13 Kasım 2015
Sayı: KB 2015/42

Savaş, saldırganlık ve sosyal yıkım programı kapıda
Yeni anayasa tartışmaları ve soldaki yankıları
Devlet terörüne karşı fiili-meşru mücadele!
“Haritadan sileceğiz”
Hakları kazanmanın yolu, devrimci sınıf mücadelesinden geçiyor
Ankara Katliamı protesto edildi, katledilenler anıldı
Diyarbakır ve Muş’ta tutsaklara saldırı
Şişecam’da kırılma ve ihanet!
Sağlıkta özelleştirme saldırısı
Sağlık emekçileri özelleştirmeye tepkili
Kocaer-Gürmak direnişleri üzerine
TOMİS Ege Yürütmesi kuruldu!
Direnen IFF işçileri açlık grevinde
Ekim Devrimi ve savaş
Sosyalist Ekim Devrimi: Ezilen halkların kurtuluş bayrağı
Şan olsun 17. yılında proletaryanın kurmay öncüsüne!
Asya-pasifik: Hegemonya savaşının bir başka sahası
G20: Her yönüyle kâr odaklı bir platform
Barbarlıktan fışkıran insanlık dramı
Savaş mağduru göçmenler emperyalist politikaların kıskacında
İnkarcı devlet ilkokullarda Arapça dersine hazırlanıyor
DGB 1. yılında!
“Ok fırladı çıktı yaydan!”
25 Kasım’ın mücadele çağrısı; Yaşamak için sosyalizm!
Seçimleri AKP kazandı, asgari ücretli kazanacak mı?
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Direnen IFF işçileri açlık grevinde

 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde Kurulu IFF Aroma fabrikasında sendikal örgütlenme sonrası işten çıkartılan ve fabrika önünde direnişte olan işçilere 6 Kasım sabahı müdahalede bulunulacağına dair tebligatta bulunulmuş, çadırın kaldırılması istenmişti.

6 Kasım sabah saatlerinden itibaren çok sayıda polis ile birlikte Çayırova Belediyesi zabıta ekiplerinin geldiği fabrikada işçiler direnişlerini sürdürdü. Sabah saatlerinde geldikleri fabrikadan öğleden önce ayrılan polisler fabrika önüne yeniden gelip işçilerin direniş çadırını kendiliğinden söküp direniş alanını terk etmeleri dayatmasında bulundu. Sonrasında direniş çadırları kaldırılan işçiler açlık grevine başladılar.

İşçiler 7 Kasım günü çadır olmadan fabrika önündeki direnişlerine devam ederken gece gündüz fabrika önünde bekleyeceklerini belirtti.

8 Kasım itibariyle direnişin 63. gününde de işçiler, patrona hizmet eden polisler eliyle karşılaştıkları baskı ve engellemelere rağmen direnişlerini sürdürdü. Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu şunları ifade etti: “62 gündür İFF fabrikası önünde direnmeye devam ediyoruz. Polisle adeta köşe kapmaca oynuyoruz. Polis, burada durmamamızı söylüyor. İçme suyumuzu bile aldılar. Oturmak için getirdiğimiz taburelere bile izin vermiyorlar. İşçilerin burada bulunan araçlarına ceza kesiyorlar.” Durdu, “Bunlar IFF’nin polisi” diyerek baskılara karşın direnişin devam edeceğini ifade etti.

65. gününde de (10 Kasım) işçiler direnişi sürdürürken sabah itibariyle polis amirleri sendika ile görüşerek baskıcı tutumlarına devam etti. Patron avukatlarının fabrikaya gelmesi üzerine kapı önünde biriken işçilerin bir kısmı, avukatlara “Adaleti kaça sattın?” diye sorarak avukatların işçi düşmanı tutumları ve işten atmalarda büyük payları olduğu üzerine teşhir konuşmaları gerçekleştirdiler.

Öte yandan 11 Kasım günü IFF Aroma ve Esans Fabrikası’nın kimyasal atık tesisinde meydana gelen arıza sonrası kanalizasyon patladı. Kimyasal atıklar, patlayan kanalizasyondan yola fışkırdı. Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, olayı sosyal medyada “Allah’ın sopası yok” diye yorumlarken konuyla ilgili olarak Kocaeli Valisi’ni, Çayırova Kaymakamı’nı ve İlçe Emniyet Müdürü’nü göreve çağırdı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Gebze İBD, IFF işçilerini
ziyaret etti

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği de 10 Kasım günü saat 10:30’da IFF işçilerine bir ziyaret gerçekleştirdi. IFF işçileri ile yaşanan gelişmeler üzerine sohbetler edildi. IFF işçilerinin röportajının yer aldığı yerel işçi gazetesi GREV’in XV. sayısı işçilere ulaştırıldı. Dernek çalışanları dayanışma içerisinde olmayı sürdüreceklerini söylediler.

