25 Mart 2016
Sayı: KB 2016/12

Savaş, sömürü, baskı, zulüm...
Sokakların sessizliği!
Sınıf eksenli birleşik devrimci direniş
Gözaltı ve tutuklamalar sömürü düzeninin devamı için
Güçlü bir 1 Mayıs için seferber olalım!
Belirleyici olan işçilerin birliği ve üretimden gelen gücünü kullanma başarısıdır!
Topyekûn saldırılara karşı topyekûn direnişe!
Kölelik yasalarının önünü açmak için “taşeron kalkıyor” yalanı
Samba’dan mı ithal edelim yoksa Vals’ten mi?
Mercedes işçileri ilk önemli adımı attı
Bu mücadele devam ediyor, yeni dönemin bilinci, güçleri ve unsurlarıyla…
Yasaklara rağmen Newroz ateşleri yakıldı
Amed’de on binler Newroz’u coşkuyla kutladı
Avrupa Newroz’una coşku ve direniş kararlılığı hakimdi
Rojava’da kırılgan federasyon ilanı
Obama Küba’da “değişim” peşinde
Dinci-gericiliğin tecavüzü aklama çabaları
Devrimci Gençlik Birliği II. Genel Kurulu gerçekleşti
“Vurulup düşseler de her kuşatmada, serüvencidirler onlar ve hiç ölmezler”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Yasaklara rağmen Newroz ateşleri yakıldı

 

Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yanında Newroz ateşleri yakılırken sermaye devletinin terörü de eksik olmadı. Bir çok kentte Newrozlara polis saldırdı, yüzlerce gözaltı yaşandı.

18 Mart

Valilik yasağına rağmen Dersim'de binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, Muş'un Malazgirt ilçesinde, Urfa’nın Birecik ilçesinde, Mersin'in Akdeniz ilçesinde, Adana'nın Seyhan ilçesinde, İstanbul’daki Avcılar ve Okmeydanı’nda yapılmak istenen Newroz kutlamalarına polis saldırdı. Avcılar’da bir kişi hayatını kaybetti. Muş Alparslan Üniversitesi'nde Newroz'u kutlamak isteyen öğrencilere özel güvenlik saldırdı.

Diyarbakır Yenişehir ilçesine bağlı İplik Mahallesi ve Üçkuyular semtinde Newroz ateşi mahalle halkı tarafından yakıldı. Suruç ilçesindeki Newroz ateşi ilçe belediye binası önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda yakıldı. Urfa Bozova'da HDP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

19 Mart

Bursa’da Newroz için çağrı yapılan Arabayatağı’na kitlenin girmesi polis tarafından engellenince kitle açıklama yaparak ara sokaklarda yürüyüş yaptı. Devamında ise HDP ilçe binası önünde yapılmak istenen Newroz kutlamasına polis saldırdı.

Ağrı’nın Doğubayazıt (Bazîd) ilçesinde kaymakamlığın yasak kararına rağmen binlerce kişi Newroz kutlaması için belediye binası önünde toplandı. Direniş ezgileri eşliğinde halaya duran kitle Erdoğan’ı protesto eden sloganlar haykırdı. Selahattin Demirtaş’ın alandan ayrılmasının ardından polis kitleye saldırdı.

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde ve Şırnak'ın Silopi ilçesinde düzenlenen Newroz kutlamasına polis saldırdı.,

Van’da, Antakya’da, Ergani'de, Siirt'in Kurtalan ilçesinde, Diyarbakır Çınar’da, Antalya’da Newroz kutlaması yasaklamaya rağmen yapıldı.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yasağa rağmen yüzlerce kişi Karakoçan Meydanı'nda bir araya gelerek Newroz'u kutladı. Kutlamanın ardından polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

Newroz, Rojava'nın Efrin ve Cizîr kantonlarında ise "Özgür Rojava ile Demokratik Federal Suriye'ye doğru" şiarıyla kutlandı.

Mersin’de Newroz kutlamasının tamamlanmasının ardından dağılan kitleye polis vahşice saldırdı.

20 Mart

İzmir Valiliği’nin Gündoğdu Meydanı’nda yapılması planlanan Newroz’u yasaklaması üzerine HDP il binası önünde polis kuşatması altında Newroz kutlamaları yapıldı. Kutlamanın yapılacağı alana çıkan tüm yollar, polisler tarafından trafiğe kapatıldı.

Adana’da Newroz kutlaması için Karasu Kavşağı’nda toplanılmaya başlandığı esnada halay çeken kitleye TOMA’lar ve gaz bombalarıyla saldırıldı. Yoğun şekilde süren saldırılara karşı kitle direnerek Newroz’un direniş ruhunu gösterdi. Yaşanan çatışmaların sonrasında HDP Gülbahçesi Temsilciliği’nde Newroz ateşi yakılarak, halaylar çekildi. Yapılan eyleme BDSP’liler de katılarak destek verdi.

İstanbul’da Newroz bahanesiyle OHAL

Sabah saatlerinden itibaren Newroz’un kutlanacağı Bakırköy Halk Pazarı’na giden yollar trafiğe kapatılırken kolluk güçleri de bölgeyi ablukaya aldı. HDP İstanbul İl Örgütü tarafından HDP Bahçelievler ilçe binası önünde toplanılacağı çağrısı yapılırken buraya giden geçiş yerleri kapatıldı. Parti binasının sokağı da abluka altına alındı. Şirinevler metrobüs çıkışındaki her sokağı polis tutarak arama ve kimlik kontrolü yaptı, bir çok kişi gözaltına alındı. Kızıl Bayrak muhabiri Ersin Özdemir de yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak öğleden sonra serbest bırakıldı.

