07 Şubat 2014
Sayi: KB 2014/06

Düzenin seçim oyununa karşı
devrimci sınıf kavgasına!
Yerel seçimler ve HDP
Mansur Yavaş: Denizler’in “olgunlaşmış” düşmanı
Çözüm düzen ‘sol’unda değil,
devrimci mücadelededir!
Telefon dinlemelerinden rahatsız(mış)!
Ali İsmail Korkmaz davası
Faşist çete Ali İsmail’i istismar peşinde!
Baskı ve asimilasyona son vermek için ileri
AYM kılıfı hak ihlallerinin üstünü örttü
Buzdağının görün(mey)en yüzü... -
D. Umut
“Direndik, kazandık!”
Esenyurt’ta işçiler forumda buluştu
Gebze’de coşkulu açılış
GM’de işten atmalara karşı enternasyonal dayanışma
Devrimci bir DİSK için...
“KESK tabanın sesine kulak vermelidir!”
“Sendikal eylemler böyle yasaklanamaz!”
“Amaç sermayeye hizmeti özgür kılmak!”
Cenevre-2 Konferansı bitti,
pazarlık devam edecek!
NATO’dan medet umanlar
Soçi 2014: “Soykırım” vatanı,
sömürü cenneti! -M. Ak
Devrim Okulu: Aslolan değiştirmektir!
Yeni döneme girerken liseli gençlik hareketi üzerine…
Kanser tedavisinde umut sosyalizmde!
Kürtaj yasağı aynasında kapitalizmin gerici yüzü
“Medya ve Kadın” paneli
İzmir’de Gezi tutsaklarıyla dayanışma etkinliği
Kapitalist bataklıkta büyüyen istismardan kurtuluş sosyalizmle mümkündür!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gebze’de coşkulu açılış

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği Toplantı Salonu’nda açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, birliğin önemi vurgulandı. İşçi sınıfının yaşadığı sorunların birlik ve mücadeleden geçtiği belirtildi.

Açılışın ardından dernek adına yapılan konuşmada şunlar söylendi: “Gebze ve çevresinde yaşayan ve çalışan işçilerin sorunlarının çözümünün işçilerin birliğinden geçtiğinin bilincindeyiz. Bunun için birlik olmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Taleplerimiz; insanca yaşanacak bir ücret, taşeron çalışmanın yasaklanması, iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarının uygulanması ve mezarda emekliliğe hayır. Bu talepler doğrultusunda mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Bu mücadeleyi büyütmek için Gebze’de işçilerin birliğini kurmaya çağırıyoruz.”

Dernek adına yapılan konuşmadan sonra Toplumsal Dayanışma Ağı Derneği’nin etkinliğe gönderdiği mesaj okundu ve dernek bünyesinde kurulan İşçi Kadın Komisyonu adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada, kadın işçilerin yaşadığı sorunlar anlatıldı. Son dönem hükümetin kadınlar üzerinde uyguladığı ayrımcı politikalara dikkat çekildi. Kadın istihdam yasa tasarısına karşı mücadeleye çağırıldı.

Bir öğrenci de işçi ve emekçi çocuklarının yaşadığı eğitim sorunu üzerine konuşma yaptı. İşçi ve emekçi çocuklarına eğitimin bilinçli bir şekilde yetersiz olarak verildiğini, çünkü kaderinin önceden belirlendiğini belirtti. HES’lere ve nükleere karşı mücadele edilmesi gerektiğini dile getiren genç, bu düzenin değişmesi, yerine yeni bir düzenin gelmesi için işçi çocuklarınının mücadeleden başka yolunun olmadığını belirtti. Yaptığı doğal ve vurgulu anlatım, emekçiler tarafından alkışlarla karşılandı.

Toplumsal Dayanışma Ağı Derneği’nden bir konuşmacı, kentsel dönüşüm ile ilgili olarak Gebze’de yaşanan gelişmelerden söz etti ve kentsel dönüşüm sorunun sınıfsal karekterine vurgu yaptı. Katılımcılara, kentsel dönüşüme karşı verilen mücadeleye destek olma çağrısı yaptıktan sonra konuşmasını bitirdi.

Direnişçi bir Feniş işçisi, direniş sürecini anlattı. Son gelişmeleri aktaran işçi, işçilerin birlik olarak sorunları çözeceğini ve direnerek kazanacağını vurguladı.

