11 Aralık 2015
Sayı: KB 2015/46

Emperyalist savaşa karşı birleşik direniş!
2015: Düzen cephesinde “istikrar” arayışı ile geçen bir yıl
Gözdağı değil, topyekûn cezalandırma!
Devlet terörünün kılıfı: Sokağa çıkma yasakları
Bir infazın anatomisi - Av. Zeycan Balcı Şimşek
İçerde de dışarıda da kirli savaş tırmandırılıyor
Kaşıkla verip kepçeyle alacaklar!
DİSK: Asgari ücret net 1900 TL olsun!
“Metal fırtınası yol gösteriyor”
Metal fırtınası’nın işe iade davaları sürüyor
Tekstil grup toplu sözleşme süreci üzerine
Tekstil işkolunda 16 sendika var, kaç tanesi tekstil işçileri için mücadele ediyor?
“Adalet saraylarında köle olmayacağız!”
400 bin Suriyeli kaçak işçi
NATO: Bir saldırı, savaş ve iç savaş örgütü - 1 - H. Fırat
Hegemonya savaşı yeni bir aşamada!
“Suriye ateşine odun taşıyanlar” ve IŞİD’in “sosyolojik analizini” yapmaya bayılan IŞİD sempatizanları
İşçi-emekçi kadın çalışması...
Kadın emansipasyonu: “Eşitlik”
Özgecan davası sonuçlandı
İstanbul Üniversitesi'nde polis ve IŞİD çeteleri birlikte hareket ediyor
Zordur bu ülkede öğretmen olmak
Ortadoğu’dan üniversitelere gericiliğin, saldırganlığın, savaşın adı: sermaye düzeni
Faşist saldırılara ve devlet terörüne karşı mücadeleyi büyüteceğiz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DİSK: Asgari ücret
net 1900 TL olsun!

 

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, asgari ücretin net 1900 TL olması talebiyle 3 Aralık’ta basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kemeraltı girişinde yapılan eylemde “Kârlar azami, ücret neden asgari? Ücret yük değildir, geçim ücreti istiyoruz. Asgari ücret 1900 net” şiarlı pankart açıldı.

Açıklamaya geçilmeden önce Yeni Kapı Tiyatro Grubu “asgari ücret” ile ilgili kısa bir oyun oynadı.

Eylemde basın açıklamasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, asgari ücret görüşmelerinin başladığını söyleyerek, DİSK olarak taleplerini belirtti. Asgari ücret hesaplanırken, Türkiye’de büyüme oranlarının ücrete yansımasını, kişi başına düşen mili geliri, yoksulluk sınırını ve cumhurbaşkanı bütçesine yapılan zammı dikkate aldıklarını ifade eden Sarı, 1300 TL’lik asgari ücretin, işçilerin insanca yaşayabileceği, açlığı ve yoksulluğu yenebileceği düzeyden uzak olduğunu vurguladı. Sarı, sermaye temsilcilerinin son dönemde asgari ücret ile ilgili yaptıkları açıklamaları protesto ettiklerini belirtti. Türkiye’nin, işçilerin emeği üzerinden elde edilen kâr oranları açısından Avrupa’nın birinci liginde olduğunu, asgari ücret açısından ise yerinin üçüncü lig olduğunu ifade eden Sarı, Avrupa ülkelerindeki asgari ücret rakamlarını paylaştı.

İşçi sınıfına yönelik saldırılardan, kıdem tazminatından, taşerondan ve işsizlik fonuna göz dikilmesinden söz eden Sarı, saldırılara karşı örgütlü mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Devletin, patronların işçiye karşı tüm yükümlülüklerini fazlasıyla paylaştığına dikkat çekti.

Asgari ücretin adil ve demokratik bir toplu pazarlık süreciyle belirlenmesi gerektiğini söyleyen Sarı, asgari ücretin net 1900 lira olması gerektiğini ifade ederek, işçilerin emeğinin karşılığını alması için tüm işçi sınıfının birlikte mücadele etmesinin önemini vurguladı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

 

Kent Ekmek işçilerinden eylem!

 

Tek Gıda-İş İzmir 7 No’lu Şube’de örgütlü Kent Ekmek işçileri direnişlerinin 41. gününde (9 Aralık) eylemlerini, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde süresiz oturma eylemine çevirdi. Grand Plaza’ya bağlı Kent Ekmek fabrikası ile sendikanın Toplu İş Sözleşme (TİS) süreci ücret konusunda tıkanmış ve sendika 30 Ekim günü greve çıkmıştı. 9 Aralık’ta İBB, Grand Plaza ve sendika arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşmede çözüm yönünde bir adım atılmaması üzerine sendika basın açıklaması düzenledi.

