17 Haziran 2016
Sayı: KB 2016/23

Sınıfa karşı sınıf!
İletişim alanına kirli savaş ayarı!
Katiller, tetikçiler devlet güvencesinde
Yaşam alanlarımız ranta kurban!
Açlık sınırındaki ücretle gelir vergisinde basamak atlamak!
“Dayanışmayı büyütmemiz ve birlik kurmamız gerekiyor”
Sahte güzellik algısı ve sömürü üzerinden büyüyen AVON!
"Metal Fırtınanın yolundan 2017’ye hazırlanıyoruz!"
15-16 Haziran etkinlikleri
15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'ne dair - 3
“Mücadelemize devam edeceğiz!”
LYS karşıtı şenlikler gerçekleştirildi
Karanlığa karşı geleceğiz ve değişecek dünya!
Liselerde protestolar sürüyor: “Hep birlikte sırtımızı dönelim”
Piyasacı eğitimi durduralım!
İngiltere’de Brexit Referandumu ve kapitalizmin korkusu
Venezuela’da Amerikancı sağın referandum hamlesi
Rakka-Menbiç operasyonu ve Kürt halkını bekleyen tehlikeler
14 Haziran’da Fransa’da milyonlar sokaklardaydı
“Karanlığın en zifiri olduğu an, aydınlığa en yakın olan anıdır!”
Clara Zetkin proleter kadınların devrim mücadelesinde yaşayacak
Enternasyonal proleter edebiyatın usta kalemi: Maksim Gorki
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

15-16 Haziran etkinlikleri

 

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin yıldönümünde İstanbul ve İzmir’de etkinlikler yapıldı.

Ege İşçi Birliği (EİB), 15-16 Haziran Direnişi’nin yıldönümünde, kiralık işçi bürolarına ve kıdem tazminatının gaspına karşı 12 Haziran günü İzmir Karşıyaka’da eylem gerçekleştirdi.

EİB bileşenleri, eylem için hazırlanan bildirileri dağıtarak emekçilere çağrı yaptı. Ardından marşlar ve alkışlar eşliğinde yapılan yürüyüşü emekçiler ilgiyle izlerken, alkışla destek verenler ve eyleme katılanlar oldu.

Yürüyüşün ardından Karşıyaka İzban çıkışında basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sırasında pankartın önüne iş cinayetlerini konu alan bir sergi açılırken, açıklamada 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’ni önceleyen fabrika direnişleri, işgaller ve özyönetim deneyimleri aktarıldı. Açıklamanın devamında işçi sınıfına yönelen saldırılara karşı 15-16 Haziran'da olduğu gibi mücadele etmek gerektiği vurgulandı. Basın açıklamasından sonra tekstil işçilerinin hazırladıkları şiirler okundu. Eylem, çekilen halaylarla son buldu.

13 Haziran günü Esenyurt’ta sınıf devrimcileri gerçekleştirdikleri piknik ile direnişi selamladılar, güncel saldırılara karşı fabrikalarda örgütlenme ve mücadeleyi büyütme çağrısı yaptılar. Metal, tekstil, petro-kimya ve farklı sektörlerden işçi ve emekçilerin katılımıyla gerçekleşen işçi pikniği coşkulu bir atmosferde gerçekleşti.

Sosyal yıkım saldırılarına karşı direnişe!

Piknik programı çerçevesinde planlanan işçi söyleşisi bölümü, katılımcıların selamlanması ve 15-16 Haziran şahsında işçi sınıfı davasında ölümsüzleşenler adına saygı duruşuyla devam etti.

Saygı duruşunun ardından açılış konuşmasında sermaye devletinin çok yönlü saldırıları vurgulanarak, içinden geçilen dönemin ortaya çıkarttığı sonuçlar anlatıldı. Dünyada ve bölgede yaşanan gelişmelerin üzerinde durulan konuşmada, Türkiye’de işçi ve emekçilere yönelik gerçekleştirilen baskı ve yasakları, Kürt halkına karşı girişilen kirli savaşın tamamladığı belirtildi.

Burjuva parlamentosunda peşi sıra yasalaşan ve sırada bekleyen saldırı paketlerinin işçi sınıfını köleleştirmeye dönük adımlar olduğu vurgulanarak, toplumsal yaşamın bütününü etkileyecek gelişmelerin yaşandığı söylendi.

Ardından pikniğin düzenlenmesine vesile olan 15-16 Haziran Direnişi özetlenerek, güncel saldırılarla bağı kuruldu, 15-16 Haziran Direnişi’nin mücadele ruhuyla devrimci sınıf hareketi yaratma çabasını yoğunlaştırma çağrısı yapıldı.

Açılış konuşmasının ardından farklı sektörlerden birçok işçi söz alarak hem genel saldırı süreçlerine hem de bunların fabrikalarda yansımalarına dair konuşmalar gerçekleştirdi.

