11 Aralık 2015
Sayı: KB 2015/46

Emperyalist savaşa karşı birleşik direniş!
2015: Düzen cephesinde “istikrar” arayışı ile geçen bir yıl
Gözdağı değil, topyekûn cezalandırma!
Devlet terörünün kılıfı: Sokağa çıkma yasakları
Bir infazın anatomisi - Av. Zeycan Balcı Şimşek
İçerde de dışarıda da kirli savaş tırmandırılıyor
Kaşıkla verip kepçeyle alacaklar!
DİSK: Asgari ücret net 1900 TL olsun!
“Metal fırtınası yol gösteriyor”
Metal fırtınası’nın işe iade davaları sürüyor
Tekstil grup toplu sözleşme süreci üzerine
Tekstil işkolunda 16 sendika var, kaç tanesi tekstil işçileri için mücadele ediyor?
“Adalet saraylarında köle olmayacağız!”
400 bin Suriyeli kaçak işçi
NATO: Bir saldırı, savaş ve iç savaş örgütü - 1 - H. Fırat
Hegemonya savaşı yeni bir aşamada!
“Suriye ateşine odun taşıyanlar” ve IŞİD’in “sosyolojik analizini” yapmaya bayılan IŞİD sempatizanları
İşçi-emekçi kadın çalışması...
Kadın emansipasyonu: “Eşitlik”
Özgecan davası sonuçlandı
İstanbul Üniversitesi'nde polis ve IŞİD çeteleri birlikte hareket ediyor
Zordur bu ülkede öğretmen olmak
Ortadoğu’dan üniversitelere gericiliğin, saldırganlığın, savaşın adı: sermaye düzeni
Faşist saldırılara ve devlet terörüne karşı mücadeleyi büyüteceğiz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Adalet saraylarında köle olmayacağız!”

 

İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nin yemekhane bölümünde Evrensel Gıda A.Ş. adlı taşeron altında çalışan işçiler, taşeron köleliğinin yarattığı sonuçlara karşı haklarını aramak için 4 Aralık’ta eyleme geçti.

C Blok önünde toplanan işçiler, burada bir açıklama yaptıktan sonra adliye etrafında yürüyüş yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. Eyleme çevredeki avukatlardan destek verenler oldu.

İşçiler yaptıkları açıklamada, taşeron köleliğini nasıl yaşadıklarını anlatarak, maaşlarının düzenli ödenmediğinin, iki aydır da hiç maaş alamadıklarının altını çizdi. Özlük haklarının korunmadığını anlatan işçiler, kendilerine “adalet içinde adaletsiz” davranıldığını teşhir etti. Sigorta primlerinin de tam maaş üzerinden ödenmediğini anlatan işçiler “taşeron sistemine son” dedi.

İşçiler eylemlerine 7 Aralık’ta da devam etti. Sabah 08.00’de adliye önüne gelen işçiler 09.00’da patronla görüşmek için adliye içine girdi. Fakat müdürün başsavcı ile görüştüğü bahane edilerek işçiler oyalanırken dışarıdan yemek getirilerek içerde dağıtılmak istenmesi işçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Kapı önünde direniş sürdüğü sırada dışarıdan getirilen yiyeceklerin dağıtılmaya başlanacağı haberinin gelmesi üzerine işçiler adliye içine girmek istedi. Bu sırada özel güvenliklerin işçilere engel olmak istemesi işçilerin tok tutumuyla boşa çıkarılarak adliyeye giriş yapıldı.

YARSAV üyeleri işçilere destek olmak için adliye önünde basın açıklaması kararı alarak işçilerin hakları verilene kadar adliyede yapılan yemekleri yememe kararı aldıklarını belirttiler.

BES üyesi kamu emekçileri de adliye önünde direnişi sürdüren işçilere destek verdiler.

Adliye işçileri 8 Aralık’ta nasıl bir yöntem izlenilmesi üzerine tartışmalar gerçekleştirdiler. Sendikaya üye olmak, Evrensel Hazır Gıda firmasının gitme ihtimali, bu durumda yeni ihale açılıp yeni bir şirket gelene kadar işçilerin ocakların ve yemekhanenin başına geçerek 3 aylık ödenmeyen maaşları için çalışabileceği vb. konular tartışılıyor.

