10 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/02

Yıkalım bu köhne düzeni!
Çürümüş düzende iktidar ve rant savaşı
Korkularınızı büyüteceğiz!
Gerici kapışma ve TIR olayı
Zam furyası başladı
Hrant Dink davasında 3. duruşma
“Devrim ve sosyalizm mücadelesine dört elle sarılacağız!”
“Yasa geçti, ama mücadelemiz sürecek!”
AKP’yi kurtaran kaynak: Özelleştirme
Feniş işçileri Aloğlu’nun peşinde!
“Hırsız patron, işbirlikçi sendika!”
Limanda eylemli sınıf dayanışması!
Bakanın iftihar tablosu
Sınıf devrimcilerinden mücadele çağrısı
Devrimci temellerde yenilenme ihtiyacı ve KESK genel kurulları / 2
Cenevre-2 Konferansı yaklaşırken çatışmalar şiddetleniyor
Cihatçı tetikçiler savaşı Irak’a taşıdılar
“Tehlikeli Bölge” ilanı ve polis devleti
Düzene karşı devrim!
İzmir’de Ekim Gençliği okurlarına saldırı
Bu daha başlangıç...
Roboski’nin adaleti zamanın ellerinde!
Alevilere dönük yeni asimilasyon hamlesi: Kızılelma
İzmir Gezi Tutsak Aileleri Ankara’daydı!
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları...
Yolsuzluk yapanlara ve hırsızlara açık mektup...
Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İzmir’de Ekim Gençliği okurlarına saldırı

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe ve Dokuzçeşmeler kampüslerinin bulunduğu semtlerde “Baskılara ve gericiliğe diren-örgütlen” şiarlı afişleri yapan genç komünistler, Buca Üç Kuyular Meydanı’nda resmi polislerce darp edilerek gözaltına alındı.

Dayatmaları kabul edilmeyince saldırdılar

Üç Kuyular Meydanı’ndaki billboardlara afiş yapan Ekim Gençliği okurları yürürken resmi polis aracı yanaştı. Genç komünistleri durduran polisler kabahatler kanuna göre ceza yazacaklarını söylediler. Bunun üzerine bir komünist kimliğini verdi ve ceza yazıp gitmelerini söyledi. Önce bunu kabul eden polis bir sürü telefon trafiğinden sonra geriye kalan 5 kişiye de GBT yapmak istedi. Komünistler kimliklerini göstermeyeceklerini, bunun bir keyfiyet olduğunu, işlem yapıp gitmelerini söylediler. Eğer kimliklerini göstermezlerse gözaltına alacakları tehdidinde bulunan polislere komünistler tutumlarından geri adım atmayacaklarını söyledi. Bunun üzerine polis biber gazı ile saldırdı. Özellikle bir genç komünist hedef alınarak doğrudan gözüne biber gazı sıkıldı. Nitekim daha sonrasında polis bunu itiraf etti. Arbede yaşandı ve arbede esnasında polisler darpta bulundu. Polisler, kadınların saçlarını çekerek ve sırtlarına vurarak gözaltına aldılar. Gözaltına alınan genç komünistler “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarını attılar.

Polisin azgın saldırısına çevrede bulunan emekçilerden de tepki geldi.

Saldırı karakolda da sürdü

Gözüne biber gazı sıkılan genç komünisti tek başına bir arabaya aldılar. Darp edildiğini ve çok biber gazına maruz kaldığını, yasal olarak gözaltına aldıklarında doktora gitme hakkı olduğunu söylemesi karşısında bir polis pişkince “Geçer bir şey olmaz” diyerek adeta alay etti. Bunun üzerine bir tartışma yaşandı.

Daha sonra Buca Merkez Amirliği’ne getirilen genç komünistler araçtan inerken direnince polis tekrar saldırdı. Karakola getirildikten sonra lavaboya gidilmesine izin verilmemesi üzerine tekrar tartışma başladı. Polisler geri adım atarak lavaboya götürmek zorunda kaldılar.

Bu sırada yoldaşlarının gözaltına alındığını öğrenen bir komünist su ve yiyecek getirdi. Karakol bahçesinde duramayacağı söylenmesinin ardından o da darp edilerek dışarı çıkarıldı. Buradaki tartışmalarda polislerden biri “Sizler gibileri biz katlediyoruz” diyerek katil olduğunu bir kez daha ve arsızca tekrarladı.

