17 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/15

TKİP 1 Mayıs'ta mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor!
Emekçi Kadın Komisyonları’nın mücadele çağrısı
Kamu emekçilerine çağrımızdır
“Yaşasın 1 Mayıs!”
Tarih ışığında Taksim 1 Mayısı
‘Yeni Türkiye’de eski kontrgerilla!
Ağrı’da AKP provokasyonu
Seçimler yaklaşırken vaatlerden vaat beğen!
Erdoğan’dan Ermenilere tehdit
Soma Katliamı’nın failleri yargılanıyor
Yasakçı kararlar ve dedikodularla gerçekleri karartamazsınız!
Bosch’ta sözleşme imzalandı
İşçilerin Birliği Derneği kapatma davası görüldü
Grevin adı var kendi yok!
7 Haziran seçimleri ve siyasal tablo
Küba: Ya sosyalizm ya ölüm!
Ukrayna savaşı: Emperyalist yalan, iftira ve barbarlığın itirafı
Almanya'da sınıf devrimcileri 1 Mayıs'a hazırlanıyor!
Sınıf devrimcileri 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırıyor
Ankara'da 1 Mayıs hazırlıkları
Ankara'da DLB'lilere polis tacizi!
1 Mayıs'ın çağrısı
Düzene karşı devrim!
İşçi direnişleri ve Türk-İş'in ihanetçi tutumu!
"Kapitalizmle mücadele bu işin temel çözümüdür!"
Fabrikada ve beyaz perdede "grev" - K. Ehram
Kadın cinayetlerini durduracak tek güç devrimci sınıf hareketidir!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ankara'da 1 Mayıs hazırlıkları

 

Ankara’nın farklı bölgelerinde 1 Mayıs etkinlikleri için hazırlıklar devam ediyor. İşçi sınıfına dönük kapsamlı saldırıların başında gelen kıdem tazminatının gaspı planı ve taşeron köleliğine karşı mücadele çağrısının yükseltildiği 1 Mayıs çalışması imza kampanyaları, standlar ve farklı araçların kullanımı ile sürüyor.

Mamak

Ankara BDSP, 19 Nisan’da Mamak’ta gerçekleştireceği 1 Mayıs etkinliğinin çalışmaları kapsamında 15 Nisan’da Tekmezar Hacı Bektaş Veli Parkı ve Tuzluçayır Meydanı’nda stand açtı. Standlarda etkinlik çağrısının yanı sıra Kızıl Bayrak gazetesi de emekçilere ulaştırıldı.

Sabahları ise işçi servis noktalarındaki işçilere şenliğe çağrı bildirileri ulaştırıldı. Bildiriler 15 Nisan’da Tekmezar’da dağıtıldı.

Etkinlik çağrısı ayrıca köy derneklerine de ulaştırıldı. Hafta sonları kalabalık olan köy derneklerinde etkinliğe çağrı yapan konuşmalar eşliğinde el ilanı dağıtıldı. Ev toplantıları ile devam eden 1 Mayıs faaliyeti esnafların ve bölgedeki DKÖ’lerin de etkinliğe çağrılması ile güçleniyor.

Bölgede yaygın olarak 1 Mayıs afişleri yapıldı.

Sincan

1 Mayıs hazırlıkları kapsamında 26 Nisan’da “Birlik ve Dayanışma Şenliği” gerçekleştirecek olan Sincan İşçi Birliği, çeşitli araçlarla etkinliğe ve 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapıyor.

Çalışmalar kapsamında Sincan merkeze ve mahallelere 1 Mayıs ve şenlik afişleri yapılırken sabahları servis duraklarında işçi ve emekçilere 1 Mayıs çağrıları ulaştırıldı.

Öte yandan 11 Nisan’da Sincan Tren İstasyonu’nda stand açan Sincan İşçi Birliği, işçi sınıfının temel taleplerinin yer aldığı bir imza kampanyası başlattı. Yanısıra şenlik duyuruları ile birlikte 1 Mayıs çağrısı emekçilere ulaştırıldı.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

Ankara 1 Mayıs hazırlık programı

 

1 Mayıs hazırlıkları kapsamında Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) tarafından 19 Nisan tarihinde “İşçilerin birliği halkların kardeşliği” şiarıyla Mamak-Beyaz Köşk Düğün Salonu’nda etkinlik gerçekleştirilecek. Erdal Beyazgül, MİKE Müzik Topluluğu, EKK Şiir Topluluğu ve belgesel gösteriminden oluşan etkinliğe çağrı amacıyla davetiyeler yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Afiş çalışmaları da hız kazandı.

