3 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/26

Seçeneksiz düzene ve gerici savaş çığırtkanlığına karşı devrimci sınıf mücadelesini yükseltelim!
AKP güdümündeki sermaye iktidarı savaş tamtamları çalıyor
AKP Suriye Kürdistanı'nı boğmak için savaşa hazırlanıyor! - H.Yağmur
Siyasal krizin ortasında savaş tamtamları
Kürt halkıyla dayanışmaya!
Sendikal bürokrasinin ‘yeni sendika’ hazımsızlığı!
Metal İşçileri Birliği’nden muhasebe
Opsan direnişinin gösterdikleri
Türk Metal çetesi işçi kanı dökmeye devam ediyor!
MİB’den Arçelik LG işçilerine çağrı
“En büyük koalisyonu biz kurduk!”
Kamuda TİS süreci ve icazetçi-bürokratik çizginin ruhsuzluğu
SES MTK'sının gösterdikleri
İşçilerin Birliği Derneği'ne saldırılar ve kapatma davası süreci
DEV TEKSTİL genel kurula hazırlanıyor
BYUAŞ işçileri: Yurdakul’dan hesap soracağız!
Kapitalizmin aynasında Yunanistan bataklığı - A. Engin Yılmaz
Düzen-devrim arafında reformistler: Ya düzene hizmet ya yok oluş!
Ermenistan'da 'Haziran' günleri - M. Ak
Kobanê katliamına protesto
İstanbul'da 2 Temmuz mitingi
Adana, Mersin ve İstanbul'da kamp çağrısı
"Şirretin merkezi AKP'nin medyası"
Kamp Armen için eylemler
"Cezasızlık son bulmalı"
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kobanê katliamına protesto

 

IŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda 200’den fazla kişinin yaşamını yitirmesi Almanya ve Fransa’da protesto edildi.

Lorient’te yürüyüş

Fransa’nın Lorient kentinde IŞİD çetelerinin Kobanê’de gerçekleştirdiği katliam protesto edildi.

27 Haziran’da Place de Kerentrech’deki kilisenin önünde toplanan kitle Lorient şehir merkezine yürüdü. Yürüyüs boyunca Fransızca ve Türkçe sloganlar haykırıldı. Şehir merkezine FNAC önünde tüm devrim şehitleri ve Kobanê’deki katliamda ölenler adına saygı duruşu yapıldı ve Kürt hareketi adına konusma yapıldı. Yürüyüşe BİR-KAR ve Morbihan Alevi Kültür Derneği’nin yanı sıra Bretonlu emekçiler de destek sundu. BİR-KAR adına da konuşma yapılan eylemde Morbihan Alevi Kültür Derneği Kobanê ile ilgili Fransızca bildiri okudu.

Frankfurt’ta eylem

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt kurumlarının çağrısıyla 27 Haziran’da bir araya gelen yüzlerce kişi IŞİD barbarlığını lanetledi.

BİR-KAR’ın da aralarında yer aldığı kurumlar merkez tren istasyonunda bir araya gelerek bir süre burada yaptıkları konuşmalarla katliamı teşhir etti. Ardından yürüyüşe geçilerek öfkeli sloganlarla Römer Meydanı’na ulaşıldı. Türkiyeli grupların yanı sıra Alman ilerici ve demokratik güçlerin de katılım sağladığı yürüyüş Römer Meydanı’nda yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Bielefeld’de protesto

Almanya’nın Bielefeld kentinde NAV-DEM’in çağrısıyla 26 Haziran’da gerçekleştirilen yürüyüş Jahnplatz’da başladı. Yürüyüş boyunca "IŞİD teörüne son!", "Katil Erdoğan!", "Yaşasın enternasyonal dayanışma!", "Kürdistan faşizme mezar olacak!" sloganları atıldı ve sık sık Almanca, Kürtçe, Türkçe konuşmalar yapıldı.

BİR-KAR "Faşizme karşı omuz omuza!" pankartı ile yürüyüşe katılırken, Bielefeld Güç Birliği de eyleme destek sundu.

