3 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/26

Seçeneksiz düzene ve gerici savaş çığırtkanlığına karşı devrimci sınıf mücadelesini yükseltelim!
AKP güdümündeki sermaye iktidarı savaş tamtamları çalıyor
AKP Suriye Kürdistanı'nı boğmak için savaşa hazırlanıyor! - H.Yağmur
Siyasal krizin ortasında savaş tamtamları
Kürt halkıyla dayanışmaya!
Sendikal bürokrasinin ‘yeni sendika’ hazımsızlığı!
Metal İşçileri Birliği’nden muhasebe
Opsan direnişinin gösterdikleri
Türk Metal çetesi işçi kanı dökmeye devam ediyor!
MİB’den Arçelik LG işçilerine çağrı
“En büyük koalisyonu biz kurduk!”
Kamuda TİS süreci ve icazetçi-bürokratik çizginin ruhsuzluğu
SES MTK'sının gösterdikleri
İşçilerin Birliği Derneği'ne saldırılar ve kapatma davası süreci
DEV TEKSTİL genel kurula hazırlanıyor
BYUAŞ işçileri: Yurdakul’dan hesap soracağız!
Kapitalizmin aynasında Yunanistan bataklığı - A. Engin Yılmaz
Düzen-devrim arafında reformistler: Ya düzene hizmet ya yok oluş!
Ermenistan'da 'Haziran' günleri - M. Ak
Kobanê katliamına protesto
İstanbul'da 2 Temmuz mitingi
Adana, Mersin ve İstanbul'da kamp çağrısı
"Şirretin merkezi AKP'nin medyası"
Kamp Armen için eylemler
"Cezasızlık son bulmalı"
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

SES MTK'sının gösterdikleri

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) 8. Dönem 4. Merkez Temsilciler Kurulu (MTK) 25-26 Haziran tarihlerinde Eğitim Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Oldukça geniş bir katılımın sağlandığı MTK, geçtiğimiz sürecin değerlendirmesi ve önümüzdeki sürecin programlanması amacını taşırken, toplantı gündemden oldukça uzak gerçekleşti.

Şubelere oldukça geç gönderilen program, şubeler tarafından yeterince tartışılmadan merkeze taşınırken MTK’nın ana gündemi “7 Haziran seçimleri” oldu. İlk gün yapılan tartışmalar HDP’nin seçim başarısı(!) ekseninden öteye geçemedi, sandıktan çıkan sonucun kamu emekçilerinin bir başarısı olduğu yönündeki söylemler sık sık yinelendi. Tüm bunların yanında, geçen süreçte emek ekseninde ne yapılmış olduğu tartışma konusu yapılmazken, kamu emekçilerini bekleyen kritik TİS süreci gündeme dahi alınmadı.

TTB’nin çağrısı ile 20-21-22 Mayıs tarihlerinde birinci basamak sağlık hizmetlerinde 3 günlük iş bırakma kararı alan SES, MTK’da alınan karar ve eylemlilik sürecini değerlendirmek yerine seçim sonrasındaki zafer sarhoşluğu ile gündemden oldukça uzak kaldı. Bursa’da başlatılan ve çoğu metal fabrikalarında hızla yayılan direniş karşısında sessizliğini koruyan SES, basın açıklamalarıyla gündemi geçiştirdiği gibi toplantıda da sessizliğini devam ettirdi ve sınıf mücadelesinde almış olduğu tavrı bir kez daha gözler önüne serdi.

MTK’nın son günü de ilk günkü tartışmaları aratmayacak düzeyde oldu. SES İzmir Şubesi’nde yaşanan istifalar ve kınama cezaları çerçevesinde yapılan tartışmalarda SES içinde kendine yer bulan dinamiklerin iktidar kavgaları ve bürokratik sendika anlayışı açık bir şekilde ortaya serildi.

Kısacası 7 Haziran seçimleri öncesinde gündemi seçim sonuçlarına bağlayan SES, seçimden sonra da rehavete kapılmış ve ne geçtiğimiz süreç objektif olarak değerlendirmeye alınmış ne de önümüzdeki süreç için sınıf eksenli bir mücadele programı oluşturulmuştur.