Newroz alanına gidişlere polis engeli

Sarıgazi’den Newroz’a gitmek için 3 otobüsle yola çıkan kitle alıkonularak GBT kontrolü yapıldı. Kitlenin tamamı serbest bırakılırken otobüslere el konuldu. Sarıgazi’de Merkez Mahallesi’nde buluşarak Newroz ateşi yakan kitleye polis saldırırken ara sokaklarda her yer Newroz alanına çevrildi. Gazi Mahallesi'nde toplanarak Newroz mitingine katılmak isteyen kitleye Şair Abay Lisesi önünde polis saldırdı. Şirinevler’deki ablukanın benzeri Esenyurt’ta da hayata geçirildi. İncirli Köprüsü'nü tutan polis, küçük gruplar halinde toplanan kitleye plastik mermiyle saldırdı.

21 Mart

Şırnak’ın Şenoba beldesi merkezinde bir araya gelenler Newroz ateşiyle halay çekerek sloganlar attı. Kitleye saldıran askerlere karşılık verilince çatışma çıktı.

Hakkari Yüksekova’ya (Gever) bağlı Şişemzinan (Serindere) Köyü'nde ateş yakılarak halaylar çekildi, sloganlar atıldı.

Iğdır'da, Şekerpancarı Kantar Meydanı'nda düzenlenen Newroz kutlamalarında kitle halaylar çekti, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ bir konuşma yaptı

Ağrı'nın Patnos ilçesinde ise asker ve polis ablukasına rağmen yüzlerce kişi, kent merkezindeki Newroz alanını doldurdu, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kısa bir konuşma yaptı.

Muş'un Varto ilçesinde halk Newroz'u kutladı. Saygı duruşuyla başlayan kutlamada konuşan HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, Newroz yasaklarına dikkat çekerek, Kürt halkının yasaklar karşısında asla boyun eğmeyeceğini söyledi. Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Etkinlik, Kürtçe ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir araya gelen binlerce kişi Newroz'u kutladı. İlçeye bağlı köylerden Newroz'a katılımlar askerler tarafından keyfi şekilde engellenirken, kent merkezinde ise alanı abluka altına alan polis noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Kürtçe ezgiler eşliğinde halaylar çekildi. "Çerxa Şoreşe" marşı eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, polis ve asker ablukasını kınadı. DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de Kürt halkının statüsüz bırakılamayacağını söyledi.

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki köylerde de Newroz ateşi yakılarak "Bijî berxwedana Nisêbînê" sloganlarıyla Nusaybin’deki direnişe destek verildi.

Maraş'ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde yüzlerce kişinin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı.

Denizli'deki Merkez Efendi ilçesinde düzenlenen Newroz’da kitle her yeri sarı, yeşil, kırmızı renklerle donattı. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan programda HDP MYK Üyesi Beyza Üstün konuşma yaptı. Üstün, "Bizden çok korktular. Onun için Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de, Gever'de, Şırnak'ta öldürüyorlar" dedi. Üstün'ün konuşmasının ardından yakılan Newroz ateşi ile birlikte halk, yerel sanatçıların şarkılarıyla halaya durdu.

Muğla’da da Fuar Tesisleri'nde bir araya gelinerek Newroz ateşi yakıldı. Yapılan konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Etkinlik, sahne alan sanatçıların söylediği şarkılarla sona erdi.

Çanakkale Valiliği tarafından Newroz'un Pazar günü kutlanmasının yasaklanması üzerine halk Newroz kutlamasını Esenler Mahallesi’nde düzenledi. Çok sayıda kişinin ulusal kıyafetlerle katıldığı kutlamada konuşan HDP Çanakkale İl Eşbaşkanı Şeyhmus Arslan, Newroz'un Kürdistan coğrafyasında zulme karşı direnenlerin armağanı olduğunu söyleyerek halkların Newroz bayramını kutladı. Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılarak ateş etrafında "Newroz pîroz be" sloganı ve direniş şarkıları eşliğinde halaylar çekildi.

Siirt'in Barış Mahallesi'nde bir araya gelen on binlerce kişi, direniş coşkusuyla Newroz kutlaması yaptı. Halaylar ve sloganlarla başlayan Newroz’da konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek Kürt halkına yönelik devlet terörünü anlatarak, katledilenleri andı.

Newroz kutlamasının ardından dağılan kitleye polis TOMA ve gaz bombası ile saldırdı. Kitle saldırıya taşlarla karşılık verdi. Newroz alanına sarı-yeşil-kırmızı flamalar ve ulusal kıyafetlerle girmek isteyen 20 kişi de polis tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü.

Mardin Valiliği'nin kentteki tüm eylem ve etkinliklerin 1 ay boyunca yasaklandığını duyurmasına rağmen halk mahallelerde Newroz'u kutlamak istedi. Berçem Mahallesi'nde bir araya gelenler Newroz'un kutlanacağı Mehmet Sincar Parkı'na girmek isteyince polis saldırısıyla karşılaştı.

22 Mart

Cizre Newrozu’na katılmak için Diyarbakır’dan yola çıkan HDP ve DBP eşbaşkanlarının da aralarında olduğu heyetin İdil’e varmadan durdurulması üzerine halk DBP binası önünde toplanarak sloganlarla bekleyişe geçti. Ablukaya rağmen sloganlarla zırhlı araçları aşarak şehir merkezine doğru yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı.

 
§