Kızıl Bayrak / Fransa - Almanya

 

 

 

 

IŞİD çeteleri kan döktü

 

IŞİD çeteleri Kobanê’deki vahşi katliamla eş zamanlı olarak çeşitli ülkelerde de saldırılar gerçekleştirdi.

Kuveyt’te Şiilerin gittiği İmam Sadık Camii’ne Cuma namazı sırasında intihar saldırısı yapıldı. IŞİD çetesinin üstlendiği saldırıda en az 27 kişi hayatını kaybetti.

Tunus’ta da Susa kentinde bulunan Imperial in Sousse isimli beş yıldızlı otele bombalı saldırı yapıldı. Saldırıdan sonra otelde yangın çıkarken 40 kişi katledildi. Saldırgan Seyfeddin Yakubi’nin (23) kurbanlarına turist kılığında ‘gülerek ve şakalaşarak’ yaklaştığı, özellikle yabancıları hedef aldığı bildirildi. IŞİD saldırgana ait olduğunu iddia ettiği bir video yayınladı. Videoda, “genelevdeki 40 kâfir öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Somali’de de Eş Şebab çeteleri Mogadişu ile Baidoa kentini bağlayan yol üzerinde bulunan Leego üssüne saldırdı. Saldırı sonucunda 30 Afrika Birliği askeri hayatını kaybetti.

Fransa’da bir gaz fabrikasına saldırı düzenlendi. Grenoble kentinde bulunan ve endüstriyel gaz üretimi yapan Air Products adlı fabrikada patlama yaşandı. Ellerinde IŞİD bayrağı bulunan 2 kişi gaz tesisine girerek araçlarını yakıt tanklarının üzerine sürdü. Saldırıda 1 kişi kafası kesilerek öldürüldü.

 

 

 

 

HRW: Savaş hukukunun
açık ihlali

 

IŞİD çeteleri Yemen’in başkenti Sana’da Husilerin komutanları Feysallah ve Hamid Gayyaş’ın evlerine bombalı saldırı düzenledi. Saldırı nedeniyle 8’i kadın en az 28 kişinin öldüğü belirtilirken evin askeri hastane ile kız okuluna bitişik olduğu öğrenildi.

IŞİD çeteleri ile saldırılarına devam eden Suudi Arabistan ise başkent Sana’da Husilerin kontrolündeki füze tugayının bulunduğu Fec Attan bölgesine hava saldırısı düzenledi.

Taiz ve El-Beyda kentlerinde de Husilere ait mevzilere hava saldırıları yapılırken saldırılarda ölen ve yaralananlar oldu.

Koalisyon güçlerinin hukuksuz hava saldırıları”

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) “Saada’yı hedef almak: Koalisyon güçlerinin hukuksuz hava saldırıları” başlıklı bir rapor yayımladı. ABD destekli gerici koalisyonun saldırılarında Nisan ayından bu yana onlarca sivilin hayatını kaybettiği belirtilen raporda saldırılar “savaş hukukunun açık ihlâli” olarak tanımlandı.

Saada kentinde 6 Nisan ile 11 Mayıs arasındaki saldırılarda 35’i çocuk en az 59 sivilin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, sivillere ait evlerin, beş pazar yerinin, bir okul ve bir akaryakıt istasyonunun tahrip edildiği, bu yerlerde Husilerin askeri aktivitesinin ise tespit edilemediği belirtildi.

Raporda ayrıca birçok kanıt sunularak 5 Mayıs’ta bir kültür merkezi ile bitişiğindeki evlerin isabet alması sonucu El-İbbi ailesinden 17’si çocuk 27 kişinin hayatını kaybettiği söylendi.

UNICEF Sözcüsü Christophe Bulerak ise Yemen’de son üç ayda yaşanan çatışmalarda en az 279 çocuğun öldüğünü, 402 çocuğun da yaralandığını açıkladı.

 
§