3 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/26

Seçeneksiz düzene ve gerici savaş çığırtkanlığına karşı devrimci sınıf mücadelesini yükseltelim!
AKP güdümündeki sermaye iktidarı savaş tamtamları çalıyor
AKP Suriye Kürdistanı'nı boğmak için savaşa hazırlanıyor! - H.Yağmur
Siyasal krizin ortasında savaş tamtamları
Kürt halkıyla dayanışmaya!
Sendikal bürokrasinin ‘yeni sendika’ hazımsızlığı!
Metal İşçileri Birliği’nden muhasebe
Opsan direnişinin gösterdikleri
Türk Metal çetesi işçi kanı dökmeye devam ediyor!
MİB’den Arçelik LG işçilerine çağrı
“En büyük koalisyonu biz kurduk!”
Kamuda TİS süreci ve icazetçi-bürokratik çizginin ruhsuzluğu
SES MTK'sının gösterdikleri
İşçilerin Birliği Derneği'ne saldırılar ve kapatma davası süreci
DEV TEKSTİL genel kurula hazırlanıyor
BYUAŞ işçileri: Yurdakul’dan hesap soracağız!
Kapitalizmin aynasında Yunanistan bataklığı - A. Engin Yılmaz
Düzen-devrim arafında reformistler: Ya düzene hizmet ya yok oluş!
Ermenistan'da 'Haziran' günleri - M. Ak
Kobanê katliamına protesto
İstanbul'da 2 Temmuz mitingi
Adana, Mersin ve İstanbul'da kamp çağrısı
"Şirretin merkezi AKP'nin medyası"
Kamp Armen için eylemler
"Cezasızlık son bulmalı"
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

"Şirretin merkezi AKP'nin medyası"

 

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın IŞİD çetelerinin Kobanê’de gerçekleştirdiği katliamı ve çetelerle işbirliği içinde katliama ortak olan iktidarı teşhir ettiği konuşma karşısında Star gazetesi ve yandaş basın tarafından hedef alınması 30 Haziran’da Taksim’de protesto edildi.

HDP Merkezi Kadın Koordinasyonu tarafından gerçekleştirilen eylem için Galatasaray Lisesi önünde toplanan kadınlar sloganlarla Tünel’e yürüdü.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem, Yüksekdağ’ı hedef alan saldırıyı kınadı. Erdem, kadınlar olarak siyasette olmaya devam edeceklerini belirterek Yüksekdağ’ın yanında olduklarını ifade etti.

Basın açıklamasını okuyan HDP Parti Meclisi Üyesi Beycan Taşkıran, Yüksekdağ’ın katliam ve savaş politikaları karşısında yaptığı konuşmayla kendilerinin de düşüncelerini ifade ettiğini belirtti. Taşkıran, yandaş medyanın saldırısının bu nedenle bütün kadınları hedef aldığını ifade etti. AKP ve yandaş medyanın şiddet ve nefret söylemiyle toplumu kutuplaştırmaya çalıştığını ifade eden Taşkıran son olarak da Yüksekdağ’ın hedef gösterildiğini ifade etti.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Cinsiyetçi habere ceza

 

İstanbul’da 2014 yılında 1 Mayıs'ta için Taksim Meydanı’nın yasaklanmasını protesto için DİSK tarafından yapılan basın açıklamasına polis saldırmış, saldırıda DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi Banu Aşçı’nın polis barikatındaki fotoğrafı www.ensonhaber.com adlı internet sitesi tarafından cinsiyetçi bir şekilde haberleştirilmişti.

Banu Aşçı’nın polis barikatı önündeki fotoğrafı “en seksi devrimci” vb. ifadelerle haberleştirilmişti. Başlatılan hukuki süreçte Banu Aşçı açtığı davayı kazandı, haber sitesine 5 bin 250 TL para cezası verildi.

 

 

 

 

 

Kadın avukat ağır yaralandı

 

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Akdeniz Bulvarı’nda 28 Haziran gece yarısı, bir yazlık sitede tatil yapan avukat Mustafa Kemal S., sitedeki komşusu 34 yaşındaki Ludmilla Drazdova’yla oturdukları dairenin önünde tartıştı. Çıkan tartışmanın ardından Ludmilla Drazdova ile eşi Levent A., binadan ayrılarak gitmek istedi.

Bir süre önce denetimli serbestlik yasasından yararlanan avukat ise, göğsüne dört el ateş ettiği Ludmilla Drazdova’yı ağır yaraladı. Drazdova, eşinin yardımıyla sitenin güvenlik kulübesinin yanına kadar yürüyerek kanlar içinde yere yığıldı. Sitenin dışına çıkan Mustafa Kemal S., tabancayla havaya ateş ederek kaçtı.

Avukat Mustafa Kemal S.’nin Ludmilla Drazdova’yı ‘kıskançlık’ adı altında öldürmeye çalıştığı ifade ediliyor.

 

 

 

 

"Debelenirken şamarlandı"

 

İzmir Karabağlar’da Fevziye Cengiz’i karakolda feci şekilde dövdükleri görüntülerle belgelenen polisler ile Cengiz’le aynı cezayı veren mahkemenin gerekçeli kararında tartışmalı ifadeler yer aldı.

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi büyük yankı uyandıran işkence davasında polislerin feci şekilde dövmelerini, “basit yaralama” olarak görmüş ve iyi hal indirimi de yaptığı polislere 1 yıl 3 ay hapis vermişti. Mahkeme Cengiz’i de “polislere hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına mahkum etmişti.

Mahkeme polislerin cezasını ertelememişti, ancak polisler denetimli serbestlik hükümlerine göre 18 ayın altında ceza aldıkları için cezaevine girmeyecekler. Mahkeme Cengiz’e verdiği cezayı günlüğü 20 TL’den 8 bin 840 TL para cezasına çevirerek hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında ertelemişti. Mahkeme, gerekçeli kararında yanında kimliği olmayan Cengiz’in müzikhollerde denetim yapan polislerin karakola götürmek istemeleri üzerine polislere hakaret ettiğini savundu. Cengiz’in, “165.8 promil alkollü” olduğu vurgulanan kararda ayrıca eliyle üç polisi “ittirdiği, itişme sırasında polis Tekin Doğan’ın sağ elinde 0.5 cm.’lik yüzeysel sıyrık meydana geldiği” ileri sürüldü. Karakolda polislerin, “Cengiz’in davranışlarına tahammül edemeyip” ifade odasına sokarak dövdükleri ve şiddetin 4 dakika sürdüğü anlatıldı. Kararda “Fevziye’nin karşı koymaya çalıştığı, yerde debelendiği, Beyit’in, yerde debelenmeye devam eden Fevziye’yi şamarlamaya devam ettiği” ifadesi kullanıldı.

 
§