3 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/26

Seçeneksiz düzene ve gerici savaş çığırtkanlığına karşı devrimci sınıf mücadelesini yükseltelim!
AKP güdümündeki sermaye iktidarı savaş tamtamları çalıyor
AKP Suriye Kürdistanı'nı boğmak için savaşa hazırlanıyor! - H.Yağmur
Siyasal krizin ortasında savaş tamtamları
Kürt halkıyla dayanışmaya!
Sendikal bürokrasinin ‘yeni sendika’ hazımsızlığı!
Metal İşçileri Birliği’nden muhasebe
Opsan direnişinin gösterdikleri
Türk Metal çetesi işçi kanı dökmeye devam ediyor!
MİB’den Arçelik LG işçilerine çağrı
“En büyük koalisyonu biz kurduk!”
Kamuda TİS süreci ve icazetçi-bürokratik çizginin ruhsuzluğu
SES MTK'sının gösterdikleri
İşçilerin Birliği Derneği'ne saldırılar ve kapatma davası süreci
DEV TEKSTİL genel kurula hazırlanıyor
BYUAŞ işçileri: Yurdakul’dan hesap soracağız!
Kapitalizmin aynasında Yunanistan bataklığı - A. Engin Yılmaz
Düzen-devrim arafında reformistler: Ya düzene hizmet ya yok oluş!
Ermenistan'da 'Haziran' günleri - M. Ak
Kobanê katliamına protesto
İstanbul'da 2 Temmuz mitingi
Adana, Mersin ve İstanbul'da kamp çağrısı
"Şirretin merkezi AKP'nin medyası"
Kamp Armen için eylemler
"Cezasızlık son bulmalı"
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kürt halkıyla dayanışmaya!

 

Rojava’da IŞİD çetelerine karşı kararlı bir direniş yürüten Kürt halkı ve YPG güçleri Kobanê’de büyük bir katliamla karşı karşıya kaldı. 233 kişinin bombalı saldırılarla yaşamını yitirdiği, 270'i aşkın kişinin yaralandığı katliam IŞİD çetelerinin insanlık düşmanı yüzünü bir kez daha gösterdi.

Til Ebyad’da aldığı büyük darbenin ardından ‘başkenti’ Rakka’ya doğru çekilen çeteler, intikam eylemleriyle hem kendi içinde hem de kamuoyunda moral tazelemeye çalışıyor. Çetelerin Rakka’da evlerini işaretledikleri Kürtleri gözaltına almaya ve katletmeye başlamaları da bölgede yürütülen etnik temizlik politikasının bir uzantısı.

Diğer taraftan içerde siyasi bir kriz yaşayan AKP ve Erdoğan savaş baltalarını çıkarmış durumda. Batı Kürdistan’da YPG önderliğinde elde edilen kazanımları içine sindiremeyenler IŞİD’e yaptırtamadıklarını kendi silahlı güçlerine yaptırmak istiyor. Hem sınırların bu tarafında hem de karşısında bu amaçla her türlü kirli ve kanlı yönteme başvurmaktan geri kalınmıyor. Aynı zamanda kimi yerlerde PKK mevzilerine yönelik askeri operasyonlara girişiliyor.

Seçimlerin akabinde bunlar yaşanırken, Kürt halkının ve silahlı güçlerinin büyük bedeller ödeyerek elde ettikleri kazanımları, gerçekleştirilen katliamlarla yok edilmeye çalışılıyor. Tüm bu yaşananlar Rojava’da ve bölgede Kürt halkının kazanımlarını tehdit eden gerici çetelerin saldırılarına karşı, özelde Kürt halkı genelde ise direnen halklarla dayanışmayı yükseltmeyi acil bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Bu açıdan görevlerimizden biri elbette ki eylemli dayanışmadır. Bu gibi katliam ve saldırılara karşı gerçekleştirilen eylemlere mümkün olan her yerde katılım göstermek ve örgütlemek önemlidir. Siyasal çalışmamızın güncel görevleri arasında bu sorumluluk bulunurken, konuyla ilgili geleceğe dair daha kalıcı başka görevlerimiz de bulunmaktadır. Siyasal sınıf çalışmamızda yol aldıkça, sınıf mevzilerimizi daha da güçlendirdikçe ezilen Kürt halkı en önemli müttefikini de yanında görecektir. Siyasal bir kuvvet haline gelen Türkiye işçi sınıfı, Kürt halkının kendi kaderini özgürce tayin edebilmesi mücadelesinde en büyük güvence olacaktır.

Bu nedenle güncel görevlerimizi hatırda tutarken, sınıfı örgütleme mücadelemizde tam da bu ihtiyaçtan kaynaklı daha fazla yol almalıyız. Sermaye devleti tarafından ulusal kimlik ve din sömürüsüyle denetim altında tutulmaya çalışılan metal işçilerinin çıkışını da buradan okumak gerekir. Metal işçilerinin birliğini güçlendirmek için çabalayan sınıf devrimcileri bugün sonuçları görülmese de esasında halkların kardeşlik temelinde kuracağı gelecek için de basamak inşa etmektedir.

