07 Şubat 2014
Sayi: KB 2014/06

Düzenin seçim oyununa karşı
devrimci sınıf kavgasına!
Yerel seçimler ve HDP
Mansur Yavaş: Denizler’in “olgunlaşmış” düşmanı
Çözüm düzen ‘sol’unda değil,
devrimci mücadelededir!
Telefon dinlemelerinden rahatsız(mış)!
Ali İsmail Korkmaz davası
Faşist çete Ali İsmail’i istismar peşinde!
Baskı ve asimilasyona son vermek için ileri
AYM kılıfı hak ihlallerinin üstünü örttü
Buzdağının görün(mey)en yüzü... -
D. Umut
“Direndik, kazandık!”
Esenyurt’ta işçiler forumda buluştu
Gebze’de coşkulu açılış
GM’de işten atmalara karşı enternasyonal dayanışma
Devrimci bir DİSK için...
“KESK tabanın sesine kulak vermelidir!”
“Sendikal eylemler böyle yasaklanamaz!”
“Amaç sermayeye hizmeti özgür kılmak!”
Cenevre-2 Konferansı bitti,
pazarlık devam edecek!
NATO’dan medet umanlar
Soçi 2014: “Soykırım” vatanı,
sömürü cenneti! -M. Ak
Devrim Okulu: Aslolan değiştirmektir!
Yeni döneme girerken liseli gençlik hareketi üzerine…
Kanser tedavisinde umut sosyalizmde!
Kürtaj yasağı aynasında kapitalizmin gerici yüzü
“Medya ve Kadın” paneli
İzmir’de Gezi tutsaklarıyla dayanışma etkinliği
Kapitalist bataklıkta büyüyen istismardan kurtuluş sosyalizmle mümkündür!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Devrim Okulu: Aslolan değiştirmektir!

 

Okulların yarıyıl tatiline girdiği süreçte mücadeleye ara vermeyen Devrimci Liseliler Birliği (DLB), Devrim Okulu ile çalışmalarını sürdürdü.

Avcılar

Avrupa Yakası’ndan liselilerin katılımıyla 4 Şubat günü Devrim Okulu’nun ilk gün programını gerçekleştirdi. Avcılar Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde gerçekleştirilen Devrim Okulu’nda “Haziran Direnişi ve devrimci parti” ile “Bir dünya görüşü olarak Marksizm” başlıklarında verimli tartışmalar yürütüldü.

Devrim Okulları’nın önümüzdeki mücadele dönemine hazırlanmak açısından önemine değinilen açılış konuşmasının ardından Haziran Direnişi ve devrimci parti” başlığında sunum yapıldı.

Taksim Direnişi’ni koşullayan çok farklı etkenlerin bulunduğu ifade edilen sunumda, mücadelenin kalıcı kazanımlara veya devrimci iktidar mücadelesine evrilmemesinde devrimci parti eksikliği tespiti yapıldı.

İşçi sınıfının devrimci partisini büyütme ve devrime hazırlığı hızlandırma çağrısının yapıldığı sunum, Haziran Direnişi’nin liselere yansımaları üzerine bir söyleşi biçiminde sürdürüldü.

“Bir dünya görüşü olarak Marksizm” başlığı altında yapılan sunumda ise, Marksizm’in ortaya çıkışı ve temelleri sınıf mücadeleleri tarihi ekseninde anlatıldı. Oldukça ilgiyle takip edilen bu bölümde devrimci liseliler Marksizm’in devrimci pratik açısından önemini tartıştılar.

Canlı tartışmaların yürütüldüğü bu bölümün ardından Devrim Okulu 2. gün programında buluşma çağrısı yapıldı. Devrim Okulu’nun ikinci gün programında, iki oturum halinde DLB’nin mücadele çizgisi ve DLB’nin önümüzdeki dönem yürüteceği çalışmalar üzerine tartışmalar yürütülecek.

Kartal

Okulların ilk dönemi geride bırakması ile başlayan Devrim Okulları Kartal’da sürüyor. Geçen hafta sunulan 1. dersin ardından 03 Şubat’ta 2. ders gerçekleştirildi. Temelde “Haziran Direnişi ve parti” konulu ikinci ders Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde gerçekleştirildi.

