10 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/02

Yıkalım bu köhne düzeni!
Çürümüş düzende iktidar ve rant savaşı
Korkularınızı büyüteceğiz!
Gerici kapışma ve TIR olayı
Zam furyası başladı
Hrant Dink davasında 3. duruşma
“Devrim ve sosyalizm mücadelesine dört elle sarılacağız!”
“Yasa geçti, ama mücadelemiz sürecek!”
AKP’yi kurtaran kaynak: Özelleştirme
Feniş işçileri Aloğlu’nun peşinde!
“Hırsız patron, işbirlikçi sendika!”
Limanda eylemli sınıf dayanışması!
Bakanın iftihar tablosu
Sınıf devrimcilerinden mücadele çağrısı
Devrimci temellerde yenilenme ihtiyacı ve KESK genel kurulları / 2
Cenevre-2 Konferansı yaklaşırken çatışmalar şiddetleniyor
Cihatçı tetikçiler savaşı Irak’a taşıdılar
“Tehlikeli Bölge” ilanı ve polis devleti
Düzene karşı devrim!
İzmir’de Ekim Gençliği okurlarına saldırı
Bu daha başlangıç...
Roboski’nin adaleti zamanın ellerinde!
Alevilere dönük yeni asimilasyon hamlesi: Kızılelma
İzmir Gezi Tutsak Aileleri Ankara’daydı!
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları...
Yolsuzluk yapanlara ve hırsızlara açık mektup...
Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Yolsuzluk yapanlara ve hırsızlara
açık mektup...

 

Çalan, çırpan, rüşvet ve yolsuzluklarla milyon dolarları iç eden hırsızlar takımına Gezi tutsaklarından açık mektup...

Sizleri tanıyorduk. Kapitalizmin doğası gereği birilerinin ranttan, talandan, peşkeşten çıkar sağladığını ve bunu kendine hak gördüğünü biliyorduk. “Durmak yok, yola devam” dedikçe büyük patron, sizin avuçlarınız daha çok kaşınmaya başladı. Rüşvet, yolsuzluk, sömürü derken öyle cüretkar, öyle pervasız oldunuz ki, minareyi çalıp kılıfa gerek bile duymadınız. Beyaz adamın viskisini yudumlarken kaleme aldığı burjuva hukukuyla, yani kendi hukukunuzla çelişerek tezgahınızı hazırladınız. Pisliğinizi temizlemek bir yana dursun, çaldığınız paraları ayakkabı kutularına, büyük kasalara koyarak evlerinizde sakladınız. İktidar hırsı, rant telaşı eski dostları kanlı bıçaklı etmeye yetti de arttı bile. Birbirinize attığınız her tokatta etrafa saçılan pislikleri bu sefer sümen altı edemediniz.

Bu mektup kimden geliyor diye düşünüyorsunuzdur? Biz İzmir’de tutuklanan Gezi tutsaklarıyız. 6 ay önce bir sabah yolsuzluğa, talana, yaşam tarzına yapılan müdahaleye, emperyalist saldırganlığa ve savaşa karşı çıktığımız için tutuklandık. Sizler sabah saati gözaltına alınmanızı skandal olarak değerlendirseniz de, bu, işçi ve emekçi çocuklarına uygulanan “olağan” bir durum. Aynı zor ile karşı karşıya kaldığınızı düşünmeyin. Sizin evinizden 4.5 milyon dolar çıkarken, bizim evimizden hayallerimiz, umutlarımız, fikirlerimiz çıktı. Kuvvetli suç şüphesiyle tutuklanıp 17.5 yıl ile yargılanmamızın nedeni bu pisliğe dur deme iradesi göstermiş olmamız.

Yolsuzluğa, yasaklara ve yoksulluğa karşı 11 yıllık “mücadelede” kurduğunuz tezgah hep devam edecek diye 2023 yıllarına varan hayaller kurdunuz. Asgari ücretliye %5 zammı reva görürken, her eylemi, her basın açıklamasını yasadışı ilan ederken, “90 senedir devlet soyuluyor temizlik vakti geldi” derken hiç mi yüzünüz kızarmadı? Temiz siyaset söylemi altına sığınıp 11 yıl içinde boğazınıza kadar pisliğe battığınızı görmek burjuva iktidarının gerçek kimliğini ortaya koyuyor. Çevreyi talan eden imar planlarını ayarlarken, külçe külçe altınlara vize verirken, emekçilerin köleleştirilmesine yol açan torba yasaları gizli kapaklı işleme koyarken, payınızı almanız gayet “normal” aslında. Dünyanın her yerinde bir avuç kanemici ve onun yılmaz bekçileri “%99 biziz” diyenlerin gözüne baka baka aynı oyunu, bilindik tezgahı uyguluyor. Seneler içinde kirlenen oyuncular sahneyi terk ediyor, yerine yeni repliklerle aynı oyunu oynamak için yeni siyasetçiler türüyor. Ve bitiş zili sizler için çaldı. Temiz kıyafetleriyle sermayenin yeni şakşakçıları görücüye çıkmaya başladı, dün sizin yaptığınız gibi.

Bu sahnede kan, sömürü, hırsızlık var. Sizin yerinize yeni bakan çocukları, yeni işadamları gelir diye düşünmeyin. Bu devran yıllardır aynı oyunu sergiliyor, aktörler değişir sadece diye fikir yürütmeyin. Sahnenizin kolonları parçalanmaya, tavanı pisliklerinizi akıtmaya başladı. Gerçek yüzünüz apaçık gözlerimizin önünde. Ne amirlerin oradan oraya savrulması, ne de yargı üzerinden kurduğunuz oyunlar sizleri kurtarabilir. Kapitalizm kendi teşhirini başarılı bir şekilde yapmış, gerçek yüzünü göstermiştir. Hayal ettiğimiz dünya düne göre daha yakın bizlere.

Hep kötü haberler verecek değiliz sizlere. 4.5 milyon dolarlık hırsızlığınız dolardaki yükseliş sayesinde 500 TL kâr yapmış durumda. Afiyetle yiyiniz, tabii mideniz alırsa!

Ege Üniversitesi Gezi Direnişi tutsakları

 
§