İBB önünde yapılan eylemde Tek Gıda-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı H. İbrahim Bircan konuştu. Bircan, Grand Plaza ile gerçekleştirdikleri görüşmeyi aktardı. Görüşmede, Grand Plaza yönetiminin sosyal haklarda kısmi iyileştirmenin dışında bir öneride bulunmadığı, ücret konusunda ise %8’in üzerine çıkmayacağını belirttiğini söyleyen Bircan, yönetimin diğer önerilerini şöyle sıraladı: “İkramiye 85 gün üzerinden hesaplanacak, evlenme 560 TL, ölüm 450 TL, doğum 325 TL, öğrenim 300, 500, 750 TL arası, alışveriş 560 TL, bayram parası 300TL, giyim yardımı yok, yakacak aylık 94 TL, yemek çeki vermeyecek, onun yerine 270 TL nakit verecek.”

İBB ve Grand Plaza yönetiminin uzlaşmaz tutumunun emekçileri zor durumda bırakacağının altını çizen Bircan, TİS maddelerinin birçoğunda feragat ettiklerine, ama İBB’nin ısrarla, anlaşmaya yaklaşmadığına dikkat çekti. Bircan, haklarını elde etmek için İBB önünde süresiz oturma eylemi başlattıklarını duyurarak, tüm İzmir kamuoyundan destek isteyerek sözlerini bitirdi.

Ardından DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı söz aldı. Sarı, Kent Ekmek işçilerinin mücadelelerini desteklediklerini söyleyerek aynı şirkette çalışan Sosyal-İş Sendikası üyelerinin de 10 Ocak’ta greve çıkacağını duyurdu.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

SİDEMİR işçilerine polis saldırdı

 

Sivas Demir Çelik İşletmeleri (SİDEMİR) işçileri 5 aydır ücretleri ödenmediği için başlattıkları eylemlere devam ediyorlar. Daha önce ücretlerinin ödenmesi için birçok eylem yapan işçiler, 8 Aralık’ta da taleplerini haykırdılar. İşçiler bir kez daha polis saldırısına uğradılar.

Kent meydanında toplanan işçiler, taleplerine kulak tıkayan Sivas Valisi Alim Barut’a tepki göstererek istifasını istediler. Daha sonra yürüyüş yapmak isteyen işçilerin önü polis tarafından kesildi. Yürüyüşe izin vermeyen polis, işçilere eylemlerini kent meydanında yapmalarını dayattı.

Polisin engellemesi nedeniyle meydanda sloganlarla eylemi sürdüren işçilere aileleri de destek verdi. Tencere ve tavalarla kent meydanında bekleyen işçilerin yanına gelen aileler, maaşların yatırılmaması nedeniyle evde tencerelerin kaynamadığını belirttiler.

Kent meydanında yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından dağılacaklarını söyleyen işçiler önce Osmanpaşa Caddesi’ne doğru ilerledi. Ancak daha sonra işçiler Sirer Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti. Bunun ardından polis işçilere biber gazı ile saldırdı.

İşçi temsilcileri ve polislerin yaptığı görüşmenin ardından işçiler Sirer Caddesi’nde polis ablukası altında yürüyüş yaparak eylemlerini sonlandırdı.

“Yeraltından sesler” facebook sayfası kapatıldı!

 

“Yeraltından sesler” facebook sayfasının hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatıldığı belirtildi. Yeniden bir sayfa açılırken, “Yeraltından sesler” açıklama yaparak “maden işçilerinin mücadelesini ortak bir zeminde kurmakta kararlıyız” dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

YERALTINDAN SESLER’İ SUSTURMAYA GÜCÜNÜZ YETMEYECEK!

Facebook tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tahminlerimize göre şikayetler sonucunda sayfamız kapandı. Bu ilk değildir. Daha öncesinde “kişisel hesaplarımız” defalarca kapatılmıştı. Bu kez de sayfamız kapatıldı.

Sayfamızın, özellikle de son zamanlarda Soma’dan Amasra’ya, Amasra’dan Zonguldak’a tüm işçilerin sorunlarının dile getirildiği bir platform olduğu için hedef olarak seçildiğini biliyoruz.

Ancak bizler birileri kırılacak diye bildiklerimizi söylemekten vazgeçmeyeceğiz! Zonguldak-Soma-Amasra başta olmak üzere tüm maden işçilerinin mücadelesini ortak bir zeminde kurmakta kararlıyız!

TÜM İŞÇİ EMEKÇİ DOSTLARIMIZDAN İSTEĞİMİZ SAYFAMIZI BEĞENMEYE, PAYLAŞMAYA VE ARKADAŞLARINI DAVET ETMESİDİR.

YERALTINDAN SESLER SUSMAYACAK!

YERALTINDAN SESLER

https://www.facebook.com/yeralti.sesler/?fref=photo

 
§