11 Aralık 2015
Sayı: KB 2015/46

Emperyalist savaşa karşı birleşik direniş!
2015: Düzen cephesinde “istikrar” arayışı ile geçen bir yıl
Gözdağı değil, topyekûn cezalandırma!
Devlet terörünün kılıfı: Sokağa çıkma yasakları
Bir infazın anatomisi - Av. Zeycan Balcı Şimşek
İçerde de dışarıda da kirli savaş tırmandırılıyor
Kaşıkla verip kepçeyle alacaklar!
DİSK: Asgari ücret net 1900 TL olsun!
“Metal fırtınası yol gösteriyor”
Metal fırtınası’nın işe iade davaları sürüyor
Tekstil grup toplu sözleşme süreci üzerine
Tekstil işkolunda 16 sendika var, kaç tanesi tekstil işçileri için mücadele ediyor?
“Adalet saraylarında köle olmayacağız!”
400 bin Suriyeli kaçak işçi
NATO: Bir saldırı, savaş ve iç savaş örgütü - 1 - H. Fırat
Hegemonya savaşı yeni bir aşamada!
“Suriye ateşine odun taşıyanlar” ve IŞİD’in “sosyolojik analizini” yapmaya bayılan IŞİD sempatizanları
İşçi-emekçi kadın çalışması...
Kadın emansipasyonu: “Eşitlik”
Özgecan davası sonuçlandı
İstanbul Üniversitesi'nde polis ve IŞİD çeteleri birlikte hareket ediyor
Zordur bu ülkede öğretmen olmak
Ortadoğu’dan üniversitelere gericiliğin, saldırganlığın, savaşın adı: sermaye düzeni
Faşist saldırılara ve devlet terörüne karşı mücadeleyi büyüteceğiz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

‘Metal fırtınası’nın işe iade davaları sürüyor

 

Ford Otosan’da işten atılan işçilerin davaları Kocaeli Adliyesi’nde görülmeye devam ediyor. 16 kişinin 4 Aralık’ta görülen duruşmasında karar çıkmazken, duruşma 21 Aralık tarihine ertelendi. 35 Enpay işçisinin işe iade davası ise kazanımla sonuçlandı.

Ford davasında tanıklar dinlendi

4 Aralık’ta saat 10.00’da Kocaeli 5. İş Mahkemesi’nde görülmesi beklenen dava Enpay işçilerinin duruşmasının uzaması nedeniyle biraz gecikmeli başladı. Duruşmada ilk önce Ford işçilerinin tanık olarak gösterdiği işçiler mahkeme tarafından dinlendi. İşçiler mahkemede eylem süreçlerini anlatarak işçi arkadaşlarının haksız gerekçe ile işten atıldıklarını belirttiler.

Sonrasında ise Ford Otosan yönetimini savunmak için gelen tanıklar dinlendi. Her iki tanık da işten atılan işçileri tanımadıklarını belirterek söze başladı. Daha sonra ise Ford tanıkları için de diğer duruşmalarda verilen savunmanın aynısı yazıldı. Tanık ifadelerinin ardından mahkeme her iki tarafın da süre talep etmesi üzerine duruşmayı 21 Aralık tarihine erteledi.

Enpay işçileri kazanmaya devam ediyor

Enpay işçilerinin de bölüm bölüm farklı iş mahkemelerinde görülen davaları devam ediyor. 4 Aralık’ta görülen 35 işçinin davasında karar çıktı. Mahkeme işçilerin sendikal nedenle işten atıldıkları kanaatine vararak işe iade taleplerini kabul etti.

Kızıl Bayrak / Kocaeli


 

 

 

 

 

Gamak’ta sözleşme imzalandı, grev sona erdi

 

İstanbul Ümraniye’deki Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve 15 Ekim’den bu yana grevin devam ettiği Gamak’ta, 8 Aralık Salı günü akşam saatlerinde Çelik-İş Sendikası’nın toplu sözleşmeyi imzalamasıyla grev sonlandırıldı.

Patronla yapılan görüşme sonrası fabrika önünde az sayıda işçiye açıklama yapan Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, anlaşmanın detaylarına girmedi. Öncelikle bu süreçte geçmişten farklı olarak grev komitesiyle yol yürüdüklerini ve süreç boyunca bütün kararları komitenin aldığını ifade eden Gül, sonrasında 3 yıllık imzalanan sözleşmede ilk olarak 2006’dan önce uygulanan gruplandırmanın geri geldiğini, ücretlere ortalama ilk yıl %22, ikinci ve üçüncü yıl ise enflasyon artı %2 zam, sosyal haklara ise %22 ile %600 arası zam yapıldığını ifade etti.

