13 Kasım 2015
Sayı: KB 2015/42

Savaş, saldırganlık ve sosyal yıkım programı kapıda
Yeni anayasa tartışmaları ve soldaki yankıları
Devlet terörüne karşı fiili-meşru mücadele!
“Haritadan sileceğiz”
Hakları kazanmanın yolu, devrimci sınıf mücadelesinden geçiyor
Ankara Katliamı protesto edildi, katledilenler anıldı
Diyarbakır ve Muş’ta tutsaklara saldırı
Şişecam’da kırılma ve ihanet!
Sağlıkta özelleştirme saldırısı
Sağlık emekçileri özelleştirmeye tepkili
Kocaer-Gürmak direnişleri üzerine
TOMİS Ege Yürütmesi kuruldu!
Direnen IFF işçileri açlık grevinde
Ekim Devrimi ve savaş
Sosyalist Ekim Devrimi: Ezilen halkların kurtuluş bayrağı
Şan olsun 17. yılında proletaryanın kurmay öncüsüne!
Asya-pasifik: Hegemonya savaşının bir başka sahası
G20: Her yönüyle kâr odaklı bir platform
Barbarlıktan fışkıran insanlık dramı
Savaş mağduru göçmenler emperyalist politikaların kıskacında
İnkarcı devlet ilkokullarda Arapça dersine hazırlanıyor
DGB 1. yılında!
“Ok fırladı çıktı yaydan!”
25 Kasım’ın mücadele çağrısı; Yaşamak için sosyalizm!
Seçimleri AKP kazandı, asgari ücretli kazanacak mı?
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Haritadan sileceğiz”

 

Türk sermaye devletinin “terör” aldatmacasıyla yürüttüğü devlet terörü, temsilcilerinin “bölgeyi haritadan sileceğiz” ifadeleriyle hayata geçiyor. Devletin saldırganlığının vardığı boyutu bu sözler açığa vururken, katliamlar sürüyor.

Silvan’da sokağa çıkma yasağı bir haftayı aştı

Sokağa çıkma yasağıyla birlikte şehirde terör estiren sermaye devletinin kolluk güçleri, 7 Kasım günü 23 kişiyi gözaltına aldı. Saldırıların devam ettiği ilçede, elektrik ve suyun kesik olmasının yanında gıda sıkıntısı da yaşanıyor. Silvan Muhtarlar Derneği’nin bu vesileyle yaptırdığı ve mahallelere dağıtmayı planladığı 7 bin ekmeğin polis tarafından engellendiği bildirildi. Onlarca kişinin devlet terörü sırasında yaralandığı kaydedilirken, 9 Kasım günü, Feridun Mahallesi Diyarbakır Caddesi üzerindeki Dicle Kıraathanesi’ni tarayan özel harekat timleri Mehmet Gündüz’ü katletti. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Ferhat Doğru 7 Kasım günü yaşamını yitirmişti.

Silvan’da bu katliamın yanı sıra sokağa çıkma yasağının uygulandığı mahalleler top atışlarıyla vuruluyor. Gaza Topê Tepesi’ne konuşlandırılan tankların mahallelere top atışları yaptığı belirtildi. 10 Kasım sabah saatlerinde Şırnak’ın genelinde polis ablukasının yoğunlaştığı belirtilirken zırhlı araçlarla evlere ateş açıldığı, okulların tatil edilerek öğrencilerin evlere gönderildiği bildirildi.

11 Kasım günü ise yasağın 9’ncu gününde Tekel, Konak ve Mescit mahallelerine devlet güçlerince hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. Saldırı sonucunda mahallede bulunan çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı bildirildi. Saldırın yoğun olarak Azizoğlu Meydanı’na yapıldığı belirtildi.

Saldırılar baskın ve tutuklamalarla sürüyor

9 Kasım günü, Urfa’nın Viranşehir ilçesinde sabaha karşı jandarma tarafından ev baskınları gerçekleştirilerek üç kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Diyarbakır Bismil’in Sanayi Mahallesi’nde zırhlı araçlarla yapılan ev baskınlarında Bismil eski Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Haci Fethi Gürbüz’ün de aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde de sabaha karşı gerçekleştirilen ev baskınlarında HDP İlçe Yöneticisi Serdar Fırathan ve babası Abdulkadir Fırathan gözaltına alındı. 5 Kasım'da ilçede gerçekleştirilen baskınlarda gözaltına alınan 7 kişiden Aziz Dursun, Murat Kılıç, Mehmet Ortakçıer ve Orhan Bulut tutuklanmıştı. Diğer 3 kişi ve 7 Kasım'da Barış Mahallesi’nde yapılan ev baskınında “YDG-H ilçe sorumlusu olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Hasan Aydın da 9 Kasım günü, sevk edildikleri mahkeme tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Mardin’de ise 3 Kasım günü askerler tarafından Mazıdağı ve Nusaybin ilçelerinde yapılan baskınlarda gözaltına alınan 11 kişiden 9’u 6 Kasım günü tutuklanmıştı.