IFF işçileri, tazminatsız bir şekilde işten atan patronun kararlılık karşısında tazminatta anlaşmaya yanaşır şekilde konuşmaya başladığını anlattılar. Para almak için değil, işçi sağlığı için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sendikanın fabrikaya girmesi için direnişe başladıklarını belirten IFF işçileri bu süreçte polisin de kimin yanında olduğunu gördüklerini ifade ettiler.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Polis barikatı SİDEMİR işçilerini durduramadı

 

Sivas Demir Çelik İşletmeleri’nde (SİDEMİR) çalışan işçiler, ücretlerinin 4 aydır ödenmemesi üzerine 10 Kasım günü kent meydanında eylem yaptı. “Sivas uyuma emekçine sahip çık!” ve “Direne direne direnişle zafere!” yazılı pankartlar açan işçiler, İnönü Bulvarı’na çıkarak caddeyi çift taraflı olarak trafiğe kapattı. İşçiler burada oturma eylemi yaptı.

Bir süre sonra “Vali buraya!” sloganı atan işçiler, cadde üzerinde yürüyüş yapmak istedi. İşçilerin önü çevik kuvvet polisleri tarafından oluşturulan barikatla kesildi. Ancak işçiler, barikata yüklenerek aştıktan sonra yürüyüşe devam ettiler.

İşçiler Sivas Devlet Hastanesi önüne kadar yürüyüşlerini sürdürdüler. Burada işçiler adına açıklama yapan Yılmaz Çetin şunları ifade etti:

Sivas Demir Çelik Fabrikası mafyanın elinden kurtulup Sivas’ın olana kadar, buradaki emekçilerin hakkını alana kadar eylemlerimiz devam edecektir. Bunu bütün Sivas halkı bilsin ve bize desteğe gelsinler. Gerekirse kendimizi yakmayı, açlık grevi yapmayı ve Ankara’ya gitmeyi de düşünüyoruz. Çünkü aramızda durduramadığımız arkadaşlar var. Rica minnet durdurduğumuz arkadaşlar var. Ama açlık nereye kadar durdurulur.”


 

 

 

 

Sermaye önlem almıyor,
işçiler katlediliyor

 

Patronların daha fazla kâr için iş güvenliği önlemlerini almaması, işçilerin canına mal oluyor. İş cinayetleri Kasım ayında da yaşanmaya devam ediyor.

Eskişehir’de 5 Kasım’da kaynak yaptığı sırada iş güvenliği önlemleri alınmayan bir inşaatın 7,5 metre yükseklikteki 3’üncü katından düşen Yılmaz Y. hayatını kaybetti.

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Köprübaşı Mevkisi’ndeki yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığı Akça Holding’e ait Menderes Tekstil Fabrikası’nın Makine Bakım Atölyesi’nde 7 Kasım günü saat 02.30 sıralarında çıkan yangın sonrasında elektrik teknisyeni olarak çalışan 33 yaşındaki Ahmet Uçar’ın yanmış cesedi bulundu.

Ankara’nın Mamak ilçesindeki inşaatta 8 Kasım günü çalıştığı sırada elektrik akımına kapılan 14 yaşındaki lise öğrencisi Bünyamin Buyun, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sinop’un Dikmen İlçesi’ne bağlı Güzelceçay mevkiindeki bir balık unu fabrikasında 10 Kasım günü, balık yağının aktığı kuyudaki tıkanıklığı gidermeye çalışan dört işçi metan gazından zehirlendi. Sezgin Albayrak ve Serdar Meral zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi.

Bolu’nun Gerede ilçesi Demirciler Mahallesi’ndeki bir inşaatta çalışan 38 yaşındaki Hüseyin Doğangün, 11 Kasım günü montaj çalışması yaptığı sırada dengesini kaybedince en üst kattan yere düşerek hayatını kaybetti.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir evi boyayan 39 yaşındaki Mesut Akarca adlı işçi, elindeki alüminyum saplı fırçanın yüksek gerilim hattıyla temas etmesi nedeniyle yaşamını yitirdi.
 
§