Kulağında ve yüzünde ödem oluştu

Yaklaşık bir saat sonra hastaneye muayeneye gidildi. Sağlık raporunun ardından tekrar karakola dönüldü. Bir genç komünistin biber gazından ve kulağına darptan dolayı yüzünün sol kısmında ve kulağında ödem oluştuğu doktorca tespit edildi. Cildinde ise yoğun bir kızarma ve alerji gözlendi. Aynı zamanda diğer kişilerin de vücudunun farklı yerlerinde darp izlerine rastlanıldı.

Tutanaklar tamamlandıktan sonra ifade işlemine geçildi. Burada da bir süre tartışmalar yaşandı. Susma hakkını kullanan komünistlere imza atma dayatması yapıldı ancak dayatma karşılık bulmadı. “Kadın polis yok. Kadınlar aranacak. Başka ilçeden polis bekliyoruz. O gelene kadar bekleyeceksiniz” denilerek bir keyfiyete daha imza atıldı. İşlemler tamamlandıktan sonra gözaltılar serbest bırakıldı.

Sahte el koyma tutanağı

Bu sırada afişlere el konulduğu, savcıya ulaşılamadığı, afişlerin ancak yarın savcı talimatıyla alınabileceği söylendi. Bunu kabul etmeyen genç komünistlerle polisler arasında tekrar tartışmalar yaşandı. Düzenlenen evrakta 66 adet yazarken, gerçekte 550 afişe el konuldu, savcı talimatı olduğu söylendi. 550 tane olduğuna ve afişlerin el konulduğuna dair tutanağın fotokopisinin istenmesine rağmen polisler zorluk çıkararak tutanakları vermedi. Bunun üzerine avukat arandı ve suç duyurusunda bulunmak için komünistler kameraların önünde bir tutanak hazırlayıp imzaladı.

Saat 12.00’de gözaltına alınan genç komünistler 18.00’de serbest kaldı.

Ekim Gençliği / İzmir

 

 

 

 

Ege Üniversitesi’nde devrimci faaliyet

 

6 Ocak günü sabah erken saatlerde “Baskılara ve gericiliğe diren-örgütlen!” şiarlı afişler yaygın şekilde asıldı. Kampüsün merkezi noktası olan Öğrenci Çarşısı’na stand açan genç komünistler, öğrenci gençliğe Ekim Gençliği dergisi ve Kızıl Bayrak gazetesini ulaştırdı.

Tutsaklarla dayanışma çağrısı

Ayrıca altı aydır Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde tutulan Gezi direnişçileri için başlatılan imza kampanyası üniversitelere de taşınıyor. Standdan devrimci ezgiler eşliğinde konuşmalar yapılarak imza toplandı.

Baskıyı, gericiliği “Reddediyorum”

Ege Üniversitesi’nde “Reddediyorum” başlığıyla sermaye iktidarının uyguladığı baskı ve gericiliğe karşı taraf olma çağrısı olan beyanname çalışması yapıldı. Çalışma kapsamında E-cafe’de oturan öğrencilerin masalarına tek tek gidilerek beyannameye imzacı olmaları istendi. Onlarca imza toplanılmasının yanı sıra üniversitelilerle sohbetler gerçekleştirildi. Sohbetlerde geleceksizlik, yolsuzluk ve seçimler en çok tartışılan konular oldu. Öğrencilerden bir kısmında da AKP iktidarının gerçekleştirmek istediği baskı ve korkunun mevcut olduğu görüldü. Özellikle imza çalışmasının “siyasi olduğu” gerekçesiyle imza atmak istemediklerini dile getirdiler. Öğrencilere düzenin yapmak istediğinin tam da bu olduğu anlatıldı. Bu konuşmaları duyan çevre masalarda oturanlarsa korkmamak gerektiğini vurgulayarak desteklerini sundular.

Ekim Gençliği / Ege Üniversitesi

 

 

 

 

Ankara Ekim Gençliği faaliyeti

 

Ekim Gençliği’nin merkezi olarak hazırladığı “Diren, örgütlen!” şiarlı afiş ve yolsuzluğu teşhir eden A3 afişler ODTÜ, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinde kullanılıyor. Ayrıca Hacettepe Ekim Gençliği okurları Hazırlık ve Edebiyat fakültelerinde açtıkları standlarla gençliğe ulaşmaya devam ediyorlar. Eğitim çalışmaları yaparak tartışmaları sürdürüyorlar.

Ekim Gençliği faaliyetleri merkezde de sürdürülüyor. Yeni yıl ekseninde “2013 başlangıç, 2014 mücadeleye devam!” şiarlı afişler gençliğin yaygın olarak kullandığı bölgelere ve kafelere yapıldı.

Ekim Gençliği / Ankara

 
§