Daha önce sendikalaştıkları fabrikada sendikal bürokrasinin ayak oyunlarıyla karşılaşan bir konuşmacı, sendikal bürokrasiye karşı da mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Sendikaların gerçek sahiplerine hizmet etmesi için birliğin önemini vurguladı.

Cezaevinde en uzun süre tutuklu kalan kişi olan Tahir Canan da etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşma yapan Tahir Canan, mücadelenin işçi sınıfından yana çevrilmesi gerektiğini vurguladı, işçilerin birliklerini kurarak taban örgütlerini oluşturacağını böylece sendikaları gerçek sahiplerine ulaştıracaklarını söyledi. Ayrıca birlik çalışmasını oluşturan işçilere teşekkür etti.

Kentsel Dönüşüme Karşı Mücadele Platformu adına konuşan temsilci, konuşmacıların belirttiği sorunların kaynağının sistem olduğunu, sorunları çözmenin sistemi değiştirmekten geçtiğini belirtti. Konuşmalardan sonra etkinliğe ara verildi.

Aradan sonra müzik dinletisine geçildi. Bir emekçi türkü dinletisi sundu. Gebze İşçileri Birliği Derneği üyeleri de müzik dinletisi sundular. Müzik dinletisinden sonra etkinlik işçi ve emekçilerin birlik mücadelesine katılım çağrısı ile sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Gebze’de
8 Mart ve seçimler üzerine toplantı

 

Gebze BDSP, 2 Şubat akşamı 8 Mart ve seçimler gündemleri üzerinden bahar dönemi çalışmalarına dair hazırlık toplantısı gerçekleştirdi.

Devrimci 8 Mart için...

Toplantı ilk olarak 8 Mart gündeminin konuşulması ile başladı. 8 Mart’ı yaratan New York’lu dokuma işçilerinden söz edilerek 8 Mart’ın işçi ve emekçi kadınlara atfedilen bir anma ve emekçi kadınların yaşadıkları güncel sorunlara karşı bir mücadele günü olduğu vurgulandı. Türkiye’de gerçekleştirilen 8 Martlar’da son yıllarda öne çıkan ayrışma, feminist-reformist hareketlerin kadınlar gününe indirgeyen, erkek karşıtı bir mücadele hattına ve düzen içi taleplere sıkıştıran anlayışları üzerine konuşuldu. Erkekleri mücadelenin dışına iterek kadın-erkek birlikte mücadeleyi reddeden, devrimci çözümü yer yer karalamaya kadar varan feminist-reformist anlayışın karşısına 8 Mart’ın sınıfsal ve devrimci özüne uygun bir şekilde örgütlenmesi için devrimci 8 Mart birliktelikleri örgütlendiği, giderek burada da savrulmalar yaşandığı, yan yana gelme zeminlerinin de neredeyse tükendiği belirtilerek, sınıf devrimcilerinin devrimci ve sınıfsal özüne uygun 2014 8 Martı’nı tek başına örgütleyecekleri ifade edildi. Gebze’de 8 Mart sürecini en güçlü şekilde örgütlemek için çalışmaları omuzlama çağrısı yapıldı. Kadına yönelik şiddete, çifte sömürüye ve gericiliğe karşı yürütülecek çalışmalar ve 2 Mart günü yapılacak etkinliğin içeriği ile ilgili sohbet edilerek planlamalar yapıldı.

8 Mart gündeminin ardından seçimler ile ilgili konuşuldu. Yerel seçimler süreci ve sınıf devrimcilerinin tutumundan söz edildi. Seçimlerin bir aldatmaca olduğu ve bu aldatmacayı teşhir etmek, işçi ve emekçileri mücadeleye çağırmak için sınıfın devrimci programı çerçevesinde bağımsız sosyalist adaylarla seçimlere girileceği belirtildi. Seçimler sürecinde de burjuva düzen partilerinin aldatmacasının yanında reformist hareketlerin ve birlikteliklerin de çözümü sandıkta gösterdikleri ifade edilerek, seçimler sürecinde düzenin teşhiri yapılarak çözümün devrimde ve sosyalizmde olduğuna işaretedileceği belirtildi. Ranta, soyguna, sömürüye, kölelik koşullarına karşı örgütlülüğü güçlendirme, işçi ve emekçilerin mücadeleye katılma sürecine dönüştürebilmenin en önemli kazanım olacağından bahsedildi.

Yapılan sohbetlerin ardından toplantı sona erdi.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§