Ayrıca başta yakın tarihimiz olmak üzere bu topraklarda gerçekleşen tüm katliamların birbiri ile olan bağını sürekli hatırda tutmalıyız. 2 Temmuz Sivas, Çorum, Maraş vb katliamlar ile IŞİD çetelerine yaptırılan katliamlar arasında dolaysız bir benzerlik bulunmaktadır. Katiller sürüsünün nasıl ortak paydası gericilikleri ise bu katillere görev verenlerin ortak paydası da aynı devlet olgusudur.

2 Temmuz Katliamı’nın güncelliği üzerinden meseleyi ele alırsak; dün eline kibrit verilen caniler ordusunun yerini, bugün son modern silahlarla satırları aynı anda kullanabilen başka bir soysuzlar çetesi almıştır. Gerek servet ve sefalet arasındaki uçurumun gittikçe artması, buna bağlı olarak işçi sınıfının haklı öfkesinin kendini yeniden üreten eylem ve örgütlenme biçimleriyle açığa çıkması, gerekse bu coğrafyada gerçekleştirilen tüm katliamların ortak paydalarda buluşması işçilerin birliği, halkların kardeşliği mücadelesini daha güçlü açığa çıkaracaktır.

Yapmamız gereken katliamlara uğrayan kardeş halklara karşı görevlerimizi eksiksiz yerine getirmeye çalışmak, fakat aynı zamanda bunu bir de işçi sınıfını devrimci temellerde örgütleme çalışmasıyla birleştirmektir.

 

 

 

 

Kobanê katliamı lanetlendi

 

IŞİD çetelerinin Rojava’nın Kobanê Kantonu’nda gerçekleştirdiği kanlı katliam Kürdistan’da yapılan eylemlerle lanetlendi.

Kars

HDP ve DBP Kars il örgütleri tarafından parti binası önünde düzenlenen açıklamayla katliam kınandı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. HDP Kars İl Eşbaşkanı Şahsenem Oğultarhan, Kobanê’deki katliamın yalnızca Kürt halkına değil, tüm mazlum, direnen halklara yapıldığını bildiklerini söyledi.

Ağrı

Ağrı’nın Tutak ilçesinde gerçekleştirilen eylem için DBP binası önünde toplanan kitle adına konuşan HDP yöneticisi Kemal Kılıç, Kobanê’ye karşı gerçekleştirilen, çoğu kadın ve çocuk yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği katliamda AKP sözcülerinin açıklamalarının etkili olduğuna işaret etti.

Kılıç, “AKP bu tutumuyla katliamın ortağı olmuştur. 2 yıla yakındır Akçakale sınır kapısını barbar DAİŞ çetelerine açan AKP devleti bundan rahatsız olmuyordu, ancak bugün Kürtlerden açıkça rahatsız olduğunu söylüyor. Bizler AKP’nin bu tutumunu unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Van

Kobanê katliamı Van’ın Muradiye ilçesinde DBP ve HDP ilçe örgütleri tarafından yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile kınandı. Belediye eşbaşkanları, DBP, HDP ve KJA yöneticilerinin katılımıyla DBP binasından başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Caddesi’ndeki saat kulesi önünde son buldu. 

Kitle adına burada açıklama yapan DBP İlçe Eşbaşkanı Vahdettin Uca, yüz yıllardır Kürt halkı üzerinde baskı ve asimilasyon politikası uygulandığını, bugün de Rojava’da AKP-IŞİD işbirliği ile kirli politikaların devam ettirilmeye çalışıldığını vurguladı. AKP’nin IŞİD’e desteğinin sürdüğüne işaret eden Uca, AKP’nin halen 7 Haziran yenilgisinin acısını çıkarmaya çalıştığını dile getirdi. 

Van’ın Özalp ilçesinde HDP İlçe Örgütü, IŞİD çetelerinin Kobanê’de gerçekleştirdiği katliamı basın açıklamasıyla lanetledi. HDP ve DBP ilçe yöneticileri, Özalp Belediye Eşbaşkanı Şerefettin Özalp ve çok sayıda kişinin katıldığı eylemde konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Recep Ceylancı, Kürt halkının Kobanê’de yapılan barbarca katliamı hiçbir zaman unutmayacağını belirterek, “Kürt halkı yıllardır özgürlüğü için mücadele ederek büyük bedeller vermiştir. Bu barbar çeteler ve destekçileri bilsinler ki halkımız verdiği haklı mücadeleden asla vazgeçmeyecektir” ifadelerini kullandı.

 
§