Şeyh Sait Şehitliği’ne saldırı

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde sokağa çıkma yasağının da ilan edilmesinin ardından 3 gün boyunca bölgede devam eden saldırılar sırasında Pirejman Mahallesi’nde bulunan ‘Şeyh Sait Şehitliği’ne saldıran askerler, mezarlığı ve içinde bulunan cami ve misafirhaneyi yıktı. Saldırılar sırasında mezarlığın yanında bulunan ve Pirejman Mahallesi’nin su ihtiyacını karşılamak için DİSKİ tarafından kazılan sondaj kuyusu, bölgede bulunan tarihi çeşme ile elektrik trafosunun da askerler tarafından tahrip edildiği belirtildi.

Kürdistan’da saldırılara karşı direniş

Sermaye devletinin saldırılarına karşı direniş de devam ediyor. Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde özel harekat timleri, 7 Kasım günü, zırhlı araçlar ve iş makinalarıyla Cumhuriyet Mahallesi’ne girmeye çalışırken Gever halkının direnişiyle karşılaştı. Mahalle girişinde bir barikatı açan, bir hendeği de kapatan polisler eyleme katılan kitlenin artmasıyla birlikte geri çekilmek zorunda kaldı. Ardından Gever halkı barikatları güçlendirerek nöbete geçti.

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Fatihpaşa ve Hasırlı mahallelerine zırhlı araçlarla girmeye çalışan polislere de roketatarlı saldırı yapıldığı ve 3 polisin yaralandığı bildirildi.

Kürdistan’ın birçok kentinde uygulanan devlet terörüne karşı Cizre Halk Meclisi’nin çağrısıyla Cudi Mahallesi taziye evinin önünde toplanan kitle, Nur Mahallesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç burada konuşma yaparak özellikle Silvan’da devam eden saldırılara dikkat çekti. Tunç, başta Silvan halkı olmak üzere Kürt halkının direnişinin kırılamayacağını ifade etti.

 

 

 

 

“Silvan halkı yalnız değildir!”

 

Silvan için yapılan eylemlerle sermaye devletinin Kürdistan’da sürdürdüğü saldırganlık protesto edildi, Kürt halkıyla dayanışma çağrısı yükseltildi.

İstanbul

8 Kasım günü HDK İstanbul İl Meclisi ve HDP İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan çağrı üzerine Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde toplanıldı. Eylemde konuşan HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel, AKP eliyle gerçekleştirilen katliamları teşhir ederek bu katliam politikasına karşı alanda olduklarını ifade etti. Anayasa tartışmalarına da değinen Tuncel, 12 Eylül anayasasıyla yaşamak istemediklerini ve Kürtlerin kendi dili ve kültürüyle eşit yaşayabilecekleri bir anayasa talep ettiklerini ifade etti. Tuncel, baskı politikalarıyla Kürt sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

İzmir

10 Kasım günü saat 15.00’te HDP’nin İzmir Valiliği önünde yapmak istediği eylemi engelleyen polis, 14 HDP il yöneticisini gözaltına aldı. Gözaltı saldırısını protesto etmek için akşam Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen HDP’liler basın açıklaması yaptı. HDP Yöneticisi Gülistan Koçyiğit Bulut söz alarak Silvan’daki devlet terörünü teşhir etti. Devletin Silvan’da ”biz bu 3 mahalleyi haritadan sileceğiz” sözlerine tepki gösteren Bulut, Kürt halkı iradesine sahip çıktığı için devlet tarafından katliam gerçekleştirildiğini ifade etti. Bulut, “Milli birlik ve beraberlik” projesini katliam projesi olarak nitelerken, katliamların hesabını soracaklarını vurguladı. Açıklama oturma eyleminin ardından sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir


 
§