9 Ocak 2015
Sayı: KB 2015/01

Ya teslimiyet ya grev!
Beklenen oldu: Yolsuzluklar AK’landı!
AKP gericilik “kariyerinde” hızla ilerliyor!
Devletin paslanmayan silahı: Hizbulkontra!
Cizre’de devlet provokasyonu ve katliam!
Sağlıkta dönüşümden sağlıkta gericileşmeye!
Asgari ücretli “zengin vergisi” kıskacında
‘Sefalet zammına karşı grev yapılmalı’
Taşeron köleliği ekseninde sınıf hareketi - D. Umut
Karayollarında işçi kıyımı
Sermaye uşağından ‘Sütaş’ı yedirtmeyiz’ açıklamaları
Dayanışma gecesi üzerine...
DEV TEKSTİL’den Esenyurt’ta işçi toplantısı
Proletarya devriminin ve sosyalizmin iradesi
Kapitalizmin krizi, emperyalist savaşlar ve faşizm
Yunanistan’da siyasi kriz derinleşiyor
Filistin’de direnişe karşı işgal diplomasisi
Avrupa’da DGB kampı coşkusu
Ölümcül Ebola ve emperyalizm - Eylem Güneş
Mücadele ve kazanımlarla anılacak bir yıl için görev başına!
Emekçi Kadın Çalıştayı’ndan baharı örgütlemeye!
“Zorbalığa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz!”
Balık, böcek ve kuş imgeleriyle yabancılaşmadan özgürlüğe
Hasta tutsak Mehmet Yamaç’a sürgün
Devrimci tutsaklardan yeni yıl mesajları
Oğuz yoldaşa...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Avrupa’da DGB kampı coşkusu

 

Türkiye’de gençlik alanındaki devrimci boşluğu doldurma iddiasıyla başlayan ve hızla örgütlenerek bunu bir kurultayla taçlandıran DGB çalışmasına paralel olarak, başta Almanya’da olmak üzere bir dizi ülkedeki devrimci gençler Avrupa’da da faaliyetlere başlamıştı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerini kapsayan Revolutionärer Jugendbund (Avrupa DGB) - Girişimi gençlik alanında örgütlenme çalışmalarını yoğunlaştırmış bulunuyor.

DGB Avrupa girişimi, örgütlenme çabalarını Noel tatilinde planladığı beş günlük bir kampla devam ettirdi.

27 Aralık’ta Köln yakınlarındaki bir gençlik evinde gerçekleştirilen kampa 40’ın üzerinde genç katıldı. Kampa katılımın ağırlıklı kesimi Almanya’dan olurken, İsviçre’den de bir grup genç kampa katıldı.

Olumsuz hava koşullarından kaynaklı ulaşımda yaşanan tüm zorluklara rağmen tüm katılımcılar eksiksiz olarak kamp yerine ulaştılar.

Aralarında Türkiyelilerin dışında, Alman ve diğer uluslardan gençlerin de bulunduğu kampta program ağırlıklı olarak, ortak dil olan Almanca olarak sunuldu.

Bu kamp, örgütlenmesinden programına kadar tamamen gençler tarafından yapıldı, bu yönüyle tamamen gençliğin inisiyatifi ve özgünlüğünün yansıdığı bir kamp olması itibariyle kendinden öncekilerden apayrı bir yerde durdu.

1. gün

Kampın ilk günü gençlerin öğlen saatlerinde kamp yerine ulaşmalarının ardından, odalara yerleşilmesi ve kamp programının da deklare edildiği tanışma toplantısıyla devam etti.

Akşam saatlerinde ise kampın ilk semineri olan ‘RJ ve Gençlik Hareketleri’ konusu ele alındı.

Gençlik hareketleri başlığı altında, Türkiye, Şili ve Meksika başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki gençlik hareketleri tartışılırken, başta Türkiye olmak üzere, değişik coğrafyalardan devrimci gençlik önderlerinin yaşamlarından örnekler verilerek, gençliğin sınıflar mücadelesinde tuttuğu role ve öneme işaret edildi.

Kampın ilk günü “Sosyal medya ve sorumluluklarımız” başlığının tartışılmasıyla sona erdi. Son derece güncel ve ilgi çekici olan bu konuda canlı ve verimli tartışmalar yapıldı.

2. gün

Revolutionärer Jugendbund (Avrupa DGB) Girişimi Gençlik Kampı’nın ikinci günü saat 08.00-08.30 arası yapılan kahvaltı ile başladı. Kahvaltının ardından günün ilk başlığı olan “Emperyalizm” konulu seminer gerçekleştirildi.

Seminer dia gösterimi, resimler ve soru-cevaptan oluşan oldukça yaratıcı bir yöntemle sunuldu.

Konu ilgi ile dinlendi ve canlı tartışmalar yürütüldü. Sık sık söz alıp soru ve görüş belirterek tartışmalara dahil olanlarla seminer güçlendi. Gerek seminer konusunun oldukça kapsamlı olmasından gerekse de gördüğü yüksek ilgiden dolayı, bu konuyla bağlantılı olarak, hemen peşinden işlenmesi düşünülen faşizm konusu öğle yemeğinin sonrasına ertelendi.

Öğle yemeğinin hep beraber yenmesinin ardından faşizm konusuna geçildi.

Seminerlerin ardından günün önemli bir kesitini oluşturan kültürel-sanatsal faaliyetlere geçildi. İlgi alanlarına göre müzik, folklor, tiyatro ve Kamp TV gibi gruplara ayrılan katılımcılar, kolektif bir şekilde düşündükleri ve planladıkları faaliyetleri gerçekleştirmek üzere çalışmalara başladılar. Bu gruplarda hazırlanan ürünler kampın final gününde gerçekleştirilecek etkinlikte sergilenecek.