Kolektif yaşamın kısa bir örneği!

Söyleşinin ardından yemek için kolektif bir hazırlık gerçekleştirilirken, aynı zamanda halat çekmekten, voleybola kadar bir dizi oyun yine hep birlikte oynandı. Söyleşi sırasında da, oyunlarda da çocuklar için özel planlamalar gerçekleştirilerek, küçük katılımcıların kolektif yaşamın bir parçası olması sağlanmaya çalışıldı.

Öğle yemeğinin ardından, yine sosyal aktivitelerle devam eden piknikte, sık sık Kürtçe-Türkçe ezgilerle coşkulu halaylar çekildi.

Sermaye devletinin kolluk güçleri de piknik alanının yakınına gelerek, “Ramazan'da piknik mi olur?” söylemleriyle tacizde bulunmaya çalıştılar.

 

 

 

 

İşte Termikel gerçeği

 

Ankara’da Sincan OSB’de kurulu bulunan Termikel’de patron tarafından işçi tuvaletlerinin kapısına kartlı giriş sistemi kuruldu. Ayrıca giriş sisteminin yanına asılan duyuru ile günde 5 dakikadan fazla tuvalette kalan işçilerin tuvalette kaldıkları sürenin ücretlerinden düşürüleceği duyuruldu.

Termikel, daha önce de çeşitli hak gaspları ile gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl zorunlu fazla mesailerde kadın işçilere, çocuklarına üretim alanında bakmaları dayatılırken Sincan İşçi Birliği’nin konuyu gündeme taşımasının ardından çocukların üretim alanına girmesine son verilmişti.

Ayrıca ücretlerin sürekli geç ödenmesi ile gündeme gelen Termikel’de tuvaletlerin kapıları kilitlenerek, tuvalete giden işçilerin şeften tuvalet anahtarını istemesi zorunlu kılınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Termikel patronu, işçiler üzerindeki denetimini daha da arttırdı. İşçilerin kullandığı tuvaletlerin kapılarına kartlı geçiş sistemi kurulurken, günde 5 dakikadan fazla tuvalette geçirilen sürenin ücretlerden kesileceği açıklandı.

Geçtiğimiz yıl, üretim alanında çocukların gezdirilmesi konusunda olduğu gibi, Termikel’de işçilere yapılan onursuz dayatmalar bir kez daha Sincan İşçi Birliği’nin konuyu gündeme getirmesi ile ortaya çıktı.

Tuvalet kapısındaki turnikeleri ve fabrika tarafından yayınlanan duyuruyu yayınlayan Sincan İşçi Birliği, ayrıca Termikel işçilerine yönelik bir çağrı yayınlayarak “Onurlu bir yaşam için ayağa kalk!” dedi.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz işçiler, duruma tepkilerini dile getirirken özellikle ücretlerin geç ödenmesi nedeni ile artık tüm işçilerin Termikel’den kurtulmaya çalıştığını dile getirdiler.

 

 

 

 

Kayseri İşçi Birliği: Patronların kölesi olmayacağız!

 

Kayseri İşçi Birliği (KİB) 19 Haziran günü işçi ve emekçilere yönelik kölelik yasalarına ilişkin bir toplantı düzenliyor. Toplantıya çağrı yapan KİB, “kıdem tazminatı hakkımızdan vazgeçmeyecek, patronların kölesi olmayacağız” dedi.

Kayseri İşçi Birliği’nin toplantı çağrısı şu şekilde:

Kıdem tazminatı hakkımızdan vazgeçmeyecek, patronların kölesi olmayacağız!

Sermaye cephesi başımıza yeni çoraplar örüyor. Taşeron işçilere “kadro” sözü verdiler, verdikleri söz fos çıktı.

Kayseri’de patronlar zaten işçi kiralama, işçileri köle gibi alıp satmaya başladılar. Şimdi bu yapılan işleme hem yasal kılıf giydirdiler, hem de 21. yüzyılda kölelik koşullarında çalışmanın önünü açtılar. Biz güvenceli iş istiyoruz; AKP iktidarı, özel istihdam bürolarının önünü açıyor.

Şimdi de canımızın yongası kıdem tazminatımızı gasp etmek istiyorlar. “Kıdem tazminatı alamayan işçiler var” bahanesiyle kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. AKP iktidarı patronlarla el ele vererek haklarımızın tümünü yok etmek istiyor.

Kayseri İşçi Birliği olarak tüm işçileri, haklarımız ve geleceğimiz için birleşmeye; canının yongası olan kıdem tazminatını gasp etme, kölelik koşullarında çalışma saldırılarına karşı mücadele etmeye, 19 Haziran’da düzenlenecek toplantıya katılmaya çağırıyoruz.

Kayseri İşçi Birliği

 
§