürüyüş yapıldı. Antalya’da akşam saatlerinde yapılan eyleme polis saldırdı.

Artvin otopark önünde oturma eylemi yapıldı.

Samsun’da Süleymaniye Geçidi’nde biraraya gelen kitle açıklama yaparak dağıldı. 19 Mayıs Üniversitesi’nde oturma eylemi yapıldı.

Kayseri’de meydanda toplananlar da basın açıklaması yaparak Berkin’i uğurladılar.

Pamukkale Üniversitesi’nde polis öğrencilerin önüne barikat kurdu, eylemi sürdüren öğrencilere saldırdı.

Denizli’de yapılan eyleme polis gaz bombaları ve plastik mermi ile saldırdı. Polis saldırısının ardından çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Antep Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi öğrencileri boykota çıktı.

Eskişehir Gültepe’de oturma eylemi yapıldı. Akşam saatlerinde de Espark önünde toplanıldı. Polis saldırısı nedeniyle çatışmalar yaşandı.

Adana’da liseliler Turgut Özal Bulvarı’ndan yürüdüler.

Diyarbakır ve İskenderun’da Berkin için eylemler yapıldı.

Zonguldak’ta öğrenciler yolu trafiğe kapatarak şehir merkezine yürüdü. Kentte akşam saatlerinde yapılan eyleme polis saldırdı. Çok sayıda kişi yaralandı.

Çanakkale’de binlerce kişinin katıldığı yürüyüş yapıldı. İskele Meydanı’na inen kitle trafiği kapattı.

Malatya’da emekçiler Berkin için yürüdü.

Roboskililer Berkin’i unutmadı. Yağmura rağmen meşalelerle eyleme çıkan Roboskililer, basın açıklaması yaparak Berkin Elvan’ın katledilmesini protesto ettiler.

Didim’de yüzlerce emekçi sokağa çıkarak Berkin’i selamladı.

Kocaeli’de yapılan eyleme polis saldırdı. 6 kişi gözaltına alındı.

ilerlerken kalabalık buraya sığmayarak E-5 karayoluna taştı. Burada da trafiği tek yönlü kapatarak yürüyüşe devam eden kitle yol boyunca AKP’ye tepkisini flama ve afişlerini parçalayarak gösterdi.

Mecidiyeköy otobüs duraklarında otobüslerde bekleyen polisler de kitlenin öfkesinden nasibini aldı. Kitle taşlarla araçların camlarını indirerek katil polislere öfkesini gösterdi. Şişli Cami önüne gelindiğinde kitlenin sayısı daha da arttı. Yürüyüşün en önünü ve arkasını görmek mümkün olmadı.

Buradan Feriköy Mezarlığı’na yürüyen kitle yol boyunca yanlarından geçtikleri polis araçlarındaki ve Şişli Karakolu’ndaki polislere öfkesini kusarak ilerlediler. Polis araçlarının üzerine yazılamalar yapıldı.

Mezarlığa ulaşan kitle mezarlık içindeki yolun kenarında zincir oluşturarak cenaze aracıyla birlikte ailenin gelmesini bekledi. Ailenin gelmesiyle birlikte Berkin’in naaşı sloganlar ve alkışlarla toprağa verildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 
§