Ezberci, gerici, anti-bilimsel, sorgulama fırsatı vermeyen eğitim sistemine karşı sorgulamak ve beraber üretmek, tartışmak üzerine başlayan devrim okullarının ilk dersinde “Marksizm” konusu tartışılmıştı.

Bu hafta ise içinde geçmekte olduğumuz süreçte dünyanın birçok yerinde gerçekleşen halk hareketleri ve direnişlerine dair tartışıldı.

Ders, dünyadaki gelişmeler, kapitalizmin krizi ve buna karşı işçi ve emekçilerin ülke çapına yayılan direnişlerinin arka planlarını yansıtan sunumla başladı. Bu tartışmalar ışığında Haziran Direnişi’ne gelindi. Haziran Direnişi, hep beraber verilen örnek ve aktarımlarla anımsatıldı. Haziran Direnişi’nin kazanımları ve eksiklikleri üzerine yapılan tartışma ile ders devam etti.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan direnişlerin temel eksikliğinin devrimci partilerin yetersizliği veya olmaması belirtilerek burada sistemi yıkmak için devrime hazırlanmanın önemi ifade edildi. Devrime hazırlığın çok yönlü, her an gelişebilecek olan bir kitle hareketinin nasıl devrimci şekilde yönlendirilebileceğine dair fikir fırtınası yapıldı. 3. derse dair planlamalar yapılarak ders bitirildi.

Dersten sonra hep beraber marş ve türküler söylenildi. Son olarak Bankalar Caddesi’nde Liselilerin Sesi dergisinin dağıtımı yapıldı. Soğuğa rağmen konuşmalar eşliğinde Liselilerin Sesi dergisinin dağıtımı caddedeki gençlerin ilgisiyle karşılandı.

Liselilerin Sesi / Avcılar - Kartal

 

 

 

 

Gebze’de gençlik toplantısı

 

Gebze’de 4 Şubat günü bir araya gelen üniversite ve liseliler öğrenci gençliğin sorunları ve gençlik hareketine devrimci müdahalenin yöntem ve araçları üzerine bir toplantı gerçekleştirdiler.

Liseli ve üniversiteliler, öğrencilerin yaşadıkları sorunlardan ve deneyimlerden söz ederek çeşitli değerlendirmeler yaptılar. Üniversite öğrencileri bulundukları yerlerde yaşadıkları ulaşım ve yurt sorunları üzerinden deneyimlerini aktardılar.

Yürütülen tartışmaların sonucunda sorunların çözüm yolu ve yöntemi ile yükselen mücadeleye yönelik muhtelif saldırıların bertaraf edilmesi için örgütlenmenin önemi vurgulandı. Örgütlü ve devrimci kimliğin güçlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Gençliğin devrimleştirilmesi ve gençlik hareketini ileriye taşıyacak devrimci bir müdahalenin yakıcı ihtiyacı dile getirildi.

Gençlik hareketinin tablosuna dair yapılan tartışmanın ardından liselerde Devrimci Liseliler Birliği’ni güçlendirmenin önemi üzerine konuşuldu. Düzenin gençliği susturarak, korkutarak, aile baskısı oluşturarak vb. ile kendine yedeklemeye çalıştığı belirtildi. Öğrenci gençliğin ulaşım, barınma, paralı eğitim gibi yaşadığı sorunların nedeni olan sömürü düzeni olan kapitalizmi anlatarak gerçek çözümün devrimde kurtuluşun sosyalizmde olduğu bilincinin yaratılması gerektiği vurgulandı. Lise ve üniversitelerde öğrencilerin yaşadığı sorunlara karşı mücadele için yapılabilecek çalışmalarla ilgili konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Avcılar DLB tatile girmiyor

 

Avcılar Devrimci Liseliler Birliği, 24 Ocak’ta gerçekleştirdiği karne eyleminin ardından, yarıyıl tatilinde de devrimci faaliyetini sürdürüyor.

Avcılar merkeze, liselerin çevrelerine ve Avcılar sahili civarına yaptığı “Devrimci Liseliler Birliği, DLB” yazılamaları ile liseli gençliği devrimci saflarda örgütlenmeye çağırıyor. “Hırsız AKP” şiarı ile de gençliğin geleceğini çalanların gerçek yüzlerini teşhir ediyor.

Liselilerin Sesi / Avcılar

 
§