17 Nisan 2015
Sayı: KB 2015/15

TKİP 1 Mayıs'ta mücadeleyi yükseltmeye çağırıyor!
Emekçi Kadın Komisyonları’nın mücadele çağrısı
Kamu emekçilerine çağrımızdır
“Yaşasın 1 Mayıs!”
Tarih ışığında Taksim 1 Mayısı
‘Yeni Türkiye’de eski kontrgerilla!
Ağrı’da AKP provokasyonu
Seçimler yaklaşırken vaatlerden vaat beğen!
Erdoğan’dan Ermenilere tehdit
Soma Katliamı’nın failleri yargılanıyor
Yasakçı kararlar ve dedikodularla gerçekleri karartamazsınız!
Bosch’ta sözleşme imzalandı
İşçilerin Birliği Derneği kapatma davası görüldü
Grevin adı var kendi yok!
7 Haziran seçimleri ve siyasal tablo
Küba: Ya sosyalizm ya ölüm!
Ukrayna savaşı: Emperyalist yalan, iftira ve barbarlığın itirafı
Almanya'da sınıf devrimcileri 1 Mayıs'a hazırlanıyor!
Sınıf devrimcileri 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırıyor
Ankara'da 1 Mayıs hazırlıkları
Ankara'da DLB'lilere polis tacizi!
1 Mayıs'ın çağrısı
Düzene karşı devrim!
İşçi direnişleri ve Türk-İş'in ihanetçi tutumu!
"Kapitalizmle mücadele bu işin temel çözümüdür!"
Fabrikada ve beyaz perdede "grev" - K. Ehram
Kadın cinayetlerini durduracak tek güç devrimci sınıf hareketidir!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ağrı’da AKP provokasyonu

 

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarı Tütek Köyü kırsalında 11 Nisan günü TSK’ya bağlı askerler tarafından gerçekleştirilen operasyon, AKP’nin provokasyon ve imha çizgisinin en somut sonuçlarından biri oldu.

Her yıl bölgenin çeşitli yerlerinde düzenlenen Fidan Dikme Festivali öncesinde operasyon hazırlığı yapan TSK’ya bağlı güçler Tendürek Dağı eteklerinde HPG güçlerine ateş açtı. HPG ile yaşanan çatışmayı durdurmak için çatışma alanına giden kitle ise askerlerin hedefi oldu. Çıkan çatışmada bir HPG gerillası katledilirken saldırı sonucunda HDP Diyadin İlçe eski Eşbaşkanı Cezmi Budak yaşamını yitirdi. MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa ise yaralandı.

Son dönemde PKK’ye yönelik operasyon hazırlıkları yapan ve yer yer saldırıya geçen TSK’nın bu saldırısı AKP ve sermaye devletinin elinde patladı. Olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “seçimde adaylara oy ver çağrısının” operasyon gerekçesi olarak gösterilmesi dikkat çekerken “kamu düzeninin bölgede sağlanması için Ağrı Valiliği’nin talimatı” ile Ağrı İl Jandarma Komutanlığı’nca 15 TİM’den oluşan “güvenlik gücü”nün bölgeye sevk edildiği söylendi. Operasyonun ardından AKP şeflerinin saldırgan açıklamaları ise ortaya çıkan video görüntüleriyle yalanlandı. TSK ise, aynı açıklamasında askerlerin bölgeden sağ çıkmasına yardım eden halkın bu tutumunu “takdire şayan” olarak nitelendirerek AKP şefi Erdoğan’ın söylemleriyle ters yönde açıklamalar yaptı.

İmralı Heyeti’nden Diyadin raporu

Çatışmanın ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan İmralı Heyeti, konuya ilişkin bir rapor hazırladı.

Bölgedeki görgü tanıkları, köylüler ve yerel kaynaklarla yapılan görüşmelerin ardından hazırlanan raporda olayın provokasyon olduğu belirtilerek, TSK’nın saldırı hazırlığına günler öncesinden başladığı ve festival alanına yakın korucu köylerine askeri birimleri konuşlandırdığı bildirildi.  

Heyet, bölgede yaptığı izlenimleri şöyle aktardı:

Askeri güçlerin 10 Nisan gecesi festival platformuna yakın bölgeye PKK’liler bulunduğu gerekçesiyle operasyon başlattığı ve çatışmaya neden olduğu, ertesi gün de devam eden çatışmalarda bir PKK’linin yaşamını yitirdiği, birçok askerin de yaralandığı anlaşılmaktadır.

