17 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/15

TKİP 1 Mayıs'ta mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor!
Emekçi Kadın Komisyonları’nın mücadele çağrısı
Kamu emekçilerine çağrımızdır
“Yaşasın 1 Mayıs!”
Tarih ışığında Taksim 1 Mayısı
‘Yeni Türkiye’de eski kontrgerilla!
Ağrı’da AKP provokasyonu
Seçimler yaklaşırken vaatlerden vaat beğen!
Erdoğan’dan Ermenilere tehdit
Soma Katliamı’nın failleri yargılanıyor
Yasakçı kararlar ve dedikodularla gerçekleri karartamazsınız!
Bosch’ta sözleşme imzalandı
İşçilerin Birliği Derneği kapatma davası görüldü
Grevin adı var kendi yok!
7 Haziran seçimleri ve siyasal tablo
Küba: Ya sosyalizm ya ölüm!
Ukrayna savaşı: Emperyalist yalan, iftira ve barbarlığın itirafı
Almanya'da sınıf devrimcileri 1 Mayıs'a hazırlanıyor!
Sınıf devrimcileri 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırıyor
Ankara'da 1 Mayıs hazırlıkları
Ankara'da DLB'lilere polis tacizi!
1 Mayıs'ın çağrısı
Düzene karşı devrim!
İşçi direnişleri ve Türk-İş'in ihanetçi tutumu!
"Kapitalizmle mücadele bu işin temel çözümüdür!"
Fabrikada ve beyaz perdede "grev" - K. Ehram
Kadın cinayetlerini durduracak tek güç devrimci sınıf hareketidir!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Yaşasın 1 Mayıs!”

 

Yaşadıkları hak gaspları ve patronların saldırılarına karşı mücadeleyi büyüten işçiler İzmir 1 Mayısı için çağrıda bulundular.

Mehmet Cin (SF Deri direnişçisi): 1 Mayıs dünya işçi bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Bu sene ilk kez 14 arkadaş olarak 1 Mayıs işçi bayramında alanlara çıkacağız. İşsiz olarak bu sene 1 Mayıs’ı kutlayacağım. Sendikaya üye olduğum için 25 Mart günü işten çıkarıldım. Sınıf kardeşlerimden biz direnişçi 14 işçiyi desteklemelerini istiyorum. Alanlarda DERİTEKS olarak ön saflarda olacağız.

Ethem Ergün (SF Deri direnişçisi): Tüm işçilerin 1 Mayıs işçi bayramını kutluyorum. 1 Mayıs’ta sınıf dayanışması adı altında tüm sınıf kardeşlerimizin direnişimize desteğini bekliyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde 1 Mayıs’ı kutlayalım. Tüm işçilerin bu 1 Mayıs’ta tüm haklarına sahip olması dileğiyle. Tüm işçiler 1 Mayıs’a!

Adem Kahraman (SF Deri direnişçisi): 1 Mayıs bizim bayramımız, işçinin bayramıdır. İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz için sınıf kardeşlerimizle beraber taleplerimizi haykırmak için alanlarda olacağız. Sendikamızın kortejinde “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganını hep beraber haykıracağız. Haziran Direnişi’nin isyan ruhunu kuşanalım. Zincirlerimizi kıralım. 1 Mayıs’ta alanlarda hep birlikte sömürüye, köleliğe, mobbinge, baskıya dur diyelim. Tüm işçi kardeşlerimizle beraber Gündoğdu Meydanı’nda el ele, kol kola olalım.

Hikmet Yıldırım (SF Deri direnişçisi): 1 Mayıs emekçinin bayramıdır. Haklarımızı savunmak için meydanlardayız. Yaşasın 1 Mayıs!

Ergin Dursun (Ege Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği): Şu son dönemlerde sermayenin işçi sınıfına yönelik saldırıları artmaya başlamıştır. Özellikle 4857 sayılı İş Yasası’nın 7. maddesi gereği, kiralık işçi büroları kurulmaktadır. Biz bu oyunu bozmak için 1 Mayıs’ta alanlardayız. İç Güvenlik Yasası’na karşı alanlarda olmalıyız. Tüm işçi arkadaşlarımızı Gündoğdu Meydanı’nda tek yürek, tek yumruk olmaya davet ediyoruz.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

Düşük ücretlere, kölelik koşullarında çalışmaya, hak gasplarına ve grev yasaklarına karşı...

1 Mayıs’ta alanlara!

 

1 Mayıs işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bu büyük günde emeğine, onuruna ve geleceğine sahip çıkan her işçi mücadele alanlarında yerini almalıdır. Çünkü 1 Mayıs tatil günü değil mücadele günüdür. Emeğin sermayeyle boy ölçüştüğü, gücünü gösterdiği gündür.

Metal işçileri dünyanın dört köşesinden 1 Mayıs alanlarına çıkacak milyonlarca işçiyle el ele verip birliğini, dayanışmasını ve gücünü gösterecektir.

Metal işçileri 1 Mayıs’ta düşük ücretlere hayır diyecek, insanca yaşamaya yeterli ücret isteyecek. Toplu sözleşme ve grev hakkına sahip çıkacak. 1 Mayıs alanlarında grev hakkını çalan sermaye ve iktidarına karşı tepkisini gösterip “Grev hakkıma dokunma!” diyecek. Kıdem hakkına yönelik sinsi planlara geçit vermeyeceğini gösterecek. Soma’da ve ülkenin dört köşesinde sayısız kardeşinin sermayenin kar hırsı için katledilmesine karşı isyan çığlığını yükseltecek!

Bütün metal işçisi arkadaşlarımızı 1 Mayıs’ta onurlu ve bilinçli her işçinin yapması gerektiği gibi alanlara çıkmaya, Metal İşçileri Birliği saflarında yerini almaya çağırıyoruz.

Haydi 1 Mayıs’a!

Haydi birliğe, mücadeleye ve dayanışmaya!

(Metal İşçileri Bülteni’nin Nisan 2015 tarihli sayısından alınmıştır...)

 

 

 

 

İşçi ve emekçiler Taksim’e!

 

- 1 Mayıs yaklaşıyor, kadın işçilerin tutumu ne olmalıdır. 1 Mayıs’a devletin işçi ve emekçilere dönük birçok saldırı yasalarıyla beraber giriyoruz. İç güvenlik paketi, aile paketi, kadın istihdam paketi gibi. 1 Mayıs’ta kadın işçilere çağrınız ne olacaktır?

Arçelik’ten bir kadın işçi: 1 Mayıs işçi ve emekçilerin mücadele günüdür. Bugüne yakışır şekilde hazırlanmalıyız. Hiçbir güç bizi Taksim’e çıkma düşüncesinden caydıramaz. Çünkü Taksim onurlu bir mücadelenin kalesidir.

Aile paketi, iç güvenlik yasası, kıdem tazminatlarının kaldırılması, bunlar resmen işçi ve emekçilerin haklarının gaspıdır. Biz işçi ve emekçiler olarak kazanılan haklarımızın kaybedilmesine karşı savaşmalıyız. Çünkü bu kazanımlar uğruna bir sürü canlar verildi. Kolay kazanılmadı ki bu haklar kolay kaybedilsin.

Ben Arçelik’te çalışan kadın işçi olarak, 1 Mayıs’a tüm işçi ve emekçileri kadın-erkek demeden Taksim’e mücadeleye çağırıyorum. Taksim kızıldır kızıl kalacak!

 


 
§