Açıklama sonrası bazı işçiler sendikaya tepki gösterdiler, yapılan anlaşmanın tatmin etmediğini ifade ettiler. Sendika başkanı ise tepkileri, Gamak’ta 10 yıllık kayıpların olduğunu bunları tek sözleşmeyle geri almanın imkansız olduğunu gerekçe göstererek dindirmeye çalıştı. Gül her fırsatta sözleşmenin işçilerin bilgisi dahilinde imzalandığını söylese de, sözleşmenin imzalandığı günden birçok işçinin haberinin olmadığı gözlemlendi.

Gamak işçilerinden aldığımız bilgilere göre en düşük ücretin asgari ücret olduğu Gamak’ta saat ücreti en düşük 8 TL, bayram parası ortalama 160 TL, yakacak yardımı 550 TL, doğum yardımı 250 TL olarak belirlendi. Sosyal haklara yapılan % 600’lük  zammı sorduğumuzda ise, işçiler geçmiş sözleşmede doğum yardımının 38 TL olduğunu şimdi 250 TL’ye çıkmasıyla böyle büyük bir oranın çıktığını söylediler.

Kızıl Bayrak / Ümraniye

 

 

 

 

Hollanda’dan MİB’e mesaj

 

Hollanda’dan sınıf dostları, emekçiler, Metal İşçileri Birliği’ne (MİB) selam göndererek metal fırtına sürecindeki rolüyle ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

MİB’e katkılarını da ilettiklerini belirten Hollanda’dan sınıf dostlarının gönderdiği mektubun tamamı şu şekilde:

Metal İşçileri Birliği’ne!

Metal İşçileri Birliği’nin metal fırtınadaki konumu ve duruşunu ilgiyle ve büyük bir dikkatle izledik. Reno, Ford, Mako, Coşkunöz, Delphi, Türk Traktör ve diğer işletmelerdeki sınıf mücadelesi eksenli duruşunuz ve eylemlere yapmış olduğunuz müdahale takdire şayan bir heyecan yaratmıştır ve haklı olarak MİB’i ilgi odağı haline getirmiştir. Bu onurlu direniş karşısında devlet aygıtı, MESS ve Türk Metal çetesi sermaye devletinin her türlü olanağını kullanarak saldırıya geçmiş ve MİB’in bütün müdahalesine rağmen sınıf cephesindeki dağınıklık ve örgütsüzlüğün yarattığı sorunlar aşılamamış ve direniş uzun soluklu olamamıştır. Yalnız unutulmamalıdır ki her işçi direnişi ve grevi, işçilerin sınıfsal bilincinde sıçramalara ve daha büyük muharebeler karşısında siyasallaşan bir irade kazanmasına büyük olanaklar yaratır. Nitekim bütün olumsuzluklara rağmen bu direnişin sonucunda sınıf bilinçli işçilerin fiili önderliği ile metal sektöründe bağımsız devrimci bir sendika ortaya çıkmış durumdadır. Metal işçisi açısından sahiplenilmesi ve büyütülmesi gereken güçlü bir kazanımdır. MİB bu direnişi Türk Metal’in ve MESS’in şahsında gerici Türk sermayesine karşı bütün olumsuzluklara rağmen başarıyla yönetmesini bilmiştir.

Gerici kapitalist sistem var oldukça sermaye ve işçi sınıfı arasındaki mücadele devam edecektir. Sınıfın kazanması için daha çok grev, daha çok direniş ve daha çok işgal deneyimine; bu deneyimlerin ortaya çıkaracağı yepyeni bir sınıf bilinçli proleter kuşağa ihtiyaç vardır. Hiç kuşkusuz bu ihtiyaca öncülük edecek MİB gibi taban örgütlenmesiyle gelen sınıfın öz örgütleri de olmazsa olmazlardandır.

Bu duygu ve düşüncelerle MİB’in 20.09.2015 tarihinde başlatmış olduğu bağış kampanyasına Hollanda’dan bir grup emek ve sınıf dostu olarak naçizane bir katkıda bulunmak istedik ve bu maddi katkıyı muhataplarımıza ilettiğimizi bilmenizi isteriz.

Devrimci sınıf mücadelenizde başarılar diliyoruz.

Yaşasın işçi sınıfının örgütlü mücadelesi!

Yaşasın devrim!

Yaşasın sosyalizm!

Hollanda’dan sınıf ve emek dostları!”

 

 

 


Ford İşçi Bülteni’nin
3. sayısı çıktı

 

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’nın (TOMİS) Ford Otosan işçilerine dönük hazırladığı TOMİS Ford İşçi Bülteni’nin 3. sayısı çıktı.

TOMİS Kocaeli Şubesi’nin açıldığı duyurusunun yer aldığı bültende ayrıca Ford Otosan işçilerinin davaları kazanmasına dair de bilgilendirme bulunuyor.

İşten atılan bir Ford Otosan işçisinin birlik olma üzerine yazdığı yazının yer aldığı bültende öne çıkan konunun ‘birlik çağrısı’ olduğu görülüyor.

Kızıl Bayrak / Koaceli

 
§