Bir Sosyalist Kamu Emekçisi

 

 

 

 

 

Hatice öğretmen kazandı

 

Eskişehir Valiliği tarafından açığa alınan Beylikova Atatürk Ortaokulu İngilizce öğretmeni Hatice Yüksel’in direnişi sonuç verdi. Hatice Yüksel işe geri iadesi için direnişi seçmiş, açlık grevine başlamıştı.

İşe iadesi için başlattığı imza kampanyasında 6 binden fazla imza toplayan ve bu imzaları valiliğe teslim eden Yüksel sonuç alamaması üzerine 16 Haziran’da açlık grevine başlamıştı.

Hatice Yüksel açlık grevinin 10. gününde Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eskişehir Valiliği’ne geri adım attırdı. Hatice Yüksel’e göreve iade mektubu gönderildi.


 

 


TMMOB ve MO’dan
karalamaya yanıt

 

Yandaş basının TMMOB ve Mimarlar Odası’nı hedef alarak karalama ve itibarsızlaştırma hedefiyle yürüttüğü kampanyaya ilişkin TMMOB ve Mimarlar Odası açıklama yaptı.

Mimarlar Odası adına yapılan açıklamada, karalama kampanyasıyla odanın yürüttüğü mücadelenin saygınlığının zedelenmeye, toplum nezdinde karalama ve hedef göstermeye yönelik bu saldırıların kınanması ve mücadelenin süreceği vurgulandı.

TMMOB karanlığa teslim olmayacak!”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ise “TMMOB’ye ve Mimarlar Odamıza saldıranlara!” başlığıyla yaptığı açıklamada “TMMOB sizin kim olduğunuzu, kimliklerinizi biliyor. Geldiğiniz ve bulunduğunuz yeri biliyor. Derdinizi de biliyor. Sizler, hepiniz birden bu ülkenin karanlığının sesisiniz” dedi.

Soğancı, TMMOB’nin bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgeciliğin değil emekçi halkların hizmetine sunmak için çaba içerisinde olduklarını hatırlatarak karanlığa teslim olmayacaklarını belirtti.

 

 

 

 

Okmeydanı'nda hekime şiddet protesto edildi

 

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Kadın Doğum Kliniği’nde asistan hekim Mustafa Okan’ın hasta yakınlarının saldırısına maruz kalması 30 Haziran günü hastane önünde protesto edildi.

İstanbul Tabip Odası ve SES Şişli Şubesi tarafından örgütlenen eylemde söz alan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, sağlık sistemi oluşturulurken meslek odalarının ve sendikaların hiçbir görüşünün alınmadığını belirterek bunun yanında sağlık emekçilerinin sistematik bir şekilde itibarının yok edildiğine dikkat çekti. Kavak, hükümetin hastanelere 4 bin polisi konuşlandırma planına karşı ise sistem aynı kaldıkça polisin herhangi bir sorunu çözemeyeceğine dikkat çekti.

Saldırıya uğrayan asistan hekim Mustafa Okan ise uğradığı şiddetten bahsederek “Psikolojik olarak çökmüş durumdayım. Bütün sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kınıyorum” ifadelerini kullandı.

 3 yılda 30 bini aşkın şiddet vakası

SES ve İstanbul Tabip Odası adına basın açıklamasını ise asistan hekim Ege Özince okudu. Özince, Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre 14 Mayıs 2012’den 2015 Mart’ına kadar 31 bin 767 sağlık çalışanının şiddete uğradığı bilgisini vererek şöyle konuştu:

Saldırıların üçte biri fiziki saldırı. Bu sayılar gösteriyor ki  Sağlık Bakanlığı’na her ay 1000’e yakın, her gün 30’dan fazla sağlıkta şiddet olgusu bildirilmiş durumda. Bu rakamlar hastanelerde, polikliniklerde aile sağlığı merkezlerinde yaşanan kavgaların, itiş kakışın sadece bilinen bölümüne aittir, başka bir deyişle her gün karşılaştığımız sözlü sataşma, hakaret ve tehdit vakalarının pek çoğu bu sayılar içinde yer bulmamakta.”

Kızıl Bayrak / İstanbul

 
§