Adliye işçilerine destek eylemleri de gerçekleştiriliyor. 8 Aralık Salı günü belediyede çalışan DİSK Genel-İş üyesi taşeron işçileri de adliye işçileriyle dayanışma eyleminde bulundu. Adliye ve belediyede çalışan taşeron işçileri olarak “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları hep birlikte atıldı.

Ayrıca Yargıçlar Sendikası ve YARSAV işçilere maddi destek sundu.

Kızıl Bayrak / Kartal

 

 

 

 

“Bizlerin birlik olması lazım”

 

Anadolu Adliyesi’nde taşeronda çalışan kadın işçiler çalışma koşullarını anlattı.

- Bir taşeron gidiyor, yenisi geliyor ve gelen gideni aratıyor. Maaşlarımızı alamıyorduk, şimdi de alamıyoruz. Taşeronları değiştirmek değil, kadrolu iş istiyoruz.

Biz devlete hizmet ediyoruz, devletten maaş alıp kadrolu olmak istiyoruz. Fakat çalışıyoruz, karşılığını alamıyoruz. Taşeron bizim sırtımızdan geçiniyor.

- Taşeronluk, köle gibi çalışmaktır. Sıkıntıyı çeken biz işçiler, keyfini süren taşeronlar. Hafta sonları nöbete gelip çalışıyoruz, mesai yerine sayılmıyor. Asgari geçim indirimimiz gasp ediliyor.

Adliyede çalışmak için buraya geldiğimizde, taşeron firması olan Evrensel’in merkez binasına yollandık. İki kişinin işini yaptırdıkları için işten çıktım, aslında mecbur bırakıldım.

Ben iş güvencesinin olmasını, devamlılığın olmasını ve taşeron köleliğin son bulmasını istiyorum.

Şimdi yan yanayız ve bunun için kendimizi daha güçlü hissediyoruz.

Adliyeden talebimiz de aracıyı kaldırıp kadrolu iş! Çalışmaktan şikayetçi değiliz. Emeğimizin karşılığını aldığımız, güvenceli bir işte çalışmak istiyoruz. Herkesten destek bekliyoruz. Taşın altına elimizi sokup bu sorunu hep beraber çözmek istiyoruz.

- Bizler öncelikle iş güvencesi istiyoruz, kadrolu iş istiyoruz. Bunun için de mücadele ediyoruz. Mücadelede yer almanın belli zorlukları var, özellikle biz kadınlar pek çok sorun yaşıyoruz. Her işte çalışamıyoruz, iş koşulları çok ağır, ağır işlerde çalışamıyoruz.

Ücret konusunda, muhatap alınma konusunda, söz söyleme konularında hep ikinci plana atılıyoruz.

Bizlerin birlik olması lazım. Her yerde işçiler olarak birbirimize destek çıkmamız lazım.

Kızıl Bayrak / Kartal

 

 

 

 

EKK adliye işçilerini ziyaret etti

 

Emekçi Kadın Komisyonları (EKK) da 9 Aralık’ta adliye işçilerini ziyaret etti. EKK’lılar işçiler tarafından coşkuyla karşılandı.

Eylem alanında EKK adına yapılan konuşmada, adliyede geçen yıl yaşanan direniş hatırlatılarak, “Sömürü devam ettikçe mücadele de devam edecektir” vurgusu yapıldı.

Geçen sene çıkılan direnişte yer alan ve direnişin öncülerinden biri olan bir işçi, bu sene adliyede çalışmamasına rağmen, işçilere destek olmaya gelerek ziyaret sırasında bir konuşma gerçekleştirdi.

Söz alan bir başka EKK’lı, burada verilen mücadelenin bir tek burada sınırlı kalmadığını, işçi sınıfının mücadele tarihine bir tuğla eklendiğini belirtti. Ardından EKK’nın “Kadın işçilerin çalışma yaşamındaki sorunları ve hakları” başlıklı broşürleri işçilere dağıtıldı.

 
§