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hükümet yetkililerinin ‘PKK’lilerin halka seçimlerde oy verme baskısı yaptığı’ yönündeki açıklamalar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü halk festival alanına gitmeden çatışma başlatılmış, halkın bölgeye gitmesi zaten engellenmiştir. Festival alanına gidemeyen, toplanamayan halka örgüt propagandası yapıldığı iddiası tümüyle temelsizdir, asılsızdır.

Gerçekleştirdiğimiz diyaloglardan edindiğimiz bir başka ayrıntı da şöyledir: Festival alanına yakın korucu köylerine birkaç gün öncesinden askeri birimlerin yerleştiği ve operasyon bölgesine korucu köylerinden geçiş yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Dolayısıyla operasyon hazırlığının günler öncesinden yapıldığı anlaşılmaktadır.”

Sorumlu hükümettir”

Ağrı Valisi’nin provokasyona zemin hazırladığı belirtilen raporda, yaşananların sorumlusunun hükümet olduğu belirtilerek şunlar ifade edildi:

Başından bu yana olayın içinde olan Ağrı Valisi izlediği tutumla bizzat provokasyona zemin hazırlamıştır. Yeni güvenlik yasasını demokratik alanı sınırlandırmak ve halkın demokratik iradesinin yansımasını engellemek için uygulamaya sokan ve ateşkes ihlaliyle olayların bu noktaya gelmesine yol açan Hükümet, yaşanan tüm bu olumsuzlukların ve kayıpların sorumlusudur.”

Binlerce kişi Budak’ı uğurladı

Tendürek Dağı’nda askerlerin HPG gerillalarına yönelik saldırısına karşı canlı kalkan olan ve açılan ateş sonucunda yaşamını yitiren HDP Diyadin eski İlçe Eşbaşkanı Cezmi Budak binlerce kişi tarafından uğurlandı. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, cenazenin toprağa verilmesinin ardından yaptığı konuşmada Tayyip Erdoğan’ın sarayında rahatça kalmak için provokasyon ve savaş oyunları yaptığını vurguladı.

Cenaze töreninin ardından kitle sloganlar eşliğinde Ketenpınar Mahallesi’ndeki taziye evine yürüdü. Bu sırada çocukların İlçe Jandarma Komutanlığı binasını taşlaması üzerine kitle gaz bombaları ile saldırıya uğradı.

Diğer yandan, MEYA-DER Temsilcisi Cenap İlboğa’ya yalan ifade verilmesi için baskı yapıldığı belirtildi. Polisler ailesinin dahi İlboğa ile görüşmesini engellerken sadece kardeşi Tayfun İlboğa polis gözetiminde 5 dakikalık bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından polislerin abisine baskı yaptığını ve yalan ifade vermesini dayattığını belirten Tayfun İlboğa “Ağabeyimle yaptığım polis gözetimindeki 5 dakikalık vakitte ağabeyim bana ‘Polisler zorla yalan ifade vermem konusunda baskı yapıyor. Askerle ben de çatıştım. Çatışmada yaralandım’ diye ifade vermemi istiyorlar” ifadelerini kullandı. Gerçeklerin üzerinin örtülmeye çalışıldığını belirten Tayfun İlboğa duruma tepki göstererek duyarlılık çağrısı yaptı.

KCK: AKP kendini yakar

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’nın olayla ilgili açıklamasında, “Erdoğan ve AKP hükümet yetkililerinin son dönemlerde yaptıkları açıklamalara bakıldığında, birtakım operasyon ve provokasyonların hazırlığı içinde oldukları rahatlıkla görülecektir” ifadelerinin ardından Erdoğan’ın ve AKP’nin önüne son dönemlerde gelen seçim anketlerinin kendilerinde büyük bir tedirginlik ve korku yaşattığı ifade edildi.

 

 

 

 

Baskınlara izin verilmedi

 

İç Güvenlik Yasası ile birlikte baskınların arttığı Hakkari Yüksekova’da devlet bir kez daha evlere baskın düzenlemek istedi.

15 Nisan sabaha karşı Kışla ve Orman mahallelerini zırhlı araçlarla ablukaya alan özel timler, kendilerini fark eden emekçilerin tepkisi ile karşılaştı. Taşla gösterilen tepki üzerine özel tim polisleri ateş açtı. Bir süre sonra bu durum silahlı çatışmaya döndü. Çatışmalarda, polis ateş açtığı sırada birçok evi hedef aldı. Çatışma nedeniyle baskınları yapılamadı.

Yüksekova Kaymakamlığı, basına geçtiği haberde olayın askeri sevkiyat sırasında yaşandığını iddia ederken, mahalleliler herhangi bir sevkiyat olmadığını belirterek kaymakamlığa tepki gösterdiler.

 
§