Spor ve serbest çalışma saatlerinin ardından akşam yemeği yendi. Yemekten sonra akşam sunumları bölümünde Küba üzerine bir bilgilendirme yapıldı. Kampın ikinci günü hep birlikte oynanan eğlenceli oyunların ardından sona erdi.

3. gün

Kampın üçüncü gününde kahvaltının ardından, kampın en önemli ve en güncel başlıklarından biri olan “Ortadoğu” konulu seminerin sunumuna geçildi.

Kültür-sanat faaliyetleri bölümünde gençler yer aldıkları gruplarda çalışmalarına devam ettiler. Çalışmalar esnasında devrimci kolektif çalışmanın yaratıcı örnekleri sergilendi.

Akşam yemeğinin ardından, akşam seminerleri bölümünde üç konuşmacı, kadın sorununu farklı açılardan anlattılar.

Kadın sorunu seminerine de gençler yoğun ilgi gösterdiler ve sık sık söz alarak canlı tartışmalar yürüttüler. Sonuçta en temel toplumsal sorunlardan olan kadın sorununun sınıfsal niteliğine vurgu yapıldı, feminizm ile Marksizm arasındaki açık farka işaret edildi.

Saat 18.00’de yenen akşam yemeğinin ardından, tiyatro grubunun hazırladığı “İnternet ve facebook” konulu oyun izlendi. İnternet ve facebook bağımlılığını mizah yoluyla anlatan oyun beğeniyle izlendi.

Kampın üçüncü günü, çekilen halaylar ve oynanan oyunların ardından sona erdi.

4. gün

Kampın dördüncü günü de diğer günler gibi yoğun bir programa sahipti. Kahvaltının ardından günün ilk semineri olan “sınıf mücadelesi” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Ardından Taksim 1 Mayısı’nı yansıtan görüntüler izlendi. Greif Direnişi ayrıntılı olarak ele alındı. İşgal fabrikasında kalan bir genç, hepsi de birbirinden ilginç ve öğretici olan gözlemlerini anlattı.

Öğle yemeği, kültür-sanat ve sportif faaliyetler gibi rutin işlerin ardından, kampın gidişatıyla ilgili bir ara değerlendirme yapıldı. Burada gençler, gerek seminerlerin işleniş tarzı gerekse de organizasyona ilişkin eleştiri, beğeni ve önerilerini dile getirdiler.

Bu kısa değerlendirmenin ardından, akşam semineri olan “Diyalektik ve tarihsel materyalizm” konusuna geçildi.

Akşam yemeğinin ardından, Kamp TV’nin, içerisinde eski kamp görüntülerinin de yer aldığı, kampı yansıtan çeşitli sahneler ile mizah yönü öne çıkan bazı çekimlerinden oluşan bir program sunuldu. Her zamanki gibi beğeni ve ilgi ile izlenen Kamp TV’nin ardından hep beraber kolektif oyunlar oynandı.

Final

Beş günlük kampın aynı zamanda son günü olan beşinci gün, her zamanki gibi kahvaltı ile başladı.

Ardından kampın son semineri olan “eğitim sistemi” konusu sunuldu.

Seminerin ve öğlen yemeğinin ardından ise akşam yapılacak, aynı zamanda yılbaşına da denk gelen “final gecesi” programının hazırlıklarına başlandı. Burada gençler, yer aldıkları kültür-sanat gruplarında akşam sunacakları ürünlerin olgunlaştırılması için uğraştılar.

Bir yandan da alışveriş ve akşam kamp yerine gelecek ailelerin gelişi organize edildi.

Hazırlıkların ardından, akşam saat 20.00’de “final gecesi” programı başladı. Türkiye’nin farklı yörelerine ait oyunların oynandığı folklor gösterisi; İspanyolca, Almanca ve Türkçe okunan türkü ve marşların yer aldığı müzik dinletisi; tiyatro grubunun sunduğu kısa bir oyun; yoksulluk ve çocuklar konulu bir şiir dinletisi ve son olarak da Kamp TV gösterildi.

Bu arada DGB’nin kampa gönderdiği, kampı ve yeni yılı selamlayan ve tüm gençliği 2015 yılında kavgayı büyütmeye çağıran mesajı okundu.

Gece programı gençler ve misafirler tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı ve alkışlandı.

Programın ardından, kampa gelen ailelerin de sağladığı katkı ile kurulan ortak sofrada hep beraber yemekler yendi.

Yeni yıla yaklaşılırken dışarı çıkan gençler, yeni yılı havai fişekler, değişik dillerde söylenen devrimci marşlar ve halaylarla karşıladılar.

Yeni yıla girilmesinin ardından gecenin geç saatlerine kadar süren şiirli, türkülü ve halaylı kutlamalar devam etti.

Yeni yılın ilk gününde ise kahvaltı ve temizliğin ardından veda toplantısı yapıldı. Toplantıda Avrupa DGB adına kısa bir kapanış konuşması yapıldı. DGB temsilcisi, tüm katılımcıları DGB’nin yerellerdeki çalışmalarına katılmaya, örgütlü gücünü büyütmeye çağırdı.

Konuşmanın ardından ilk kez bir kampa katılmış gençler duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Nihayet kamp yeri bir dahaki kampta buluşmak üzere terk edildi.

Bu kamp, her aşamasında gerçek anlamda gençliğin inisiyatifi ve emeğinin damgasını vurduğu, özgün, nitelikli ve devrimci bir kamp oldu.

Kızıl Bayrak / Almanya


 
§