20 Mart 2015
Sayı: KB 2015/11

Bahar döneminin ihtiyacı devrimci sınıf mücadelesidir!
Stratejik “ortak” gözden düşüyor!
'İç Güvenlik Paketi' hükümsüzdür!
AKP’den 1 Mayıs tehdidi: Taksim yasak!
“Öldürme yetkisi tescilleniyor!”
Kışlalarda asker ölümleri “şüpheli” değil, şüphesiz cinayet!
AKP’den yeni asimilasyon saldırısı
TİSK’ten sınıfa dönük saldırı hamlesi
Boytaş işçisi oyunu bozdu
Kadro yalanı seçim vaadi oldu
Bosch’ta öfke dinmiyor!
“Yeraltı madenleri kamulaştırılmalı”
Darp edilenler yargılanıyor
İşçi sınıfını sırtından vuran "sendikacılar" seçim oyunuyla yola devam ediyorlar!
Eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyütelim! - S.Soysal
DİHA'nın kadın muhabiri şiddeti anlattı
Sudenaz'a sözümüz var!
Emperyalist politikanın iki yüzü: Münih veya Tröglitz
Ukrayna krizi, emperyalist yalanlar ve gerçekler
Anti-kapitalist öfke büyüyor!
DGB MYK Mart ayı toplantısı gerçekleştirildi
İÜ'de rektörlük seçimleri üzerine
Halepçe ve Beyazıt katliamları lanetlendi
Berkin Elvan eylemleri ışığında...
Hasan Ferit davasında planlı saldırı
Tutsaklara yönelik sınırsız baskı ve katliam yasası
TİHV: Ödemiyoruz!
Taşeron köleliğine son vermek için...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Yeraltı madenleri kamulaştırılmalı”

 

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) taleplerini iletmek üzere 9 Mart’ta yaptıkları yürüyüş ve basın açıklaması ile imza kampanyası başlatan maden işçileri mücadelelerine devam ediyor. TTK’ya bağlı Gelik işletmesinde çalışan maden işçisi İlhan Acar’la konuştuk...

-İmza kampanyasının amaçları ve talepleri nelerdir?

- İmza kampanyası TTK’ya işçi açıklarının giderilmesi için en kısa zamanda yeterli sayıda işçi alınması, TTK işçilerinin aralarındaki ücret farklılıkların giderilmesi. Örneğin 2006 ve 2009 girişli işçiler ile diğer işçiler aynı işi yapmalarına rağmen 2006 ve 2009 girişliler daha az miktarda ücret alıyor. Bundan dolayı eşit işe eşit ücret talebini de vurguluyoruz. Ek olarak gruplu işçilerin daimiye geçmesi, işçi sınıfının en önemli güvencelerinden biri olan kıdem tazminatının fona devrinin olmaması, özellikle de son dönemlerde bizzat bakanlar tarafından söylenen “TTK zarar ediyor, özelleştirilmeli” sözlerine karşı, TTK’nın özelleştirilmemesi ve kapatılmaması için bir imza kampanyası başlattık.

- İmza kampanyasına yeterli desteği görüyor musunuz? 

- İmza kampanyasında Zonguldak halkından, emekçilerden ve öğrencilerden şu ana kadar yeterli desteği buluyoruz. Açtığımız imza standına soğuk havaya rağmen ilgi yoğun.

- Üyesi olduğunuz sendika bu süreçte ne tür destek veriyor?

- Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) bu süreçte lojistik destek veriyor. Stand başında çay ve yemek ihtiyaçlarını karşılıyor. Şu anda sendikanın seçim dönemi olduğu için bazı yöneticiler bu konu hakkında çekimser davranıyor.

- TTK’ya bağlı maden ocaklarında çalışma koşulları nasıl?

- Çalışma koşulları diğer özel ocaklara göre iyi ama işçi açığı nedeniyle iş güvenliği zaafiyetleri oluşuyor. 4 işçinin yapacağı işi 2 işçi veya 3 işçi yapmak zorunda kalıyor. Bu yüzden güvenlik zaafiyetleri oluşmaya devam ediyor. Galeri açıkları TTK’da çok olduğu için muhakkak işçi alınması gerekiyor.

- Özel ocaklar ve kaçak ocaklarda durum ne? Buralarda çalışan maden işçilerinin çalışma koşullarından bahsedebilir misiniz?

- Zonguldak genelinde rödovanslı sahalarda özel ocaklar devam ediyor ama bundan 1-1,5 sene önce rödovanslı sahalarda kaçak ocakların çalışmasını tamamen durdurdular. Fakat şu anda rödovanslı sahalarda göz yumularak kaçak ocaklar işletilmeye devam ediliyor.

- Soma, Ermenek gibi sürekli bir maden katliamları sürüyor. TTK’ya bağlı maden ocaklarında da yer yer buna benzer “kazalar” yaşanıyor. Bildiğiniz üzere yakın zamanda TTK’ya bağlı Zonguldak/Armutçuk işletmesinde de 1 maden işçisi hayatını kaybetmişti.  İş cinayetlerine ve önümüzdeki dönemde madenlerin özelleştirilmemesi için neler yapılmalı?

- Öncelikle yeraltı madenlerinde derhal kamulaştırmaya gidilmeli. Madenler devlet eliyle işletilmeli. Çünkü özel sektörde ve rödovansı alanlar maden ocaklarında yeterli iş güvenliği tedbirlerini almak istemiyor. İş güvenliği önlemleri onlara artı bir masraf getireceği için bunları önemsemiyorlar. Önemsemedikleri için de Soma-Ermenek’te olduğu gibi iş cinayetleri meydana geliyor.

Kızıl Bayrak / Zonguldak

 

 

 

 

 

Zonguldak’ta imza kampanyası

 

Zonguldak’ta maden işçilerinin başlattığı ve 4 Nisan’da son bulacak imza kampanyası sürüyor.

Kıdem tazminatı hakkının gaspı, özelleştirme saldırısı ve ücret eşitsizliğine karşı imza toplayan maden işçileri şehir merkezinde 10 günü aşkın süredir Zonguldaklı işçi ve emekçilere sesleniyorlar.

Standda bu süre içerisinde 12 binden fazla imza toplanırken maden işçilerini 18 Mart günü KESK ziyaret etti. Hemen ardından da TTK merkez şube çalışanları da işyerinde topladıkları imzaları toplu bir şekilde standa gelerek teslim etti. GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak da standa uğradı.

Gelik’te özel bir maden ocağında maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle kendilerini ocağa kapatan işçilerden birisi de standa gelerek dayanışma çağrısında bulundu.

Stand çalışmasının ardından maden işçileri ekipler kurup köy ve ilçelere giderek kampanyayı buralarda sürdürecekler.

Kızıl Bayrak / Zonguldak


 

 

 

 

Maden işçileri kazandı

 

Zonguldak Gelik’te 3 aydır maaşlarını alamadıkları için 16 Mart sabahı ocaktan çıkmama eylemi başlatan maden işçileri kazandı. Biriken alacaklarının ödeneceğini bildiren işçiler, 17 Mart sabah saatlerinde eylemlerini sonlandırdılar. Bu kazanım üzerine madenden çıkan işçiler sağlık kontrolüne götürüldüler.


 
§