Sincan İşçi Birliği ise, 26 Nisan’da Sincan Öğretmenevi’nde birlik ve dayanışma şenliği düzenleyecek. Caner Gülsüm, Eğitim Sen 4 No’lu Şube Ritm Korosu, MİKE Müzik Topluluğu ve EKK Şiir Topluluğu’nun sahne alacağı etkinliğin hazırlıkları sürüyor.

OSTİM-Batıkent İşçi Birliği, 24 Nisan Cuma günü OSTİM Metro önünde kuracağı işçi kürsüsü ile OSTİM işçilerini kölece çalışma koşullarına, sigortasız çalışmaya, düşük ücretlere, baskılara, yasaklara karşı 1 Mayıs’ta alanlara çağıracak.

 

 

 

 

 

Geleceğin emekçileri
1 Mayıs’a hazırlanıyor!

 

Ankara DGB ve DLB, 1 Mayıs öncesi gerçekleştireceği şenliğe gençliği ve emekçileri çağrı çalışmalarına hafta boyunca devam etti.

“Geleceğin Emekçileri 1 Mayıs’a Çağırıyor” şiarı ile örgütlenen şenlik çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüldü. Merkezi yerlerde afişlerle şenlik faaliyetini yoğunlaştıran DGB’liler, 14 Nisan günü ODTÜ’de açtıkları standla gençliği şenliğe çağırdı. Etkinlik afişleri okula yapılırken, bildiri dağıtımı da gerçekleştirildi.

2 gün boyunca ve hafta içinde Ankara Konur Sokak’ta stand açarak etkinlik çağrısını gençliğe taşıyan DGB ve DLB’liler yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Birçok davetiye gençliğe ulaştırıldı.

Ayrıca Kızılay’da bulunan kafeler, sendikalar ve kitle örgütleri de dolaşılarak gençlik etkinliğine güç vermeye çağrıldı. 10 Nisan’da Kızılay’a afişler yapılarak gençlik etkinliğe çağrıldı. Afiş çalışması sırasında birçok kişi ‘kolay gelsin’ dileklerini iletirken sokakta çiçek satan çocuklar da devrimcilerle birlikte afiş çalışmasına katıldılar.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

 

Konsere yasak,
emekçilere polis terörü

 

Grup Yorum’un Bakırköy’de yapacağı 5. Bağımsız Türkiye Konseri, hazırlıkları sırasında önce polis tarafından engellenmiş, ardından valilik kararıyla yasaklanmıştı. Baskı ve yasaklara rağmen Grup Yorum konseri için 12 Nisan’da Bakırköy’e gelenlere polis saldırdı.

Konserin yapılacağı alanı ablukaya alan polis, konsere katılmak için gelen kitleye metro durağı yakınında tazyikli su ile saldırdı. Saldırının ardından kitlenin ara sokaklara girmesi üzerine çevik kuvvet polisleri de ara sokaklara girerek gözaltı yapmaya başladı. Ara sokaklardakilere plastik mermi ile saldıran polis, bir kişiyi de gözaltına aldı. Saldırının ardından ilk grup ara sokaklarda dağıldı. Polis de yeniden konser alanının etrafına döndü.

Grup Yorum ve konsere gelenler halaylarla beklerken kitlenin artması üzerine önce polis helikopteri alçak uçuşla tacize başladı. Ardından halay çeken kitleye bir kez daha polis ve TOMA saldırdı. Kitle saldırıya taş ve havai fişeklerle yanıt vererek ara sokaklara çekildi.

Devrimci ve ilerici güçler de konseri yasaklanan Grup Yorum’la dayanışma için eylemdeydi. BDSP’liler ayrıca olası bir polis saldırısına karşı Bakırköy Belediyesi’nde grevdeki taşeron işçilerinin çadırında da bir grup nöbetçi bıraktı.

Çevredeki emekçiler de biber gazına karşı kitleye süt ve talcid dağıtarak desteğini sundu. Polis kitlenin toplanma için açıklanan üçüncü alanını da ablukaya aldı. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nın girişleri tutularak BYUAŞ grev çadırının karşısına polisler dizildi. Kitle bunun üzerine eski Bakırköy Tren İstasyonu önünde oturma eylemine başladı. Oturma eyleminde marşlar söylenirken polis kısa süren saldırı anonsunun ardından TOMA ile saldırıya geçti.

Grup Yorum meydana yakın bir noktada fiilen konsere başladı. Polis bir süre sonra Grup Yorum’a ve burada halay çeken kitleye saldırdı. Kitle ara sokaklara çekildi ve yine gözaltı yaşandı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 
§