3 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/26

Seçeneksiz düzene ve gerici savaş çığırtkanlığına karşı devrimci sınıf mücadelesini yükseltelim!
AKP güdümündeki sermaye iktidarı savaş tamtamları çalıyor
AKP Suriye Kürdistanı'nı boğmak için savaşa hazırlanıyor! - H.Yağmur
Siyasal krizin ortasında savaş tamtamları
Kürt halkıyla dayanışmaya!
Sendikal bürokrasinin ‘yeni sendika’ hazımsızlığı!
Metal İşçileri Birliği’nden muhasebe
Opsan direnişinin gösterdikleri
Türk Metal çetesi işçi kanı dökmeye devam ediyor!
MİB’den Arçelik LG işçilerine çağrı
“En büyük koalisyonu biz kurduk!”
Kamuda TİS süreci ve icazetçi-bürokratik çizginin ruhsuzluğu
SES MTK'sının gösterdikleri
İşçilerin Birliği Derneği'ne saldırılar ve kapatma davası süreci
DEV TEKSTİL genel kurula hazırlanıyor
BYUAŞ işçileri: Yurdakul’dan hesap soracağız!
Kapitalizmin aynasında Yunanistan bataklığı - A. Engin Yılmaz
Düzen-devrim arafında reformistler: Ya düzene hizmet ya yok oluş!
Ermenistan'da 'Haziran' günleri - M. Ak
Kobanê katliamına protesto
İstanbul'da 2 Temmuz mitingi
Adana, Mersin ve İstanbul'da kamp çağrısı
"Şirretin merkezi AKP'nin medyası"
Kamp Armen için eylemler
"Cezasızlık son bulmalı"
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DEV TEKSTİL genel kurula hazırlanıyor

 

12 Temmuz’da ilk genel kurulunu gerçekleştirmeye hazırlanan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL), örgütlülüğünü büyütmek ve tekstil işçilerini biraraya getirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor.

İzmir

İzmir’de Buca merkez, Şirinyer işçi servislerinin güzergahlarına ve BEGOS çevresine, Çiğli’de Harmandalı, Küçük Çiğli, Soğukkuyu ve Turan’a “Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı DEV TEKSTİL’e üye ol!” şiarlı afişler yapıldı.

Ayrıca “Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı DEV TEKSTİL’e üye ol, geleceğin için mücadele et!” şiarlı bildiriler Güzeltepe’de servis bekleyen tekstil işçilerine ulaştırılarak örgütlenme çağrısı yapıldı.

Yine BEGOS’ta tekstil işçilerine sendikaya üye olma ve örgütlenme çağrısının yer aldığı bildiriler ulaştırılırken BEGOS’un özel güvenliği ile arbede yaşandı.

Özel güvenlik, DEV TEKSTİL çalışanlarının üzerine yürüyerek dağıtımı engellemeye çalıştı. Çıkan arbede sonucu polis geldi ve karakola gidilerek özel güvenlikten şikayetçi olundu. Dağıtımlar esnasında pek çok işçi ile çalışma koşulları ve metal işçilerinin direniş örnekleri üzerine sohbet edildi.

Ümraniye’de DEV TEKSTİL toplantısı

Ümraniye’de 28 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen DEV TEKSTİL tanıtım toplantısında, son dönem yükselen sınıf hareketi üzerinden bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada fiili meşru mücadele yolunu tutan işçi direnişlerinden örnekler verilerek sınıfın eski anlayışı bir kenara attığı ve yeni bir mücadele anlayışını aradığı ifade edilerek bu arayışın DEV TEKSTİL’de cisimleştiği söylendi. Sonrasında birçok kentte devam eden metal fırtınası anlatılarak, metal işçilerinin eski anlayışı nasıl yerle bir ettiğine değinildi. Ardından DEV TEKSTİL’in ilkelerine, işleyişine vurgular yapılarak diğer sendikalardan farklı olan tüzüğünden belli örnekler verildi.

Sonrasında birçok işçi söz alarak yeni sendikal anlayışın nasıl olması gerektiği üzerine canlı tartışmalar yürüttü. Son olarak DEV TEKSTİL’in örgütlenme kampanyası üzerine konuşuldu ve somut planlamalar yapıldı. Katılan birçok işçi planlamalara aktif olarak katılacağını ifade etti. Toplantı genel kurula çağrı yapılarak sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul - İzmir

 

 

 

 


Polimer grevi
anlaşmayla sona erdi

 

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Polimer Kauçuk ve Pazarlama San. A.Ş.’de çalışan Petrol-İş Sendikası üyesi bin 871 işçinin 17 Haziran’da başlattığı grev 26 Haziran sabaha kadar süren görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılması üzerine bitirildi.

Gazetemize konuşan Petrol-İş Sendikası Polimer İşyeri Baştemsilcisi Tamer Karagöz, grevlerini kazanımla sonlandırdıklarını belirtti. Karagöz, patronun 3 yıllık sözleşme dayatmasına ve bunun da 6’şar aylık dönemlere bölünerek ayrı ayrı hesaplanması teklifine rağmen sözleşmenin kendilerinin istediği gibi 2 yıllık yapıldığını belirtti.

Aldıkları zam oranının yüzde 22 civarında olduğunu belirten Karagöz, ilk yıl için seyyanen 330 TL zammın yanı sıra sosyal haklarda da enflasyon oranında zam aldıklarını söyledi. İkinci yıl için ise maaş ve sosyal haklara enflasyon oranına ek olarak yüzde 2 zam alındığı bilgisini veren Karagöz, saat ücretlerine ise 1,46 TL zam yapıldığını ifade etti.

Sosyal haklar arttırıldı

Bu kazanımların yanı sıra daha önce 29 Ekim’de yarım gün olan izinlerinin tam güne çıkarıldığını ifade eden Karagöz, engelli çalışanlar için Engelliler Günü’nün tam gün tatil verildiğini, ölüm izinlerinin kapsamının genişlediğini, doğalgaz gideri için verilen yardımın İstanbul koşullarına göre ücretlendirildiğini belirtti.

9 günlük grevlerini kazanımla sonuçlandırdıklarını ifade eden Karagöz, bütün işçilere de örgütlenme ve sendikalaşma faaliyeti içerisinde bulunma çağrısı yaparak işçilerin bu şekilde haklarını kazanabileceklerini ifade etti.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Özelleştirmenin ardından kıyım

 

Bursa’daki Orhaneli Termik Santrali ve bağlı kömür ocaklarının özelleştirme adı altında peşkeş çekilerek satılmasının hemen ardından madende çalışan 700 işçi kapı önüne konuldu.

Satış süreci 23 Eylül 2014′te başlayan Orhaneli ve Tunçbilek Termik Santralleri ile bağlı kömür ocakları, bu tarihte ihaleye açılmıştı.

İhaleyi 521 milyon dolar veren Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi şirketi kazanmıştı.

24 Haziran’da son imzaların da atılmasıyla santral resmen Çelikler’e devredildi.

Özelleştirmenin hemen ardından maden ocaklarında çalışan 450′si kadrolu 700 işçi işten çıkarıldı.

 
§