5 Ekim 2012
Sayı: SİKB 2012/07 (40)

 Kızıl Bayrak'tan
Yeni Ekimler için
devrime hazırlanıyoruz
Sermaye devleti savaşa hazırlanıyor!
Sayfalarından kan damlıyor!
AKP’nin 4. Kongresi
Bozuk düzende sağlam çark olmaz
Oslo tartışmaları yerini yine
imha planlarına bıraktı
Ulucanlar şehidi Habip Gül mezarı başında anıldı!
Baraj mizanseni ve tasfiye operasyonu
Elit Çikolata’da işten atma saldırısı
Eylül ayında iş cinayetlerinde 83 ölüm
“Direnmek yaşamaktır!”
GOP’ta işçilerin yeni mevzisi kuruldu!
Alevilik sorunu
4+4+4 sisteminde
özel gereksinimli çocukların durumu
Eğitimin gericileştirilmesine karşı mücadeleye!
Avrupa işçi ve emekçilerin
eylemleriyle çalkalanıyor
Kıtalarda grevler, protestolar...
Alman devletinin “4. zenginlik ve yoksulluk raporu’’ ve yakıcı gerçek
Kapitalizm, işçinin sermayeye
çevrilmiş kanıdır!
Birleşik, kitlesel, devrimci bir
6 Kasım için!
4+4+4, harçlar, dershaneler, sınav sistemi, yeni YÖK Yasası…
Cam fanus içinde metamorfoz
Neşet Ertaş’ın ardından…
Bahçelievler Katliamı
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...Gazetemizin yayına hazırlandığı sırada Urfa Akçakale'de yaşanan son gelişmeler Suriye'ye dönük savaş hazırlığını kritik bir aşamaya getirdi. Akçakale’ye top mermisi düşmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesi olayı, aylardır savaş kışkırtıcılığı yapan, Suriye topraklarında süren savaşın dolaysız bir parçası olan Türk sermaye devleti için Suriye'ye dönük saldırganlığı tırmandırmanın yeni bir fırsatına dönüştürülmüş bulunuyor. Emperyalistler hesabına yürüttüğü savaş politikasıyla gerek Suriye'de gerekse bu topraklarda dökülen kanların her damlasından sorumlu olan sermaye devleti, Akçakale'de yaşanan olayın da birinci dereceden sorumlusudur. Zira bu toprakları Suriye'ye yönelik emperyalist müdahalenin savaş üssüne dönüştüren, dolayısıyla bu gerici savaşların da dolaysız bir hedefi haline getiren sermaye devletidir.

Akçakale'de yaşanan gelişmeleri fırsat bilen sermaye devleti hızla misilleme saldırıları gerçekleştirerek, Suriye topraklarını ateşe tutmuş durumda. Yanı sıra, Suriye'ye yönelik emperyalist müdahalelerin önünü açacak olan savaş tezkeresi de gazetemizin yayına hazırlandığı şu sıralar mecliste oylanmakta. Bütün bu gelişmeler emperyalist savaş ve saldırganlığa karşı mücadeleyi büyütmenin, kapıya dayanan savaş tehtidine karşı işçi sınıfı ve emekçileri harekete geçirmenin kritik önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Bu açıdan 7 Ekim Ankara mitinginin önemi çok daha artmış bulunuyor. Sınıf devrimcileri 7 Ekim hazırlıklarını ve bizzat mitingin kendisini son gelişmelerle birlikte ele almalı, emperyalist savaşa karşı tepkileri açığa çıkarmak için değerlendirmelidir. Kaldı ki, Suriye sürecinin ve yürütülen savaş hazırlığının mitingin gündemine rengini vereceğinden kuşku duymamak gerekiyor.

***

Sınıf devrimcilerinin komünist hareketin 25. yılı vesilesiyle yapacağı etkinliklerin hazırlıkları bütün hızıyla sürüyor. Gelinen aşamada İstanbul, İzmir ve Ankara'da yapılacak etkinliklerin ön hazırlık süreci önemli bir yerde duruyor. Bununla birlikte etkinliklerin etkili bir şekilde duyurulması, işçi sınıfına, emekçilere ve ilerici-sol kamuoyuna farklı yönleriyle birlikte taşınabilmesi sürecin bir başka önemli ayağını oluşturuyor. Bu açıdan bütün bir dönem etkinlik çalışmalarını gazetemiz üzerinden yansıtmaya devam edeceğiz. Bu konuda faaliyet yürüten bütün okurlarımızın haber, röportaj, değerlendirme vb. katkılarını bekliyoruz.